Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

STA a záhada dvou kabelů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 15:12    Předmět: STA a záhada dvou kabelů Citovat

V rámci pokusů a opravy svého rozvodu televizního signálu po bytě jsem dospěla do stavu, kdy bylo potřeba na domovní rozvod připojit účastnickou zásuvku. Protože nebylo úplně jasné, který kabel je který, tak jsem na oba připojila set top box a chtěla tak zjistit, kde je signál a to že bude přívodní kabel.

Problém je v tom, že signál je na obou kabelech, jen na jednom je o něco nižší. Na jednom je to cca 63% a na druhém něco přes 50% kolik je 100% nevím, je to údaj poskytovaný přímo STB DiWay T-2200.

Jako vstup jsem tedy zvolila ten kabel se silnějším signálem, ale stejně mi nejde do hlavy, proč je signál na obou dvou.

Jak je udělaný rozvod nevím, na střeše je anténa, uprostřed půdy visí na kabelu zesilovač a kabel pak mizí někde v podlaze. Jak to je zapojené dále netuším. Bytů máme dohromady šest, ale jestli je rozvod dělaný tak, že je rozbočený do dvou stoupaček a na každé jsou tři zásuvky, nebo je to jen jedna větev, případně je to úplně jinak, to nevím a nemohu zjistit. Tedy není od koho.

Napadá vás někoho, jak se může signál dostávat do obou kabelů a který z nich tedy mám použít jako ten vstupní pro zásuvku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5135
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 15:22    Předmět: Citovat

Jestli to funguje a nekostičkuje, tak bych se tím dál nezabýval. Buhví jak je to tam prosmyčkované Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 15:26    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Jestli to funguje a nekostičkuje, tak bych se tím dál nezabýval.


To také hodlám udělat Smile Jen místo té zásuvky zase strčím odbočovač co jsem tam měla, jen co ho opravím nebo koupím nový. Signál je teďka dobrý a kvalita je 97% jak říká STB, navíc to opravdu nekostičkuje, jen sporadicky. Jinak 100% kvality jsem neviděla nikdy, ani v původním bydlišti.

Spíše mne zajímalo, čím to může být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 15:37    Předmět: Citovat

A taky aby to chodilo tomu pod tebou Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 15:41    Předmět: Citovat

Může tam bejt jakejkoliv další přídavek, třeba kmitočtová odbočka pro FM pásmo se samostatným zešilovačem nebo si tam někdo potřeboval protáhnout další koax pro individuální příjem, prostě cokoliv... Jedinej naprosto jistej způsob jak zjistit co to tam je by bylo připojit na to natvrdo 230V ze zásuvky a jít se podívat, kde se z čeho začne dýmit...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 16:03    Předmět: Citovat

Že by někdo měl nějak spojenou svojí anténu s tou společnou mne nenapadlo, ale je to nepravděpodobné, za oknem ji totiž nikdo nemá. Leda že mají spojenou kabelovku a společnou, ale stejně se mi to nezdá.

Spíše se kloním k tomu, co tu také zaznělo, že to je nějak prosmyčkované a nikdo neví jak. Lepší je do toho nehrabat.

Původně tu byla ve zdi zásuvka, pak jsem místo ní dala dvojitý odbočovač a udělala si svůj rozvod. Ten dva roky chodil k mé spokojenosti, pak to začalo zlobit a dneska jsem místo odbočovače dala zase zásuvku. Čímž jsem zjistila, že je chyba buď v rozvodu a nebo odbočovači, ne v přívodu. No a protože se do odbočovače evidentně dostala vlhkost, tak je celkem jasné, kde je chybka. Myslím si tedy, že moje tvoření zbytek STA nenaruší a nenarušilo.

EKKAR napsal(a):
Jedinej naprosto jistej způsob jak zjistit co to tam je by bylo připojit na to natvrdo 230V ze zásuvky a jít se podívat, kde se z čeho začne dýmit...


Tento způsob zjišťování oprav je sice běžný u našich silnoproudařů, ale já to tedy rozhodně dělat nehodlám Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 16:18    Předmět: Citovat

Dle norem by průběžná zásuvka nebo odbočevač něl mít odbočovací útlum min. 10dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 16:20    Předmět: Citovat

Odbočovací útlum by měl mít minimální, ale ZPĚTNÝ útlum pro průnik signálu z odbočky do průběžnýho rozvodu by měl být co nejvyšší...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 16:24    Předmět: Citovat

Pleteš si pojmy u zásuvky je odbočovací útlum ten co ti jde do bytu(dle ČSN 367211 min.10dB v STA) a ten co jde k sousedovi dolů tak je průběžný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 21:28    Předmět: Citovat

Největší "radost" pro servisáka rozvodů je, když má hledat problém o bjektu, kde je X podivných zákroků do rozvodů a především do odbočovacích členů "pod zásuvkami".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 21:35    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
když má hledat problém o bjektu, kde je X podivných zákroků do rozvodů


S tím si dovolím souhlasit, ale občas to jinak nejde. Jak jinak udělat rozvod do tří místností, když to nechci tahat kabelama po zemi a okolo zdí? Tak jsem tam dala odbočovač co nejvíce podobných parametrů co má zásuvka a dále se mohu stavět na hlavu, ale rozvod neovlivňovat.

Navíc je pravda, že u nás se servisovat nebude. To je totiž zralé na rekonstrukci, jenže ta je politicky neprůchodná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 21:47    Předmět: Citovat

Můžeš to nějak přiblížit?
Jestliže STA nezaručuje každému obyvateli domu přístup ke všem dostupným programům, resp. umožňuje ho jen některým, je to snad dostatečně dobrý důvod k rekonstrukci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 21:53    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Můžeš to nějak přiblížit?


Nevím co přesně myslíš. Ale jestli stav rozvodu, tak ten sice není nejlepší (a je to zralé na rekonstrukci) ale jinak signál jde všem, kdo jej používají (jen část lidí, zbytek má kabelovku), takže proto to není průchodné. Navíc máme novou střechu a chodník a na společném účtu docela prázdno Wink

Já jsem si dala místo zásuvky ten odbočovač a bylo to také dobré, jenže se porouchal, tak jsem jej dočasně nahradila zásuvkou, ale zase to dám tak, jak to přes dva roky chodilo.

Dotaz jsem vznášela jen ze zvědavosti jak je možné, že signál mi přichází na obou kabelech co sem vedou do průchozí zásuvky a případně jak rozhodnout, který z nich je přívodní. Nic více. Zatím zde zazněli jen nápady na likvidaci rozvodu a začíná tu trochu doutnat potenciální flame. Nic z toho nechci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 02 2013, 22:30    Předmět: Citovat

Ten druhý kabel může být pozůstatkem z původního stoupačkového rozvodu, kde se vedl signál skrz několik průběžných zásuvek do jedné koncové a může vést od sousedovy zásuvky, protože se k němu při výměně nedostali.
Kvůli kabelovce se to předělávalo na hvězdicový rozvod, kde průběžné zásuvky a jednu koncovou nahradil vícenásobný odbočovač (většinou výrobek ZVT, průchozí útlum 1dB, odbočný útlum různý: podle výstupů obvykle -10dB až -16dB, na ty se připojují ty zásuvky, co k nim vede nejkratší kabel).
V případě hvězdicového rozvodu jsou v bytech všude jen koncové zásuvky.

Jestli si nikdo ze sousedů nebude stěžovat, že je bez signálu nebo třeba i že má signálu dost, ale kvalitu podstatně horší, než například ty, nezabývej se tím a nech to tak. Hlavně, že to hraje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2013, 9:39    Předmět: Citovat

Kabelovka v tom nebude, protože že mi nezdá, že by signál kabelovky byl na stejném kanálu jako je pozemní vysílání. A v kabelovce se vysílá i analogově a nic takového se chytit nedá.

Navíc je tu nezvratitelný ten fakt, že rozvody kabelovky vedou, i, po vnějších stěnách domu. Až tu někdy udeří blesk, budou se divit Wink

Jak říkáš, pokud to hraje, tak se do toho nebudu moc šťourat a nebudu to řešit. Jen mi to prostě vrtalo, a vrtá, v makovici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund