Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Repase PC "HP Compaq DC7600 Small Form Factor"

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 12:31    Předmět: Repase PC "HP Compaq DC7600 Small Form Factor" Citovat

Tak jsem si zas jednou naběhnul. Přes varování známého jsem přede 2 lety připustil, aby výše zmíněná pracovní stanice ve stavu "ojetina" překročila práh našeho kvartýru a právě minulý víkend jsem strávil proklínáním sama sebe za tenhle ústupek.
K čemu došlo:
Manželka si za 500 kulatejch koupila v práci vyřazovaný poč výše uvedeného typu. Procesor Celeron® s frekvencí 3,06GHz ji přesvědčil o výhodnosti koupě, na nic jinýho se nepodívala. Já ji měl vyhodit i s tou kysnou, nedala se, bohužel. Když pominu, že hard-disk byl ve stavu, že ani nevěděl jak se jmenuje a až teprve Low Level format v jiném kompu ho přivedl k životu a že měl kapacitu pouhých 20GByte, protože komp byl v tom podniku trvale napíchnutý na intranet a pokud už bootoval, tak z něj, vyklubal se z toho docela užitečný strojek. Sice jsem mu musel znásobit RAMku, protože původních 512MB bylo Widlím XP s SP3 leda tak pro smích a nakonec i vyměnit HDD, protože to původní "dvacetigigo" zoufale nestačilo, ale to všecko se dalo u kompu z roku 2006 čekat.

Co se čekat nedalo, byla zákeřnost tvůrců jeho BIOSu. Po těch letech provozu totiž loni před Vánoci začal milý HP občas stávkovat tou formou, že při roztáčení CD-ROM mechaniky padnul na krovky. Podle měření kolísalo všecko napájecí napětí a otevření zdroje a pohled do něj i na mámoprkno diagnózu potvrdily. Filtrační kondíky napučelý jak papuč, i když ze žádnýho zatím nesáknul elektrolyt. I objednal jsem potřebný kapacity ve formátech ne zrovna běžných (kvůli místu je většina kondíků úzkých a vysokých), zacáloval pár set a s hrstí kondů a páječkou v ruce sednul minulou sobotu k dílu. Samozřejmě, krokodýlek na páječku, na kovovej pásek od hodinek a na desku a pro jistotu vyloupnout i zálohovací 3V lithiovku CR2032. Ovšem nepočítal jsem s proradností a zákeřností autorů BIOSu pro HP.
Tím vyndáním zálohovací baterky se totiž BIOS resetoval až na úplně základní hodnoty, v to počítajíc i hodnotu maximálních otáček chladicího větráku na procesoru. Bohužel, základní hodnota zde je taková, že se vrtulka ledva otáčí. Ve skříni je přitom těsně před procesorovým chladičem další fan, který žene vzduch přímo na kostku chladiče. Ale jak vidno, nestačilo to, protože po transplantaci nových filtračních elytů a kompletaci kompu se mi ho ani nepodařilo zapnout - po pár vteřinách běhu se resetoval a vyhodil černou obrazovku s oznámením, že "...systém byl nekorektně ukončen blablabla..." a proto je jedinou volbou práce ve "Stavu nouze", "Stavu nouze s prací na síti" "MS-DOS" nebo "Spustit systém obvyklým způsobem".
Ani na jednu volbu systém nezabral, zase se po pár sekundách až desítkách sekund zresetoval a já šel do vrtule. Při pokusu o přeinstalování Widlí totéž - nejdřív volba instalace, zahájeno kopírování souborů a po krátké chvilce pád a restart. Mordoval jsem se s tím až do noci a neuspěl jsem. Následovala bezesná noc, kdy jsem si krok po kroku pobíral, co by to asi tak mohlo bejt - BIOS pro tyhle workstation je totiž strašně osekanej, nedovoluje nastavit skoro nic krom pár hesel pro vstup do Setupu, pořadí bootovací sekvence a možnosti zapnout komp i z klávesnice nebo povelem po síti. A až na konci je zastrčená malá kolonka nenápadně nadepsaná "THERMAL" - pod ní není žádný text, jen čtverečkový bargraf jako býval u Woken 95 a 98 ten zelený, co označoval postupující průběh při kopírování nebo instalaci souboru. Zvyklý na daleko rozsáhlejší možnosti nastavení jsem čekal cokoliv, tohle mne ale dorazilo. Ten bargraf totiž nastavuje maximální otáčky chladicího fanu na procesoru - a resetem na "factory default" se otáčky stáhly na úplné minimum, takže procík se skoro nechladil a shazovala ho jeho vlastní tepelná ochrana na čipu. NIKDE v celém Setupu není ani zmínka o rychlostech větráků, o napětí na jednotlivých napájecích sběrnicích pro jádro, paměť nebo datovou sběrnici, o frekvencích nebo o dalších takových věcech. Ani u toho nápisu "Thermal" není žádná poznámka vysvětlující jeho funkci. Přišel jsem na ni víceméně intuitivně a náhodou, kdy jsem metodou pokus-omyl postupně zkoušel pozměnit všecky parametry, u kterých jsem neznal význam. Když jsem šipkou do strany "rozsvítil" dalších několik čtverečků v bargrafu a větrák se rozhučel, bylo vše jasné - nechal jsem tam nastaveny 4 čtverečky a ejhle, poč už se nerestartoval a dokonce nový instal proběhnul jak má....

Takže pro příště, DEJTE SI BACHA NA OČESANÝ BIOS U PRACOVNÍCH STANIC - podobné finty na výrobcem neproškoleného "opraváře" číhají podle vyjádření znalce z oboru IT u všech podobných "značkových" workstation - ať už se jedná o HP Compaq, nebo i o Fujitsu - Siemens nebo IBM, všude mají podobnou filozofii nastavení - uživateli, jediní, kdo může dělat servis jsme MY a tobě do toho je prd...!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne út únor 12 2013, 15:23, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 12:36    Předmět: Citovat

Zrovna větráky tedy většinou připojuju přímo na 12V přes odpovídající počet diod, meluzína při hýbání myší a spouštění programů mě přivádí k šílenství Cool
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 14:30    Předmět: Citovat

Dík za upozornění - u tohoto stroje jsem nedávno měnil RAM a baterku, při nastavení BIOSu jsem tuto volbu zřejmě přehlédl. Ventilátor šel skutečně podezřele potichu, musím se přeptat jestli to nedělá problémy. Během 14 dní ale žádná stížnost nebyla. Ale v manuálu ta volba je - "Thermal" - "Fan Idle Mode", ovšem uvádí se nastavení minimální povolené rychlosti ventilátoru (klidový režim), nikoliv maximální otáčky.
Mám k dispozici komplet EN manuál pro všechny verze HP Compaq DC 7100, částečně i CZ v pdf. V případě zájmu můžu poslat ale je to i na webu HP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 14:55    Předmět: Citovat

Tenhle je Compaq DC7600, BIOS má verzi 01.07 - a v tom Thermalu žádná jiná volba není. Kdyby to byly MINIMÁLNÍ povolené otáčky, tak by se snad automaticky zvýšily, kdyby docházelo k ohřevu při provozu, ne?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 15:12    Předmět: Citovat

Nic si z toho nedělej. Píšeš jak Palackej, takže máš tréning. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8998
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 15:21    Předmět: Citovat

Naštěstí se zdaleka nejvíc potkám s DELLama a tam je BIOS většinou v rozumné míře ovlivnitelnej. Jinak to zdaleka nejsou jen pracovní stanice, co uživateli nic nedovolí, některý noťasy jsou na tom úplně stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 15:25    Předmět: Citovat

Ano, v Thermalu byl jenom ten bargraf, "Fan Idle Mode" je pouze popis položky v manuálu. Přehlédl jsem že je to DC 7600 ale ten DC 7100 má BIOS zřejmě podobný - je stejně "očesaný".


01.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  01.png
 Velikost:  8.86 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 15:41    Předmět: Citovat

No, já bohužel ten manuál k dispozici neměl a když jsem prosbu o radu s nastavením jednotlivejch položek Setupu pověsil na fórum Živě.cz, dostal jsem odpovědi vesměs věštící mi marnou práci, protože "...bouchlý elyty vždycky znamenají něco dalšího na desce odpálenýho..." - přestože jsem tam hned na začátku jasně napsal, že ani jeden elyt nebyl vysloveně prasklý, jen měly vydutý dna nádobek = příznak vysychání a že komp do poslední chvíle fungoval, jen při vyšším odběru ze zdroje ho shazovala kontrola kvality napájecích napětí, takže hardwarově (zatím ještě) nic porouchaného nebylo...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 15:58    Předmět: Citovat

Vidiet, ze na (l)zive.cz su to sami odbornici. Elytov na zakladnych doskach som vymenil stovky a najmenej v 90 % pripadov tomu nic viac nebolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 12 2013, 16:13    Předmět: Citovat

Jop, taky už mám takových desek pár desítek za sebou - a neuspěl jsem jen v několika málo případech, kdy ale vždycky šlo o silně zanedbané případy s elyty už vysloveně vystřelenými z futrálů, kdy byla deska poškozená jak vyteklým elektrolytem, tak došlo vinou slabé filtrace k poškození čipsetu - ty desky u kterých jsem neuspěl už ke mně přišly jako mrtvé a šlo spíš o pokus vzkřísit mrtvolu... Pokud jsem dostal do ruky desku "ještě dýchající" = ochotnou i jen začít bootovat, výměna elytů proběhla bez následků.

Největší problém u takové práce ale je rentabilita - na kšeft to rozhodně dělat nejde. Tu prplavou práci s demontáží chladičů, taháním starých elytů z desky, čištěním prokovených děr v nejméně 4- až 6-vrstvých mámoprknech a novým osazováním plus zpětnou montáží a přepastěním chladičů nikdo nezaplatí.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 1:38    Předmět: Citovat

No přesně tak, pokud deska žije má výměna kondů cenu .jinak to byl docela divnej komp zřejmě na zakázku prtože 20GB se snad ani už nedalo v roce 2006 koupit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pigeonit



Založen: Jul 18, 2009
Příspěvky: 320
Bydliště: Pha Smíchov

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 13:13    Předmět: Citovat

To nastavení thermal jsou opravdu minimální otáčky a s rostoucí teplotou se mají zvyšovat, pokud tak nečiní, je něco špatně...

Rychlým cvičením s nastavením thermal MIN/MAX se dá pěkně vyfouknout prach ze zdroje Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2193

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 14:44    Předmět: Citovat

(l)zive.cz to su sami odbornici. Ak tam ma niekto problem s pc, ktory ma starsi procak (starsi ako cca 2 roky) tak ho rovno odporucia dat ho do srotu.
Windows starsi ako sedmicky su pre nich nepouzitelne.

S nafuknutymi kondikmi som videl pocitace bezat aj par mesiacov bez problemov. Najma v zdroji.

pigeonit: nieco ako si nechal patentovat MSI? pri spusteni na par sekund pusti ventilator naopak, aby vyfukal prach do bedne Smile

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
satam



Založen: Jan 21, 2010
Příspěvky: 565
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 15:43    Předmět: Citovat

A na zive.cz už nelez, doufám, že Ti jedna zkušenost stačila. Bohužel, i když mě to mrzí, v jednom konkrétním případě jsem udělal podobnou zkušenost i na PC-help. Ale byla to asi výjimka, protože jinak jsou na PC-help docela na úrovni! Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 13 2013, 16:20    Předmět: Citovat

Když on ten (L)živě.cz je sesterskej web diskuse AV-mánia.cz (vlastně původně to byl "mateřskej" web, protože než se osamostatnila, AV-mánia byla jen přidružená audio-video sekce na Živě!!!) - a na AV-mánii já občas pomáhám moderovat, takže jsem to měl jen o klik dál. O webu PC-help vím, tam bych se obracel v případě že by se mi bývalo nepovidlo rozchodit to HP počítadlo vůbec - tamější senior-diskutér s nickem "Karlos" je jeden z mých známých, tak snad by poradil... Jenže tam nemám reg, musel bych se buď registrovat, nebo psát Karlosovi mailem - na Živě mi funguje reg z AV-mánie.

Ale pravda, skutečně jsem si potvrdil, že na Živě jsou opravdu "odborníci" na slovo vzatí, co tam se někdy najde za kydy, to by němej neřek i kdyby mu hubu rozbil... Ale pořád ještě nedosahujou "kvalit" diskutérů z fóra o automobilech a řízení "Garáž.cz" - to jsou opravdu "excelenti". S některými z nich už jsem "měl tu čest" i jinde na netu a opravdu, platí pro ně na 100% známé Werichovské moudro o nejhorší kolizi na světě...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund