Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava úsporky ???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá květen 17 2013, 20:07    Předmět: Citovat

Hmm, tak asi máme taky podobné od Philipsu. Zhruba toto: http://www.svitidla-soucek.cz/1646-large/philips-tornado-t2-12w-827-e27-220-240v.jpg
Rozsvěcí se strašně pomalu. Otec je omylem koupil roku 2008. Vypadají totiž v obýváku hezky. Asi vydrží dlouho. Naštěstí je tam ještě další opravená úsporka Osram ze smeťáku, která naběhne celkem rychle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá květen 17 2013, 20:08    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Ta je taky z Ikee, akorát jsem z ní sloupal ten matovací silikon..

Ten silikon náhodou není zlej, při rozbití v něm zůstanou střepy a nerozsypou se. Vhodné do dětskýho pokoje. Ale nikdy jsme to nekoupili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so květen 18 2013, 0:15    Předmět: Citovat

Ten silikon jsem sloupal kvuli tomu, abych to mohl vyfotit.. Stejne sla pod sroubovak. Samozrejme ty dalsi jej maji.. A jinak se z tech usporek uvolnuje jakysi smrad, jak se ty ruzne hmoty zihaji horkem z trubice a z uzavrenyho predradniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: so květen 18 2013, 8:56    Předmět: Citovat

Hydrawerk - To jsou oni, včera jsem na to doma koukal, jsou to Philipsy, vetší Softone 20W a nesmrdí, ale po hodině se nedaj v ruce udržet.
Smrdí mi ale Osram Duluxstar 24W/827 a tu mám nad stolem v dílně v "pixarce" a taky drží už pět let s tím, že svítí kolikrát celý den. Má ale proti těm filipsům viditelně o dost mizernější spektrum, na jemnou práci nepoužitelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2013, 23:26    Předmět: Citovat

Konečně jsem se dostal k opravě jakési 21W Osramky ze smeťáku. Byl vybuchlý jeden tranzistor, spálený 10ohm rezistor na vstupu a přerušená tlumivka (označená zeleně). Jsou tam dvě stejné. Klasický toroidní transformátorek tam není.
Kvůli přerušené tlumivce jsem opravu předřadníku vzdal a vestavěl do Osramky raději jiný předřadník z nějaké úsporky Philips, která měla přepálené vlákno. Už to asi půl hodiny svítí a myslím, že ještě pár let svítit bude.
Ty maličké tranzistory jsou legrační.



Osram 01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 01.jpg
 Velikost:  209.52 kB
 Staženo:  152 krát


Osram 01 vybuchly tranzistor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 01 vybuchly tranzistor.jpg
 Velikost:  207.82 kB
 Staženo:  166 krát



Naposledy upravil Hydrawerk dne út červen 25 2013, 1:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2013, 23:31    Předmět: Citovat

Někdy v roce 2010 jsem opravoval úsporku EuroLite. Vestavěl jsem tam cizí předřadník, který jsem trochu opravil. Bohužel, něco se nepovedlo, takže úsporka vždy po půlhodině svícení začala divoce blikat. Tehdy jsem si nevěděl rady.
Dnes (2013) jsem úsporku zase otevřel a uviděl začátečnickou chybu. Dal jsem tam v roce 2010 keramický kondenzátor, který je velmi závislý na teplotě. Takový tam nepatří. Nahradil jsem ho svitkovým kondenzátorem a nyní už úsporka funguje dobře. Uvidím, jak dlouho vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út červen 25 2013, 1:20    Předmět: Citovat

Pokoušel jsem se neúspěšně opravit tuhletu úsporku Platinium Ionic bulb. https://plus.google.com/photos/106264218831814439783/albums/5856032496615495377
VN násobič jsem dal pryč. Vyměnil jsem spálené tranzistory a vyschlý elyt. Nepomohlo to. Vzhledem k tomu, že plošňák se nedal mockrát odpojit a připojit (hrozilo uklepání vývodů trubice), jsem to raději vzdal. Asi tam byl nějaký skrytý studeňák. Při připojení na 230V se nestalo vůbec nic. Ani se nespálily nové tranzistory. Přívodní drátky byly v pořádku a žádného přerušení na plošňáku jsem si nevšimnul.
Inu, nebudu ztrácet čas s mizerným výrobkem z TV Products... http://www.tvproducts.cz/cz/detail/Ionizacni-zarovka-Platinium
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út červen 25 2013, 1:21    Předmět: Citovat

Opravil jsem raději jinou úsporku neznámého výrobce. Připomíná ale Osram podle přítlačných kontaktů vláken trubice... Opět nalezena ve smeťáku. Po připojení na 230V bzučela a blikala. Plošňák byl špinavý a trochu se loupal. Po výměně nafouklého elektrolytického kondenzátoru už úsporka svítí normálně. I s původními tranzistory. Pro jistotu jsem ještě zkratoval pojistku.
Úsporka už svítí pěkných pár hodin. Trubice je asi ještě OK. I když lehce opálená.
Pájet na hliník neumím, tak jsem tam dal mosazný dutý nýtek do dírky vyvrtané v hliníkovém závitu.



usporka011.jpg
 Komentář:
Po opravě.

Stáhnout
 Soubor:  usporka011.jpg
 Velikost:  168 kB
 Staženo:  158 krát


usporka012.jpg
 Komentář:
Již vyměněn elyt a přívodní drátky.

Stáhnout
 Soubor:  usporka012.jpg
 Velikost:  213.43 kB
 Staženo:  137 krát


usporka14.jpg
 Komentář:
Taky po opravě.

Stáhnout
 Soubor:  usporka14.jpg
 Velikost:  294.76 kB
 Staženo:  147 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2013, 1:10    Předmět: Citovat

Další úsporka pomalu blikala. Propájel jsem studené spoje a vyměnil obě tlumivky označené zeleně. Jen jedna z nich však byla vadná. Toroidní transformátorek tam nebyl. Na plošňáku výrobce neosadil některé součástky, dokonce ani PTC termistor tam nebyl. Asi proto, že je to model Economy. Tak jsem ho tam doplnil. Také přívodní drátky jsou nové.


Osram 03.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 03.jpg
 Velikost:  208.49 kB
 Staženo:  174 krát


Osram 03--no PTC.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 03--no PTC.jpg
 Velikost:  216.44 kB
 Staženo:  151 krát


Osram 03-- economy.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 03-- economy.jpg
 Velikost:  211.28 kB
 Staženo:  168 krát



Naposledy upravil Hydrawerk dne po červenec 08 2013, 22:22, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2013, 1:14    Předmět: Citovat

Úsporka už zase svítí. Už je pár dní v lustru. Všimněte si opálených konců trubic. Úsporka už evidentně pěkných pár let někde sloužila, dokud se nespálila jedna tlumivka.


Osram 03-----------.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 03-----------.jpg
 Velikost:  114.76 kB
 Staženo:  166 krát


Osram 03--.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Osram 03--.jpg
 Velikost:  122.8 kB
 Staženo:  153 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 21:17    Předmět: Citovat

Som trochu od veci, nechcem zakladať nové vlákno. V osvetlení kuchynskej linky doslúžila stenčená trubica PHILIPS F13T5/D. Napojil som ju na elektroniku z úsporky KANLUX BH4-15W, šlape krásne. Uvažujem nad využitím. Kupovať lampu je nezmysel. Ak má niekto nejaký vrak, alebo len pätice na tú trubicu, kúpim. Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 16:55    Předmět: Citovat

Nikomu sa neváľa atrapa lampy pre 13W trubicu, alebo aspoň tie pätice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2013, 21:56    Předmět: Citovat

V niektorom vlákne je spomenutá novinka v konštrukcii úsporiek, kde trubica je bezvývodová a je na nej navinutý drôt a ten ju rozsvecuje. Netuším, kde to vlákno hľadať a hoc by nešlo o opravu, ale prerábku, snáď to môže byť riešené na tomto mieste.
Keby som na konce trubice navinul bavlnou opradený drôť a zapojil ho namiesto žeraviacich vlákien, šlo by to bezproblémovo, alebo je v tom rozdiel? Potom by tomu nemali vadiť časté štarty a malo by to byť trvácne.
Ako určiť vhodný počet závitov?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2013, 23:42    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):

Keby som na konce trubice navinul bavlnou opradený drôť a zapojil ho namiesto žeraviacich vlákien, šlo by to bezproblémovo, alebo je v tom rozdiel?
,
Se stávajícím předřadníkem by to asi nešlo. Pracovní kmitočet bude jiný. Stávající předřadník rovněž není nijak výkonově předimenzovaný a tudíž na pokusy není moc vhodný.
Asi máš na mysli indukční žárovku. http://www.indukcnisvetla.cz/dragon.htm
Moc velkou budoucnost jí nedávám, časem se budou používat jenom LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2013, 18:17    Předmět: Citovat

Našel jsem opět ve smeťáku starou úsporku Osram longlife s maličkými mosfety divného typu D2N52, které se nepodařilo nikde najít. Po kontrole trubice jsem vyměnil poškozený kondenzátor a přerušenou tlumivku. Taky jsem tam dal jakési nové mosfety na 500V, odněkud vypájené. Úsporka chvíli svítila a pak se prorazil jeden nový tranzistor, tak jsem ho vyměnil. Potom došlo k výbuchu jedné tlumivky a zničení obou tranzistorů. Ten předřadník byl nějaký divný a už jsem ho měl plný zuby.


osram longlife01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osram longlife01.jpg
 Velikost:  99.97 kB
 Staženo:  145 krát


osram longlife02.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osram longlife02.jpg
 Velikost:  113.27 kB
 Staženo:  152 krát


osram longlife012.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osram longlife012.jpg
 Velikost:  246.63 kB
 Staženo:  150 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Další
Strana 3 z 27

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.99 sekund