Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vyber kvalitniho multimetru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 20:05    Předmět: Citovat

multimetr nemusí být pro amatérské použití přesný 0,00001%, stačí když bude hodnota přesnosti v dlouhodobě v tolerancích a celý přístroj bude spolehlivý
nově koupený multimetr má udávanou přesnost vždy, ale hodnota se s časem zhoršuje.
Ne jeden levný multimetr má při koupi přesnost 0,1% ale po 3 letech je ujetý o 40% a to je to oč tu běží. U několika kusů Metexů a Uni-T jsem tento jev viděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4230
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 20:06    Předmět: Citovat

bohužel se málo udávají pro mě důležité údaje což je výdrž baterie a rychlost reakce na beep test.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1671

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 20:19    Předmět: Citovat

bu2520
Jestli budu chtít měřit, výdrž baterie bude to poslední, co mě bude zajímat. Mohu si přece připlatit za kvalitnější baterii, mít třeba jednu záložní v kapse. Mohu používat akumulátory a pokud si budu říkat "bastlíř", zvládnu použít třeba i nějaký síťový adaptér od vyřazeného mobilu apod. Podstatné je, abych se mohl na správnost naměřené hodnoty spolehnout!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 21:26    Předmět: Citovat

Otkundes tvoje teorie má značné trhliny
S kvalitnější baterií u multimetru s nevhodně řešeným managementem spotřeby nedosáhneš o moc delší výdrže. Tak to dopadne když číňan vymyslí multimetr s velkou spotřebou napájený miniaturní 12V baterií nebo klasickou destičkovou 9V baterií.
Větší spotřeba baterií se samozřejmě promítne do provozních nákladů přístroje.
Další problém - je sice pěkné že si ssebou vezmeš náhradní 9V baterii, ale v dementně řešeném multimetru se dost špatně mění - nevím jestli si někdy měl v ruce skvost jako je UT70B kde výměna baterie trvá docela dlouho, je náročná a zároveň bez nářadí není téměř možná - je nutné v podstatě celý přístroj rozebrat. Navíc by si musel mít u sebe s multimetrem zároveň šroubovák.
Nekvalitní levné multimetry mají 9V baterii schovanou pod krytem, který drží několik samořezek kterým se při častém měnění vychodí závit a přístroj nedrží pohromadě.

Připojení multimetru na adaptér je špatné řešení hned z něklika důvodů - přes ten adaptér leze pěkný bordel takže při měření často ukazují nesmysly, k tomu abys mohl takový adaptér napojit, bude třeba vyvrtat do multimetru díru aby bylo možné ho normálně zavřít, a poslední. Co se týče bezpečnosti.. o tom raději ani nemluvím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sidonius78



Založen: Apr 13, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 22:09    Předmět: Citovat

Ahoj, asi to bude jedno vyberu buď

Digitální multimetr Automotive AT-200
nebo
UNI-UT107
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1671

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 22:14    Předmět: Citovat

Davidus
OK, asi máte pravdu. Rozebírat ty přístroje a měnit v nich baterku není nic moc. Řadu UT neznám. Ten nápad se síťovým adaptérem jsem uvedl pro inspiraci a zřejmě jsem přestřelil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 22:34    Předmět: Citovat

Nepřestřelil, já to mám udělané a funguje to bez problémů. Těch devítek co už jsem ušetřil při mojí skleróze... Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 22:56    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):

Další problém - je sice pěkné že si ssebou vezmeš náhradní 9V baterii, ale v dementně řešeném multimetru se dost špatně mění - nevím jestli si někdy měl v ruce skvost jako je UT70B kde výměna baterie trvá docela dlouho, je náročná a zároveň bez nářadí není téměř možná - je nutné v podstatě celý přístroj rozebrat.

Bez nářadí není vůbec možná, leda bys nějak prstem povolil tři zahloubené křížové šroubky. (???) Mám UT70A. Výměna baterie je ještě OK, šroubovák se najde vždy, ale teprve výměna pojistek je hodně obtížná. Nutno oddělat celý DPS povolením dalších čtyř šroubů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 22:58    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):

Ne jeden levný multimetr má při koupi přesnost 0,1% ale po 3 letech je ujetý o 40% a to je to oč tu běží. U několika kusů Metexů a Uni-T jsem tento jev viděl.

S tímto jsem se zatím nesetkal. Bylo ale jednou nutný vyčistit mizerný otočný přepínač rozsahů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 6:47    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Davidus
OK, asi máte pravdu. Rozebírat ty přístroje a měnit v nich baterku není nic moc. Řadu UT neznám. Ten nápad se síťovým adaptérem jsem uvedl pro inspiraci a zřejmě jsem přestřelil.


VYbrusil som do krytu stvorcovu dieru a prilepil tam najmesi zdrojovy konektor aky bol, zobral trafo z nokie to klasicke dal ledku tranzistor, po priponei meraku ledka svieti, zaroven sa neda merat lebo konektor zrozpoji obvod. V pristroji je 9V nabijatelna bateria. TAke ma vo viacerych merakoch ESR a podobne pouzivam jednu nabijacku a funguje to vyborne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4230
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 6:50    Předmět: Citovat

koupil jsem metexe a při chodu cca 3-4 hodiny denně vydržela 9V alkalická baterie přesně týden při ceně 70kč za kus jsem je nestačil kupovat, pak jsem pořídil dobíjecí , ale měly menší výdrž. Teď mám APPU tam vydží dobíječka 3 týdny a ještě mám stařičký MIC39 a tam vydrží dvě mikrotužky 3 měsíce. Funkce měly všechny tři cca stejné metex měl usb port .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 13:25    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
koupil jsem metexe a při chodu cca 3-4 hodiny denně vydržela 9V alkalická baterie přesně týden při ceně 70kč za kus jsem je nestačil kupovat, pak jsem pořídil dobíjecí , ale měly menší výdrž. Teď mám APPU tam vydží dobíječka 3 týdny a ještě mám stařičký MIC39 a tam vydrží dvě mikrotužky 3 měsíce. Funkce měly všechny tři cca stejné metex měl usb port .


No toš to je v prdeli. Jestli děláš na stejném místě a u stejného stolu, udělej si 9V stabilizovaný zdroj a píchni si to přez zdroj Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4230
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 13:52    Předmět: Citovat

už jsem to vyřešil výměnou za tu APPU, jenže tu se mi podařilo nabořit tak měří o 10Ω víc (škrtnul jsem si při ohmovém rozsahu o VN z podsvětlení) , vada je v hlavním švábu a zvyknul jsem si Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 16:21    Předmět: Citovat

Atlan u ESR metru OK, ale u multimetru je problém s kapacitním proudem který obvykle teče přes adaptér, dělá to problémy při měření v obvodech, kde jsou vysoké impedance a jsou nějakým způsobem spojeny se zemí. Zdroj multimetru by měl být plovoucí. Kapacitní proudy mohou dělat problémy.
Výrobci multimetrů se obvykle snaží o co nejlepší oddělení vnitřní části multimetru od okolí multimetru (ruce člověka který multimetrem měří a pod.) K co nejlepší izolaci vnitřní části se dokonce používají speciální drážky mezi plasty, které mezi sebe zapadnou a vytvoří tak větší izolační vzdálenosti.
Na vnitřní části multimetru se muže pochopitelně objevovat napěťový potenciál včetně zemní plochy multimetru a samotné baterie. Vyvedením vývodu baterie dojde k vyvedení potenciálu ven z multimetru - všechny snahy výrobce přijdou v niveč.

Jinak k té výdrži baterií, v dílně často používám multimetr U1231A a po roce a půl používání mi ubyla 1 čárka ze 3 na indikátoru stavu baterie. (4x AAA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 16 2013, 21:14    Předmět: Citovat

Můžu potvrdit, co píše Davidus. Zrovna nedávno jsem se dostal ke staršímu METEXU M-3850D(co furt protivně pípá) a ze zvědavosti jsem měřil odběr (měřák je na 9V baterku) připojením svorek pro baterku na laboratorní zdroj. Odběr byl naprázdno asi 8mA, v podstatě konstantní bez ohledu na zvolenou funkci. Není to zrovna málo ale chtěl jsem napsat hlavně toto: Vyděsilo mě, že měřák občas zatuhnul, ukazoval blbosti , displej se zbláznil(paznaky), když jsem s ním měřil napětí z dalšího laboratorního zdroje. Už jsem ho odepisoval a pak mi došlo, že to dělají kapacitní proudy a vnější napájení. Po napájení z baterie se to zase spravilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund