Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 23, 24, 25  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2020, 11:25    Předmět: Citovat

On totiž střeďák má být ve slušné "hardrockové" bedně /ne v nějakém bumcinku/ zatížitelný i pro tento přirozený signál nejméně 75% zatížitelnosti basáku. Je to z praxe 100x vyzkoušený.
V novějších profi aktivních 3P bednách, včetně PA, mívá středový zesilovač stejný výkon a střeďák stejný dovolený příkon, jako basový systémy.
To všecko proto, že i ucho Kremika je i na mírné zkreslení středů kurewsky citlivé.
V Beymě nebyli a nejsou úplní blbci, přestože jsou to nablblí španěláci.
Asi věděli, proč k 12BR70 dávají tak výkonný 5" střeďák i docela výkonný a citlivý výškáč.
Stejně se to bude mít s příkonem u výškáčů, kór v digitální době.

Dnes už omezený obsah výšek i v přirozeném signálu neplatí tak obecně, jako to 50 let platilo u analogu.
Energetický obsah středů a výšek v přirozeném signálu, zaznamenaném DOBRÝM digitálem, se dost změnil.
Myslím tím to, že výkonový obsah výšek v přirozeném signálu, byl dřív někde u nízkých jednotek procent výkonového obsahu basů.
Šlo si toho všimnout už začátkem 90.let, kdy skoro ve všech bednách, vyvinutých a vyrobených původně k reprodukci z analogu, začaly při krmení digitálem hořet výšky i středy.
Markantní to bylo u ARV3604 třeba. Jako fakule.
To TLU:
Ty nemáš ty Beyma stavebky někde uložený? Dej to Kremikovi sem, ať se podívá, jak by to mělo vypadat.
Namísto 1,5W ARO367 se dá nouzově použít 5W ARZ3608.
To je "pravý" 4" střeďák, dost vydrží, dával se do menších třípásem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2020, 19:54    Předmět: Citovat

Ty stavebky od Beymy už taky nějakou řadu let nemám. Co se týče ARZ3604(Cool, je to celkem povedený reproduktor. Bohužel má vysoko rezonančku a tudíž je použitelný pro dělení až od cca 1300Hz. Tím pádem ho lze využít ve třípásmu tak ke 6-7" případně ke skutečně dobrému 8", nebo pak ve 4-pásmu jako vyšší střed. K 12BR70 ten měnič použít nelze.
Ze 4" toho celkově moc nenavybírá už kvůli citlivosti. Já bych určitě šel do nějakýho 5,25-6,5". Nebude problém ani s citlivostí, ani se zatížitelností, ani s navázaním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrL23



Založen: May 09, 2019
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 11:53    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Ty musíš byť strašný masochista, keď Ťa furt baví sa nimrať v šrote. Čo keby si sa zbavil toho odpadu, nechal si dve pekné ARN-ká, prilepil k nim kompenzačné magnety, dal si narezať trochu DTD alebo mdf, kúpil dva slušné výškače (Monacor DT-101SK, Dayton ND25FW-4) a postavil si dve normálne bassreflexové bedničky objemu asi 20L, ktoré už aj niečo zahrajú? A tie už bude mať zmysel aj normálne vyladiť. Toto, čo tu predvádzaš je motanie sa v nikam nevedúcom kruhu.


Ahoj měl by si prosím tě schéma vyhybky k vytuněným ARN a výškáčům co tu doporučuješ? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 13:00    Předmět: Citovat

Možná ty Beyma stavebky bude mít Thales, nebo někdo z Repromanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 16:30    Předmět: Citovat

PetrL23 napsal(a):

Ahoj měl by si prosím tě schéma vyhybky k vytuněným ARN a výškáčům co tu doporučuješ? Díky

Ahoj. Našel jsem kombinaci ARN188-07/4 + DT-101SK. Mohlo by to být použitelné i pro ARN567 (5604, 5614, 5684) s přidaným prstencem. nevypadá to nevímjak, protože ta ozvučnice byla dost pofidérní (měniče nazapuštěny, hrany čela nesraženy) a umístění repro bylo obráceně (dole výška, nahoře středobas), ale jestli chceš, klidně to sem dám. Výhybka je jednoduchá se strmostí 12/18dB na okt., bez kompenzací a nějakých šílených hodnot součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrL23



Založen: May 09, 2019
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 18:04    Předmět: Citovat

Kdybys byl tak hodnej určitě by se mi to hodilo mám natuněné ARN a chtěl bych je použít do dvoupásma v bassreflexu. Jediné co mi chybí je vyhybka.Děkuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 18:14    Předmět: Citovat

2 TLU:
Mám přichystané 4ks ARN188/07-8 a dva prázdné, asi 50l sloupy od vyhořelých Appolit Magnat.
Jaký bys k nim radil dosažitelný výškáč? Je k tomu někde rozumná výhybka? Docela rád bych ty ARN zužitkoval, ty sloupy jsou hezké, objem je pro dvě 188 myslím tak akorát. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 20:41    Předmět: Citovat

Ok, takže přikládám soubory. Jak jsem říkal, není to žádný extra super hifi. Kluci z práce si tenkrát sestavili bedýnky, já je jen odměřil a udělal výhybky. Bylo to do dílny, takže to nikdo neprožíval a cílem bylo neudělat výhybku jak atomovou elektrárnu. Problémy na 1k a 3,5k lze eliminovat RLC členama, ale tady to asi velký smysl nemělo.

Sinclair: I pro to appolitko by šel použít Monacor DT-101SK, nebo třeba Sica LP110.28, Dayton DC28F,... ale z ekonomickýho heldiska a hlediska dostupnosti je k tomu myslím ten DT-101SK celkem fajn. Použil jsem ho ve dvou projektech a za ty peníze bez výhrad.



v_02_XO-schema-1.png
 Komentář:
Schéma zapojení výhybky
 Velikost:  9.33 kB
 Zobrazeno:  63 krát

v_02_XO-schema-1.png



summed_FR.PNG
 Komentář:
Celková frekvenční charakteristika v poslechové ose - zvolena osa 30° horizontálně od osi soustavy
 Velikost:  72.83 kB
 Zobrazeno:  74 krát

summed_FR.PNG



power_DI.PNG
 Komentář:
Celkový výzářený výkon do prostoru (modrá), poslechové okno +-15° horizontál od reference (oranžová), směrovostní index (červená)
 Velikost:  73.18 kB
 Zobrazeno:  89 krát

power_DI.PNG



directivity.PNG
 Komentář:
směrovky 0-60° v kroku 15°
 Velikost:  79.82 kB
 Zobrazeno:  70 krát

directivity.PNG



impedance.PNG
 Komentář:
impedanční charka
 Velikost:  52.86 kB
 Zobrazeno:  81 krát

impedance.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrL23



Založen: May 09, 2019
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 18:17    Předmět: Citovat

Děkuji!! A jen pro jistotu je ta vyhybka pro bassreflex?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 19:28    Předmět: Citovat

Děkuju pánové. Moc jste mě teda nepotěšili, nic lepšího co v tom bylo z toho teda nedostanu...
Ale to jako vážně neexistuje citlivej střeďák ve 4"? Ani něco hůře dostupnýho?
Ani kdybych oželel výkon za cenu citlivosti?
Kdyby tak bylo něco, co by se aspoň blížilo něčemu jako je GDM16/150. Ten už je ale větší. Tím pádem i mimo hru, nic většího než 4" se tam nevejde. Není místo. Není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 20:30    Předmět: Citovat

A jaký problém máš s MSH-115? Je na 4" docela citlivej, v podstatě úplně hladkej, nechá si slušně naložit, dobře se s ním pracuje a nestojí zas raketu. A i když vypadá obyčejně s plechovým košem, nenechte se zmást. Dělal ho pro Monacor Eton.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út květen 26 2020, 21:58    Předmět: Citovat

Právě že citlivý moc není. Podobně jako to ARO co jsem tam na skoušku dal. Nebylo to úplně nejhorší, ale líbilo by se mi, kdyby hrál trošku víc. Tak si myslím, že zvukově by ta MSH-115 byla podobná tomu ARO, jen by nevzplála, když by se tomu trošku naložilo. Tak aspoň 95dB kdyby bylo...
I v porovnání s jinou bednou ten střeďák hrál míň. Bedny byly spojeny paralelně. Basy byly stejný, přestože ta druhá bedna má 15" basák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 5:56    Předmět: Citovat

MSH-115 zvukově podobný jako ARO3xx? Si ze mně děláš srandu, nebo co? Ty dva reproduktory nemůžeš vůbec porovnávat. Jeidná jedna věc, ktorou maj podobnou je zakladní rozměr. Jinak tvrdíš, že Š120 a Mercedes W201 jezdí stejně, protože jsou podobně velké. Taky nevím, k čemu Ti bude citlivost 95dB u toho střeďáku (když odhlídnu od toho, že takový 4" už nenajdeš)? Uvědomuješ si vůbec, jaká je skutečná využitelná citlivost 12BR70, co je to bafflestep a jaká bude reálná průměrná citlivost celé soustavy po odladění s výhybkou? Nebo jsi zase další, který jde stavět něco o čem nemá naprosto ánung?

Naposledy upravil TheLastUnicorn dne st květen 27 2020, 7:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 6:55    Předmět: Citovat

PROČ nemůžu tyto reproduktory porovnávat? ARO367 má citlivost 88dB, MSH-115 89dB. Tyto parametry jsem porovnával. Rozdíl 1dB ani neuslyším. A proč do toho pleteš bafflestep? Chceš říct, že u ARO se neprojevuje a u MSH zázračně ano?
Snažím se najít to nejlepší, co se dá ve 4" sehnat.
Proto se ptám tady na fóru, víc hlav víc ví.
Pokud je v tomto rozměru 89 dB strop, nedá se nic dělat. Netvrdím, že to bude špatné, jistěže ne. Jen chci mít jistotu, že se nedělám s něčím, co by šlo udělat lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st květen 27 2020, 7:21    Předmět: Citovat

Protože se jedná jen o základní citlivost a bez znalosti frekvenční charakteristiky je tento údaj pro tebe skoro bezcenný. A bafflestep sem pletu, protože je to hodně důležitý. Ale evidnentě nemáš tušení, co to je, protože jinak bys nenapsal "A proč do toho pleteš bafflestep? Chceš říct, že u ARO se neprojevuje a u MSH zázračně ano?".

Zkusme na to jít jinak. Co kdybys nám nějak popsal, cože se to pokoušíš stvořit, jakže to má vypadat (případně obrázek), jaký tam je výškáč, jaký je objem bedny, uzavřenka nebo bassreflex, pro jaký účely to má být a co od toho očekáváš. Pak se možná něčeho rozumného dobereme.
Protože: Počítej, že 12BR70 budeš muset s tím 4" dělit nejvýše někde kolem 500Hz. To Ti určí přibližně při pohledu do datasheetu základní citlivost. Ta bude někde mezi 90-92dB. Od toho pak musíš odečítat ještě 4-6dB kompenzaci bafflestepu. Z toho Ti pak jednoduchou matematikou vyjde, že výsledná průměrná citlivost soustavy bude ve skutečnosti někde mezi 84 a 88dB. Pak Ti střeďák s citlivostí 89-90dB stačí. Bude to celý dost na hraně, ale bohužel.

"Jen chci mít jistotu, že se nedělám s něčím, co by šlo udělat lépe." Tady si protiřečíš už tím, že jdeš nad 12" basák strkat 4" střed. Protože se Ti tam větší nevejde, už ozvučnice bude nejspíš kompromis. Ve finále pak bude stěžejní výhybka. Pokud ji míníš řešit nějakou zakoupenou univerzálkou nebo vypočtením ze vzorečků, případně jí řešit podobně, jak zde Duvsan, můžeš na pozici střeďáku strčit i Accuton a stejně to nebude stát za nic. Budou to jen další vyhozené peníze za drahé měniče bez využití potenciálu.
Hele, já jsem tady nepřiletěl na koloběžce v kraťasech a tričku s nápisem "Nazdar!". Zas nějakou tu soustavu a měření za sebou mám a moje výsledky jsou dohledatelné a ověřitelné. To, co píšu není nějaký machrování, nebo pokusy zavádět tu nějakej hájend - nikdy jsem hifisty moc nemusel. Snažím se pomoct. Ale pokud mne někdo nechce poslouchat a má pocit, že nevím o čem mluvím, nebo si myslí, že to ví líp, tak to je pak těžká pomoc...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 23, 24, 25  Další
Strana 20 z 25

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund