Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vyber kvalitniho multimetru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 6:39    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Tak to si nameral peknu blbost. Mam 20W usporku v stolnej lampe s minimalnym vetranim a ked sa jej dotknem, tak sa nepopalim.

Nevím jak ty, ale já koukám na svět přes 4 oči a víc očí víc vidí Very Happy .
Napřed jsem to měřil levným digitálním teploměrem s rozsahem do 80°C. Když jsem viděl, že začíná ukazovat přes 90° a pořád to leze nahoru, raději jsem jej sundal a začal měřit multimetrem, no a ten po nějaké chvíli vylezl na 124°C.
Teplota byla na trubici a úsporka svítila už cca 2 hodiny.
Samozřejmě, že přesnost měření teploty je dle výrobce ±(0.75%+3), ale stejně to znamená, že tam bylo mezi 120-130°C.
Kdo nevěří, ať to zkusí Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 8:15    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkusil, světlo s 9W točenými úsporkami jsem nechal svítit 10 minut (nebo 2 hodiny, to je snad stejné). Po 3 minutách nahoře vlažné, ale nedalo se to stisknout, šlo z toho horko. Po 10 minutách bych si při delším dotyku (2-3 s) už spálil prsty. Takže tipuji, že teplota byla větší jak 70°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 20:55    Předmět: Citovat

Tak jsem schválně znovu provedl měření teploty a výsledek dopadl stejně, viz. fotky.
Hodně je důležité, kde je čidlo umístěno. Stačí kousíček uhnout z trubice a teplota okamžitě padá pod 100°C. Při doteku se mi na chvilku objevilo i 126, ale vyfotil jsem "jen" 124°C.
Jedná se o stojací lampu s výškou cca 160cm s otvorem stínidla přímo z vrchu.

Celkový pohled na právě zapnutý multimetr s čidlem, umístění čidla a naměřená hodnota:


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 22:06    Předmět: Citovat

Nemoze sa nieco naindukovat z VF? Na prave zapnutej je to ok
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2013, 6:16    Předmět: Citovat

Taky se mi to nezdá, 126°C bych bral u klasické žárovky.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2013, 7:42    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Nemoze sa nieco naindukovat z VF?

Tiez by som povedal, ze je to tym.

Vcera som skusil chytat tu 20W usporku, plast je horuci, ale da chytit tak na sekundu - takze tipujem tak 60-70 stupnov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2013, 12:26    Předmět: Citovat

Jestli se naindukuje nebo ne nevím, ale pokud jsem s čidlem uhnul jen o 1-2mm z doteku trubice, teplota začala padat až pod 80°C - evidentně začala měřit teplotu okolního vzduchu.
Na googlu jsem se dozvěděl, že klasická 40W žárovka má 140°C při možnosti ochlazování volně proudícím vzduchem. Standardně umístěná má 250°C a při zhruba 50% zakrytí povrchu baňky tepelně izolujícím materiálem dochází za stejných podmínek k nárůstu teploty až na 320°C.
Což nepovažuji za moc vysoké teploty vzhledem k tomu, že wolframová spirála má okolo 2800°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonius78



Založen: Apr 13, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 20:56    Předmět: Citovat

Ahoj,
abych nemusel zakládat nové tema, mám dotaz na výběr multimetru v částce 600-1000,-kč
Mám starý krám asi za 100,-kč a při měření dobíjení a napětí aku háže dost velké nesmysly, proto bych potřeboval automobilový multimetr, stáčí základní měřící veličny + teplotu popř. otáčky motoru. (proud 10 či 20A)
Poradíte?
přemýšlel jsem o UNI-T UT107 .Hledám přesný v dané cenové hladině. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 21:01    Předmět: Citovat

V částce 600-1000,-kč žádnýho Agilenta nekoupíš. Klidně pořiď toho Unitrenda. Jejich multimetry jsou v pohodě. Jinak s tím UT107 zkušenosti nemám. Ale bál bych se nevhodně umístěné pojistky, která se bude blbě vyměňovat. Poptej se na to v prodejně gme.cz.
Jinak když si připlatíš, můžeš mít tento: http://www.gme.cz/digitalni-multimetry-standardni/digitalni-multimetr-s-merenim-otacek-uni-t-ut60d-p722-051/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sidonius78



Založen: Apr 13, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 21:19    Předmět: Citovat

A jak je na tom s přesností měření? viděl jsem nějaké multimetry s funkcí RLC(to by mělo být na měření součástek?)
Jde mi o měření veličin na autě, motorce, proměřování.
nebo
UNI-T UT108
http://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut108/d-116168/

UT107
http://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut107/d-84029/

nebo doporučíte jinou značku?


Naposledy upravil Sidonius78 dne ne duben 14 2013, 7:06, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 21:19    Předmět: Citovat

To nikdo neví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 15:11    Předmět: Citovat

Neviem mne ten kram za 5E na meranie veci v aute staci, navyse sa nemusim bat to hodit do kufra z naradim, a zeby som nameral nieco ine neviem je tam vsade jednosmerne napatie. Inak objednal som si UT203 kliestovy ampermeter na DC prud, meria napetie a odpor akurat cena je troska inde, i ked v cine za 30E maju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 15:28    Předmět: Citovat

Ten UT203 jsem si objednal asi před dvěma měsíci,nic moc ten klešťák na stejnosměrný proud. Čísla tam skáčou podle počasí asi. Co jsem se bavil s kolegy co ho mají tak ho taky moc nechválili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 17:23    Předmět: Citovat

Myslím, že většina bastlířů nepotřebuje vědět, zda v síti je právě 231,145V, nebo snad dokonce o 37mV více. Ani že tranzistorem teď protéká proud 45,189 mA, při napětí zdroje 12,816V, přičemž poslední dva řády otravně na displeji problikávají. Přesnost měření bývá jedním z parametrů kvality každého měřícího přístroje. Avšak, jestliže mají diskrétní součástky tolerance třeba 10 až 20%, (polovodiče i více), měřidlo od výroby již nikdy nebylo ověřeno (zkalibrováno), nejsou při měření zohledňovány vlastnosti měřících kabelů, jejich koncovek, ani vlastní spotřeba a úbytek napětí na přístroji při měření, snad není v třeba šílet, kolem přesnosti?
Na většinu měření pak postačí přístroj třídy přesnosti 1,5 nebo třeba i 2,5 pod podmínkou, že měřidlo bude spolehlivé a stabilní. Vůbec se proto neostýchám vzít do ruky třeba stařičký analogový avomet, nebo místo digitálu, zapnout elektronkový voltmetr a potrápit si mozek přepočtem dílků, na změřenou veličinu.
Jiná situace je jistě u technika, který se baví třeba výrobou a seřizováním měřících přístrojů a přípravků...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 19:34    Předmět: Citovat

Taky mne překvapuje ten hon za přesností. Aby pak bylo možno přesně porovnat, o kolik se rozchází skutečnost s výpočtem:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund