Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Varhany DELICIA z Hořovic, zdroj, schéma (opraveno)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2013, 23:13    Předmět: Varhany DELICIA z Hořovic, zdroj, schéma (opraveno) Citovat

V jiném vlákně v sekci součástky jsem psal o výměně elektrolytů ve zdroji.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56156
Dnes jsem proměřil napětí na tom elytu, který se zdál přepólovaný. Vše bylo OK, zmátly mne barvy vodičů. Oba elyty jsem vyměnil za nové. Varhany chvíli hrály a pak ztichly.
Zjistil jsem, že zmizelo napájení 5V pro karty s integrovanými obvody MH..... .

Jedná se podle mne o zcela novou poruchu, která nemá souvislost s výměnou filtračních kondenzátorů. Bohužel nastala v nevhodný okamžik u toho 40 roků starého zařízení.

Už několik hodin se marně snažím vykoumat ze dvou karet s obvody napájení a vnějšího propojení jak a na čem se těch 5 V vyrábí. Maluji si dílčí obvody, ale nedává mi to žádnou funkční logiku. Žádný stabilizátor na 5V mi z toho nevychází. I když tam je MAA723 stabilizátor, tak podle hodnot součástí má dávat asi 15 V, ne hledaných 5V. Proměřil jsem na přechody všechny tranzistory a diody, nic zjevně vadného (proraženého).

Nutně budu potřebovat schéma toho zdroje. Bohužel přesný typ varhan nemám, neopsal jsem si ho a k varhanám se dostanu až v pondělí, místnosti jsou chráněny zabezpečovacím systémem. Snad toho v Hradci před 40 roky moc nevyráběli a schémata pro třeba jiné typy varhan budou v principu podobná.

Přikládám alespoň fotky těch dvou zdrojových karet a pohled na varhany (karty jsou první dvě vlevo od trafa s usměrňovačem a filtrem). Na trafu jsou dva usměrňovače, tam vypadá vše OK včetně napětí na těch nových elytech. Podle lupnutí při zapnutí a vypnutí varhan vypadá audio zesilovač OK, lupnutí je stejné jako když varhany hrály.

Budu vděčný za každý odkaz nebo myšlenku, kde bych mohl schémata najít. Google mi zatím nepomohl.



Varhany zezadu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Varhany zezadu.jpg
 Velikost:  217.69 kB
 Staženo:  258 krát


Karta 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Karta 1.jpg
 Velikost:  227.43 kB
 Staženo:  231 krát


Karta 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Karta 2.jpg
 Velikost:  224.85 kB
 Staženo:  214 krát



Naposledy upravil Brozicek dne po únor 11 2013, 19:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2013, 23:35    Předmět: Citovat

Prohledávám elektrobastlírnu a našel jsem, že snad varhany také dělali v Hořovicích. Možná ty moje také nejsou z Hradce jak jsem napsal. Snad je někdo podle fotky pozná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2013, 23:41    Předmět: Citovat

A taky v Třinci (pro Hořovice).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SERAFIN



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 161
Bydliště: Sliač

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2013, 23:52    Předmět: Citovat

A ta zenerova dioda pri KU612 má aké pásiky?KU612 a ten tranzistor vedľa a zenerka sú vporiadku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 09 2013, 8:31    Předmět: Citovat

Ten thyristor schráni výstup 5V "šlusom" pri prepätí nad 5,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so únor 09 2013, 8:40    Předmět: Citovat

SERAFIN napsal(a):
A ta zenerova dioda pri KU612 má aké pásiky?KU612 a ten tranzistor vedľa a zenerka sú vporiadku?

KU612, vedlejší tranzistor i ZD jsem měřil zapájené do tišťáku na úbytky v propustném směr, všude bylo kolem 0,5V. Takže v prvním kole nepředpokládám, že jsou ty součástky vadné. ZD má asi dva stříbrné proužky, viz foto.
Budu dále hledat souvislosti mezi tím tyristorem a tou KU612. Z jejího Emitoru a Anody tyristoru bych se měl dostat teoreticky na tu sběrnici +5V, pokud ta KU611 je součásti stabilizátoru 5V.



Zenerova dioda 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zenerova dioda 2.jpg
 Velikost:  127.13 kB
 Staženo:  181 krát


Zenerova dioda.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zenerova dioda.jpg
 Velikost:  175.59 kB
 Staženo:  151 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 09 2013, 8:43    Předmět: Citovat

jsou to ony ?
zezadu
a tady celý článek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so únor 09 2013, 9:03    Předmět: Citovat

Jsou to přesně ty varhany, v provedení dýhovaném jak u nich sedí ten varhaník.
Buď jsem se přehlédl, ale v článku jsem nenašel nějaký nápadný odkaz alespoň na nějaké dílčí schéma. Možná při podrobnější procházení tam je, pokud najdete dík za otevření mých očí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 09 2013, 9:08    Předmět: Citovat

v tom člámku skutečně nic není, asi nebyl zájem o zveřejnění . . . proč asi?
chtělo by to vznést dotaz tady:
http://www.organservis.cz/
a je otázkou jestli budou mít zájem pomoci, přeci jenom je to pro ně "kšeft" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2013, 0:08    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
..a je otázkou jestli budou mít zájem pomoci, přeci jenom je to pro ně "kšeft" . . .

Navázal jsem kontakt s jiným servisem, který takové varhany ještě opravuje.
http://web.quick.cz/smi-vh/
Odpověď podle očekávání, "varhany Vám opravíme u nás v provozovně, dokumentaci neposkytujeme". Já se na ně nezlobím a plně je chápu.

Než tam nechám varhany odvézt, nebo než je město "zruší" a koupí nové, udělal jsem zoufalý pokus nakreslit schémata těch dvou karet, na kterých jsem očekával ten stabilizátor 5V pro napájení IO. Schémata přikládám, třeba se někomu budou hodit. Bez znalosti blokového schéma varhan a blokového schématu napájení jsou však schémata nečitelná a funkci obvodových detailů nelze pochopit

V jednom mi ta schémata ale pomohla. Nyní jsem si jist, že na těch dvou kartách není hledaný zdroj 5V pro napájecí sběrnice integrovaných obvodů. Ta KU612 plní nějakou jinou (neznámou) funkci, ale není to výkonový stupeň stabilizátoru pro 5V.

Takže v pondělí se pokusím najít ten stabilizátor na jiné kartě. Pokud ho nenajdu, nebo najdu a neopravím, tak s varhanami končím. Buď půjdou do servisu nebo do šrotu. Já asi doporučím městu druhou variantu, protože vím jaká je již na kontaktech klaviatur koroze, a drahá oprava zdroje v servisu bude brzy znehodnocena jinými dílčími poruchami.



Karta druhá zprava.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Karta druhá zprava.JPG
 Velikost:  186.35 kB
 Staženo:  224 krát


Karta první zprava.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Karta první zprava.JPG
 Velikost:  238.49 kB
 Staženo:  238 krát


Trafo s usměrňovači.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafo s usměrňovači.png
 Velikost:  32.68 kB
 Staženo:  188 krát



Naposledy upravil Brozicek dne pá únor 15 2013, 20:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po únor 11 2013, 20:08    Předmět: Citovat

Akce oprava varhan skončena. Varhany opraveny.
Navazující závada po výměně filtračních kondenzátorů byla nakonec nalezena v přerušeném tištěném spoji na nosiči konektorů, do kterých se zasunují jednotlivé elektronické karty. Byl to takový asi 10 mm dlouhý propoj od nýtku, kde byl zaletován přívodní červený napájecí drát s napájením 34V pro kartu, na špičku konektoru zapájeného vedle. V něm byla mikroskopická trhlinka vzniklá stářím a korozi. Ten kousek spoje byla časová bomba. Když jsem mechanicky montoval ty nové kondenzátory, tak jsem se možná lehce opřel rukou do té tištěné desky nesoucí konektory, a v místě té koroze se spoj definitivně přerušil. To místo přerušení je tak nepřístupné, že jsem musel vadu překlenout drátovou spojkou. Pájkou se na tu prasklinku nešlo dostat (viz přiložené foto). Bez nakreslených schémat bych vadu nenašel, musel jsem se k tomu místu přerušení logicky doměřit.
Schématicky je vada nakreslena na druhém obrázku. Nakonec přikládám ještě obrázek umístění výkonového tranzistoru KU605, od něhož jsem se dostal k té vadě.

Snad někomu zveřejněná dílčí schémata pomohou s opravou tohoto typu varhan.



Výkonové tranzistory varhan.JPG
 Komentář:
Pohled na řadu výkonových tranzistorů na chladiči. Červeně je vyznačen tranzistor který pracuje s MAA723 a tato kombinace souvisí s napájením 5V pro IO.

Stáhnout
 Soubor:  Výkonové tranzistory varhan.JPG
 Velikost:  88.72 kB
 Staženo:  196 krát


Výkonový stupeň pro MAA723.JPG
 Komentář:
Schématicky je vyznačené místo, kde byl přerušený přívod 34 V na kartu se stabilizátorem MAA723.

Stáhnout
 Soubor:  Výkonový stupeň pro MAA723.JPG
 Velikost:  86.9 kB
 Staženo:  200 krát


Varhany propojka.jpg
 Komentář:
Způsob opravy přerušeného tišťáku. Spoj není přístupný pro pájku a byl proto překlenut drátovou propojkou.

Stáhnout
 Soubor:  Varhany propojka.jpg
 Velikost:  219.38 kB
 Staženo:  248 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po únor 11 2013, 21:40    Předmět: Citovat

velká gratulace !!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 11 2013, 21:45    Předmět: Citovat

Mají ty desky plošných spojů vyleptané nějaké číselné nebo typové označení ? Není vyloučeno, že dokumentaci má jeden pán v archívu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po únor 11 2013, 22:39    Předmět: Citovat

Na přiloženém obrázku jsem zvětšil z jedné fotky desek varhan číslo vyznačené na jedné kartě. Je to ta karta bez tyristoru, na níž jsou uprostřed dva velké kondenzátory, a na obrázku zde je značena jako Karta2. Její schéma jsem označil v tomto vlákně jako "Karta druhá zprava".

Pokud se v archivu toho pána najde schéma karty s takovým značením, a bude to vypadat, že je podobná nebo shodná s mým nakresleným schématem, tak jsme na dobré cestě. Pak mohu v pátek, kdy budu ještě u varhan v obřadní síni, nafotit značení dalších karet ve stavu jak jsou upevněny. Raději nyní na karty nebudu sahat a nebudu je vytahovat, aby na mne nečíhala nějaká další časovaná bomba ve zkorodovaném spoji (v sobotu je tam svatba a jsem rád, že to hraje). Později mohu to značení karet nafotit kvalitně, pokud by takto byla cesta k získání jejich schémat.

Dík za snahu pomoci (pro budoucnost). Držím se toho hesla, co tady často vidím, "Co funguje, to se zásadně neopravuje".



Cislo_karty_varhan.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Cislo_karty_varhan.JPG
 Velikost:  60.33 kB
 Staženo:  178 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 11 2013, 22:43    Předmět: Citovat

Není nutné to fotit, stačí to opsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund