Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofonová nostalgie (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 42, 43, 44  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 14:42    Předmět: Citovat

B 93 Tesla, dostal se mi už podruhé do ruky s odpálenými konci. Vlastně jen pravý kanál. (opravdu odpálený, plast v prostředku integráče chybí).
Po projití schématem je pravý konec "ve vzduchu" když se hraje na repro v magnetofonu. Neměl by tam být zatěžovací odpor 4Ω ?
- mám poslední úplně novou desku konců, nechtěl bych ji vystavit tomuto nebezpečí. Mám pravdu nebo ne? Jsou tam MBA810A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Problém nebude, že výstup visí ve vzduchu. Že to odnesl právě pravý kanál bude nejspíš v tom, že mu jednoduše někdo vykroutil krk. Taky bych doporučoval zkontrolovat stav kondenzátorů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 15:02    Předmět: Citovat

Treba skontrolovať koľko je na zdroji,po prejdení na 230V tam môže byť už príliš hraničné napájanie ak nie aj prekročené
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 16:19    Předmět: Citovat

Kdyby se aspoň někdo namáhal se podívat, že v B93 jsou koncové stupně napájeny ze stabilizátoru s KU611 /tzv. tranzistorová Zenerka/.
Změna napětí sítě z 220V na 240V je tedy zrovna těm MBA810 tedy úplně jedno. Tomu zbytku ostatně taky.
Spíš bych nejprve zkontroloval, kolik přesně je na výstupu toho KU611, zdali není třeba načnuté.
Na emitoru KU611 by mělo být /podle tolerance Zenerek/ něco mezi 15 a 16V a musí být také v pořádku elektrolyt C4.
Na kolektoru /pouzdře/ KU611 musí být totéž napětí, jako je na elektrolytech C1 a C2 500uF, tvořící zásobník energie pro stabilizátor. Na bázi KU611 by mělo být napětí asi o 0,6-0,7V vyšší, než na výstupním emitoru.

U dotyčného, pravého kanálu by se určitě měl zkontrolovat i Boucherot na výstupu střílejícího MBA810. To je ta sériová RC kombinace R246 + C238 /jde o poněkud větší, asi 0,5W odpor 1R a obvykle polštářkovou keramiku TK782 100n/. Prověřit také elektrolyt C234.

Na elektrolytech té části zdroje, která napájí koncové zesilovače /můstek z KY702F, elyty C1 a C2/ by nemělo být víc, než asi těch 23-24V.
Zenerky v bázi KU611 jsou napájeny z druhé části s vyšším napětím, přes pojistku Po2, diodu D5 a pro bázi toho KU611 to filtruje elektrolyt C3.
KU611 mívají velký rozptyl bety a při její dolní hranici /klidně jen 20/ zrovna toto zapojení s cizí referencí funguje dost blbě.

Ty vážně kvůli vadným MBA měníš celé desky konců??

U levého kanálu je ten odpor 4R7 proto, aby chudák 2W kontrolní smeták nebyl ničen plným výkonem MBA810. K ničemu jinému tam není, není to žádná předzátěž, jak se může při nepozorném pohledu zdát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 16:56    Předmět: Citovat

sinclair*** ten konec vyměním celý jen a jen proto, že mi tady leží desítky let až ho budu potřebovat Smile no a teď ta doba nastala;-). Když skončila výroba mgf na Kijevské, tak těch dílů k likvidaci bylo na náklaďáky, jak elektro, tak mechanika a plasty. Ten konec jsem si vzal jen tak, že se jednou bude hodit. Sice uteklo třicet let a více, a teď se tedy hodíWink Jen jsem ho nechtěl hned odpálit, pokud by to bylo nevhodně zapojené dle schématu.


b93c.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.55 kB
 Zobrazeno:  49 krát

b93c.jpg



b93d.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.16 kB
 Zobrazeno:  44 krát

b93d.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 17:42    Předmět: Citovat

Ta deska, co někde ležela skoro 40 let bez napětí, bude velmi pravděpodobně v ještě horším stavu, než ta občas provozovaná..

Taky se Vám někomu zdá, že elektrolyt 10uF na vstupu MBA810 je nějak divně hodně? Ten šváb má přece vstupní odpor zhruba těch 100k, co tam je ten odpor na zem..Very Happy
A takových, fakt divných věcí, je v B93 víc.
Mně elektrická část tohoto magneťáku přijde jako regulérní pomsta.
Za něco, anebo někomu konkrétnímu Very Happy

EDIT:
Tak v Boucherotu tady nejsou polštářkový keramiky, ale ještě hovňáky, který musí okamžitě ven a oba, nahradit TC206 100n/250V, nebo placaté TC215 100n/100V, červené hranaté jugoše KCU2610 100n/160V a tak podobně.
Je to deska zřejmě zpočátku výroby, protože já si z B93 hovňáky už nepamatuju. Pak se místo nich chvilku montovaly buď TC235, jugoše, bulhary MPTr-96, anebo naposled ta keramika Nn či Nq.
Ty hovnovitý kondenzátory, po tolika letech, už neplní funkci ani rámcově Very Happy
Na té nepoužité desce jsou krom toho odformované všecky elyty.
Začni ale tím zdrojem.
Až prověříš ten, tak na té původní desce v magiči vyměň ty hovňáky, jestli tam ještě jsou, dej nové MBA810DAS a bude pokoj.


Naposledy upravil sinclair dne út říjen 01 2019, 17:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 17:50    Předmět: Citovat

Tak toho čtyřicetiletého odpočinku Very Happy se taky bojím. Ale při nejhorším to prostě vyhodím, alespoň budu mít pro mě omluvitelný důvod;-)
EDIT: Dám na tvé rady. Ale ta deska nebude nejstarší, ale naopak.
Podle usměrňovacích diod, podle chladičů a taky podle toho, že jsem to sebral v době kdy se vyváželi zbytky z výroby B93.
EDIT II: ještě foto



2xkonecB93.jpg
 Komentář:
 Velikost:  132.13 kB
 Zobrazeno:  60 krát

2xkonecB93.jpg



2xkonecB93_.jpg
 Komentář:
 Velikost:  144.77 kB
 Zobrazeno:  56 krát

2xkonecB93_.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st říjen 02 2019, 13:20    Předmět: Citovat

Když už je to vlákno o nostalgii, mám jeden dotaz. Poznáte co je to za typ magnetofonu z B5kové řady? Popř. nějaké info. Dík


107671841.jpg
 Komentář:
 Velikost:  48.16 kB
 Zobrazeno:  30 krát

107671841.jpg



107671841 (5).jpg
 Komentář:
 Velikost:  55.54 kB
 Zobrazeno:  33 krát

107671841 (5).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 02 2019, 14:26    Předmět: Citovat

Řekl bych že nějakej "žvanil" k promítačce ale číslo nevím.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st říjen 02 2019, 16:07    Předmět: Citovat

K promítačce je B57. Toto je nějaká speciální úprava, asi pro záznam komunikace? Už jsem jej v inzerci viděl, bohužel bez bližších podrobností.

Co se týká odchodu MBA, tipnu si špatný odvod tepla z IO. Zatímco v B700 a 730 dosedal poměrně velký chladič přímo na křidélka, tady se zřejmě odvádí teplo pomocí kovových distančních sloupků do plechového šasi. Nebo je konstrukční řešení jiné? Chladiče na levé desce jsem v B93 neviděl, předpokládám, že by se pod spodní kryt nevešly. Pokud jde o originál, pak se patrně výrobce snažil chlazení IO vylepšit.

Náhradní zatěžovací odpor na zásuvce pro pravý kanál se neosazoval ani do dalších typů. Že výstup při nepřipojení repro "visí ve vzduchu" by nijak vadit nemělo. Hlavně nesmí dojít ke zkratu, MBA nemá ochranu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st říjen 02 2019, 22:43    Předmět: Citovat

Teplo se skutečně přes sloupky odvádí do šasi. Jen nejsou kovové ale z duralu a májí tvar "pacholete" nahoře průměr stejný jako šíře křidýlek a dole cca 20mm.
- jak tu někdo psal, je to taková pomsta všem, co do toho vlezou Very Happy Jen ta spojka je zajímavá, divím se, že ji nepoužili i jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2019, 4:58    Předmět: Citovat

Ta spojka v B9x mě taky mrzela, že ji nedali do řady B7 a následujících, vždyť většina mechanických dílů byla jednotná, snad existovaly jen tři kombinace rotujících částí a dvoje různé řemínky. A řady B7 a B9 se začaly montovat souběžně.
Rozhodně byla tato spojka spolehlivější, než ten "vnitřní náhon hrnku". Ale už se stalo.
Konečně řez tou spojkou už tu taky někdy proběhl:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7417

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2019, 16:17    Předmět: Citovat

Mám B90 a z té spojky jsem moc nadšený nebyl. Po čase se prodřel ten "hrneček" na konci pružiny a celá spojka začala nádherně vrzat, i když jinak fungovala. Taky byla dost citlivá na nastavení výšky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 0:47    Předmět: Citovat

Ta B93 měla navíc dost blbě vyřešené vstupní obvody záznamového zesilovače. Nedalo se na ni pořádně nic nahrát. Buď byl v nahrávce pekelný šum, nebo byl vstup přebuzeny. Díky nevhodně zapojenému potenciometru. Dodnes ho mám, byl to můj první stereofonní magnetofon. Musel jsem překopat vstup a přemístit potenciometr regulace úrovně záznamu. Ale už si nepamatuji, jak jsem to zapojil. A hodně jsem si užil s brzdami a tremolem. Jinak měl obstojně navržené korekce a vzhledem k 8Ω bednam nebyl problém se zesilovačem. Na školním srazu dokázal slušně ozvučit menší hospodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 5:02    Předmět: Citovat

B93 byl zapojený tak, aby spolehlivě nahrával ze zdrojů signálu s výstupy podle DIN potažmo ČSN. S nimi problém neměl. Potíže vznikly až při propojování s tehdy i občas dostupnými zámořskými tunery, magnetofony a CD přehrávači (tehdy převážně japonského původu), jejichž výstupy byly pro Evropu často opatřené konektorem DIN, ale někdy svérázně zapojeným, zato téměř vždy na něm byl signál v úrovni LINE, a ani ta mnohdy nebyla dodržená, například na výstupech CD přehrávačů se běžně vyskytoval signál v efektivní úrovni i 1,5 V a špičkami dost přes 2 V, což při připojení na gramofonový vstup B93 o citlivosti 200 mV znamenalo přebuzení. Zatěžovali jsme proto vstupy odpory kolem 10 kΩ nebo přímo děliči 40k/6k8 (ty se vešly do konektoru šňůry) nebo se šňůra přestřihla s mezi konce přišel tandemový potenciometr 2x10k/G, kterým se úroveň nastavila na vhodnou pro záznam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 42, 43, 44  Další
Strana 10 z 44

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund