Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kuchynský robot UKS-027, demontáž motoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2013, 17:40    Předmět: Kuchynský robot UKS-027, demontáž motoru Citovat

zdravím,
dostal som na opravu a vyčistenie hnaciu jednotku kuchynského "multi" robotu UKS-027 cca z roku 1964. Pani sa to už bála používať pretože to "iskrilo" jak z vnútra tak aj od zástrčky na kábli. Ako je z foto zrejmé zavada bola v poškodenom kábli + upadajúce vodiče jak vinutia motoru tak aj ostatné od šrúbových spojov vypínača - opravené vinutia premerané na skrat, všetko OK stroj po vyčistení prevodového ústrojenstva funguje (mazivo bolo už veľmi tuhé a lepkavé - nanovo namazané s plastickým mazivom Madit A2

jedine sa mi nepozdáva veľká tuhosť chodu samotnej osky rotoru, ide to veľmi tuho. zrejme je oska uložená v ložisku ktoré potrebuje vyčistiť a premazať nanovo. Nedarí sa mi ale rozobrať motor, vrchný diel nechce "zliezť" dole, príde mi to tak ako keby v ňom bolo nalisované z vnútornej strany ložisko a je potrebné k tomu použiť sťahovák. Nešiel som na to hrubou silou nechcem stroj poškodiť.

Máte niekto skúsenosť s týmto motorom, prípadne ako to demontovať bez poškodenia ?

ďakujem za akékoľvek info.



UKS027 (Large).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  UKS027 (Large).JPG
 Velikost:  43.19 kB
 Staženo:  174 krát


UKS027_1 (Large).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  UKS027_1 (Large).JPG
 Velikost:  85.59 kB
 Staženo:  189 krát


UKS027_2 (Large).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  UKS027_2 (Large).JPG
 Velikost:  83.29 kB
 Staženo:  153 krát


UKS027_3 (Large).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  UKS027_3 (Large).JPG
 Velikost:  96.01 kB
 Staženo:  183 krát


UKS027_4 (Large).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  UKS027_4 (Large).JPG
 Velikost:  101.97 kB
 Staženo:  208 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2013, 18:24    Předmět: Citovat

Nedávno jsem opravoval motor z Ety 022 - tam je podobný, asynchronní s pomocnou fází & rozběhovým kondnezátorem, položený naležato, z obou stran vystupovala hřídel - vyráběl se od r. 1969 - 1984.

Problém byl v tom, že se vůbec nechtěl rozběhnout - prakticky i po sundání všech ozubených kol se motor dal otočit docela ztěžka a to jenom přes nějakou páku (sikovky, kleště) - jednoduše se "něco" dostalo do ložisek. Ty z venku vůbec nešly vidět (byly zakryté ložiskovými štíty). Z motoru jsem tedy vyšruboval ty tři šrouby, co ho drží pohromadě a zkusil jsem ho "povolit" kladivem - a nic Smile .

Ve finále (o cca hodinu později) jsem ho nějak rozebral, ale byly potřeba jak dva stahováky (u trojrameného byla zrada v tom, že úchyty na šrouby nebyly odstupňované přímo po 120° a tak jsem se musel zachytávat i o hrany), tak i nějaké nože (na rozšíření té původní mezery mezi statorem a ložiskovým štítem), tak i svěrák, jehože čelisti jsem zachytil o hrany štítů a roztahováním jsem to nějak povolil (u jednoho svěráku mi zůstala ručka v ruce) a podobně - prostě ten motor je za ty roky slepený vším možným (původně byl pěkně stříbrný - tak jako zevnitř) a nějakému příměřenému násilí se nejde vyhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2013, 19:10    Předmět: Citovat

aha tak zrejme aj tu bude potreba použiť štahovák, ono mohol by som stroj odovzdať aj takto ako opravený ale mne by to nedalo že je to taká polovičatá robota, keď už vyčistiť tak poriadne a všetko a nanovo namazať.

OT: je až neuveriteľné že táto mašina je motorom na kuchynský robot Shocked Shocked Shocked . kde sa hrabú na toto tie dnešné "detské hračky" a ako som aj videl na nete rôznorodé príslušenstvo k tomu tak žasnem. takéto mašiny po malej údržbe budú fachčiť ďalších min. 20 rokov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2013, 21:15    Předmět: Citovat

OT: Tuhle mašinu má bábina, je teda v zachovalejším stavu, i když je často používaná a prakticky neudržovaná. Je dost dobře možný, že i mně přežije.
P. S.: Neví někdo z vás, jestli se do toho dá ještě sehnat nepoužitej litinovej kámen na mletí máku + ten kroužek, co k tomu patří? Bábina to má natolik opotřebený, že umletí pytlíku máku trvá dlouhý hodiny, přičemž z toho leze mák doslova upečenej.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2013, 22:08    Předmět: Citovat

Kolik dáš Laughing ?
Pošlu ti později sz s fotkou, ale zítra jsem pracovně na cestách a o víkendu ještě nevím.

Nový nekoupíš, později se pro ETA 010 až 022 dělaly jiné kameny a ty už nejsou, alespoň to píše v NADETA.

A k té UKS 27, taky to stálo balík, tak to mělo něco vydržet. Přesto si myslím, že se probíráme těmi zbylými kousky a halda jich v běhu času zmizela ve stoupě.
I když ty 022 jsou taky docela oblíbené a díky druhovýrobě i opravitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtrencin



Založen: Mar 29, 2012
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2013, 14:54    Předmět: Citovat

Ak dáš viac ako si ponúkol Kajki tak pohľadám aj na Slovensku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtrencin



Založen: Mar 29, 2012
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2013, 15:10    Předmět: Citovat

to durkovic
budeš potrebovať dvojramenný sťahovačik, Tri ramená neumiestniš dobre je pred tým nastiekať z obidvoch strán dobrý český výrobok spray s obsahom sirniku molybdenu /buď od Kojota alebo Druchemy/ WD nepoužívaj je to len navoňaná nafta.!!!!!
Ja by som oferoval ložiská a pomohol tomu troškou drevenného násilia. Nie je sa kam ponáhľať ja som rozoberal starý 60 ročný robot skoro 2 mesiace Postriekať pobúchať jemne a tak to išlo kým to nepovolilo.
Píšeš vyčistiť loziská-ložiská sú zasra-é väčšinou prachom z múky cukru a iného organického materialu to znamená okre vyščistenia naftou aj vodou. Kúpil by som 2x krytované ložiská a vymenil ich.Cenovo to je cca 2-3 eura za jedno a potom strojček prežije aj Tvoje detné deti.A furt sa bude ľahko točiť.
Ja pri montáži malých vecí ložiská nelisujem Rotor prasknem do mražáku stator nahrejem fénom na vlasy a potom to tak ide jedna báseň).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2013, 15:27    Předmět: Citovat

Přesně tak - je lepší ložiska koupit nové, než se do toho robota dostávat znovu - mě sice stálo jedno ložisko okolo stovky (bral jsem je z blízké prodejny autodílů - prý ND na tahače Very Happy ), a když už, tak krytované - bral jsem verze z gumovými těsnícími kroužky (RS), hodí se líp do prašného prostředí.

Velikostně to nejde porovnat s dnšními roboty - měl jsem vedle motoru vyhozený motor z nového robotu od Moulinexu (mezizávitový zkrat na rotoru z výroby, ani se neprodal) a srovnat se to nedá - v Moulinexu byl nějaký motor zn. "Kelson", prý 900W, statorové vinutí tak 3-4 cm vysoké, ložiska třecí soudečková, hřídel tak 4 mm silná, prostě byl hodně malý ve srovnání s tímto motorem - výrobce MEZ, výkon 250W ( Smile ), stator snad 10cm vysoký, ložiska 6201 & 6202 a na rozdíl od toho čínského motoru vydržel fungovat cca o 40 let déle Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtrencin



Založen: Mar 29, 2012
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2013, 18:22    Předmět: Citovat

na internete dostať tie loziská okolol1€
http://www.avelmak.sk/index.php?pg=srch&vyraz=6202
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtrencin



Založen: Mar 29, 2012
Příspěvky: 128

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2013, 18:23    Předmět: Citovat

Nerozoberal niekto
robot Zbrojovka ZU1 do šrofika?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund