Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vn trafo +generátor
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 23:26    Předmět: vn trafo +generátor Citovat

Dobrý den,
nedávno jsem dostal choutky pohrát si s vn a tak jsem vymontoval vn trafo z tv. zapojil jsem ho podle tohohle a vcelku pěkně to fungovalo. tranďák jsem dal kd503. dnes jsem si řekl, že na to zkusím dát generátor. Je to takovej ten obdelník s ne555 výstup posílenej bd139.
Na vn trafo jsem namotal cca 5 závitů jeden konec jdem dal na mínus a druhej na emitor kd503, do báze jsem dal emitor z toho bdčka a na kolektor +12. takže darlingtonovo zapojení, ale když na to hodím škopek lítá tam nějakej bordel a ještě klesne napětí na 1,2 V. když ten primár odpojím ,tak je zase průběh krásnej jak má a napětí je 12,5V.
nemá někdo nějakej nápad co dělám špatně? vn tráfko pak tedy ani neškytne.

edit upraven odkaz. ikdyž se dotazu netýká Very Happy

edit:takto jsem to zapojil. a 555tka je takhle

bez zátěže průběh naměřím, ale jak připojím cívku tak napětí spadne na 1,2V někdy ještě méně.


Naposledy upravil impedance dne ne březen 17 2013, 8:36, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 0:00    Předmět: Citovat

http://www.poradte.cz/picture/poradtecz.png
Chybný odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 10:32    Předmět: Citovat

Jen tak tipuju. Asi máš moc dlouhé budicí pulzy - v sepnutém stavu. Chtělo by to změnit(zmenšit) střídu - poměr zapnuto/vypnuto. Nebo máš nízký kmitočet a nebo oboje.

Taky by bylo asi lepší zapojit zátěž (vinutí trafa ) do kolektoru. Ale to není prvotní příčina problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 10:34    Předmět: Citovat

Takých zapojení je tu okecávané dosť. Pohľadaj si témy napríklad "ohradník".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 12:47    Předmět: Citovat

hledal jsem, ale nic moc mě něpomohlo. zkusil jsem dát odpor místo cívky a se zátěží klesá amplituda. kdusil jsem oddělat i to kd503 a připojit zátěž rovnou na bd139 ale stejný problém. hodil jsem trimr 10k místo R3 a regoloval střídu, ale nemělo to žádný vliv. frekvence je okolo 20khz ale zkoušel jsem i větší bohužel stejný problém.

edit.bez zatížení je vše v pořádku , když zatížím bdčko tak amplituda klesne, ale z 555 to jde v pořádku bezezměny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 13:58    Předmět: Citovat

To BD-čko je tam na ozdobu pri takom výstupe.
KD50x zapoj emitorom na GND. Cievku daj na kolektor a +12V. Paralelne k CE tranzistora daj M22 kondenzátor na 250...400V.
R6 v tom module nahraď 10..22Ω odporom, kondenzátor C7 vyhoď úplne.
Začni budiť s najužšími impulzami a postupne pridávaj šírku.
NA VN výstupe si urob ISKRIŠTE. Začni s 2mm a skonči pri 15mm. Na skope sleduj najmä špičku napätia na KD-čku, lebo sa ti poručí do večných lovíšť.
Tu si prezri vlákna na štúdium.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=search&mode=results
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 14:06    Předmět: Citovat

Zdá se mi, že ten KD503 se málo otevírá. Bude asi nutný zvýšit proud do jeho báze. Jinak bych tam ale dal raději nějaký trochu vysokonapěťový tranzistor. Ten KD503 funguje jenom do 90V, což není mnoho. Jaký máš kmitočet toho oscilátoru? Mělo by to být cca 16kHz pro optimální fungování.


KD503---.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  KD503---.png
 Velikost:  99.59 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 14:13    Předmět: Citovat

Tohle zapojení jsem použil já u podobného VN generátoru. Nechtělo se mi motat nový primár, tak jsem to napájel 50V, což také vede k menšímu pracovnímu proudu. Omluvte sníženou kvalitu kresby.


VN generátor01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  VN generátor01.jpg
 Velikost:  252.3 kB
 Staženo:  195 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 14:37    Předmět: Citovat

Takto jsem to řešil já, když jsem potřeboval VN na pokusy. Optimální střídu a kmitočet jsem ovšem nejdřív určil pomocí generátoru. Pak jsem spočítal součástky na 555. Primár měl myslím kolem 10-ti závitů. Šlo mi především o odběr, abych trafo zbytečně nepřesycoval. Proud se pak pohyboval jen kolem 800 mA.


Budič VN trafa.gif
 Komentář:
Budič VN trafa z TV

Stáhnout
 Soubor:  Budič VN trafa.gif
 Velikost:  15.39 kB
 Staženo:  153 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 14:55    Předmět: Citovat

Pokud se dá "cívka" do emitoru, jsou tam impulsy, které mohou poškodit přechod BE v závěrném směru. Přechod C-B má výrazně vyšší napěťovou odolnost.

Když se přivede signál přes kondenzátor do báze tranzistoru, kondenzátor se nabije a "zavře" přechod B-E tranzistoru. Buď musí být odpor mezi B-E, nebo se může dát rovnou odpor z výstupu 555 do B, asi tak velký, aby nebyl přetížen výstup 555 ale aby se tranzistor otevíral do saturace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 15:22    Předmět: Citovat

Mosfety se mi v mém zapojení neosvědčily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarous



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 216
Bydliště: Banská Bystrica

PříspěvekZaslal: po březen 18 2013, 10:03    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Takto jsem to řešil já, když jsem potřeboval VN na pokusy. Optimální střídu a kmitočet jsem ovšem nejdřív určil pomocí generátoru. Pak jsem spočítal součástky na 555. Primár měl myslím kolem 10-ti závitů. Šlo mi především o odběr, abych trafo zbytečně nepřesycoval. Proud se pak pohyboval jen kolem 800 mA.



Ten budič FETu nie je zbytočný ? 555-ka si dokáže s budením sama celkom dobre poradiť, vnútorná štruktúra je podobná ako ten tranzistorový budič na tvojom obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po březen 18 2013, 10:41    Předmět: Citovat

Je a není, potřeboval jsem hlavně invertovat výstup, kvůli střídě. Ani už nevím, proč jsem nepoužil zapojení AKO s menší střídou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2013, 19:30    Předmět: Citovat

dobrý den.
omlovám se , měl jsem problémy s internetem. dnes jsem to zapojil takto
a stále to nejde. na vtupu na gate mám signál dobrý, ale když dám jeden fous měřáku na +12 a druhej na drain, tak tam naměřím 12V . osciloskop ukáže toto.
už nevím prostě. zkoušel jsem prvně 555 přímo na gate ,ale stejnej problém.

edit: jo a ty bcčka docela topí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2013, 19:38    Předmět: Citovat

To teda měříš vlastně napětí na primárním vinutí? Takto by průběh na něm vypadal, leda kdyby bylo přerušený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund