Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava Merkuru na MDA vstup - závada
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 08 2022, 23:06    Předmět: Úprava Merkuru na MDA vstup - závada Citovat

Zdravím,

během úpravy televizoru Tesla Merkur na MDA/Hercules jsem narazil na menší problém. Konkrétně se projevuje tak, že na televizoru se objevuje výstup z PC, akorát je text posunutý doleva a vylézá na pravé straně obrazovky. Otáčením trimru P1 na modulu S lze s obrazem hýbat. Každopádně, když je trimr na doraz, tak na levé straně obrazu stále chybí asi 6 sloupců textu.


Postupoval jsem doposud podle následujících odkazů:
Úprava Merkuru na PMD 60: https://wait-state.blogspot.com/2019/12/monitor-pmd601-z-tv-merkur.html
MDA na kompozit: http://boginjr.com/electronics/rad/rgbi/
Úprava PMD 60 na MDA vstup: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=86425&postdays=0&postorder=asc&start=0

Kondenzátory C6 a C7 jsem vyměnil za 68nf a 2,7uf. Vzhledem k tomu, že jsem modul "P" a konvertor MDA na kompozit vyrobil metodu "drátkování" na univerzálním tišťáku je možné, že je závada v tom, ale zapojení jsem několikrát kontroloval.
Zkoušel jsem i vyměnit celou desku s elektronikou z Merkuru, problém ale přetrvává. Možná je to tedy grafickou kartou.



MDA na Merkuru (2).jpg
 Komentář:
 Velikost:  196.34 kB
 Zobrazeno:  140 krát

MDA na Merkuru (2).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19488
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 08 2022, 23:20    Předmět: Citovat

To znamená, že řádkový impuls přichází pozdě nebo je příliš dlouhý.
Jaký je tvar a délka impulsu pro řádkovou synchronizaci?
Nespouští ti týlem zatemňovacího impulsu místo synchronizačního?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2022, 20:33    Předmět: Citovat

Zkusil jsem to tedy změřit a připadá mi to trochu divné.

Na fotografii "Vstup 1 a 2" je průběh horizontálního synchronizačního impulzu na vstupu do prvního hradla z 7486. Žlutý signál je výstup z PC, připojený na pin 1 od 7486, a vypadá v pořádku. Bílý signál je připojený na pin 2 přes rezistor 2k2 a přes kondenzátor 10uf na zem. Napětí má asi 1,2 V, což by mohlo být pro TTL problematické, protože se tato hodnota nachází mezí tím, co bere jako logickou 1 a logickou 0.

Na fotografii "Vstup 1 a výstup" je výstup z hradla, pin 3 - bílý a opět pro porovnání vstup na pin 1 - žlutý. Na výstupu se napětí drží na hodnotě 4,8 V a pokles je asi na 2,3 V, což opět může TTL vyhodnotit špatně.


Ještě přidávám znovu fotografii výsledného obrazu, protože ta první je dost rozmazaná.



Posunutý obraz 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  209.61 kB
 Zobrazeno:  109 krát

Posunutý obraz 2.jpg



Vstup 1 a výstup.jpg
 Komentář:
 Velikost:  197.71 kB
 Zobrazeno:  106 krát

Vstup 1 a výstup.jpg



Vstup 1 a 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  219.43 kB
 Zobrazeno:  107 krát

Vstup 1 a 2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2022, 22:02    Předmět: Citovat

Dělá se XOR synchroimpulzu se střední hodnotou synchroimpulzu. Střední hodnota je buď blízká nule, jak ukazuje vstup 2, takže XOR funguje jako opakovač. Nebo je blízká 1, pak to invertuje. Spolehlivější by bylo přepínat ty druhé vstupy taky přepínačem CGA/MDA, stejně jako u výstupního hradla, takhle to ale reaguje na obojí možnou polaritu synchronizace automaticky. Proto je ten výstup 3 naprosto nepochopitelný, ten by měl sledovat vstupní signál. Buď je ten IO divný, nebo máš špatně zem, nebo to chce nějakou zátěž. Zkus připojit pin 2 rovnou na zem, pak se na výstupu musí objevit stejný signál jako na vstupu 1. Případně výstup - pin3 zatěž odporem k zemi. Ale katalog mluví o normálním TTL výstupu, žádném otevřeném kolektoru nebo emitoru - https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/50914/FAIRCHILD/7486.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 12:24    Předmět: Citovat

prípadne sa vykašľať na to doliepanie CSYNC hradlom a zaviesť obe zložky do rozkladových obvodov Merkura po adekvátnej úprave, minimálne ich treba zraziť z TTL úrovní (v pôvodnej debate to bolo načrtnuté bližšie).
"Spoľahlivo" mi toto zapojenie fungovalo iba s 7486 západnej proveniencie.. z nejakého dôvodu. Skúšal som v patici ruské klony a obraz mi tiež všelijak lietal do strán. Potom som radšej našetril na IBM 5151... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 17:34    Předmět: Citovat

to xsc:

Děkuji za rady, zkusil jsem oboje, co jsi navrhoval. Bohužel ani jedno situaci nezlepšilo.
1. Vstup 2 jsem připojil přímo zem. Z výstupu 3 opravdu vycházel vstup 1 - synchronizační impulz, takže hradlo funguje jak má. Jenže, kvalita obrazu se nehorázně zhoršila, teď už se mi za žádných okolností nedařilo nastavováním trimrů obraz srovnat. Neustále se chvěl a byl celý křivý, viz, foto.
Ještě přidávám fotografii "Vstup 10 a 9", kde žlutý je výstup 3, tedy HSYNC a bílý je VSYNC. Na fotografii "Vstup 10 a výstup 8" je pak vidět výstup z hradla, bílý, a pro porovnání zase vstup 10, žlutý. Trochu mě zaráží, že jsou identické. Neměl by náhodou být výstup logická 0 ve chvíli, když je HSYNC i VSYNC 1 a podobně, logická 1, když je VSYNC 1 a HSYNC 0?

2. Ponechal jsem vstup 2 zapojený přes kondenzátor 10uf a rezistor 2k2 a výstup jsem přes rezistor připojil na zem. Výsledek byl takový, že celá křivka se trochu posunula směrem k zemi, ale tvarově pořád vypadala jako na fotce "Vstup 1 a výstup". Z toho vyplývá, že 7486 má normální TTL výstup bez otevřeného emitoru nebo kolektoru.


to nixdorf:
Ano, nad tím jsem také přemýšlel a pokud mi metoda s XOR hradlem nebude fungovat, tak bych asi zkusil napojit signály přímo do modulů na Merkuru.

Momentálně používám 7486 konkrétně od Texas Instruments - SN74LS86AN, takže ten by snad měl fungovat. Jenže je zde ještě možnost falešných čipů. A někde jsem navíc slyšel, že se musí v určitých obvodech použít pouze klasické TTL obvody nikoliv jejich LS, ALS varianty.

I když by se mi k mému IBM 5160 hodil krásně monitor 5151, tak bych v budoucnu investoval spíše do barevného monitoru. Třeba 5153/5154 nebo Commodore 1084. Tento Merkur jsem nalezl na sběrovém dvoře, tak jsem ho chtěl alespoň nějak využít.



Rozhozený obraz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  272.56 kB
 Zobrazeno:  111 krát

Rozhozený obraz.jpg



Vstup 10 a 9.jpg
 Komentář:
 Velikost:  241.78 kB
 Zobrazeno:  140 krát

Vstup 10 a 9.jpg



Vstup 10 a výstup 8.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.18 kB
 Zobrazeno:  96 krát

Vstup 10 a výstup 8.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19488
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 17:54    Předmět: Citovat

Na vstup modulu S jdou normálně synchronizační impulsy "vysoké" si 0,7 až 1 V, "posazené" nad úroveň černé. Celková amplituda videosignálu je asi 2,5 V od temena řádkového impulsu až po 100% bílou.
Zkus napřed snížit amplitudu impulsů z úrovně TTL na těch 2,5 V nebo méně.
Podle toho zkřiveného obrazu to vypadá na překročenou úroveň videosignálu na vstupu modulu S.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 21:44    Předmět: Citovat

Máš v tom Merkuru na vstupu zaplý ten 75Ω zakončovací odpor? To by mohl být problém. Chce se to osciloskopem podívat na výsledný signál. Vygeneruj k tomu barevné nebo šedé pruhy, ať je to vidět komplet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 22:04    Předmět: Citovat

to xsc:
Napsal jsi rychleji, než jsem stihl odeslat svoji zprávu, už se mi to asi podařilo vyřešit. Ano, mám zapnutý odpor 75 ohm v modulu P pomocí propojky, protože jsem tam nechtěl dávat ten spínač jaký je v PMD 60 na předním panelu.





Dobrá zpráva. Vypadá to, že jsem to rozchodil. Very Happy

Nejdříve bych chtěl upřesnit, že CSYNC se už předtím skládal správně, takže fotografie "Vstup 10 a výstup 8" je nepřesné zobrazení toho signálu. Měl jsem nějak špatně nastavený osciloskop, přičemž jaksi nezobrazoval vertikální impulz. Proto tedy přikládám novou fotku, na které jsou oba - "CSYNC".

Závadu jsem vyřešil relativně nahodilým způsobem, což mi ale už několikrát v minulosti pomohlo (např. při opravě napájecího zdroje z terminálu CM 7202 M2).
Vzhledem k tomu, že na vstupu 2 měla být hodnota kolem 0, tak jsem jej znovu napojil na zem. Na vstupu 5 měla být zase hodnota kolem 1, takže jsem jej napojil na 5V. Následně jsem trochu ze zvědavosti zkusil na vstup 13 místo země připojit 5V, i když tak by to mělo být zapojeno jen pro CGA. No a ve výsledku už bylo možné nějak rozumně obraz doladit.

Kromě toho, že je první řádek trochu sražený a text typu "bright" je až moc jasný a rozmazaný je zbytek textu celkem dobře čitelný a ostrý.



CSYNC.jpg
 Komentář:
 Velikost:  255.03 kB
 Zobrazeno:  91 krát

CSYNC.jpg



Volkov.jpg
 Komentář:
 Velikost:  205.18 kB
 Zobrazeno:  114 krát

Volkov.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po leden 10 2022, 23:33    Předmět: Citovat

To už chce jen nastavit trimr u toho intensity. Možná by měl být i u druhé diody. Sražení je dané nastavením linearity vertikálu, která se při netelevizním kmitočtu trochu změnila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út leden 11 2022, 10:12    Předmět: Citovat

solis123 napsal(a):
I když by se mi k mému IBM 5160 hodil krásně monitor 5151, tak bych v budoucnu investoval spíše do barevného monitoru.


Monochrom písma 9x14 sú radosť pozerať. 8x8 rastrové písmo na CGA (k 5153) je dačo príšerné, to už ozaj radšej EGA... Len to sa plácneš po vačku Smile
Sám mám 5151 a 4863 (k PCjr), tie staré stroje beztak grafiku nedávali, len u Juniora nebolo príliš na výber. A to ešte človek nevidel farebný 80x25 a k tomu ešte cez NTSC kompozitný výstup. Jedným slovom dúhový blivajz, nemá to dostatočnú šírku pásma.

Čo sa týka toho rozostreného jasného textu: pridaj kontrast, uber na jasu, + pošteluj trimrom ostrenia na DPS krku obrazovky, Merkur nemá dynamické ostrenie a text na plný "škvarek" bol i so strojmi typu PMD vždy rozostrený, najmä po krajoch. Keď tak, ešte trocha poladiť posledné dva stĺpce obrazu...

Jednoduššie než MDA/Hercules ide na Merkuri zobraziť monochrom CGA/NTSC, to stačí iba upokojiť rozskákaný vertikál trimrom. Sice trocha škube obrazom do strany, ale netreba úplne rozštelovať horizontál (15,625 vs 15,75kHz) a nie sú toľko roztiahnuté riadky v strede, na úkor tých krajných. K tomu už len hodiť zelenú obrazovku z PMD-60.1 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 11 2022, 19:53    Předmět: Citovat

to xsc:

Zkusím to, akorát se mi už předtím zdálo, že otáčení toho trimru se intenzita měnila jen velmi málo.


to nixdorf:

Ano, něco jsem slyšel o tom, že prý CGA na 5153 vypadá ošklivě. Sám to ale nemohu posoudit, protože jsem tento monitor nikdy naživo neviděl.
Nedávno se mi podařilo sehnat velmi užitečnou multifunkční grafiku do 8-bit ISA slotu, která umí MDA/Hercules/CGA/EGA i VGA, takže bych mohl zkusit připojit CGA do Merkuru a porovnat, jestli je to lepší než MDA. Na druhou stranu si ale nejsem jistý, jestli nemůže pak chybět nějaká část obrazu, když se v zapojení vynechá R a B a do Merkuru se pustí jen zelená.

Ještě před tím, než jsem se do pustil do Merkuru, jsem měl v plánu si předělat na CGA televizor Color Oravan 2, který jsem také našel na sběru. Ale byl nefunkční a zatím jsem jej nerozchodil. Závada nejspíš tkví ve vadném vertikálním rozkladu, protože zobrazuje jen vodorovný pruh. Bohužel integrovaný obvod, který se o to stará - MDA1670X je až moc drahý na to, aby se oprava vyplatila. Navíc nemám zaručené, že je opravdu vadný.

Jinak zelená obrazovka z PMD vypadá opravdu nádherně! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: út leden 11 2022, 20:11    Předmět: Citovat

Nevím jak CGA/EGA, ale VGA uměla rozlišit čb a barevný monitor a podle toho na zelenou pouštět správný výstup. Ale i bez toho to není problém, stačí sloučit červenou, zelenou a modrou přes 3 odpory tak, aby na zátěži měly jednotlivé složky vzájemný poměr 0,3R 0,59G 0,11B. Pro těch pár barev to stačí dost přibližně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 05 2022, 18:28    Předmět: Citovat

Už jsem si myslel, že to mám vyřešené, ale pořád je tam jedna drobná vada v obrazu, která dost komplikuje používání tohoto monitoru. Jde o to, že poslední dva sloupce textu jsou sražené (nebo první dva, podle toho, kam posunu obraz).

Nejdřív jsem vkládání MDA signálu předělal tak, jak jste navrhovali uživateli nixdorf v původním dotazu. VSYNC jsem invertoval tranzistorem a vložil přímo do vstupu MDA 1044. HSYNC jsem přes odpor složil s výstupem z video zesilovače na vstup modulu S. Ve výsledku alespoň ubylo pár součástek a obraz vypadal trochu lépe. Pak jsem zkoušel různě měnit kondenzátory C6 a C7, ale sražené sloupce pořád přetrvávaly.

Během úprav jsem si také všimnul, že na pozici rezistoru R10 na hlavní desce byly dva rezistory v sérii s dvojnásobným odporem než je uvedený ve schématu. Jeden z rezistorů jsem tedy odstranil, ale nijak se to na chodu televizoru neprojevilo. Možná tam byly už z výroby, ale moc tomu nerozumím.



Sražený sloupec.jpg
 Komentář:
 Velikost:  236.91 kB
 Zobrazeno:  89 krát

Sražený sloupec.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so únor 05 2022, 18:40    Předmět: Citovat

Pokud se ti obraz nevejde do aktivní části řádku, tak s tím nic úpravou synchroimpulzů neuděláš. Máš prostě moc krátký řádek a dlouhý zpětný běh. S tímhle se dá laborovat jen změnou kapacity kondenzátoru paralelně k horizontálnímu tranzistoru - tedy C6, ale to má přímý důsledek na VN a rozměr obrazu. Nejlepší by bylo se osciloskopem podívat na to, jak je tedy dlouhý řádek signálu a oproti tomu dlouhý aktivní + zpětný běh na horizontálním trafu. Ještě můžeš zkusit pohnout linearizační tlumivkou. Vypadá to ke konci řádku i docela zhuštěné. Indukčnost vychylovaček + tlumivky se projevuje stejně jako C6 - čím větší indukčnost, tím delší zpětný běh.
R10 je zatemňování zpětného běhu. Napětí se tam objeví, až když zpětný běh začne, takže to už skutečně jen potlačí viditelnost paprsku, ale aktivní řádek to nezkrátí. Hodnoty toho odporu kritické nebudou, jde jen o to uzavřít videozesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund