Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zkrat na H vychylovacích cívkách? MAG DX700T
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
plošný spoj
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 4:40    Předmět: zkrat na H vychylovacích cívkách? MAG DX700T Citovat

Dostal se mi do rukou MAG DX700T. Bohužel marně hledám schéma.
Teď k problému. Monitor byl bez vysokého napětí, napájecí zdroj funguje.
Postupným proměřováním jsem odhalil proražený tranzistor na horizontálu, což je častá závada. Po důkladném proměření okolních diod a kapacit na svod jsem vletoval nový tranzistor. Měřil jsem i osciloskopem - signál na buzení tranzistoru je. VN vystartovalo Smile (vn trafo není buzeno přímo tímto tranzistorem, ale z kolektoru tohoto transiztoru se přes diodu odebírá signál abych to zkrátil pro výkonový FET, který budí vn trafo).
Bohužel se tranzistor hned prorazil Cry . Skusil jsem to ještě 2x se stejným výsledkem.
Po tvrdém odpojení horizontálních cívek vysoké napětí klidně najede a na stínítku se objeví pruh z vertikálu. Problém ve vn trafu tedy není.
Mám důvodné podezření na zkrat na horizontálních vychylovacích cívkách. Existuje nějaká možnost jejich změření Confused ? Nemyslím tím ohmetrem - díky za tyto rady.
Návrat nahoru
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 16:26    Předmět: Citovat

Pokud jsi to ještě neměřil ohmákem, ta to zkus!
Je prakticky nemožné, aby byl mezizávitový šlus přes celou cívku, natož přes obě!!!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
plošný spoj
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 17:56    Předmět: zkrat na H vychylovacích cívkách? MAG DX700T Citovat

Klasickým měřením jsem naměřil tyto údaje -
horizontální cívky cca 0,5 ohmu
vertikální cívky cca 7 ohmu.
Po pilném studování polského diskusního fóra elektroda.pl se mi tyto hodnoty jeví jako normální. Nechce se mi pro ověření měření otevírat funkční monitor.
Vzhledem k tomu, že již jsem bez patřičně výkonného parního tranzistoru 2SC5048, pokračování po jeho zakoupení. Ještě dotaz znalým - 60W žárovka se jako náhradní zátěž zapojuje místo H cívek na kolektor tranzistoru a zem? O této servisní metodě jsem již hodněkrát slyšel (šetření drahého tranzistoru), ale nikdy jsem ji nepoužil a ani nevím, jak se do daného obvodu správně zapojuje (je to běžná žárovka 220V/60W ?).
Návrat nahoru
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 18:10    Předmět: Citovat

Cívky vypadají ohmicky v pořádku, záviťák ale takto nemusí být hned patrný. Stejnou závadu jsem řešil u monitoru Dell s téměř obdobným zapojením. Chyba byla v buzení tranzistoru, obdélník z komparátoru měl ss posuv a malou amplitudu (vadný komparátor). Jinak bych se zaměřil i na RCD sítě kolem tranzistoru a kontrolu napětí ze zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 18:38    Předmět: Citovat

Vychylovacky sa vzdy skaldaju z dvoch casti. Lava+prava (horizontal)alebo horna a spodna (vertikal). Skus rozpojit jeden spolocny bod a porovnat namerane vysledky tychto polovic (myslim, ze uplne stacia merat horizontalne). Aby si sa domeral niecoho uzitocneho, na to bude ohmeter malo. Merac indukcnosti by bol uzitocny. Ak je tam medzizavitovy skrat,zmena jednosmerneho odporu bude minimalna, no na indukcnosti by sa to malo prejavit.
Mne sa tak podarilo lokalizovat vadne vychylovacky na COLOR 110 aj 430.
Este by tu jeden bol pokus - nechat zapojenu najskor jednu a potom druhu polovicku vychylovaciek. Mozno ze to koncak prezije (COLOR 110 to prezil Smile ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5226

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 17:01    Předmět: Citovat

a nepouci se a nepouci se. Ten tranzistor ma docela urcite v napajeci ceste P-Fet ktery je spolecne s civkou zdroj pro rozklad. Pokud ti odejte rozkladovy prorazi se i ten FET a naopak. Hledej ve starsich forech
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: út červen 06 2006, 11:09    Předmět: Citovat

Předpokladem přežítí tranzistoru je samozřejmě správná funkce zdroje pro vychylovačky (tvořeným většinou impulsně buzeným PFETem a cívečkou), jak píše výše Rezis. Koukni se na jakékoliv schéma monitoru tady na stránkách, třeba sony-dell http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=1506
nebo ostatní Soňáky, je tam dobře patrný princip funkce všech součástek a jsou tam i učebnicové průběhy v charakteristických bodech. Tranzistory odchází jako důsledek!!!, ne jako příčina poruchy. A to se tu řeší stále znovu.
Návrat nahoru
surfar



Založen: Aug 19, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Ústecký kraj

PříspěvekZaslal: út červen 06 2006, 13:38    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Předpokladem přežítí tranzistoru je samozřejmě správná funkce zdroje pro vychylovačky (tvořeným většinou impulsně buzeným PFETem a cívečkou), jak píše výše Rezis. Koukni se na jakékoliv schéma monitoru tady na stránkách, třeba sony-dell http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=1506
nebo ostatní Soňáky, je tam dobře patrný princip funkce všech součástek a jsou tam i učebnicové průběhy v charakteristických bodech. Tranzistory odchází jako důsledek!!!, ne jako příčina poruchy. A to se tu řeší stále znovu.

Potlesk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červen 06 2006, 14:23    Předmět: Citovat

k tomu anonymovi se hlásím, nevím, proč mne to vždy, když se sem dostanu přes odkaz na nový příspěvek v mailu automaticky nepřihlásí...

K opravě takové závady by mělo stačit i podobné schéma. Na zmiňovaném polském fóru nebo na www.eserviceinfo.com jich je spousty...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
plošný spoj
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 07 2006, 22:16    Předmět: Citovat

Tak jsem se dneska dostal k monitoru. Mám několik postřehů:
po opatření si patřičného tranzistoru jsem dříve, než jsem jej vletoval proměřil (myslím že všechny) polovodiče v H rozkladových obvodech a svitkové a keramické kondenzátory na svod měřičem izolačního odporu.
Vyměnil jsem kapacitu mezi kolektorem a emitorem rozkladového tranzistoru (i když na 1000V nevykazoval svod byl mírně nafouklý a naprasklý). Bohužel originál byl 6n2 - ten jsem nesehnal, tak jsem tam dal 4n7. To by ale nemělo vadit.
Pak jsem to risknul a zapnul jsem to. VN tentokrát vůbec nenaběhlo. Okamžitě jsem vypínal. Tranzistor to přežil.
Po opětovném zapnutí (VN opět nenaběhlo) jsem měřil bázi rozkladového tranzistoru - impulsy jsou jako víno. Zkusím změřit kolektor po přiložení sondy VN naběhlo - objevil se obraz Smile zřejmě kapacitou sondy a klekl mi osciloskop po napěťové špičce Evil or Very Mad (tak už vím co bude na opravu v pořadí).
Vychylovací cívky jsou tedy OK, ale v obvodu je ještě nějaká zrada, neboť po vypnutí a opětovném zapnutí tma. Po proletování všech možných exponovaných míst monitor opět zabral - nechal jsem jej smažit cca 1/2 hodiny. Všecho šlo jak má (nastavování v menu, nastavování obnovovací frekvence z windows). Z toho vyplývá, že polovodiče jsou OK.
Po vypnutí a zapnutí zase tma Question .
Stuďák je vyloučený - když monitor šel, tak jsem plošný spoj důkladně proklepával a nic. Tak a babo raď. Možná nahřátím některého vadného elytu se celý H obvod rozjede. Po tvrdém odpojení H cívek VN najede jako po másle pokaždé Rolling Eyes .
Až budu mít čas, opět polaboruji a čekám na vaši diskuzi a názory Idea .
Návrat nahoru
surfar



Založen: Aug 19, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Ústecký kraj

PříspěvekZaslal: st červen 07 2006, 22:41    Předmět: Citovat

A co to buzení? Nešvihne se ten FET,(pokud tam je) až po zahřátí?Tzn. studený start =OK ,restart=něco odpálím!
Tady se mi zdá ,že jsi nenašel všechny elyty,které je třeba vyměnit Exclamation Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
plošný spoj
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 25 2006, 21:36    Předmět: Citovat

Opět jsem se dostal k laborování:
po proletování všech pájecích plošek (především kolem rozkladových obvodů), proměření všech kapacit (elytů i polštářků) jsem se zaměřil na tranzistor, budící koncový 2SC5048. Jedná se bipolární npn tranzistor. Na pouzdru má uvedeno
první řádek: H 2N
druhý řádek: G718L
třetí řádek: GF B
takto to má třířádkově napsáno těle. Pokud o něm víte něco víc, budu rád, když se o datech tohoto tranzistoru podělíte.
Když totiž tento tranzistor vyletuji a následně vletuji (asi po zahřátí pouzdra) monitor nastartuje a již drží, takže žádné proražené FETy nebo stuďáky. Po desce jsem celkem intenzívně ťukal při chodu a ani zavlnění obrazu.
Obraz je perfektní, ostrý, barvy syté. Zkrátka SONY obrazovka. V chodu jsem jej měl rozebraný přes 3 hodiny. Ani jedno zakolísání.
Po vypnutí na síťovém vypínači, opět tma. Vyletování, zaletování a zase jede. Co na to ostatní? Setkali jste se s podobným hlavolamem?
Původní podezření zkratu H cívek se nepotvrdilo.
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2006, 22:14    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: po červen 26 2006, 5:17    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
plošný spoj
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červen 26 2006, 6:48    Předmět: Citovat

Asi jsem špatně formuloval svůj předchozí příspěvek. Jedná se mi o identifikaci tranzistoru ???? budící tranzistor řádkového rozkladu (to je ten 2SC5048).
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund