Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CD Onkyo DX-7333, občas nenačte CD
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 1:22    Předmět: CD Onkyo DX-7333, občas nenačte CD Citovat

Mám CD přehrávač Onkyo DX-7333, který občas nenačte CD. Jakmile ho načte s přehráváním nejsou problémy ani u velmi poškrábaných CD.
Když ho nenačte, tak ho vůbec neroztočí, ale laser se snaží ostřit.
Z toho usuzuji, že laser (KSS-213C) je v pořádku. Odhaduji, že plochý kabel od laseru k hlavní desce je načnutý - je moje úvaha správná?
Nikdy jsem plochý kabel neměnil a slyšel jsem, že jsou velmi háklivé, takže z toho mám trochu obavy. Ten kabel je v těch konektorech jen nastrčený nebo je tam nějaká "pojistka" - neboli stačí vytáhnout starý a nastrčit nový nebo je to složitější?

Druhá věc je, že nejsem nikde schopen najít jednoznačnou informaci, jestli umí číst CD-RW nebo ne. Oficiální zdroje se k tomu nevyjadřují a jinde jsem našel rozporuplné informace - někde se píše, že ne a jinde zase, že ano.
Jde mi o to, že přehrávač jsem dostal již v "tomto stavu" a CD-RW mi nikdy nenačetl. Takže to buď neumí a je to OK nebo by to umět měl a potřeboval by seřídit. SM jsem sehnal pouze k DX-7222, měly by se lišit jen umístěním mechaniky - DX-7222 vlevo, DX-7333 uprostřed. Bohužel k seřízení není v SM ani slovo. Jsou tam dva nastavovací prvky (Focus Gain R123 a Focus Offset R112) a dva test pointy:
- TP1 4 piny , první dva popsané Tracking Gain, druhé dva Focus Gain
- TP2 2 piny RF Out a VC.
Přikládám výřez schématu s oběma nastavovacími prvky a oběma TP.

Má s tím někdo zkušenost a může mi prosím poradit?



DX7333.GIF
 Komentář:
schéma

Stáhnout
 Soubor:  DX7333.GIF
 Velikost:  30.86 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3768
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 4:10    Předmět: Citovat

HWTest napsal(a):

Když ho nenačte, tak ho vůbec neroztočí, ale laser se snaží ostřit.


A spindle motor je v poriadku, že hneď podozrievaš flex kábel?

_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 4:38    Předmět: Citovat

Předpokládám, že ano.
Přehrávač by neměl mít moc "najeto" a když načte, funguje normálně.
Je nějaká možnost, jak ho (spindle motor) otestovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3768
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 5:28    Předmět: Citovat

Zmeraj jeho odber prúdu. Nemal by prekročiť 25mA. Alebo keď sa sekne tak ho trocha pootoč či sa nechytí. Čočku lasera si vyčistil?
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 6:16    Předmět: Citovat

Vyčištění čočky bylo první, co jsem udělal.
Takže předpokládaný problém jsou zatuhlá ložiska, já spíše tipoval "unavený" komutátor.
Až zase nebude chtít načíst CD, zkusím s ním pootočit. A zkusím změřit ten proud.
Ještě mě napadlo, že bych mohl i zkusit změřit napětí, když nebude chtít načíst - jestli se vůbec snaží roztočit.
A děkuji za rady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9679
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 18:29    Předmět: Citovat

Herstellernummer: DX-7333 Produktart: Player
Kompatible CD-Formate: CD, CD-R Modell: CD-Player
Audioausgänge: Digital optisch TOSLINK, Stereo L/R RCA

Takže CD-RW pravděpodobně nečte. Základní obslužný manuál mám (PDF, anglicky) mohu zaslat ale moc nenapoví, je to pro uživatele zapni a hrej.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 20:46    Předmět: Citovat

Ano, já vím, v manuálu k tomu nic není, v prospektu také ne, na oficiálních webech Onkyo také ne, proto jsem začal prohledávat web.
Tady na těchto webech jsem našel zmínku, že CD-RW přehrává:
http://www.clubic.com/shopping-22797-3-onkyo-dx-7333.html
http://www.megamedia.pl/odtwarzacz-cd-onkyo-dx-7333.php
http://pult.ru/product/15974.htm
http://www.ebay.de/itm/ONKYO-DX-7333-DX7333-CD-Player-/230791331686?pt=DE_Elektronik_Computer_Audio_Hi_Fi_CD_Player&hash=item35bc3c3f66
http://www.hifipartner.cz/item.aspx?id=1533

Poslední příspěvek tady si vykládám, jako, že přehrává CDR/CD-RW
http://www.avforums.co.za/index.php?topic=4647.0

Tady majitel (whatawaster) dokonce přímo píše, že CD-RW (wiederbespielbaren) přehrává, ale není to bez problémů, že CD-R mu jdou líp.
http://www.hifi-forum.de/viewthread-158-2180.html

Jinde ale zase píšou, že to neumí a teď si vyber ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: so leden 05 2013, 23:00    Předmět: Citovat

Tak se mi konečně povedlo přehrávač "nachytat" ve stavu, kdy zase nechtěl načíst CD, které jinak normálně přehrával.
V tomto případě to ale bylo specifické pro určité CD. CD nenačetl, zkusil jsem jiné - to načetl, opět to původní a zase ho nenačetl, přičemž dřív ho normálně načítal i přehrával. Jedná se o normální lisované audio CD, které v jiných přehrávačích jde normálně načíst i přehrát.
Nechtěl jsem hned přerušovat drát ke spindle motoru, pro měření proudu, proto jsem zatím měřil jen napětí.
CD které nenačetl 0V, pootočení CD nepomohlo, spindle motor se otáčí zlehka.
Napětí u CD, které načetl - rozběh cca 2V, přehrávání začátku CD 0,6V konce 0,35V.
Vychází mi z toho, že spindle motor i plocháč nejspíš bude OK a problém je jinde. Ale kde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3376
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 9:20    Předmět: Citovat

Nezkouušel jsi náhodou to "špatné CD" načítat, když byl laser ohřátý provozem a studený? Po ohřátí laseru spadne malinko účinnost a to může být ten rozdíl. Netuším, jestli je to řízeno zpětnovazebně z optiky, ale spíš je nastaven zpětnovazebně jen jeho proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 9:37    Předmět: Citovat

Shodou okolností jsem to "špatné CD" zkoušel jako první, tedy hned po zapnutí. Pak jsem zkusil jiné, to načetl, tak jsem ho nechal přehrát celé a pak znovu zkusil načíst to "špatné" a zase ho nenačetl. Zajímavé je, že zhruba před dvěma dny ho načetl a přehrál ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 10:38    Předmět: Citovat

Tak jsem měl zase chvíli se tomu věnovat.
Zjistil jsem, že odmítá načíst čím dál tím víc CD a je to závislé na konkrétním CD. CD-R už nenačte vůbec, z lisovaných z toho vzorku, co jsem zkoušel, už jen testovací CD a jedno "normální".
Natahal jsem spoustu SM k jiným CD přehrávačům Onkyo, tam naštěstí postup je většinou popsán.
Zapojil jsem tedy osciloskop na "RF" a zjistil, že "eye pattern" je pouze 0,6-0,7V. Podle SM jiných přehrávačů by měl být 1,2+-0,3V p-p.
Že by přeci jen byl unavený laser?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3376
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 13:00    Předmět: Citovat

HWTest napsal(a):

Zapojil jsem tedy osciloskop na "RF" a zjistil, že "eye pattern" je pouze 0,6-0,7V. Podle SM jiných přehrávačů by měl být 1,2+-0,3V p-p.
Že by přeci jen byl unavený laser?

No na tohle bych byl dost opatrný. Sám sem zkoušel na stejném typu media vypálit ještě kdysi dávno stejnou "měřičí" muziku na 4x/8x/12x (vypalovačka TEAC) a s podivem zjistil, že na KSS210/KSS213 byla ta úroveň pro různé kvality záznamu odlišná. Takže je dobře chytnout kvalitní CD, měřit RF a nastavit si ho někde do středu mezi limitaci/vysazuje.
Některé typy laserů se mi ovšem (mimo tovární nastavení bodu) nepodařilo přižhavit - např. Philips.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 13:20    Předmět: Citovat

Laser přižhavovat nechci, tak maximálně pokusně.
Jen nechci koupit nový laser a zjistit, že tím to nebylo ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3376
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 13:33    Předmět: Citovat

HWTest napsal(a):
Laser přižhavovat nechci, tak maximálně pokusně.

Jestli je to tak na "hraně" že přestává číst, tak by stálo za to pořádně vyčistit a jemně dožhavit.

Druhou variantu (co sem osobně nikdy nezkoušel) je vyčistit v IPA ultrazvukové lázni, aby se ometl prach z polopropustného hranolu a snímací matice fotodiod uvnitř systému, kam se normálně nedostaneš, ale prach se vesele usazuje..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HWTest



Založen: Dec 06, 2006
Příspěvky: 80

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 14:11    Předmět: Citovat

Vyčistil jsem myslím důkladně.
Nejhorší na tom je, že mám pocit, že se to markantně zhoršuje.
Asi zkusím pokusně přižhavit a když to zabere, objednám nový laser.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund