Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba stupnice měřidla.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2022, 14:37    Předmět: Citovat

Zkus to jak se dříve dělaly filmy pro plošáky. Namalovat ve dvoj nebo čtyřnásobný velikosti, nafotit a zmenšit. Tím několikanásobným zmenšením se odstraní nepřesnosti kresby.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jakobo



Založen: Oct 19, 2022
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 11:05    Předmět: Citovat

termit256: To vsechno cos napsal vim a timto stylem se da opravit hodne, ale taky nevratne znicit. Za tyto zpusoby "oprav" bych mlatil po rukach. Navic mam dalsi pristroje jako Omega III 4vodicovy mustek, PU 310 a dalsi megmety, to vsechno ma stejny problem. Samozrejme mam i digitalni merici pristroje, tak mi prosim hlavne nepis, at si koupim digitalni. A mam i par funkcnich novejsich Metra PU 110, 130 a 160. Ale Omega III je temer nenahraditelna, stejne tak megmety nebo se bavime o 10 000 castkach a i ten Avomet ma svoje misto i dnes.

Neudu teda dal debatovat o prehazovani stupnic a nakupovani na bazaru. Znovu se ale zeptam (ne termita256) pokud nekdo ma zkusenost a dokaze poradit jak replikovat stupnici tak bych se rad poucil. A z vlastni zkusenosti, ne nejake domnenky z gauce. Problem je i ten, ze rucka beha tesne nad stupnici a sebetensi papir bude vzdycky o neco silnejsi nez ten potisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 18:50    Předmět: Citovat

Oslov přímo Hilla v soukromé zprávě.
Už prokázal, nejen v tomto vláknu, že to umí nejlépe z celé bastlírny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 19:26    Předmět: Citovat

Já to řešil trochu krkoloměji, ale povedlo se. Předpoklad je, že je na té stupnici aspoň něco vidět...
Stupnici jsem vyfotil. Obrázek jsem vložil do Zoneru (Zoner Callisto 5 - je free). Upravil tak, aby rozměry přesně seděly.
Dal jsem další vrstvu a do té přesně obkreslil stupnici. Pak jsem tu spodní vrstvu (původní stupnici) odstranil. Vytiskl, přiložil a zkontroloval, jestli sedí. Napotřetí jsem to trefil přesně. No a pak nalepil.
Ano, je to drbačka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Caban



Založen: Feb 04, 2013
Příspěvky: 25
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 7:13    Předmět: Citovat

Toto je stupnica nakreslená v CorelDraw.


Stupnica-h21E.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Stupnica-h21E.pdf
 Velikost:  8.08 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 8:05    Předmět: Citovat

S tím papírem na stupnici nemusí být hned tak zle: když se pod ručku vešel fotopapír (sice to byl polomatný ultratvrdý pro pérovky, ale na tenké podložce kolem 100 - 120 g/m², kdo ví, jestli jde něčím z dnešní nabídky nahradit), tak výtisk na kancelářské "osmdesátce" tam můžeš nalepit taky.
Jen musíš napřed odstranit původní potisk.
Jistě, že na fotopapír normální gramáže by to šlo taky, ale pak by asi problém s tloušťkou nastal.
Fotocestou se to spolehlivě kopírovalo tak, že jsem nakreslil stupnici tuší na formát A3, podle nějakého negativu zaostřil a tak o dvě tři čísla přiškrtil clonu (eliminace případné chyby v zaostření zvětšením hloubky ostrosti), potmě do zvětšováku založil ustřižený kus svitkového filmu (obvykle 17°DIN, byl jemnozrnný a kontrastní).
Film jsem pak vyvolával v extra tvrdě kontrastní vývojce na pérovky předlohy (možná bych ještě našel recepturu).
Vyvolaný, ustálený a usušený negativ šel zpět do zvětšováku, protože případná odchylka optické osy od kolmice k podložce se nezměnila a vyloučilo se tak lichoběžníkové zkreslení. Případnou "podušku" nebo "soudek" to vlastně vyloučilo taky, i když objektivy zvětšováků Meopta uměla tak, že se tím nebylo třeba zabývat.
Jen se negativ musel pěkně srovnat do rámečku, aby byl co nejpřesněji v původní poloze, ve které byl nafocený, a pak sjet hlavou dolů a najít přesný rozměr. A nezbylo, než pak exponovat 3 - 5 kousků, každý s nepatrně jinou velikostí, protože u těch tenkých papírů jsem nikdy nevěděl předem, jak moc se jim změní při sušení rozměr.
A pak už zbývalo jen vybrat ten, který na plech sedne rozměrem nejpřesněji, nalepit na tenoučkou vrstvu Alkaprenu, pěkně od středu uhladit, přikrýt celofánem a zatížit sloupkem knih.


Tento proces u digitálu odpadá: v Corelu lze použít i ořezové značky a podle nich nastavit správný rozměr výtisku.
Když budeš chtít kreslit novou stupnici podle "podložené" vrstvy s fotkou původní stupnice, nefoť ji. Polož ji do skeneru, nastav rozlišení 1200x1200 dpi (může být i vyšší, ale pro naprostou většinu i jemně dělených stupnic to stačí) a budeš mít podklad daleko přesnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jakobo



Založen: Oct 19, 2022
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 10:08    Předmět: Citovat

Dekuji vam vsem za odpoved! Jsem skutecne moc vdecny. Stupnice na Avometu (i na PU310, ktery bude dalsi na rade) je zatim citelna, jen potisk je popraskany. Tak jak to popisuje DukeNuke jsem si to nejak predstavoval - nafotit a dat novou vrstvu, at zmizne sum a cislice jsou ostre. Vytisknout na normalni A4 a papir nakonec prelakovat bezbarvym lakem.

Radne promyslim a Hilla pripadne oslovim do SZ. Taky jemu dik za podrobny rozbor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 16:56    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem nerozebraný přístroj naskenovat z asi 1,5 cm výšky, (funkční se mi nechce rozebírat) no není to úplně 100%, je to v 1200dpi.


02c.png
 Komentář:
 Velikost:  62.74 kB
 Zobrazeno:  106 krát

02c.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 17:58    Předmět: Citovat

Hille, ten slabej B/W fotopapír, co se mu říkalo "Dokument lesklý" dá se ještě sehnat a nevíš, jestli to proleze fotolabem? Dělala ho kdysi Foma. Když nebyl dostupnej Xerox, kopíroval jsem ve stativu na kinofilm a pak zvětšovákem na ten "dokument". Fur lepší než smradlavej zinkáč z Meopty a žádnej soudruh nezkoumal co kopíruju.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 6:31    Předmět: Citovat

To se budeš muset zeptat ve fotolabu, já jsem si je ještě vyvolával sám, přece nebudu čekat několik dní, abych zjistil, že se smrskly na nežádoucí rozměr, a že je budu muset dělat znovu...

lubos1961 napsal(a):
Zkoušel jsem nerozebraný přístroj naskenovat z asi 1,5 cm výšky, (funkční se mi nechce rozebírat) no není to úplně 100%, je to v 1200dpi.

Škoda. Já DU10 nemám a ten sken vypadá, jako by ta plocha stupnice nebyla přesně rovnoběžná s dráhou skeneru, nebo to rozlišení není v obou osách přesně stejné. Nevychází na kružnici, je viditelně úzká (bez ohledu na to, že neznám poloměr jednotlivých stupnic).
Maximální výchylka 80° je, předpokládám, stejná, jako u ostatních metráckých Deprèzů.
Ono něco jiného je udělat stupnici na MP40, MP80 nebo MP120, když ten měřák pak zkalibruješ pro daný účel, a něco jiného je udělat náhradní stupnci na AVOMET tak přesně, abys kvůli tomu nemusel kalibrovat na maximální výchylku a současně nevyboulil kalibrační křivku uprostřed rozsahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 9:28    Předmět: Citovat

Moje demontovaná stupnice naskenovaná má 56.6x87 mm.
Přikládám převzorkovaný obrázek aby se vešel do limitu EB pro přílohy, kdyby si chtěl někdo hrát s editací ve vektorech, já asi nemám dost času a nadšení. Povrch stupnice je už taky jemně popraskaný a zažloutlý.
original sken 24bit barva v 1200 dpi má 17 MB v tiffu.
Ohledně tisku, jak jsem už jinde asi kdysi psal, jedna z možností je dát si nasvítit někde v dtp studiu obrázek na film, rozlišení je řádově vyšší než jakákoliv domácí tiskárna, materiál je tenký polyester, rozměrově stálý. Asi by stačilo jen sundat původní nátěr stupnice, stříknout nežloutnoucí bílý povrch a film pak přiložit, nejvýš v rozích jemně přilepit. V dtp-čku asi nevezmou menší zakázku než A4, takže by se těch stupnic tam dalo narovnat hejno.
Edit: a koukám že stupnice téhle verze s germaniovou diodou se docela liší od předešlé.



du10_500bw_median.png
 Komentář:
 Velikost:  262.61 kB
 Zobrazeno:  56 krát

du10_500bw_median.png



du10_600bw.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279 kB
 Zobrazeno:  73 krát

du10_600bw.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:08    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Ohledně tisku, jak jsem už jinde asi kdysi psal, jedna z možností je dát si nasvítit někde v dtp studiu obrázek na film, rozlišení je řádově vyšší než jakákoliv domácí tiskárna, materiál je tenký polyester, rozměrově stálý.

Zapomeň na DPT. Dvakrát jsem dal do DPT udělat filmy na plošáky a výsledek katastrofa. Jedno DPT bylo komplet AGFA, druhý už nevím.
Filmy byly v jedný ose proti vrtačce Excellon rozjetý na formátu eurodesky o celej průměr díry 0,85 mm, takže nepoužitelný. Když jsem to reklamoval, tak z nich vylezlo, že je to daný válcováním rule fólie filmu a její rozměrovou nestabilitou při namáčení do chemie. Jim to samozřejmě při soutisku barev nevadí, všechny barvy mají stejnou chybu. Na plošáky jsou úplně jiný, stabilizovaný fólie za úplně jinou cenu a žádný DPT je běžně nemá. Navíc většina DPT studií padla na držku, změnila se technologie tisku a nejsou potřeba.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:21    Předmět: Citovat

Jak psal Crifodo, jeho verze stupnice je mírně odlišná od předešlé. Vyfotil jsem (mobilem z půl metru na první dobrou, přes sklo) stupnici na mém Avometu 2 a ejhle, stupnice je také trošku jiná. Střídavá stupnice, porovnejte. Je to tedy už třetí verze...


20221022_115813.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.74 kB
 Zobrazeno:  73 krát

20221022_115813.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:38    Předmět: Citovat

To asi nebylo DTP, ale nějací hnojaři a s hnojem dělali. Dávali jsme dělat dlouhé roky hodně věcí bez sebemenších problémů, rozměry seděly na setinky.
Vyvolávačky Glunz a Jensen, plus nějaká Agfa. S takovou chybou jakou píšeš, by se nedalo nic tisknout, to by byl soutisk jak na sovětských novinách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:43    Předmět: Citovat

Na bezne pouzitie staci vytlacit na laserovke na papier. Samozrejme z novej vektorovej kresby. Pri tlaci z odfotenej bitmapy to bude hnus. Zo skenu bude aspon rozmer sediet, akurat je pred tlacou nutne previest bitmapu na ciernobielu (ziadne odtiene - inak sa tam spravi dithering).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.49 sekund