Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Restartující se robot :(
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mica



Založen: Oct 21, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červen 03 2006, 20:33    Předmět: Restartující se robot :( Citovat

Chtěl jsem si postavit vlastního jednoduchého robota. Vše funguje bez problémů, až na to, že se Robot sám od sebe restartuje Sad Měřil jsem napětí na procesoru -> OK, ladil jsem SW -> OK, dal jsem diodu před napajení H můstku -> Bez efektu. Ale zjistil jsem, že když jsem místo napězí z 7806 připojil H-můstek rovnou na baterie (8x Ni-HM 1,2V) tak nefungují čidla pro detekci překážek. Nevím, kde je zakopaný pes. Skuste se prosím podívat jestli na přiložených schématech nevidíte chyby. Případně Vám rád poskytnu zdrojový kod procesoru (Jestli to pomůže). Předem děkuji za každý postřeh (btw chybějící kondík za 7806 byl již přidán, ale stále dochází k restartů. WatchDog je zakázán)

Hlavní deska


Napájecí zdroj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 0:13    Předmět: Citovat

Proč máš připojeny vývody OUT1-4 u IC4 (L298) na zdroj ?!
Buďto vidím blbě, nebo tam je chyba, nebo už fakt nevím.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 7:16    Předmět: Citovat

metalgod :ty vývody nejdou na zdroj ale na motory dva motory v mustku a ty diody jsou blokační !

Mica: no tak na pohled se to zdá v pořádku ! ale z toho co píšeš ti asi někde ujedou potenciály chtěloby to asi regulovaný zdroj a skusit tím přejít z těch 6V na to napětí co mají pak ty baterie ! ono se něco asi rozhasí ! jinak píšeš jestli tomu dobře rozumím že stab. to funguje vše ok ! jen když ty motory dáš na přímo tak se to zblázní ?! je tu otázka blokování samotných procesoru a jejich resetovacích vývodů ! ten stab.5v je sice blokovaný ale co přímo procesor ?! ten neblokuješ ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Mica



Založen: Oct 21, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 16:01    Předmět: Citovat

metalgod: Přesně jak řekl eljaro

eljaro: Co myslíš tím blokováním? Embarassed

btw těma dvěma PICama to taky určitě nebude, ty jenom detekujou pomocí IR diod a SFH506-36 překážky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 17:00    Předmět: Citovat

kde si to vyhrabala? nebodaj si to vymyslala sama? to chce nobelovu....skda ze to nefunguje.....ked to rozchodis,posli foto....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mica



Založen: Oct 21, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 18:37    Předmět: Citovat

To jsem vyvýjej sám. V podstatě to funguje na 100%, akorát se to vobčas samo zrestartuje což je krapet nevýhodné Sad

Narychlo jsem kvůli tobě spíchnul z DOCu stránku, tak se můžeš kochat. Jetom jenom hodně stručnej a nic neříkající popis. Čase stránky dodělám a přidám všechny schémata a zdrojáky
http://mica.ic.cz/robotv11.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 19:11    Předmět: Citovat

perpac...podla nicku som myslel ze si dievca....tak tomu vravim vyrobok...si blazon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mica



Založen: Oct 21, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 05 2006, 19:29    Předmět: Citovat

Ale vždyť to neni až zas tak hrozně složitý....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 07 2006, 10:11    Předmět: Citovat

Ak to nie je sw a hovoríš, že wdt máš ošetrený, tak to skús lepšie odrušiť. Presne ako píše eljaro, pri pohľade na tú konštrukciu tam vidím málo kondíkov. Skús na napájanie (čo najbližšie) k procesoru dať nejaký elyt (tantal) 10uF/10V. Taktiež pri všetkých IO.
Motory odruš RC členom (100ohm, 10pF seriovo, paralerne k motoru).
A skús simulovať činnosť motorov, nahraď ich žiarovkami (čistý R) a uvidíš, či to resetne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: st červen 07 2006, 17:42    Předmět: Citovat

Dobře dobře, hned se do toho pustím, doufám, že to pomůže :-/
Návrat nahoru
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 07 2006, 18:35    Předmět: Citovat

V tom RC člene mi ušla jedna nula, R = 100 Ohm, C = 100 pF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt červen 08 2006, 16:47    Předmět: Citovat

Myslíš, že by to mohlo bejt motorama?? Von se totiž restartuje nezávysle na tom, jestli motory stojí, jedou nebo se rozjížděj. Nemohl by ten L298 něco náhodou pouštět přes ty vstupy do procesoru?
A možná, že to bude nejspíš softwarem, ale neni dinvý, že by chybka v softwaru mohla z restartovat celej procesor? :-/
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2006, 18:45    Předmět: Citovat

Rozhodně to není divný. Podíváme-li se do datasheetu MCU najdeme tam větu:
An internal reset can be caused by an illegal address, illegal opcode, COP time out, LVI, or POR (see Figure 13-5).
Odhaduji, že program tohoto robota nebude žádný "prdítko" a jistě je možné, že se chybička vloudila. Co např. nezakázaný vnější RST nebo nezakázaný či neošetřený IRQ, chyba v tabulce vektorů nebo dokonce nedodělaný podprogram či přetečení zásobníku při nějakém výpočtu nebo přetečení nějakého časovače atd. atd.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mica



Založen: Oct 21, 2005
Příspěvky: 163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 12 2006, 13:26    Předmět: Citovat

masar: Heeeeej díky moc za radu hned se jdu na to podívat.Smile Akorát nechápu jakto, že jsem si toho nikdy v Datasheetu nevšim Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: út červen 13 2006, 16:05    Předmět: Citovat

masar: Tak jsem všechnoprošel a vypadá to, že to softwarem neni

Ale zjistil jsem, že když místo motorů připojim ledky, tak se robot neResne, a proto jsem skusil prdnout k motorům ten RC článek podle ViPaliho, ale zdá se, že 100Ohmů je moc protože se Servomotorky (Překokaný aby se otáčeli pořád dokola) se ani nerozběhli. Jak dál? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund