Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 15:45    Předmět: Citovat

Netvrdím, že by som WinISD nezvládol. V tých parametroch sa už trochu orientujem a jakž-takž chápem súvislosti. Ale čo som videl náhľady, tak ten program si ich pýta dopodrobna a nie vždy sú všetky k dispozícii. A napokon, tak ďaleko by ma to zaujímalo v prípade, keby som zvažoval stavbu od píky, mal by som vyhliadnutý basák od Vify či Seasu za tri stovky kus a chcel by som postaviť bedňu na mieru. Ja mám doma nejaký bordel a vystačím si s mikrofónom a cievkami a kondenzátormi. Tiež mám peknú búdku, zdá sa mi, že solídne urobenú, ovšem objem možno liter a v nej ARN100-60/8, čo je konina, tak som sa hecol skúsiť tam niečo vhodnejšie. Príde, skúsim. Ak nie, tak vrátim ARN-ko a odložím.

Ohľadne toho dunenia. Mám reprák, ktorý si kope svoje i voľne na stole, niekde okolo 150 Hz. V stiesnenom priestore znie celkovo plochejšie, ale to svoje buší a buší. Vyriešil som to paralelným LC filtrom vrazeným do cesty napájania. Možno ho vymením. Poskúšam.

BTW, keď riešite tie parametre. Mne sa zdá, že keby som mal porovnateľné reproduktory, rovnako silný magnet, rovnaké QT, rovnaká hmotnosť membrány a líšili by sa len a len tuhosťou závesu, tak ten poddajnejší by si mal žiadať menšiu ozvučnicu, keďže by ho menej brzdil ten záves. Alebo by lepšie zahral basy v tej väčšej. To je otázka, v čom som sa pomýlil. Ď.

Duvsan napsal(a):
Napadlo ma preveriť osadenie výškača. Podložky pod ním neboli, ale degradujúci molitan a šróby boli asi narazené, nedržali závity.

Po oprave hrá rozhodne lepšie, ale istá "drevitosť" vo zvuku zostala a vadí mi. Či je v nej vatelín alebo nie je skoro jedno. A keďže chcem ozvučiť len svoju izbu a nie záhradu, tak ARN5604 vzhľadom na svoju veľkosť a služby, čo ponúka, taktrochu prestalo byť pre mňa zaujímavé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 19:34    Předmět: Citovat

Mňa to už proste fakt nebaví. Laughing
S ekvivalentným objemom (VAS) je to v skutočnosti presne naopak a je to úplne logické.
Máš mikrofón, cievky a kondíky, ale nemáš 100R odpor, aby si rozchodil LIMP a zmeral si TS parametre? To je zas nejaký joke? Laughing
Nech sa páči, na striebornom podnose:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15625
alebo
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/mereni_ts.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 21:37    Předmět: Citovat

Ale ja som si už taktrochu zmeral ARN100 s tým odporom. Smile Ale pokiaľ nechcem reproduktoru vyrábať ozvučnicu na mieru, tak mi uniká význam toho procesu. Riešil som opačný problém. Mám ozvučnicu a zaujímalo ma, či podľa zadaných parametrov do nej vyhovie.

Ekvivalentný objem je objem vzduchu, ktorý má rovnakú pružnosť/poddajnosť ako záves membrány. Správne? A to ma priviedlo k tej úvahe. Ja som porovnával dva virtuálne reproduktory, ktoré sú úplne totožné a líšia sa len v tom závese. Akademická úvaha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 23:40    Předmět: Citovat

Omlouvám se, že Vám do toho lezu, ale nedá mi to:

Jaké prosím zásadní rozdíly, jsou mezi starým ARZ369 a novým ARN100?
Šumový příkon je samozřejmě to poslední, co by mě zajímalo - ARZ369 samozřejmě snese i dlouhodobě trojnásobek, uvažujeme-li o přirozeném signálu a adekvátním CLS objemu.
Co dalšího, je na ARN100 tak zajímavé?

ARN100 jsem bohužel nikdy neměl v ruce, narozdíl od ARZ369.
Vždy jsem se, při výjimečné potřebě malého středobasu, spokojil jako "nejmenším" s reproduktorem 130mm - ARO4504, ARO4654, ARO4656 (ND Condor), ARN4708 (ND Color 430), nebo i s ARZ4604 bez kakáče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt květen 27 2021, 7:14    Předmět: Citovat

Duvsan: je škoda, že Ti uniká význam procesu merania impedančnej charakteristiky.
A akademické úvahy nepotrebuješ, všetko bolo už všade niekoľkokrát popísané a vysvetlené. A keby si nebol darebný nepoviem radšej čo a stále sa blbo nevyhováral (čo ja neznášam), tak by si si ten WinISD nainštaloval, nahádzal tam TS-ká (byť aj datasheetové) nejakého reproduktora, skúsil ten VAS zmeniť a sledoval, čo to spraví. Tak by si najlepšie pochopil, ako to celé funguje. A nie je k tomu nutné hneď stavať hájend s meničom za 300€. Ja som za celú svoju kariéru také bedne asi nestaval, protože moje projekty sú určené normálnym ľuďom, čo si za niekoľko stovák chcú postaviť niečo lepšie, než zoženú za 2-4 násobok v komerčnej sfére. Ty sa tu niekoľko rokov nimráš v úplnej somarine, v sústavách, čo v podstate nemajú potenciál byť niečim slušným a nedobral si sa vôbec k ničomu. Len k vyhláseniu, že RK09 má "drevitý zvuk" (už ten výraz je konina, pretože je neprenosný a nikto vlastne nevie, čo si pod tým predstaviť) a hrajú od 90Hz...sorry jako, ale toto je fakt oničom.

sinclair: ARN100 jako takovej jsem nikdy v ruce neměl, jenom jeho monacoráckej klon SPM-100/SPM-116 (jeden kus pořád doma mám). Pokud je ten monacor a ARN100 opravdu stejnej (a vypadá to tak, že je), pak je ARN100 proti původnímu ARZ36x velký krok zpět. ARZ36x je svižný reproduktor s lehkou membránou, dostatečně výkonným motorem a velmi nízkou FS. Umí tedy jít nízko, ale zároveň hraje velmi slušně a živě i střední pásmo. Naproti tomu ARN100 je tupé bláto, co navíc ani nebasuje. Membrána je tužší a těžší, s tužším závěsem, cívka na těžkém hliníkovém formeru a magnet stejný. Ten měnič má možná nižší THD, ale celkově hraje hůř. Je to něco jako rozdíl mezi prvními ARN66x a posledními ARN661x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt květen 27 2021, 8:20    Předmět: Citovat

Skúšal som si to. Zo zvedavosti. Viem, že väčší VAS si žiada väčšiu bedňu a naopak. Ale otázka stála ináč.
Dbať na impedančnú krivku sústavy má význam kvôli zosilňovaču, ktorý ju bude napájať, to mi je jasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 7:07    Předmět: Citovat

A ako stála otázka? Že či "Ekvivalentný objem je objem vzduchu, ktorý má rovnakú pružnosť/poddajnosť ako záves membrány"? Samozrejme, to je definícia parametru VAS.
Záleží od zosilňovača. Pri tranzistorových koncoch sa impedančkou nezaoberám vôbec, akurát dávam pozor, aby mi niekde neklesla pod cca 70% menovitej impedancie.
Ak sa sústava napája lampáčom, je vhodné kompenzovať impedančné hrby aspoň v spodnom pásme. Tam to robieva najväčšiu paseku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:19    Předmět: Citovat

Otázka stála vlastne na tom, že mi nie je celkom jasné, prečo menší Vas znamená i menší objem. Vysvetľujem i to tým, že sú iné i ďalšie parametre. Ale menované dva by snáď mali ísť proti sebe. Pridám jednému (poddajnejší záves), uberiem z druhého (menšia bedňa), alebo získam lepšie podanie basu. A naopak.

Niekto mi tvrdil, že keď zmotám impedančku, zosík môže zakmitávať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 11:12    Předmět: Citovat

Dobrému zesilovači, přesně ve smyslu toho výrazu, je docela jedno, jestli impedančka spadne třeba i pod 50% jmenovité.
Dobrý zesilovač odevzdá do aktuální impedance výkon, jaký tam zrovna vychází a s plnou stabilitou.
Pokud je to ale mizerný zesilovač a narazí to na jeho proudový limit, tak se může dít úplně cokoliv, včetně destrukce.
Žádný výrobce mizerných zesilovačů, totiž negarantuje trvalý provoz na proudovém limitu, nebo do poloviční impedance oproti jmenovité.
To garantují jenom seriózní výrobci, kde se potom dá v tech. údajích najít údaj max. výstupního proudu, nebo aspoň špičkový výkon do impedance poloviční, než je nejnižší trvalá.

Úplně principiálně bych očekával, že k elektronkovým zesilovačům, které už z principu nedisponují rozumným DF a někdy ani rozumným výkonem, se budou připojovat reproduktory s takovými vlastnostmi, aby v té výsledné kombinaci nebyl DF dominantním činitelem.
Ale nejsme všichni stejní - už jsme tu nedávno přece viděli toho experta s Edgarem a B&W, že? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 14:03    Předmět: Citovat

Duvsan: pretože čím je reproduktor "mäkší" (má vyšší VAS), tým horšie sa vyrovnáva s veľkým pretlakom a podtlakom v malej ozvučnici a narastá Qt celku. Proste reproduktor s rovnakým Qts, Fs a nižším VAS musí mať zákonite výkonnejší motor, ktorý mu tým pádom dovolí ľahšie prekonať pretlak a podtlak v ozvučnici.
Zosík, ktorý kmitá kvôli 40 ohm impedančnému hrbu na 1kHz, nie je zosík, ale nebezpečné samozápalné zariadenie. Normálnemu zosilňovaču je Tvoja impedančka totál ukradnutá.

Sinclair: Právě proto impedančku u tranzistoráků neřeším. U dobrého zesilovače je opravdu jedno, zda je u 1kHz impedance 8 ohm, nebo 50 ohm, mění se jen proud, co teče do zátěže, napětí je stabilní. Trochu slušný zesilovač je opravdu velmi tvrdý zdroj. Minimální impedanci se snažím dodržovat proto, abych když řeknu, že je to 8 ohmová bedna, aby byla opravdu 8-ohmová a aby zesilovače, kterým již 4 ohmy vadí, neměly problém.
A jak si správně uvedl, mizerné DF u lampáčů způsobuje ten problém především na basech, kde pak vzniká hrb. Často je to pak opisováno jako "lampový zvuk". Takže u každého projektu samozřejmě umím dodělat kompenzaci impedance pro fanoušky lamp, ale je to za cenu značné komplikace výhybky. Často se jedná o několik RLC členů s dost brutálníma hodnotama součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 10:00    Předmět: Citovat

Ja som si vzduch v ozvučnici predstavoval ako akúsi prídavnú pružinu, ktorá kecá do práce závesu membrány. Neuvedomil som si, že ide o zvukové vlny s nejakými fázovými posunmi. OK. Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 10:58    Předmět: Citovat

Neviem o akých fázových posuvoch hovoríš, pretože ten vzduch je ako pružina. Čím menší objem, tým tvrdšia pružina. Bavíme sa stále len o tej elektromechanike. Ale ide o vzájomnú koreláciu medzi TS parametrami. Ty proste nemôžeš vytrhnúť z kontextu jeden a na jeho základe demonštrovať chovanie meniča v ozvučnici. Ja Ti hovorím, že ak budú mať dva meniče zhodnú FS, Qes, SPL a rozdielny VAS (resp. Cms), tak budú mať zákonite rozdielne BL. Inak povedané ten menič z tých dvoch,ktorý má nižší VAS, bude musieť mať vyššie BL, teda silnejší pohon. Preto bude vyžadovať menší objem. Skrátka na tie parametre sa treba pozerať komplexne. Preto sú vhodné tie simulátory a preto napr. neznášam, keď niekto pozrie na na jeden parameter (väčšinou Qts) a na základe jeho hodnoty vyhlási, či je alebo nie je menič vhodný do bassreflexovej ozvučnice. Celá problematika je zložitejšia, než sa na prvý pohľad zdá aj menič s Qts 0,6 môže byť v bassreflexe úplne v pohode. Záleží na ostatných TS parametroch...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 20:59    Předmět: Citovat

Takže reproduktor s tuhším závesom má súčasne silnejší pohon. Takže keď sa mi rozpadne záves a nalepím tuhší alebo mäkší, pretože taký som zohnal, tak buď mi to bude vyhovovať a super, alebo nie a mám smolu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 8:32    Předmět: Citovat

Reproduktor s tuhším závesom bude mať silnejší pohon, ak bude mať súčasne rovnaké Qes a FS, ako reproduktor s mäkším závesom. Už Ti to tu píšem tretíkrát. Snáď si nemyslíš, že keď dáš na menič tvrdší záves, že mu tým zvýšiš BL. Síce znížiš VAS, ale súčasne Ti stúpne Qes a FS. Proste ak zvýšiš tuhosť (parameter Cms), musíš pre dosiahnutie potrebnej FS zvýšiť hmotnosť. Tým Ti neúmerne stúpne Qes a aj spadne SPL. Aby si toto dorovnal, potrebuješ zvýšiť BL. Potom dostaneš reproduktor, ktorý bude mať rovnaký priebeh na basoch v menšom objeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 12:46    Předmět: Citovat

Alebo keď to otočíme, tak zmenou závesu sa (logicky) posunie Fs, to je jasné. Musel som si zopakovať parametre. Qes sa nemení, ale mení sa Qms, čo som opomenul, a tým i Qts. Dobre. Ale stále mi nie je jasné, prečo to nejde dokompenzovať prípadnou zmenou objemu bedni, viz ten prípad výmeny závesu. Teda pokiaľ vzduch uvažujeme ako pružinu tlačiacu proti membráne. Podobne sa správa i ten záves, ako pružina. Neuvažujme bassreflex či zložitejšie konštrukcie, len zatlmenú uzavrenku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Další
Strana 24 z 25

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund