Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofonová nostalgie (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 42, 43, 44  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 30 2021, 18:17    Předmět: Citovat

Rozhlasáci byli fouňové spíš v tom smyslu, že se snažili používat materiály s co nejpodobnějšími vlastnostmi - kvůli seřízení toho kvanta strojů.
Vyplývá to i z Technických zpráv ČRo. V prvé řadě tam neřešili šum, přebuditelnost, ale hlavně kompatibilitu nastavení tolika strojů v provozu. Byla snaha používat v běžném provozu pokud možno jeden-dva druhy pásu, anebo z nových druhů jen takové, kterým by vyhovovalo stávající nastavení.
Dá se z nich taky vyčíst, že "generální změna" nastavení většiny strojů ČRo, určených pro provozní záznamy, spolu s vyřazením starších typů pásů /mimo archiv/ se tam realizovala nejdříve jednou za pět let a vždy při tom vyšla nová TZ.
Nejdéle tam v provozu vydržely LR50, LGR30P, SPR50LH a všecky verze LGR50, ať se jmenovaly jakkoli. Tento typ se vyráběl snad i déle, než deset let.
Nešlo si nevšimnout, že rozhlas se, pokud to bylo možno, pásům Agfa při nákupu vyhýbal. A když už některý typ přechodně použili /PER525, PER555, později některé PER46x/, tak zase s vlastnostmi, co nejpodobnějšími převážně používaným Basfům.

Mimochodem - světlešedá Agfa PER555, pokud to byl nejetý odstřižek z rozhlasu, se nebývale osvědčil v Echolaně 2, Rolandech RE, v Dynacordech i v obou vrábelských AOS.
Oproti jiným, 50um neleštěným profipásům, měl PER555 úplně neskutečnou výdrž, výborný zvuk a nízký šum.
Ve mnou dlouho používané, přeosazené E-2 dala jedna, pečlivě a origo páskou slepená smyčka tohoto pásu, klidně až 40 "koncertních" hodin. To vlastně zastavíte smyčku jen o přestávce.
Nevím, jak to bylo s životností smyček v obou novějších, vrábelských AOS, ale vzhledem k tomu, že v nich běží pás oproti E-2 nižší rychlostí /proto si dovolili nekonečnou kazetu/ a oba AOS mají vlastně konstrukčně stejné hlavy, tak tam jednorázové smyčky z PER555 mohly vydržet i déle, než jedna ta jejich kazeta. Ty nekonečný kazety do obou strojů AOS-Studioecho, to byl vynález, za který určitě měli ve Vrábloch někoho pro výstrahu na dvoře upálit, jak Husa Very Happy Prý na té konstrukci mechaniky kazety spolupracovali s FL, což by dávalo smysl. Pamatujeme si nejen náplně, ale i mechaniky kazet Emgeton, že ano Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 9:38    Předmět: Citovat

Echolanu II sme používali niekedy v 70. rokoch. Po malej úprave konektorov ju bolo možné používať tak, ako je dnes bežné - vonkajšou slučkou send/return v spojení so zosilňovačom Transiwatt 100G. Keď sa minuli slučky dodané Teslou (BASF 45D), tak sme ich lepili z niektorých dlhohrajúcich pásov, najčastejšie zo Scotch 215, v núdzi zo Scotch 220. Vydržali 3-4 akcie (každá asi 6 hodín hrania), teda pokiaľ sa nerozlepili, čo nebolo ojedinelé.
Zaujímavé bolo, že naša Echolana nemala celostopé hlavy, ale polstopové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 10:35    Předmět: Citovat

Na tom není nic zvláštního, celostopých hlav se vyrobilo daleko méně, než půlstopých ANP908. Ty se osazovaly do magnetofonů B41, Uran a Pluto, o které byl zájem hlavně mezi fonoamatéry a ojedinělými lovci zvuku, kteří si ty bateriové stroje ještě dodělávali a vylepšili. Při tehdejší kvalitě dostupných pásků ti znalí ocenili výhodu půlstopého záznamu, většina ostatních šla po čtyřstopých strojích, protože se na pásek vešlo víc, hlavně, že to hrálo, kvalita záznamu nebyla tím hlavním kritériem.
Výroba ANP908 byla zavedená, nespotřebovaly se, tak se použily v Echolanách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 11:01    Předmět: Citovat

Je to logické.
Nedávno som zohnal jednu Tesla B700 a chcel som ju prerobiť na celostopý záznam. Zaujímavé je, že celostopú kombinovanú hlavu Tesla (z Pluta Reporter) som zohnal po malej námahe, pričom celostopú mazaciu som nezohnal dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2925
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 19:15    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
...neznám nikoho, nikoho ! kdo by použil aspoň jednou rychlost 2.4 cm/s

Ja som ju použil v 70" rokoch asi 2x (zhodou okolností, práve na B444 LUX SUPER). Vždy na Silvestra. Okolo 16 hodiny začínal Silvester v rádií. Tak som kotúčak pripojil na ,,rozhlas po drôte" a nechal nahrávať na ,,2"ke až do polnoci a v tom čase pozeral TV. Na druhý deň som si to vypočul. Šlo väčšinou o hovorené slovo a kvalita bola na úrovni Supraphonského vinilu ,,Špejbl a Hurvínek", nahraného na rýchlosti ,,16". T.j. takmer bez výšok, ale šlo o vypočutie si obsahu, nie o kvalitu. Po vypočutí bol samozrejme pás už využitý pri ,,devine" na Sweetov, Sladeov, dvojbubenníkového pedofila a pod. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 21:31    Předmět: Citovat

Xeon_sk napsal(a):
...som zohnal jednu Tesla B700 a chcel som ju prerobiť na celostopý záznam... ...celostopú mazaciu som nezohnal dodnes.

Teda, ne, že bych se do výroby celostopé mazací hlavy hrnul, ale nakonec by se dala sestavit z rozpůleného feritového toroidního jádra nebo z návlečné feritové perly na kabel. Nejlépe půlit kuličským, tedy sklářským kotoučem na broušení skla.
Na mazání stačí přední štěrbina v řádu málo desetin mm, zadní štěrbina může být milimetrová. A pak jde o to zalití do nějakého pouzdra. Protože výška stopy musí mít nějaký přesah přes šířku pásku, není třeba vymýšlet nějaký otěruvzdorný krycí rámeček.
Ale to si rozhodni sám, kolik času do toho hodláš vrazit, než vylaboruješ použitelný kus.
Jinak to vypadá v sedmnácti, když stavíš celý magnetofon, necháš si soustružit setrvačník a elektromagnetické spojky, a kalit a leštit tónový hřídel, stružit futra, vyřezávat z dvojky plechu šasi, trvá to rok, než to přiměješ k chodu a začneš dotahovat, cos zanedbal nebo nevěděl, zadalší rok se přiblížíš parametrům toho nejobyčejnějšího spotřebáku... a v pětadvaceti to celé někomu věnuješ, koupíš ojetý tovární magneťák, vykucháš mu veškerou elektroniku, zrepasuješ mechaniku, do ní uděláš elektroniku novou a za týden dva hraješ. V padesáti koupíš lepší magneťák a jen ho opravíš. Jde o to, jak si ceníš svého času na vymýšlení už vymyšleného...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 21:51    Předmět: Citovat

Hille ďakujem za námet. Mám tu jednu mazaciu hlavu z videorekordéru, ale ešte som nezmeral jej impedanciu. Na youtube z nej nejaký zúfalec robil dokonca záznamovú hlavu (s úspechom, aspoň podľa neho). Mohol by som celostopú mazaciu hlavu vymontovať z reportážneho magnetofónu Reporter R21, ale toho by bola dosť škoda


Reporter R21.jpg
 Komentář:
 Velikost:  247.94 kB
 Zobrazeno:  60 krát

Reporter R21.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 22:15    Předmět: Citovat

Jestli se hlava z videa na výšku vejde, použitelná by být měla. Je přece dimenzovaná na mazání chromdioxidu, tak normální pásek smaže taky.
A zhruba 100 kHz jí bude slušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 23:25    Předmět: Citovat

Mám tu pásky z data kazet DC600, nechceš to na vyzkoušení záznamu, bude to asi ferochrom Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2925
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 0:10    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Rozhlasáci byli fouňové spíš v tom smyslu, že se snažili používat materiály s co nejpodobnějšími vlastnostmi - kvůli seřízení toho kvanta strojů.....

V 1977 roku som sa dostal 1.krát do rozhlasu. Bolo to v Banskej Bystrici. Čo si matne pamätám (mal som v tom čase 13...),ta kten obrovský kotúč, ktorý nasadili na ,, Štúder" bol od AGFA. Na nahrávanie mojej LP od Drupiho (z tejto mojej LP sa po Slovensku šírilo ,,Sereno É""s jedným praskotom v jednom momente...) + rovnako jedna Franc. prerábka Ami hitu od Beach Boys ...) Marylene zo singlu. Mám ho stále doma... Bolo zaujímavé počuť napr. v tzv. ,,Košickom Maratóne", prípadne v nedeľnajšom ,,Kalejdofóné" v rubrike Fera Horu niečo, za čo som dostal 135Kčs šekom domov..l.. Laughing Keď si uvedomím, že Slovensko spoznalo Drupiho za 135Kčs........... Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út duben 06 2021, 8:59    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
...neznám nikoho, nikoho ! kdo by použil aspoň jednou rychlost 2.4 cm/s

A to já zase jo - všechny tehdejší B4 a B400 pracující pro záznam radioprovozu, nebo např. rozhlasu se zpětným dotazem celý svůj život prožily s polohou 2,38.
I já sám jsem jednu vlastoručně upravenou B4 měl doma a po snížení přemagnetizace s páskem LGR50 vyšívala v 90.tých letech ještě dlouhá léta (Částečně jsem používal i AGFU CH či C, ale ta byla proti tomu LGR už o dost horší, na hranici použitelnosti). Dodnes mám desítky hodin záznamů z 90.tých let, které jsem ovšem cca před 15 lety zdigitalizoval. Odstup šumu adekvátní radioprovozu, kmitočtový rozsah adekvátní mluvenému slovu.
Zkoušel jsem ještě snížit rychlost zmenšením trnu na motoru, ale to už bylo za hranou dobré srozumitelnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po červen 14 2021, 12:36    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

V obou případech šlo o oxid železa dotovaný kobaltem a podle úrovně šumu PE41 šlo vlastně o první LN pásky.


Opravdu byla i PE41 dotovaná kobaltem? Já myslel, že právě ta dotace kobaltem byla příčina zlepšení vybuditelnosti LH pásků jako PE46 nebo BASF LH. LN pásky jako PE41 měly pouze menší elementární magnetické částice a tím pádem menší šum,ale vybuditelnost přišla až s kobaltem.

Jinak vím o třech různých vývojových typech AGFY PE41 a o dvou typech PE46. První byly PE46 ještě na modrých cívkách a strukturou a hlazením aktivní vrstvy se podobaly spíše poslední generaci PE41 rovněž na modrých cívkách. Poslední verze PE46 byly často už na černých cívkách a pásek byl tmavší a magnetický vrstva byla lesklejší (asi jako pozdější PE49 nebo Maxell UD), rovněž nátisk typu na zaváděcím pásku byl již anglicky a ne něměcky ( místo doppelspiel - band bylo nově double play tape a přibylo navíc číslo výrobní šarže).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 14 2021, 15:27    Předmět: Citovat

Pásků Agfa PE41 jsem měl jen dva druhy - ten původní v tmavomodrý krabici, na kouřové cívce a s německým potiskem. Ten druhý v "měkkém" balení, už na bleděmodré, ale zcela bez potisku, byl na devítce rychlosti slyšitelně jakoby "tupější". Dvě verze PE46 /o více nevím/ se mi zdály obě stejné, ač byly kupovány jak v 15cm v DP, tak zčásti v 18cm v Tuzexu.
Pak už Agfa k dostání moc nebyla, nahradily je Basfy a 3M-Scotch 220 a 226 s modrou zaváděčkou.
Z výletů do Polska kluci vozili 15 i 18cm Stilony v růžovo-oranžových, vyklápěcích krabicích a až na to, že trochu víc špinily, tak byly docela dobrý - a asi za 2/3 ceny toho materiálu, co byl k dostání tady /15cm cívka DP Stilonu přišla asi na stokorunu/.
Taky si myslím, že pásky a kazety, prodávané Tuzexem, pocházely z jiných zdrojů, než odkud nakupoval podnik DP.
Třebas hodně světlehnědý Basf DP26LH z DP, v černo-zeleno-červené, do boku otvírací papírové krabici, začal po asi půlroce tak strašně svinit, že jsem ho musel vyřadit.
Tentýž pásek, ve stejném balení, ale koupený za 35,-TK v Tuzexu, byl viditelně tmavší, ale hlavně nesvinil. Takže hodně cívek s ním mám dodnes. Pospolu s 18cm LP35LH za tuším 44,-TK, ve stejném druhu krabice - a dodnes ty tuzexové nesviní.
Naopak Maxell UD25-120 z DP, šedočerná krabice, už bez stříbrného lamina na krabici, se chová i po spoustě let naprosto skvěle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 14 2021, 15:34    Předmět: Citovat

On se kobalt používal hlavně u Agfy, jiní výrobci (mezi nimi 3M) používali pro zvýšení koervitivity pásků sloučeniny jiných prvků, říkali tomu "cizí těleso v mezerách krystalové mřížky", patent na to buď nebyl, nebo byl volně k použití. Míchali to hned v první fázi do roztoku síranu železnatého a výsledky to mělo.
Ale pak následovaly další tři chemické reakce a vzduchová oxidace, než se jehličky mlely v laku pro získání maximálně rovnoměrné struktury, ty výsledek ovlivnily dost podstatným způsobem, který se vychytával roky, prostě se to dalo kterýmkoli krokem zase přizabít, takže se dařilo koercitivitu vylepšovat jen zvolna.
Jednotlivé namíchané polevy se ještě dále slévaly a mísily, aby dlouhodobě vystačily na mnoho šarží pásku, jejichž vlastnosti se požadovaly pokud možno konstantní. Tedy i PE41 (LN) určitě měla železo dotované kobaltem, ale až se podařilo vymakat proces tak, že mělo význam pásek označit jako LH, dostal pásek označení PE46. A reklamně to využít.
Vývoj probíhal podobně i u BASF.
Nejsem chemik a některé informace, hlavně o chemických reakcích, skrze mne většinou tranzitují, zvlášť, když jsem v životě neuvažoval o tom, že bych je nějak využil, takže z knížky "Technik der Magnetspeicher" od kolektivu autorů (Springer-Verlag 1960), kterou jsem měl kdysi půjčenou, už si je nepamatuji. Ale to o dotování železa tam bylo už tehdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: po červen 14 2021, 16:15    Předmět: Citovat

Když už se tu vede řeč o páskách, na B4 i B100 Agfa PE46, PE41 excelentní. Všechny 3 pásy Scotch se mi nedaří použitelně nahrát, chrčí nebo syčí, nejlépe oboje. Na obou stopách. Basf mi sice hraje pěkně, ale zašpiní celou mechaniku. Pak tu mám ještě nějaký pás asi DP25, se zvláštním odstínem naváděcí pásky(ani ne růžová jako scotch, ani ne výrazně červená jako AGFA/Emgeton) a ten hraje naprosto skvěle. No a nějaký tlustý hrubý LGR cosi B4 neprotáhnu, B100 už si s ním poradí. Jestli se mi podaří složit ze dvou B116 (z jedné mám setrvačník a elektroniku) jednu funkční, (čemuž se teda zoufale brání a vymýšlí si nové závady, odpadávají cestičky z plošňáků atd, ač elektricky chodila) vyzkouším nepoužitou AGFU na černé cívce 18 cm, bez potisku na zaváděcí pásce, ale asi PE46. Kdyby mimochodem někomu přebývaly krabičky a zelený zaváděcí pásek, rád se nějakých ujmu, skladovat pásky v sáčcích mi nepřijde vhodné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 42, 43, 44  Další
Strana 32 z 44

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund