Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Monitor ASUS VW192S
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 12:04    Předmět: Citovat

Zdravim,
nechci zakládat nový vlákno, tak to zkusim tady - povedlo se mi kdysi "odpravit" monitor ASUS VW192S tim, že jsem do něj poslal 75Hz ... pár let mi tu ležel ladem, než jsem se rozhodl zkusit se mu mrknout na střeva - první, co mi bilo do očí, byly dva trochu nafouklý elyty 470µF 25V 105°C Capxon (a stopy po teple kolem T201 - TMS91573CT, 06TM36 A), nenašel jsem doma ty samý kondy, tak jsem jim na zkoušku jen "srovnal čepec", složil a ejhle - monitor pár dní fungoval.
Ovšem po pár dnech fungovat zase přestal (ani dioda se nerozsvítí) a z repráčků se ozývá takový lehký pravidelný "ťukání/lupání" ... po rozebrání vzhledově žádná změna (bohužel nemam ESR měřák, atp. , moje výbava zatim tak nějak končí multimetrem) a teď nevim, jestli kupovat nový elyty (abych pak nezjistil, že to neni jen jima) nebo jestli můžu zkusit použít starší elyty Nichicon s cca dvojnásobnou kapacitou a jen na 85°C (25V 1000µF , ozn. H8614 VX(M) ) ... velikostně by se vešly (kousek od dvou zmíněnejch je jeden stejně velkej) a podle toho, co tady čtu, by skoro větší problém mohla bejt ta teplota (vzhledem k tomu, že starší elyt nejspíš bude mít stejně menší kapacitu) - můžu tim pos... něco dalšího? (ohrozit další součástky?) Nebo to můžu prubnout?
Díky za odpovědi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3764
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 12:24    Předmět: Citovat

Skús vymeniť na skúšku tie dva elyty čo si "zrovnal" a potom kúp také aké tam boli na 105°C
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 12:27    Předmět: Citovat

Pro své použití běžně dám dráty a na ně pověsím takové elyty , co mám pod stolem . Pokud stroj běží , někam je přilepím . Většinou do chladnějších míst než byly dříve .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 14:08    Předmět: Citovat

Díky za rady, ale vypadá to, že problém bude jinde (nebo jsou i ty Nichicony špatný) Sad
Zkusil jsem ty elyty vyměnit a výsledek +-stejnej, resp. co se "ťukání/lupání" týče, po připojení do sítě slyšim docela tichý lupání o frekvenci cca 1-2Hz (podobně jako tep srdce - i prstem na tý mrňavý membráně repráčků to cejtim) po zhruba 10s od zapojení do sítě a v posledních vteřinách se postupně zesílí cca na dvojnásobnou hlasitost než utichne úplně a monitor na nic nereaguje a ani se nerozsvítí dioda ... takže jsem se o moc nepohnul ... nevim, jestli se bez lepší výbavy pohnu někam dál, ale kdyby měl někdo tip, co ještě zkusit, příp. co to dělá, budu rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 14:59    Předmět: Citovat

Něco asi přetěžuje zdroj, to "tikání" to nasvědčuje.
P.S. Bomba to určitě nebude Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 21:56    Předmět: Citovat

bomba by byla, kdybych to rozchodil Smile (je to sice "děda", ale k seniorům s úctou, ne? Wink )
Co by ho mohlo přetěžovat? (i když je připojenej jen síťovej kabel a žádnej ze vstupů ... btw. ty vestavěný "mikrorepráčky" jsem ani nepoužíval)

Bastlfanda napsal(a):
nechci zakládat nový vlákno, tak to zkusim tady..

Odděleno do původního vlákna, takto to lépe zajede do koše... Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
satam



Založen: Jan 21, 2010
Příspěvky: 565
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 22:28    Předmět: Citovat

To nebude přetížením zdroje, to bude zdrojem samotným. Pokud si na to troufáš, proměř součástky jednu po druhé, hlavně kondíky - nejen elyty, ale ty především - a odpory. Pokud má snahu naběhnout (to tikání), polovodiče by mohly být zdravé. Pokud si netroufáš, svěř to odborníkovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 23:42    Předmět: Citovat

Killroy - díky Laughing (je pravda, že to už je spíš na samotný téma Wink )
satam - tak nějak jsem to čekal a nový kondy jsem ještě nekoupil, třeba to bude jen těmahle, jdu zabrouzdat na nějaký rlc a esr měřáky, stejně to tak nějak plánuju ... vidim to na to, že i po proměření bude nejlepší začít právě těmahle kondama, velkej brácha řikal, že to neni ojedinělej problém s přetěžovanejma kondama ... i když by nebylo od věci proměřit i další součástky, ale to se budu muset mrknout po datašítu ...
Resp. ještě jinak - abych tomuhle monitoru zas nevěnoval zbytečnou pozornost a když už je řeč konkrétně o tomhle modelu - myslíte, že má šanci po proměření součástek, výměně (event.všech) elytů, příp. dalších součástek(kvůli tomu pův. důvodu "zničení" 75Hz - stačí "hledat" "jen" ve zdrojový části? Nemohlo to udělat/načít něco i v tý "obrazový" části? Jde mi o to, abych po nákupu prvních součástek nezjistil, že to bude chtít ještě složitější/ o nějakej ten řád dražší opravu ... ) fungovat ještě 2, 5, 10, ... let?
Totiž když po "umrtvení" těma 75Hz zas fungoval, všiml jsem si, že měl bez signálu zapnutej tu černou barvu trochu vertikálně pruhovanou (cca 10 pruhů), přitom při normálním používání ty pruhy znát nebyly (vyloženě na tu černou jsem se ale se signálem nezaměřoval) a nejsem si po tý době jistej, jestli to způsobil ten overclock nebo to je třeba nějaká "vrozená nedokonalost" tohohle konkr.LCD (ale nejen barevnym podáním vycházel ve svý době docela slušně) ...
jsem tu sice za exota, ale raději se dvakrát zeptam, než se do něčeho pustim (ačkoliv např.polovodič je i IO třeba pro zprac.obrazu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2013, 8:26    Předmět: Citovat

Je to nezmysel, LCD sa neda poskodit frekvenciou 75 Hz (ani ziadnou inou).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 23:17    Předmět: Citovat

Tak datasheet jsem našel jen k 193, k 192 jen nějaký (de)montážní návody s téměř nečitelnym schématem bez popisků, cvičně jsem vyměnil většinu elytů, ale změna veškerá žádná - jako naschvál to vypadá, že je špatnej ten největší (400V/120µF) - měl jsem na chvíli půjčenej multimetr Fluke i s měřením kapacity a těch dvou 50V "mrňousů" (6,8µF a 47µF - z mála původních) kolem toho největšího kondu mi to ukazovalo kupodivu dost přesně (6,7µF a 46µF), přičemž u toho velkýho jsem naměřil jen pár desítek nF ... (esr se mi v obvodu s timhle multimetrem nějak měřit nepovedlo, ten největší kond ukazoval x-násobně menší odpor než všechny ostatní) ... to by mohla bejt příčina přetěžování toho zdroje, což?
Když jsem viděl, že za něj chtěj všude kilo a víc, přemejšlim o tom, že vezmu nejpodobnější z domácích zásob a vyzkoušim, jestli to je jen tim ...
teď mam dilema, kterej použít - našel jsem starej Nichicon ("400WV/150µF - bohužel se nevejde a je jen na 85°C, ale to by možná nemuselo vadit, když by stejně musel bejt vytaženej ven) a taky dva z blesků jednorázovejch foťáků - jeden Rubycon je (jen?) na 330V, ale se stejnou kapacitou, jako původní(120µF), teplotu jsem u něj nenašel(velikostně padne, resp. je dokonce užší), dál jen nějaký označení "112" - kterej z těchhle dvou je vhodnější aspoň k tomu vyzkoušení?
(popřípadě mam ještě jeden z blesku jednoráz.foťáku, ale na něm neni krom označení "778" žádnej další údaj)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3764
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: st únor 27 2013, 23:24    Předmět: Citovat

Na vyskúšanie daj 400WV/150µF
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 21:45    Předmět: Citovat

Vim, že by se hodnoty měly dodržovat a vadí míň větší kapacita než nižší napětí, ale stejně si neodpustim možná lama dotaz - proč je tam kond na 400V, když v síti by mělo bejt max.325V? Ne že bych toužil pak řešit střelenej kond, ale ten z toho blesku by se tam vešel Smile (a samozřejmě se mi v případě fungování nebude chtít kupovat novej a zas to rozebírat a elyt venku nebude nejestetičtější ani nejbezpečnější ... )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3764
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 22:00    Předmět: Citovat

Žeby napäťové špičky, ktoré ti ten kond na 330V zakrátko odrovnajú.
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2013, 22:20    Předmět: Citovat

Na stitku si vsimni, ze je to aj pre krajiny, kde maju 240V. K tomu nejaka tolerancia a spicky, takze preto.

A tie elyty z bleskov to podla mna nevydrzia, su urcene na ine zatazenie - pomale nabijanie a rychle vybitie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2013, 22:33    Předmět: Citovat

trošku oživim, našel jsem si na to (delší než pův. plánovanou Smile ) chvilku a zkusil s tim hnout, ale jsem ve slepym bodě (a investoval jsem do toho dost času a už i pár korun za elyty a beru to jako "učební pomůcku" a když už jsem to načal a vyměnil tam většinu elytů, rád bych ho rozchodil, pokud nebude v pr... nějaká dražší součástka)
Původní elyt C101 (120µF/400V) po vypájení naměřena kapacita dokonce necelejch 10n, ten Nichicon má kolem 130µF a dokonce jsem ho tam i nacpal kousek vedle desky, ale žádná změna, resp. pořád "blackout", tentokrát bez předchozích známek "ťukání" ... změřil jsem i ten (fóliovej filtrovací?) kondenzátor(? Laughing ) KNB1560 (275/250VAC, 0, 47µF) a zase jen nějaký nF, tak jsem ho vypájel (pak naměřil 8nF, ESR při 1kHz dokonce několik Ohm) a zkusil tam dát ze zásob PHE830M (udaný parametry snad stejný, naměřený se jim o dost víc přibližovali, i když ESR taky asi 1Ohm) ... no a pro změnu žádná změna ... už bych to rozložil a složil snad i poslepu Smile ( btw. při dodržení origo? montážního návodu i s fotkama může bejt zbytečně namáhanej VGA konektor tahem, protože nejdřív raděj přišroubovat dps a pak až šrouby VGA konektoru, opačnej postup je určitě lepší Wink Razz )
Zkoušel jsem bloumat i (orientačně) nad datasheetem (bohužel z těch, co jsem našel, tj. jen VW193 - zjevně se liší hlavně dalším videovýstupem a taky 223, která už bude asi odlišnější ...) a tam je pro případ blackoutu návod změřit napětí na "U701, U702" (piny 2 - podobně u toho druhýho, tam je to snad jen U8 a Y1 či tak něco), popř. kouknout na průběh na X401 a abych pravdu řekl, nevim ani o jaký součástky jde (ani jestli to měření má bejt proti GND zdroje,ap. ...) Embarassed
můžete mě někdo nakopnout, co kde zkusit ještě proměřit (btw. nevim, jestli je to ok, ale ten 400V elyt je nabitej ještě druhej den po odpojení ze sítě...), příp. aspoň kam na datasheet přímo pro VW192S? (nebo možná přímo k tý desce - tj. EADP-45AF CC:F , přesněji AS05B520037 - vzhledově se dělá několik variant, moje vypadá nejpodobněji z fotek na gůglu asi týhle i označení těch tranzistorů sedí - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2208306.html - což by jak tak koukam mohl bejt i podobnej problém a třeba přijdu na odpověď, když se prokoušu tou polštinou)



3665964100.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3665964100.jpg
 Velikost:  104.83 kB
 Staženo:  160 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund