Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení straré brusky (relé)?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 18:01    Předmět: Zapojení straré brusky (relé)? Citovat

Soused přinesl starou ruskou nebo co to je zač brusku s tím že druhý soused mu ji porouchal,rozebral a už nesložil.Je tam nějaké relé nebo co je to za stykač v plastu a nevím podle popisu co kam zapojit. Z brusky čučí 6 drátů a jeden je ucvaknutý a není vidět ani kam vede.Na jedné straně jsou 4 dráty + ucvaknutý.Jeden krajní je uhlík prostřední dva vynutí a kraj zas uhlík.Protější dva delší přijdou snad ke spínači a jsou taky k vynutí.
Neviděl jste to už někdo někdy jak to přijde?Díky



P1000602.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000602.jpg
 Velikost:  171.22 kB
 Staženo:  114 krát


P1000603.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000603.jpg
 Velikost:  112.77 kB
 Staženo:  87 krát


P1000604.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000604.jpg
 Velikost:  134.56 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 18:44    Předmět: Citovat

Měl by to být běžný sériový komutátorový motor, zapojení na obrázku. Začátky a konce cívek zřejmě bude třeba určit zkusmo.


001.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  001.png
 Velikost:  14.01 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 18:47    Předmět: Citovat

Dík,takhle nějak to asi bude ale nevím jak to relé zapojit.Vidím to takhle prvně asi nějakej veterán bruska Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 19:21    Předmět: Citovat

V brusce snad nebude relé ale pokud to není dvoupólový spínač tak by to mohl být odrušovací filtr, z fotky to není patrné a nic podobého jsem neviděl. Pokud je bruska třídy I. (s ochranným vodičem) tak ucvaknutý 7 vodič by mohla být kostra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 19:50    Předmět: Citovat

Je to relé,rozdělal jsem ho.Vyfotím to a přidám sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 19:59    Předmět: Citovat

Je to určitě něco na způsob rozběhového relé. V mojí stolní je ta krabička taky a je tam bimetal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 20:01    Předmět: Citovat

Takhle vypadá to relé.Ale kam co zapojit?Nedá se to nahradit třeba kondenzátorem?


P1000605.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000605.jpg
 Velikost:  117.93 kB
 Staženo:  86 krát


P1000606.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000606.jpg
 Velikost:  127.39 kB
 Staženo:  79 krát


P1000607.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000607.jpg
 Velikost:  132.59 kB
 Staženo:  73 krát


P1000608.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000608.jpg
 Velikost:  137.57 kB
 Staženo:  78 krát


P1000609.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1000609.jpg
 Velikost:  115.56 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patex555



Založen: Aug 19, 2007
Příspěvky: 75
Bydliště: Hronovce

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 20:48    Předmět: Citovat

Je to bulharská brúska,mám ju doma a to relé je zapojené ako prúdové.Zajtra pozriem ako je to zapojené a pošlem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2012, 21:10    Předmět: Citovat

>patex555 < Tak to je paráda.Budu dlužníkem.Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 19:42    Předmět: Citovat

Dle fotek to vypadá, že ta cívka relé má dvě vynutí. Jedno napěťové a druhé proudové které je přes spínací kontakt.
Myslím že to funguje takto:
Jestli bruska nemá vypínač, ale tlačítka start stop bez aretace. Tak při sepnutí tlačítka se přes napěťovou cívku relé sepne kontakt a rozběhne se motor. Potom je možné tlačítko pustit a brousit. Relé drží sepnuté přes proudovou cívku a proud protékající přes motor. Bruska se vypne přerušením napájení. Tím je zajištěno že se bruska sama nerozběhne při zapojení do sítě nebo obnovení výpadku napájení, jako by tomu mohlo nastat při použití vypínače místo relé a tlačítka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 19:56    Předmět: Citovat

Má to překlapávací vypínač (vyp/zap).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 20:01    Předmět: Citovat

Zdarec. Ta bruska vypadá, jako Bulhar. To relé tam bylo jako omezovací. Taky jsem tu brusku někomu opravoval. Ještě si matně pamatuju, že to relé mělo dvě vinutí - Napěťový a proudový. Taky mám pocit, že v obvodu toho relé byl zapojen nějaký odpor. Bez toho relé to taky fungovalo, akorát vyrážela jističe při rozběhu..
podle mě fungovalo asi takto:

1. zapl jsi vypínač - napětové vinutí vybudilo magnetizmus, proudové ho zrušilo (dvě cívky jsou zapojeny proti sobě). Motor se robíhá přes odpor. Magnetizmus proudové cívky slábne a magnetizmus napěťové je stále stejný, takže při určitém poklesu proudu sepne kontakt, který překlene odpor a motor jede na plný výkon..


Naposledy upravil Artaban001 dne so prosinec 22 2012, 20:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 20:02    Předmět: Citovat

No odpor jsem žádný k tomu nedostal a ani kondenzátor není pokuď tam byl. patex555 se neozval tak nevím.

Upraveno:
Ještě zjistit jaký odpor tam přijde.Našel jsem schéma na netu tak to snad už nějak spáchám až zjistím odpor a kondenzátor.



DSC_2410.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_2410.jpg
 Velikost:  202.73 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 20:30    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Zdarec. Ta bruska vypadá, jako Bulhar. To relé tam bylo jako omezovací. Taky jsem tu brusku někomu opravoval. Ještě si matně pamatuju, že to relé mělo dvě vinutí - Napěťový a proudový. Taky mám pocit, že v obvodu toho relé byl zapojen nějaký odpor. Bez toho relé to taky fungovalo, akorát vyrážela jističe při rozběhu..
podle mě fungovalo asi takto:

1. zapl jsi vypínač - napětové vinutí vybudilo magnetizmus, proudové ho zrušilo (dvě cívky jsou zapojeny proti sobě). Motor se robíhá přes odpor. Magnetizmus proudové cívky slábne a magnetizmus napěťové je stále stejný, takže při určitém poklesu proudu sepne kontakt, který překlene odpor a motor jede na plný výkon..


Jenže proudová cívka je v sérii se spínacím kontaktem. Přepínací kontakt tam nevidím. Relé tedy musí první sepnout na napěťovou cívku, protože proudová je přes kontakt v klidu rozpojená. Tak to dle fotek vidím já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 10:19    Předmět: Citovat

Medulin: Když už jsem upnul tu fotku, tak já tam nevidím ani tu napěťovou cívku. Je tam jenom proudová. A každopádně je tam ten odpor namalovaný, takže tam patří. A taky ten kontakt je malován jako rozpínací, takže tam stačí, aby při nadproudu relé seplo a motor se rozbíhá přes odpor. Až proud poklesne, relé odpadne a odpor se přemostí.. Je to už dlouho, co jsem tu flexku opravoval. Místo relé jsem tam strčil triakový regulátor ze softstartem z vysavače (řešilo se to tu v jedné sekci docela nedávno)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund