Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Žiarovková konšpirácia
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 13:20    Předmět: Citovat

Po zkušenostech s posledníma úsporkama už věřím tomu, že i pracovní náplň uvnitř zářivky se může opotřebovat. Proč by se jinak ůsporka rozsvěcela podobně jako sodíková výbojka, akorát ten proces trvá čím dál tím dýl (až čtvrt hodiny). A nejkrásnější je na tom, jak svítí na plno jen jeden závit toho skleněnýho meandru.. pozdějí se rozsvítí celá..
Jinak tohle nejsou ty indukční výbojky, co jsem myslel. Ty byly vzhledově podobný jako žárovky a stály kolem čtyř stovek..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 13:37    Předmět: Citovat

Mam staru Philips 15W s 3 "zavitmi" a tiez po rozsvieteni svieti jeden zavit viac. Myslim, ze ma najmenej 10 rokov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 14:06    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
A to sa neda previnut?


DA kolega skusal poskladat z 2 jednu a po poskladani (predtym isla) praskla izolacia na vodici inde.

Trebalo by zohnat hodny vodic, ale co ked pri skladani rozbije alebo sa zrani pruser jak mraky. Tak ze smer kos.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 19:54    Předmět: Citovat

Taky máme ve stojací lampě jakousi 18W úsporku Philips. Bude dost stará, Mohla být koupena kolem roku 2000. Má jenom dvě trubice. Mohla stát majlant. Už je dost vysvícená. Ale do ložnice se furt hodí. Dlouhou životnost má asi proto, že se rozsvěcí pěkně šetrně pozvolna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so březen 16 2013, 21:33    Předmět: Citovat

V jednom pokoji mám úsporku Tungsram. První úsporka doma, koupená určitě před rokem 2000. Už má něco nasvíceno vzhledem k tomu, že je v pokoji počítač. Smile Takže kvalitně vyrobit jdou, když se chce.
Jen poslední dobou svítí trochu do žluta, asi jako žárovka.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 10:26    Předmět: Citovat

Ja som sa žiarovkami predzásobil. 40W a 60W mám celé balenia, 100W menej a pár kúskov 200W. Zaváhal som, lebo halogenky, ale chyba. Začnem obchádzať elektrá a ak sa vyskytne, z nejakých posledných zásob, beriem.
Uvažoval som na miesta, kde podanie svetla príliš nevadí, napr. špajzka, dať dve žiarovky do série a ešte im predradiť NTC. Pomohlo by?

Ohľadne úsporiek, inšpiroval ma konvenčný systém so štartérom. Žeby som urobil tuning spočívajúci v premostení zvitkáča spájajúceho konce trubice (vlákna) kvôli heathingu. Po zapnutí by bol zvitok skratnutý a tedy i trubica a svietili by len vlákna. Po nejakej sekunde by sa spínač rozopol a trubica by naštartovala. Spínač som uvažoval nejaký triak alebo tranzistor v diódovom mostíku. Lenže posledné tri úsporky mi odišli na prerušenie vlákien. Opravil som ich zoskratovaním tých vlákien (studený štart) a zostala mi jedna.

Chvíľami uvažujem urobiť kompromis medzi žiarovkami a úsporkami a osadiť niekoľko CCFL, ako sú v monitoroch. Síce sa buchnem po kapse, ale potom by pár rokov mohol byť pokoj, nie? Alebo natiahnem LED pás, napr. tento alebo tento, alebo osadím moduly.

Inak tie indukčné žiarivky ma zaujali. Čo tak po uplynutí záruky okamžite premotať obe cievky (a vymeniť elyt)?
Druhou stranou, ako je to s tým mag. vyžarovaním? Nie je zdraviu škodlivé mať to napr. v kuchyni či v izbe?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 10:37    Předmět: Citovat

Kvalitní kompaktní zářivky vyrobit jdou, jako všechno když se chce. jen jestli se chce.
Občas někde v prodejně požádám prodavače o pár úsporek na součástky, co mají k recyklaci. Větší typy od tradičních výrobců Philips, Osram z kvalitnějších komponentů.
Naposledy velké Philips PL Master 33 W, stojí kolem tří stovek, mají zpožděný start pro nažhavení. Prodavač mi vybral kusy s neznatelným zčernáním konců trubice stářím.
Jedna měla aktivované kurvítko: 2x zenerka 200 V přímo na filtrační kond 22M/400 = tvrdý zkrat zenerek po nějakém přepětí, ten kond by to asi vydržel a tranzistory STI3007 taky. Takhle to odpálilo jisticí odpor v patici.
Jiná závada byla v porušeném kontaktu v násuvných planžetách na propojení trubice s elektronikou. Vývod trubice má držet v zářezu lamely, ale zářez má na konci kruhový otvor a v něm už drát nemá kontakt. Zářivka možná nic nenasvítila.
Po opravě trubice svítí jak ďábel. Přestože bylo 99% komponentů v pořádku a navíc docela kvalitní, v mašinérii se vyrábí, nefunkční neopravuje a ihned zase recykluje nebo jen vyhazuje a vyrábí nové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 10:55    Předmět: Citovat

Doma nepouzivam ani jednu ziarovku na svietenie. Aj na zachode a v kupelni vydrzi kvalitna usporka roky (IKEA s okamzitym startom nevydrzali, ale silnejsie s pomalym startom ano).
Kedze povodne vsade v byte ziarovky boli, mam teraz nejake zvysky - 40, 60 a 150W pouzivam na obmedzenie prudu pri testovani zdrojov a obcas nejaku dam na schodiste, ked sa vypali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4035
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 11:09    Předmět: Citovat

To máš úsporky i v trucovně nebo na čtení? Nevím jak někdo jiný, ale třeba barevný kód na modrém podkladu docela u mne při úsporce zkresluje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 11:14    Předmět: Citovat

Crifodo, ak nájdeš úsporku tak 23W s oneskoreným štartom (pre heating), daj mi vedieť. Kúpim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 11:49    Předmět: Citovat

Nad stolom mam staru stolnu madarsku lampu (max. 50W - takze s normalnou ziarovkou by to bolo slabe) a v nej usporku IKEA 20W. Svieti to teda poriadne a s farbami nemam problem.
Bonus: viackrat sa mi podarilo rukou "ziarovky" dotknut - keby to bola klasicka ziarovka, tak mam ruku spalenu, takto sa nestalo nic.

Nepouzitelne su noname lacne usporky - videl som, ako svietia nejake smejdy z Tesca (a pod.) - svetlo do modra, fialova alebo zelena. Tam potom skutocne moze byt problem s rozoznavanim farieb. Nehovoriac o tom, ze je zivotnost mizerna (asi 3 alebo 4 rovnake kusy som vyhadzoval s rovnakou zavadou elektroniky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 14:25    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Crifodo, ak nájdeš úsporku tak 23W s oneskoreným štartom (pre heating), daj mi vedieť. Kúpim.

Většina úsporek Osram má preheating start. Kupte si nějakou s udanou životností 10 000 hodin a 20 000 zapnutí/vypnutí. Nechte si ji předvést v prodejně. Pokud se rozsvítí spíše pozvolna a ne hned, tak má preheating start.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 18:59    Předmět: Citovat

Já jsem z lampy na stole musel úsporku vyhodit, z toho světla se mi dělaly mžitky před očima. Teď tam mám 50W halogenku a to je OK.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 19:47    Předmět: Citovat

Taky mám 50W halogenku. Zhruba tuhle: http://www.gme.cz/halogenove-zarovky/o-jc-12v-50w-p516-038/
Úsporka se na stůl nehodí, je moc velké riziko rozbití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2013, 20:01    Předmět: Citovat

A ja som si myslel, že preheating znamená, že prvé desatiny sekundy žiarivka nesvieti, len nahrieva katódy a až potom pustí prúd do trubice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund