Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

autozesilovac s tda1562q
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st květen 31 2006, 12:57    Předmět: autozesilovac s tda1562q Citovat

Postavil jsem si stereo verzi i s předzesilovačem z Amatérského Radia 10/2000, strana 2-6.Na mych soucasnych autorepro to chodilo vcelku slusne,potom jsem to chtel vyzkouset na kamosovych dvoupasmovych bednach s repro od TVM a z repraku slo slyset jen pisteni.Kdyz jsem tomu trochu vic pridal volume tak se pisteni stupnovalo az prestalo a z IO se zakourilo Confused Nekde na netu jsem se docetl ze nekdo tento IO spalil zkratovanim vstupu.Nemate nekdo podobne zkusenosti, nebo jakekoliv s timto obvodem? Nebo pripadne nevite cim to, ze jsem takto spalil uz 3 tyto IO??? Evil or Very Mad
Návrat nahoru
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: st květen 31 2006, 17:51    Předmět: Citovat

bud boli tie repraky s inou impendanciu,alebo boli zle,alebo si to skratol...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st květen 31 2006, 19:27    Předmět: Citovat

ty reprobedny na jinem zesilovaci slapou v pohode a impedanci maji 4 ohmy alespon na to jsem si daval pozor Very Happy takze asi ten zkrat na vstupu.Jinde jsem se docetl ze zapojeni s tda1562Q nekdo nedoporucuje, pry vzdy spali alespon jeden z IO ze by to take vzdycky zkratl? Confused
Návrat nahoru
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: čt červen 01 2006, 16:47    Předmět: Citovat

moze byt vyrobna chyba priamo v integraci,alebo su tak pekelne precitlivene na zmeny napatie alebo inych faktorov...neprebudil si ich?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červen 03 2006, 12:39    Předmět: Citovat

Jak to ted poznam jestli jsem je prebudil?Vstupni signal jsem vedl primo z autoradia bez vystupu na zesiovac
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 17:08    Předmět: Citovat

No já bych spíš typoval problém jinde.... Rolling Eyes Zkrat na vstupu ti odpálil bedny??? To je teda pěkná blbost. Není některý z vývodů těch beden spojený s kostrou nebo napájením? Jinak ten šváb má dost ochran,mě se ještě nepodařilo odstřelit ani jeden....
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2006, 17:39    Předmět: Citovat

vstupny signal mohol byt vysoky, ta kostra by nemala vadit...ked to pripojis na autorasiu,na vystupy na repraky tak sa necuduj ze ti to zhori...ked je autoradio s vykonom 4x70W to znamena ze na jeden kanal pri plnom vybudeni ti to pusti skoro 27V to nemoze vydrzat Ziaden koncovy stupen....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červen 06 2006, 13:27    Předmět: Citovat

Nerikal jsem ze to odpalilo bedny....odpalilo to ty integrace, nevim jestli to bylo tim zkratem na vstupu, jenom jsem se to nekde docetl.To autoradio ma vykon jenom 12W zadnych 70W
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 06 2006, 15:07    Předmět: Citovat

right13 napsal(a):
vstupny signal mohol byt vysoky, ta kostra by nemala vadit...ked to pripojis na autorasiu,na vystupy na repraky tak sa necuduj ze ti to zhori...ked je autoradio s vykonom 4x70W to znamena ze na jeden kanal pri plnom vybudeni ti to pusti skoro 27V to nemoze vydrzat Ziaden koncovy stupen....


Hele,jestli máš rádio s výkonem 70W na kanál,tak mi ho dones,koleduje si o nobellovu cenu!!!! Laughing Když už né výkonem,tak tím jak se to daří chladit!!! Laughing A jak jsi prosímtě přišel na těch 27V ?? Tohle naětí odpovídá skoro 200W výkonu na 4 Ohm zátěži! Shocked Jinak kdyby jsi mrknul do toho amara z kterého to garlic stavěl,všiml by sis že autor s variantou vstupu přímo z rádia z reproduktorovýho výstupu počítal!

garlic: jak to je s těma bednama? Jaký to jsou bedny,někde v autě,jak jsou zapojený?

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2006, 13:40    Předmět: Citovat

no ja osobne jsem stavej 2 kusy zesilovacu s tim to IO a oba dva odesly !!! a kamarad take stavel zesik s timto IO a taky nesel !!! a nevime proc proc !!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2006, 15:57    Předmět: Citovat

vacsinou byva na tych radiach napisany vykon.bolo to len obrazne povedane,aj to napatie le jen fiktivne,zle som si precital jednu schemu....asi som to dostal tak,ze ked zosik ma na vystupe 40W do 8ohm tak dava 18V striedavych.podla toho autoradio s vykonom 4x70 W by davalo na vystup 34V stridavych....prosim ak sa mylim opravte ma,rad sa nieco nove naucim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červen 09 2006, 17:15    Předmět: Citovat

k tem bednam...jsou dvoupasmove( 10 palcovy basak + vysky piezo), doma delane ale na obyc. zesiku hraji normalne bez problemu
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2006, 18:51    Předmět: Citovat

Co je to "obyčejný zesík"?. Asi takový, který šlape spolehlivě a za všech okolností i do různých zátěží a na přebuzení nereaguje tím, že shoří. A to je zřejmě to, co schází zmíněným zesilovačům s tda1562. Možná, že je zakopaný pes v nevhodné fázové charakteristice zesilovače od vstupních po výstupní svorky. V takovém případě může při připojení jiné zátěže než odporové (a to dvoupásmová soustava určitě v některých kmitočtových oblastech je) dojít k takovému fázovému posuvu, který vede (při určitém zesílení) k rozkmitání zesilovače. Proto je vhodné kontrolovat při oživování zesilovače kmitočtovou charakteristiku, tendenci k zákmitům při změnách zatěžovací impedance, vliv Boucherotova členu (někdy dělá problémy právě on), vliv délky připojovacího vedení. Také je dobré blokovat vf signály na vstupu(mohou se tam dostat ze vstupního vedení). A když pak přece jen dojde k rozkmitání, je třeba hledat příčinu a ne ještě zvyšovat jeho hlasitost, pokud nám ovšem pohled na doutnající IO nedělá dobře.
Right13: Výkon se počítá ze vzorce P=U^2/R a z toho U=SQR(PxR) a tedy v našem případě SQR(70x8)=23,66V~, rozkmit napětí na výstupu je tedy 2x23,66xSQR(2)=67V. Jak víme, v automobilech je většinou jen 12 až 14V. Z tohoto důvodu jsou dosahované výkony podstatně nižší (zkus si to sám spočítat obráceným postupem). Proto se používají reproduktory s co nejnižší impedancí (např. 2Ohmy), aby se docílilo většího výkonu, a koncové stupně se zapojují "do můstku" aby se zdvojnásobil napěťový(a při stejné impedanci i proudový) rozkmit. Další možností, jak v autě zvyšovat výkon je použití různých zdvojovačů nebo měničů v napájecích zdrojích nebo násobičů přímo uvnitř koncových IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
garlic
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červen 09 2006, 21:57    Předmět: Citovat

to DjRix : mohl by jsi tu prosim presne napsat jak a na co to mas pripojene, kdyz ti to nehori a nam ano?
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: so červen 10 2006, 11:19    Předmět: Citovat

Nakonec mi to nedalo a vyhledal jsem si schéma této konstrukce v Amáru. Ze schematu vyplývá, že zvýšit náchylnost k rozkmitání zesilovače lze skutečně zmenšováním vstupní impedance (tedy i zkratem na vstupu). Je to dáno zvoleným zapojením předzesilovačů - invertujících. Pokud bude vnitřní impedance zdroje signálu vysoká např. 30kOhmů, bude zesílení předzesilovače kolem 1 (při vytočení P1 na 50kOhmů). Pak připojíme vstup např. na reproduktorový výstup autorádia(výst. impedance se tu blíží 0) a zesílení nám najednou vzroste na 2,5. Jestli je potom dané zapojení náchylné ke kmitání, rozkmitá se zesilovač i při zkratu na vstupu.
Autor konstrukce použil např. větší kondenzátory v měničích aby byly "tvrdší" a měly "menší výslednou impedanci". Je ovšem otázkou, jest-li si můžeme tuto tvrdost na daném místě dovolit, aniž pro to neučiníme opatření v jiných částech zapojení popř. v návrhu plošných spojů. Špičkové proudy potom dosahují značných hodnot a miliohmové odpory spojů mohou být najednou příliš velké. Možná stojí za zvážení i případné rozdělení předzesilovače do dvou pouzder.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund