Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generálka ventilů ústředního topení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 0:15    Předmět: Generálka ventilů ústředního topení Citovat

Okolnosti mě dohnaly k vypuštění ústředního topení a vygenerálkování ventilů u radiátorů. Je to starej velkoobjemovej samotížnej systém, ventily 3/4 a 1" otočné jen o 90 stupňů s možností nastavení trvalého průtoku po povolení bočního šroubku na devítku klíč. Mosazný tělo, černá bakelitová krytka a kolečko. Tohle je jeho novější varianta.
S pár ventilama nejde točit. Je to způsobeno netěsností hřídelkový ucpávky, která za cca 45 let od instalace ztvrdla na kámen. Prosakující voda způsobila zreznutí přítlačnýho kroužku ucpávky a její převlečný matky a celý to "zamrzlo".
Ventily mám rozebraný, zbavený rezu, hřídelka vyleštěná, stará ucpávka vyšťouraná. Na ty ventily nic náhradního neexistuje a tak musím nějak vyřešit materiál ucpávky a vytočit na soustruhu nový převlečný matky který se při povolování kvůli zreznutí téměř rozsypaly.
K tý ucpávce, mám červenou šňůru 4 x 4 mm, co se z ní dělají ucpávky na průmyslových čerpadlech na teplou vodu. Nic vhodnějšího jsem nesehnal.
Nevím ale přesně jak tu ucpávku udělat. Ta červená šňůra se dá lehce rozklepat, pak jde nacpat do mezery mezi přírubu a hřídelku ventilu. Je to správně nařezat šňůru na jednotlivý kroužky a ty pak zatemovat alespoň dva nad sebou pootočený o 180 stupňů do tý mezery, pak dát přítlačnej kroužek a zatáhnout převlečnou matici tak, aby šlo ještě s ventilem otáčet? Je to dobrý něčím namazat, třeba silikonovou vazelínou? Ona ta šňůra je asi namazaná nějakou vazelínou s mědí ale další vomastek asi neuškodí.
Má s tím pěkně prosím někdo z Vás profesionální zkušenost?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kaja4



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 445
Bydliště: kraj olomoucký

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 10:12    Předmět: Citovat

měly by to být peetův uzávěr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 15:15    Předmět: Citovat

Taky máme tyhle kohouty, táta do toho dává nějakou grafitovanou ucpávkovou šňůru do čerpadel, přesně, jak popisuješ, jednotlivé kroužky. Hřídelku bych máznul vazelínou s molykou, silikonovou vazelínu nemám rád, podle mě zrovna moc nemaže.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 17:10    Předmět: Citovat

Tak presne to stejne jsem resil taky. Zajdi si do prodejny cerpadel Sigma a chtej grafitovou tesnici snuru, bude mit ctveraty prurez zhruba 8x8 mm. Snura je spletena z tencich praminku, kazdy cca 1 mm v prumeru. Praminky rozplet a dle potreby namotej misto puvodni ucpavky. Mozna to budes muset udelat 2x po sobe, ta snura se po utazeni matky dost zmackne. Po prvnim zatopeni taky musis vsechny matky dotahnout, ze snury se uvolni vazelina. Ale potom je to naveky, ja to tak mam uz 15 let a jeste se mi nestalo, ze by ventil zatuhnul, i kdyz v nekterych mistnostech s nim zatocim 3x za rok. Obcas nektery ventil zacne kapat, ale staci dotahnout matku.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 17:20    Předmět: Citovat

Nejdřív jsem myslel na lojovku do čerpadel na pitnou vodu, kterou jsem měl i doma. To mi bylo rozmluveno na grafitovku o který píšeš. Ale topenář mi poradil a dal tu červenou šňůru s mědí 4 x 4 mm do průmyslových čerpadel na teplou vodu, je to prý lepší, nemusí se ta černá špína rozplejtat. Akorát jsem se ho nezeptal, jak se ty ucpávky přesně ládují.
Dneska jsem krouhal nový převlečný matice na ventily. Závit 20 x 1,5 do slepý díry, to je na soustruhu pakárna, pořádná kudla se tam nevejde, kovanej háček zase moc pruží, Radeka úzkej profil.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 18:53    Předmět: Citovat

U te grafitove snury je vyhoda, ze ty praminky jsou tenke a vejde se jich tam nekolik zavitu na sebe. Nikde pak nevznikne mezirka, ktera by zacala kapat. Jak pises vyse, u Sigma cerpadel se ze snury delaji 4 krouzky a musi se hlidat, aby ty mezirky byly orientovane cik-cak, jinak by to teklo. To u ventilu pujde tezko, je tam malo prostoru. S tou grafitovou snurou je to fakt nejjednodussi, te tam proste namotas 10 cm vcelku, dokud mezeru nevyplnis.

A je nezbytne nutne ty matice vyrabet? Ja jsem jednou (u jine aplikace) prevlecnou matici vyrobil tak, ze jsem koupil zaslepovaci vicko a uprostred vyvrtal diru potrebneho prumeru.

Docela mne udivuje, ze tam jsou metricke zavity. Edit: schvalne jsem jeden ten ventil zmeril a fakt je to M20x1,5. No, tak to jsi v...

Edit 2: nebo mozna nejsi. Neslo by upravit neco z tohoto?

https://eshop.haberkorn.cz/prevlecna-matice-pro-zarezny-prsten.html

https://www.elotechnik.cz/matice-prevlecna-m20x1-5-m3-12s.html

http://www.vnd.cz/cs/nakupy/plyn/sroubeni/prevlecna-matice-m20x1-5-pel22-pr-10mm-1902.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 21:49    Předmět: Citovat

Nejsem v p..... , už je mám vykrouhaný. Sice jsem místo originálního OK22 sehnal jen OK24 ale nevadí, pod kryty 1" ventilů se větší matky vejdou.
Ty co jsi dával odkazy jsou nepoužitelný, jsou o 5 mm delší a vevnitř mají kónus na těsnící soudek pro plyn. To nejde jen tak upravit, musela by se vytočit vložka, co by zredukovala ten vnitřní kónus na rovnou dosedací plochu.
Jo a ty ucpávky se fakt musí skládat z kroužků. Byl jsem varován, že v žádným případě nemotat několik otoček. Prý to pak má tendenci při otvírání namotanou ucpávku "utahovat" a při zavírání zase "povolovat". Samozřejmě podle směru namotání šňůry. Sice tomu moc nevěřím, protože se ta šňůra v mezeře po dotažení roztemuje do monolitu ale tvrdil to servisák vrtových čerpadel, co to dělal půl života a tak mi nezbývá než tomu věřit.



ventil.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.26 kB
 Zobrazeno:  48 krát

ventil.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 22:44    Předmět: Citovat

Podobný problém s renováciou ventilov som riešil v minulosti. Ale ventily mám menšie 3/8 a 1/2. Prevlečné matice na 3/8 ventil som niekde zohnal povrchovo upravené. Síce trošku dlhšie a stredová diera bola väčšia, ale vôbec to nevadilo. Starú šnúru som vydlabal a nahradil dvoma o-krúžkami, maticu dotiahol jemne rukou. Roky to takto funguje.
_________________
-ST-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červenec 04 2021, 17:28    Předmět: Citovat

Tak mám vygenerálkováno a asi 2 hodiny napuštíno a odvzdušněno. Nikde nic neteče, tedy krom zpuchřelý asi 30 let starý napouštěcí hadice ve sklepě. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 6:55    Předmět: Citovat

Na závěr bych chtěl varovat při použití hadicových koncovek, co jsou u ventilu v odkazu. Ta koncovka je vylisovaná z 0,25 mm mosaznýho plechu a něcím povrchově ošlechtěná. Už jen 1,2 barů tlaku vodního sloupce mezi sklepem a expanzí na půdě ji dokázalo roztrhnout. Než jsem na to přišel tak mi vyteklo asi 50 litrů vody z větve topení, ve který je na půdě atmosférická expanzní nádrž. Když jsem ty koncovky prohlížel, tak se mi začaly rozpadat v rukou, tak byly rozežraný nějakou degradací mosazi. Přitom se použily jen párkrát a krátce na napuštění či doplnění topení. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund