Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon TESLA B116

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 18:39    Předmět: Magnetofon TESLA B116 Citovat

Zdravíčko, právě jsem si zakoupil tento cívkáč a před tím, než ho začnu používat, bych ho chtěl trochu omladit. Je sice funkční, přesto jsem se rozhodl do něj vlézt (měl ještě plombu).

Protože jsem zatím nic "nerenovoval", měl bych pár otázeček.

Mechaniku už jsem očistil a příslušná místa namázl. Jedna gumička byla přetrhlá a styřelá (tak k setrvačníku) - Můžu ji nahradit O kroužkem příslušných rozměrů? (používané v hydraulických systemech atd.)
EDIT - vyřešeno, v tipě mají tento řemínek za 10Kč (prý tam sedí jak prdel na hrnec) Smile

Při přehrávání jde z těla slyšet jemné klapkání, které je způsobené "řemínekem" k počitadlu - je to vlastně řemínek z pružinky. Má nějaký význam, že není použitý řemínek gumový? (rád bych jej vyměnil za gumový a klapání se zbavil).

Ve škole nás učili vyměnit elektrolity ve zdroji. Není u takto starého přístroje lepší vyměnit elektrolitické kondenzátory všechny? (popř. vytáhnout, změřit a pokud kapacita bude odpovídat, tak ho vrátit z5?)
Na které součástky si ještě dát pozor, popř je preventivně vyměnit?

Díky zatím za odpovědi, určitě ještě na něco narazím Embarassed Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 19:11    Předmět: Citovat

Filda napsal(a):


Ve škole nás učili vyměnit elektrolity ve zdroji. Není u takto starého přístroje lepší vyměnit elektrolitické kondenzátory všechny? (popř. vytáhnout, změřit a pokud kapacita bude odpovídat, tak ho vrátit z5?)
Na které součástky si ještě dát pozor, popř je preventivně vyměnit?

Díky zatím za odpovědi, určitě ještě na něco narazím Embarassed Very Happy


Určitě ne! Ono kolikrát dnešní kondenzátory stojí více za h**** než ty staré Teslácké. Třeba Hitano který má na štítku 100uF má skutečně naměřenou kapacitu většinou pod 100uF okolo 95uF atp.. Kdežto Tesla má většinou mnohem více než-li na štítku, a to i po těch letech. Je znát že se šetří kde nemá!! VIVAT TESLA! Smile

Elektrolyty určitě přeměřit, pokud možno ESR a kapacitu bude-li v toleranci nechat!! Pokud by byl některý KO nahradit novým, pokud možno od výrobce Tesla (jsou různé prodejny kde se toto ještě nabízí, zmíním jen v případě potřeby...) v nouzovém případě použít téže kvalitní, bohužel ale radiální kondenzátory současné výroby na 105c od jedné z následujících výrobců a to Nippon nebo Nichicon anebo Rubycon, jiné nemohu doporučit, i když jsou další které jsou na tom kvalitou ,,dobrý" jenže dobrý znamená za tři. Většina pak nedostatečný..

Některé spíše starší přístroje obsahovaly ještě hnědé kondenzátory MP (označované karamelky nebo hovnáky) které často praskaly, v každým případě nahradit TC50x (TC507 atp, dle napětí)..


Zkontroluj hlavy, očisti je lihem, zrovnatak páskovou dráhu...

Další věci napoví jistě ostatní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 19:21    Předmět: Citovat

Pružinka je tam kvůli tomu, že ocel nezpuchří. Klidně tam ale můžeš dát gumičku.

Pokud to normálně funguje, nic neměň. Věci, které fungují, se neopravují.

U B116 jsem měl problémy hlavně s rozpadající se kabeláží a úplně zoxidovanými otočnými přepínači. Musel jsem to totálně přebastlit na jiné typy. Nakonec to stejně šlo z baráku, bylo s tím víc vzteku jak radosti, ale je pravda, že ten můj kus byl celkem vrak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 19:40    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Věci, které fungují, se neopravují.


Souhlasím.. Kolikrát už se to člověku vymstilo! A nejen v elektronice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 806
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 22:36    Předmět: Citovat

Cituji:"Některé spíše starší přístroje obsahovaly ještě hnědé kondenzátory MP (označované karamelky nebo hovnáky) které často praskaly, v každým případě nahradit TC50x (TC507 atp, dle napětí).."

CZJKP1 - doporučuji prostudovat web
katalogy.ic.cz
TC507 neexistuje, máš asi na mysli TC207 /217 atd....že....
Čti si to po sobě!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 22:39    Předmět: Citovat

Jo měl jsem na mysli samozřejmě TC20x Nevím, jak jsem to mohl zkomolit, ta řada je tuším TC205, TC206, TC207, TC208, TC209

Web katalogy.ic.cz je poslední dobou tak pomalej že kdybych ho neměl stažený HTT crackem v PC tak si ani neuprdnu!

Charos děkuji za upozornění na chybu : )!

Prostě ,,žluté foliové" kondenzátory Tesla!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2013, 6:18    Předmět: Citovat

Jediné elyty co tam odcházely byly v tom bakelitovém pouzdru a ty v plechovém s vypouklými ne prolysovanými čepičkami . Pokud nejsi znalec , tak nech mechaniku na pokoji .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2013, 8:13    Předmět: Citovat

Ok Díky pánové za rady. Alespoň jsem rád že ušetřím čas i peníze. Měl jsem v plánu koupit kvalitnější kondy (a to se pak maličko prodraží, než kdybych kupoval hitano atd Confused ).
Ty hovňáky tady nejsou (aspoň jsem si žádného nevšiml... ). Ale toho hovňáka jsem snad ještě v dobrém stavu nepotkal. Většinou se ale motají v přístrojích s elektronkama. (v případě nouze mám někde zásobu "nových")
Ty kondy nechám původní, přesto je ale radši přeměřím. (v případě nutnosti mám zásobu origo tesla "nových" (nové, nepoužité ale nějaký ten rok staré). Otec dělal na šachtě elektrikáře (slaboproud), takže mám relativně velké zásoby tesla "nových" součástek.

BOBOBO - Do páskové dráhy zasahovat není potřeba. Pouze jsem ji očistil a až skončím, projedu ji ještě demagnetizerem. Čemu moc nerozumím, tak se do toho nemontuji...... nebo se to snažím naučit Wink

Ještě bych chtěl v budoucnu zkontrolovat nastavení hlav. To ale asi bez pásky s přesnou nahrávkou (1Khz?) nezkontroluji... (někdy v budoucnu, zatím to nechám na továrním nastavení.)

Malinko chrastí tahové potenciometry (volume). Ty ale vyměním za nové. S čištěním nemám dobré zkušenosti (problém se za chvilku vrátil).

Tahle B116 je právě v dobrém stavu, jinak bych se na ni vyprdl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2013, 17:59    Předmět: Citovat

Pružinku počitadla zkus otočit "po srsti" při play a zkontroluj jestli nezvaká samotné počitadlo
Pásky k nastavení hlav byly:
1. Kolmostní - 10KHz - nastavuje se na maximum, případně kompromis mezi oběma stopami.
2. Výškový - 500 KHz - nahraný mezi stopami - nastavuje se na stejnou úroveň signálu obou stop.
Obojí je možno nahradit kvalitní nahrávkou na dobře seřízeném mgf. a trochou praxe.
Chrastí-li ("malinko") potenciometry, zkontroluj jejich příslušné vazební kondenzátory, pokud mají svod, protékající ss proud způsobí předčasné chrastění, v případě "volume", C3;C4, na desce TK.


Naposledy upravil Quest dne po březen 04 2013, 10:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2013, 1:06    Předmět: Citovat

Že obal zastříknutých kondenzátorů řady TC18x časem praská a kondík má po navlhnutí vyšší kapacitu, ale též i svod, vím. Ale jaká závada se projevuje u žlutých kondenzátorů řady TC20x, že je doporučujete preventivně v magnetofonu vyměnit? Mám jich pár v šuplíku a zatím jsem u nich závadu nezjistil (BM509).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2013, 18:25    Předmět: Citovat

Prosím tě to psal Jirka , zase něco bez kontroly plká .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2013, 23:03    Předmět: Citovat

Kondenzátory řady TC20x jsou spolehlivé, ještě jsme se nesetkal s vadným.
Některé hodnoty mám navíc:
http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/naprodej.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund