Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Germaniový zesíček
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 59, 60, 61  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 10:31    Předmět: Citovat

Asi si z Hadexu objednán pár kousků MDA2010, abych otestoval, co je z toho reálné a co je neschopnost servisních techniků z Kovoslužby Laughing
Třeba mi není jasná taková banalita, jak pracuje proudová ochrana, když je zkratovaný snímací odpor, piny 12-14 a 3-5 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 10:55    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Snad už poslední příspěvek na téma MDA/TDA2020:
...
Ten šváb se prostě nepovedl, koneckonců i sami SGS ho nevyráběli nijak dlouho a hned potom, co dokončili Pentawatty, tak TDA2020 zmizel do zapomnění a semtam se objevoval jako ND do něčeho, kde byl použitý.
Ten MDA2020 se nepoved rovnou na kvadrát. Většinou se mezní katalogový parametry berou jako opravdu hraniční, ale použitelný, což možná platilo pro ty žabožroutský kousky. Ty z Tesly ale neměly šanci se uplatnit kdekoliv kde byly podmínky k hraničním blíž jak na 90% katalogovejch maxim ... Kupodivu vejš zmiňovanej MBA810 vydržel daleko víc trápení, osobně jsem opravoval zesík, kde z "embéáček" žárem slezla barva potisku - a furt hrály ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 11:08    Předmět: Citovat

Jen si to pochvalte, TBA810 je původem také SGS-Ates a má mezní výstupní proud také 3,5A, stejně jako TDA2020.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 12:29    Předmět: Citovat

A proč zas jako Fčelař pitomě překrucuješ něčí tvrzení, dědku?
Já jsem napsal, že proti nadměrně choulostivým 2020 byla 810 daleko odolnější a hned "si ji pochvaluju" ??? Já akorát konstatoval, že snesla beze škody hrubší zacházení a ty hned "pochvalte si to". Poslechni, neleze ti to občas už celý na mozek, člověče?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 13:46    Předmět: Citovat

Vašku, když se podíváš na vnitřní zapojení od SGS, tak tam ten snímací odpor proudu budičem není tak explicitně zakreslený, jako je to u MDA2020.
Každopádně spojené 12-14 a 3-5 má i originální obvod - ve kterém ovšem nadproudová ochrana funguje správně, neboť Zetawatt s TDA2020 /ale s trafy okolo 60VA/ nebylo možno oddělat ani zátěží 2Ω, zatímco MDA2020 i MDA2010 s tak těžkou zátěží to pokaždé upálilo jak Husa.
Existuje jeden starý, preliminary DS, asi ještě Ates/Thomson a už i tam je to takhle spojeno. Vnitřní zapojení tam není.
Nevím, co za tím vším hledat - jestli absenci oficiální licence, nebo tehdejší možnosti Tesly, které jistě stačily na MBA810, ale už nemusely stačit na další generaci, trojnásobný výkon, jinou koncepci..nevím.
Berná mince bude, že TBA810 je opravdu podařený šváb, tudíž se dařily i neautorizované klony. TDA2020 zrovna trefa do černého asi nebyla, páč kromě SGS ji nikdo jiný ze Západu nedělal..

V Hadexu i jinde budou MDA přesně té kvality, jakou jsme z toho měřicího přípravku dávali pryč a vracela se přes OTS a reklamační oddělení zpátky výrobci. Ale komu nevadí, že jeden šváb bere Iq třeba 100-120mA, ale jinak je klidný a neprostřelí se při 2x19V, tak bude spokojený Very Happy
Dtto MDA2010 do lehké spotřebky.
MDA2010 přitom nebyly zdaleka tak hrozný co do chování v jakémkoli finálu i v testeru, jako jejich silnější verze.
Přitom šlo /dle názoru mého i kolegů/ dfct o výmět z měření před potiskem, neboť oficiální TDA2010 neexistovala.
Ovšem písemnou cestou, nebo jinak, se to dozvědět prostě nešlo. Nebyl to nijak kardinální problém, ale v té době bylo výrobků s těmito IO hodně.

Tesla Vráble dokonce použila MDA2020 v "kinozesilovači" - sestavě AKT357S. Dva pro plnotučný poslech v promítárně a třetí a čtvrtý záložní, velmi odvážně, pro napájení indukční smyčky.
Oba jsou tam napájené z velkého společného, asi 250VA trafa. Mají z toho trafa zcela oddělenou sekci DC zdroje s velkými kapacitami /2+2 TE923 4G7/25V s výsledným napětím asi 2x17V.
Napájení těch modulů jde přes dvoje konektory řady WK465.xx a hafo dlouhé 0,8 dráty ve formě. Každý modul má samostatné blokování DC přívodu supermity i 470u/25V.
Nepamatuju se, že bych některý z těch pravidelně ohulených, poslechových modulů, kdy potkal vadný..?
Byly ale dobře chlazené, šířkové dvojmoduly Almes, černěné chladiče jak kráva a celým stojanem proháněl vzduch jeden Mezaxiál, neboť tam byly i tři 50W/15R konce AKZ500.
Jaká kritéria platila při tomto závěrečném měření před potiskem, to se už taky nedovíme a nikde jsem se o tom nedočetl.
Stejně tak, jaká kritéria platila pro značení horších subtypů diskrétních součástek.
To nikde nebylo a není - nebo možná to bylo v nějakých neveřejných sbornících, co jich vyšlo pár stovek pro zasvěcené z oboru.


Naposledy upravil sinclair dne po srpen 10 2020, 13:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 13:49    Předmět: Citovat

A jak mi funkci vysvětlíš, podle katalogu SGS, nebo Tesla ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 13:52    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A proč zas jako Fčelař pitomě překrucuješ něčí tvrzení, dědku?

A co překrucuju ? podívej se ty zzasranej ddebile do katalogových dat těch integráčů !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 14:02    Předmět: Citovat

Jen tak pro pořádek, jakej je rozdíl mezi TDA2020 a TDA2020 D ? Tedy krom toho, že v Ame stoji to D-čko půlku?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 14:04    Předmět: Citovat

nevím proč, ale 810DAS odcházely velmi často, ale jednou jsem z nedostatku použil 810DS a narovnal a navrtal chladiče vydržely nesrovnatelně déle a pak už jsem do dělal standardně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 14:05    Předmět: Citovat

Tak to je zvláštní. Už jsem tu psal, že jsem kdysi poslouchal na MDA2020 a že jsem je nijak nešetřil. Bylo to právě v B113, o kterém
sinclair napsal(a):
Ty se testovaly proto, že zpočátku hodně odcházely v B113, kde běžely "na krev".

Původnímu majiteli tohoto stroje opakovaně shořely, několikkrát jsem mu je měnil. Někdy jeden, někdy oba. Když už to bylo asi potřetí, došla mu trpělivost a já se tak stal za drobnou úplatu majitelem toho nádherného stroje. Obě 2020 byly v háji, vzaly sebou i dvojitou diodu ve zdroji. Poměnil jsem to, a zpočátku hodně o-pa-tr-ně pouštěl. Protože se však nic nekalého nedělo, opatrnost postupně opadávala a poťáky hlasitosti šplhaly postupně výš a výš. Takto se postupně došplhaly až k limitaci samotných IO a pořád bylo všechno OK. Je to divné. Pochybuju, že původní majitel někdy posunul volume někam moc nahoru. Měl k tomu připojené jakési plastové bedničky, ve kterých pravděpodobně nebylo nic jiného, než jedno jediné univerzální párwattové repro a nic jiného. Kdyby to pustil nahlas, ty repráčky by musely během chvilky shořet. Já tím krmil dvoupásma, které jsem později vyměnil za výkonnější třípásmovky. Ani basama jsem nijak nešetřil, korekce lítaly podle mé nálady a aktuální skladby všelijak. V těch třípásmách se mi povedlo spálit kaloťák, byly to 70W bedny. Ale MDA2020 držely. Postupně mi i bylo jedno jestli odejdou, nebo ne (však co, vyměním..). Nestalo se to nikdy. Dal jsem si dozadu vypínač motoru a používal B113 i jako zesilovač. Pouštěl jsem přes ni všechno, co se mi dostalo pod ruku. Včetně ťamanského jezevčíka, který při každém zapnutí i vypnutí, i při přetáčení, vyráběl nechutné rázy. Pak jsem ten magič trochu upravil, ale ne kvůli zesilovači, kvůli reproduktorům. Později B113 nahradila již zmíněná Unitra. Přestože měla psané 8ohmové repra, ochotně tlačila i do 4. Do zesilovače v B113 jsem za celou tu dobu, bylo to několik let, a já tehdy vyhrával každodenně, ani jednou nemusel sáhnout. U té Unitry jsem velmi ocenil vyšší výkon a taky loudness, ten B113 neměla. Ale že by hrála nějak kvalitněji, to si nevzpomínám. Kdyby ty MDAčka hrály nějak blbě, a ta Unitra (komplementár, žádné kvazi) nějak výrazně lépe, ZCELA JISTĚ bych si toho rozdílu všimnul. Nevyměnil jsem je jen tak, ze dne na den, určité období jsem je poslouchal společně, i Unitra si musela své místo na slunci zasloužit. Rozdíl v kvalitě by mi v žádném případě neunikl. Repra jsem přepínal a poslouchal i na jiných, různých, tehdy jsem do těch věcí vrtal denně.
Tak nevím, no...
Buď jsem měl štěstí na dobré kusy, nebo ty obvody mají blbou pověst nezaslouženě. Ale protože jsem si pak hrál i s 2010kama, a taky nezněly špatně, myslím si, že ta první možnost to nebude.
Jo, pověry jsou v lidech zakořeněny hluboko, a internet tomu ještě napomáhá. Papouškovat je tak snadné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 14:27    Předmět: Citovat

Kremiku, náhrada vadných MDA2020 v B113-115 nijak netříděnou MDA2020 toho často moc nevyřešila. Běžně dodávané, netříděné, měly jiné nectnosti - velký Iq, kmitání spojené s ohřevem atd.
Proto jsme v práci postavili ten měřicí přípravek, protože už to mně a kolegovi, co dělal taky audio a ústředny, lezlo na nervy.

Pracně to rozebereš, vyndáš celý horní žebro, rozšroubuješ, vyletuješ vadný šváby, spravíš Boucherot se spáleným odporem a ožahlým supermitem. Vezmeš ze skladu dvě běžný MDA2020, zaletuješ, pracně to zase celý smontuješ dokupy, zadrátuješ, réglem to najedeš - a ta půlhodina byla celá v řiti.
Horní žebro na B113 začalo hycovat, začaly topit i diody zdroje, velkým odběrem to zhoršilo už i tak nicmoc filtraci - takže jako bonus, to začalo ještě vrčet 100Hz.
Tak znova dokolečka, další dva šváby - a už to dělala jen jedna půlka..
Kvůli zatraceným švábům jsem udělal o třetinu míň práce, než normálně.
Proto jsme si ve volnu dali práci s tím testerem. Dělaly se dva, jeden pro nás a druhý pro spřátelené kolegy ze Zlína.
Plošňák byl udělaný metodou dělicích čar a převzatý z nějaké konstrukce v ARB, kde byly na celkem malé desce MDA letované ze strany spojů a ostatní součástky z druhé strany.
Pro švába a kolem švába tedy hafo místa - na dutinky, podpěru i přiklápěcí chladič na pantu.
Cesty k ostatním součástkám byly krátké a široké -ideální deska dost podobná té, co je v tom popisu v ST. Jediné změny proti továrnímu zapojení byly tuším větší bločky, namísto 100uF byly 470uF, šly k tomu půlmetrové dráty od zdroje. Jinak všecko stejný, jako v továrních aparátech - supermity, uhlíky atd.
Vyplatilo se to, ušetřilo to fakt mraky času i peněz, protože neletované šly reklamovat.

Vašku, já opravdu nevím, jak to vysvětlit.
Přijde mi, že vývody 3 a 12 jsou jakási "rezerva" pro použití na skutečnou proudovou limitaci jejich rozpojením. Ta ochrana ale nemusela při přenosu přirozeného signálu fungovat dobře. Možná zbytečně omezovala špičky při napájení z nestab. zdrojů a tím i maximální, dosažitelný nezkreslený výkon.
Je to úplně analogický nedobře navrženému, zbytečně "háklivě" nastavenému proudovému jištění u diskrétních konců.
To by vysvětlovalo to, že MDA2020 lze zkratem výstupu, nebo nízkou impedancí spolehlivě odvalit.
U TDA2020 i při shodném typickém zapojení, při nízké impedaci zřejmě brzy zareagují snímače teplot výkonových struktur a nedojde k jejich destrukci.

Přiznám se, že originální TDA2020 jsem zkratovat nezkoušel. Na to byly tenkrát hodně drahé a vzácné.
Pokud jich někdo má od SGS nasysleno víc, může to zkusit - mám poslední čtyři, dva ještě z práce, s datecode 8/82 a dva použité-demontované z nějaké TV desky s datecode 3/79.



MDA2020 internal.jpg
 Komentář:
 Velikost:  224.28 kB
 Zobrazeno:  52 krát

MDA2020 internal.jpg



TDA2020_sgs internal.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TDA2020_sgs internal.pdf
 Velikost:  83.08 kB
 Staženo:  43 krát



Naposledy upravil sinclair dne po srpen 10 2020, 14:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 14:57    Předmět: Citovat

A má se cenu bavit o něčem, když nikdo neví, jak to přesně funguje ?

Nevím, jestli je uvnitř nějaký snímací emitorový odpor, ale ty tranzistory byly natolik poddimenzované, že nešly ano pořádně vybudit.
Asi jako kdyby jste stavěli takovej konec ze dvou KU611 Very Happy
Ale s napájením +/-15V to dalo pěknějch 10W/4R bez nějakých efektů.


Naposledy upravil danhard dne po srpen 10 2020, 15:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 15:01    Předmět: Citovat

Nejjednodušší bude Vašku, vysvětlit to, pokud víš, jak to má-mělo fungovat a proč je to tak, jak to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 15:02    Předmět: Citovat

Tak to schéma TDA je k posrání taky. Tesla ho jenom překopčila, se stejnou chybou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2020, 15:06    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nejjednodušší bude Vašku, vysvětlit to, pokud víš, jak to má-mělo fungovat a proč je to tak, jak to je.

Jak to mám vědět ? když jste tam 35 let žádnou chybu neviděli ?
Jak mám poradit kolegům expertům z Kovoslužby Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 59, 60, 61  Další
Strana 21 z 61

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund