Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava úsporky ???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 25, 26, 27  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt červenec 31 2014, 18:45    Předmět: Citovat

Slabě růžově svítí ta směs plynů, když chybí rtuťové páry. Rtuť časem ubyde, protože se s něčím uvnitř tý trubice sloučí. A ty odpůrky mají zvýšit celkový odpor žhavících vláken, takže startovací proud bude omezenější podle mě..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt červenec 31 2014, 20:14    Předmět: Citovat

Tá zmes plynov nemala svetielkovať v UV spektre a na biele svetlo to meniť luminofor? Nekazí sa náhodou ten luminofor? I keď ten by mal zožltnúť. Verzia s Ortuťou mi pripadá ako prosté zoslabnutie svitu. Či?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 01 2014, 9:20    Předmět: Citovat

Rtuťový páry jsou v té směsi plynů zastoupeny určitým procentuálním množství. Pokud se rtuťová složka stratí, nemá co "obarvit" ten výboj, pak mu chybí složky světla, na který reaguje luminofor..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 01 2014, 9:21    Předmět: Citovat

Rtuťový páry jsou v té směsi plynů zastoupeny určitým procentuálním množství. Pokud se rtuťová složka stratí, nemá co "obarvit" ten výboj, pak mu chybí složky světla, na který reaguje luminofor..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 01 2014, 9:48    Předmět: Citovat

Rtuťový páry jsou v té směsi plynů zastoupeny určitým procentuálním množství. Pokud se rtuťová složka stratí, nemá co "obarvit" ten výboj, pak mu chybí složky světla, na který reaguje luminofor..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so srpen 02 2014, 8:53    Předmět: Citovat

Nejak sa ti to zacyklilo. Takže chápem, že luminofor má tiež viac zložiek a každá transformuje svoju čiastku UV. Tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1685

PříspěvekZaslal: so srpen 02 2014, 11:57    Předmět: Citovat

Artabane, myšlenku s těmi odpůrky chápu. Jenže, ty se přece uplatní zejména při žhavení vláken před startem, a to snížením protékajícího proudu, přes žhavící vlákna. Nehledě na to, že pak vlákna nemusí dosáhnout teplotu, požadovanou k dostatečnému zionizování plynu v okolí vláken pro potřebu zapálení výboje a start, může být pak zápal k povrchu vláken necitlivý.
Jinak, podezření na nedostatečné množství rtuťových par v trubici, jsem měl též. Po připojení trubice o výkonu 20 W, ke zkoušenému předřadníku 23 W, po chvíli provozu, začalo světlo v ohybech trubice žloutnout, následkem zvýšeného tepelného namáhání (přetížení) trubice. Pokud uvážím tažení různých pseudoekologů proti rtuti a marketingové tvrzení výrobců, o minimalizaci rtuti v trubici, něco na to asi bude...
Škoda, že si výrobci střeží své how-nou a nejsou ochotni sdělit příčinu "zrůžovění" světla, u některých svých výrobků. Jistě to mají dobře vyzkoumáno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 02 2014, 12:11    Předmět: Citovat

Nevím, proč to vlastně dělá. Vždy, když tu jsem přes nějaký androidní prohlížeč (nejčastěji Dolphin), tak se mě tu přízpěvek odešle několikrát. Ale zpět k úsporkám:
Pokud odejde tak, že odstřelí tranzistory a další obvody kolem nich, došlo k přetížení měniče, nebo se u něj seply obě větve současně.
Když jsem zkoušel upravit spořivku tak, že jsem šlusnul přerušený vlákna, tak výboj na zbytku vlákna ležícím na skle trubice způsobil prasknutí, následný zavzdušnění způsobilo zhasnutí výboje a předřadník se za vzniku kouřových a zvukových efektů odporoučel do věčných lovišť. U nejlevnějších usporek se výboj zapálí dřív, než se stihne uplatnit vliv nažhavení vláken. Po zapálení výboje se už vlákna ohřívají samy od výboje.
No a podle mě by zvýšení odporu vláken o nějaký ten ohm mohl snížit náběžný proud zářivkou a tím snížit proudové namáhání měniče.
Jinak o tom amalgánu to není nic z mé hlavy. U nás se denně spotřebuje okolo 20 trubic denně. Svítidla jsou napájený předřadníkama na 24V. Kolikrát zelený trubice (mají zelený nápis) po delší době startují stejně jako sodíkové výbojky. A taky tak i svítí (dost do žluta).
Co jsem různě po netu pátral, tak se rtuť dávkovala do trubic následujícím způsobem:
buď se určité množství rtuti zatavilo do skleněný ampulky, ta se volně vložila do trubice. Ta se následně naplnila "pracovní směsí" plynu a po té při odčerpání na určitý "podtlak" ampule praskla a rtuť se uvolnila do uzavřeného prostoru. Později se chemicky navázal na sodík a vzniklý amalgán, který je relatívně neškodný, se vložil do prostoru trubice a potom se naplnila směsí.. Po ohřátí amalgánu se uvolní rtuť..
http://www.osram.cz/osram_cz/novinky-a-znalosti/kompaktni-zarivky/kompaktni-zarivky-skolikovou-patici/technicke-informace/amalgamova-technologie/index.jsp
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so srpen 02 2014, 17:38    Předmět: Citovat

Signál WiFi máš dobrý? Mne to urobilo pri Skypovaní, odoslalo sa to ešte viac krát a to preto, lebo som bol v pohybe a opakovane strácal signál. Keď použiješ iný prehliadač, nerobí to?
Prepáčte OT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1685

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 8:21    Předmět: Citovat

Rozebral jsem již více úsporek. První co vždy udělám, je ohmická kontrola vláken. Běžně se odpor vláken pohybuje v rozmezí do 5 Ω až do 20 Ω, většinou však kolem 12 Ω. Myslím, že výrobce úsporek elektroniku k parametrům trubic optimalizuje. Proto přidáním dalších odpůrků 2 x 5 Ω v sérii s vlákny, patrně nebude mít, při pracovních proudech doutnavého výboje v řádech desítek až stovek mA, za provozu spořivky praktický vliv. Při startu možná ano, nezkoušel jsem to.
Duvsanovi však elektronika "po chvíľke svietenia rachla". Tedy za provozu, nikoliv při startu.
Ještě bych upřesnil, že i za provozou úsporky, jsou vlákna mírně ohřívána proudem, závislým od pracovního napětí trubice (doutnavého výboje) a reaktance kondenzátoru, kterým jsou konce trubice přemostěny.
Přidáním odpůrků do série s vlákny, se zhorší účinnost. Odpůrky budou elektroniku spořivky přihřívat, a to jak při startu, tak i za provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 8:30    Předmět: Citovat

Opravoval jsem předřadník na zářivku 20W. Nafouklý elektrolyt, spálený jeden koncový tranzistor 13003. Vyměnil jsem kondík a pro jistotu oba tranzistory a ono nic. Proměřil jsem vše co se dalo a stále to nefungovalo. Nakonec jsem zjistil, že tranzistor od jiného výrobce má jinak zapojené vývody Shocked


13003.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  13003.jpg
 Velikost:  44.6 kB
 Staženo:  30 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 9:30    Předmět: Citovat

to s těma tranzistorama jsem zjistil taky.. proto je přeměřuju pro sychr aspoň diodovým testem. Pak dam hroty mezi kolektor a emitor a kladný vývod (npn) spojím přes odpůrek s bází. A tak rozeznám i kolektor od emitoru i v případě neznámýho tranzistoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 17:41    Předmět: Citovat

http://www.ges.cz/cz/mje13003-GES04913212.html
Už jsem se s tím setkal. Ale věděl jsem to ještě před zapájením.
citace:
Označení výrobce: ST13003. Vhodný zejména pro impulzní měniče v osvětlovací technice a altenativní náhrada za nedostupný EB13003, EN13003 nebo MJE13001. Pozor na změnu v pořadí vývodů! Pro více informací - viz odpovídající datové listy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ufero



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: ST

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 22:12    Předmět: Citovat

Taky oprava úsporky - nedoporučuji


Oprava úsporky.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Oprava úsporky.JPG
 Velikost:  42.15 kB
 Staženo:  44 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12081
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 03 2014, 22:24    Předmět: Citovat

a proč to vyrábět ?


http://elektrika.cz/data/clanky/usa-zlodejky-bezne-v-prodeji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 25, 26, 27  Další
Strana 15 z 27

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund