Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kalafuna
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 15:24    Předmět: kalafuna Citovat

Ahoj.... Potřebuji poradit. Dělám DPS fotocestou po dodělání desky bych ji chtěl potřít kalafunou rozpustěnou v lihu (kvuli korozi) jenomže mě to udělá jen takový bílý povrch... čím to je? Chci aby mě to udělalo sklovinu. Záleží na kvalitě kalafuny ? Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 15:35    Předmět: Citovat

V lihu je voda.
Rozpust kalafunu v čistým acetonu, jde to zrovna tak dobře a navíc to rychlej schne.
Návrat nahoru
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 15:36    Předmět: Re: kalafuna Citovat

Filda napsal(a):
Ahoj.... Potřebuji poradit. Dělám DPS fotocestou po dodělání desky bych ji chtěl potřít kalafunou rozpustěnou v lihu (kvuli korozi) jenomže mě to udělá jen takový bílý povrch... čím to je? Chci aby mě to udělalo sklovinu. Záleží na kvalitě kalafuny ? Confused

Asi nemáš dobrý LIH na riedenie kalafuny, alebo kalafunu (na hudobné nástroje je nejlepší - na housle) Idea Lieh može byt aj technický.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 15:38    Předmět: Citovat

S kalafunou zarabanou v liehu som mal vzdy problemy.
Bud to nechalo len ten biely flak, alebo to bol nezaschnutelny maglaiz. Zaviselo od koncentracie kalafuny.... Kompromis sa nedal najst.

Potom som sa na to vy... A kupil som si v obchode original ochrany lak.

Podla popisku aj "vone" som zistil ze sa jedna o kalafunu rozpustenu nie v liehu ale Toulene. Takyto lak z toulenu ma ovela lepsie vlastnosti. Vytvori sklovinu a rychlo uschne.

Odporucam kupit politer touenu a skusit to namiesat s toho. Musi to ist. Len treba odhadnut vhodnu koncentraciu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 16:12    Předmět: Citovat

Ty problémy dělá nevhodná kvalita lihu, kdybys měl skutečně čistý etanol, povrch by byl krásně sklovitý.
Aceton i toluen jsou dobré, ale narušují plasty a to někdy může vadit, třeba když chceš desku celou se smd na obou stranách ponořit.
Pak je vhodné použít isopropylalkohol (IPA), který se ve vhodné čistotě dá koupit v GME. Jestliže chceš dosáhnout skutečně perfektního hladkého sklovitého povrchu, kup si v lékárně filtrační papír a tu rozpuštěnou kalafunu přefilruj. Výsledek stojí za to, povrch je dokonale hladký a souvislý. Vzhledově se to vyrovná profi lakům.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 17:33    Předmět: Citovat

Na kalafunu se vykašlete, je k ničemu.. jako "ochranný lak" se časem loupe, přilnavost mizerná, křehne, reaguje s vlhkostí atd. Kupte si nějaký rozumný ochranný lak - třeba Marmot MTS889.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 17:51    Předmět: Citovat

Není to pravda, že kalafuna je k ničemu. Hodí se třeba na ochranu do zásoby vyrobených desek, i po delším skladování je jejich pájitelnost vynikající a přitom se pak kalafuna dá velmi snadno po osazení omýt. Jinak na nenáročné věci, které budou v domácím suchém prostředí, se hodí taky dobře, věci, které jsem dělal před pětatřiceti lety, jsou i dnes jako nové.
Je pravda, že kde působí vlhkost, velké změny teplot atd., že tam se kalafuna nehodí. Nehodí se to ani tam, kde je zapotřebí mimořádně nízký svod, třeba pro elektrometrický zesilovač k PH metru. Ale jinak si myslím, že kalafunový lak má svoje místo v dílně amatéra, protože to je nejlevnější varianta nenáročného laku. Je zbytečné plýtvat drahým prostředkem tam, kde to není nutné. Tam, kde to nutné je, není vůbec pochyb, že je potřeba použít lak s jasně definovanými vlastnostmi.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 17:58    Předmět: Citovat

Stejně tak má své místo v dílně krabice cikorky, louč a vrtáky vyráběné po válce rozklepáním hřebíku Very Happy . Před cca 15 lety jsem kalafunu nechal houslistům a řezníkům a nelituji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 18:27    Předmět: Citovat

To ne, ani louč, ani cikorku, ani rozklepaný hřebík nepoužívám, protože k tomu nemám rozumný důvod. Ale nezatracuju věci, které mi jsou schopny vhodně posloužit, přestože nemají nějak špičkové vlastnosti. Pokud by moderní kvalitní lak stál pár korun, po kalafuně bych ani nevzdechl, ale bohužel zatím to tak není. Ale kdo ví, měl jsem desku, kterou její autor po vyrobení nalakoval "čímsi" (kvalitní pájitelný ochranný lak) a když jsem ji po osazení chtěl omýt, dalo hodně práce (v ultrazvuku) ten lak dostat dolů. A dolů jít musel, v okolí pájených spojů byl nevzhledně rozteklý a zežloutlý. Zlatá kalafuna! Bylo by docela zajímavé se pozeptat lidí na tomto fóru, kolik z nich kalafunu docela v pohodě používá.
Návrat nahoru
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 19:03    Předmět: Citovat

Dávám svůj hlas kalafuně v acetonu a nebo v toluenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 19:20    Předmět: Citovat

MTS889 stojí asi 130Kč/litr, omývat lze poměrně snadno, po zaschnutí je elastický, dobře izoluje, lze kontrolovat jeho souvislost v UV světle (obsahuje UV zjasňovače). Sorry, kalafuna ani v toluenu....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 19:35    Předmět: Citovat

Jednine kalafunu v toulene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 20:32    Předmět: Citovat

žhavá diskuze, a co kalafuna ve slivovici, kalafunu ještě mám. A abyste si nemysleli že si dělám jem pr.el - jednou jsem přišel na návštěvu a že jim jde špatně DO, klasika, byla v něm ona známá "lepivá kejda" a nemaje u se nic, požádal jsem o okenu nebo líh. Domácí donesla jen flašu slivovice, ovladač jsem umyl a pak to byl fičák Twisted Evil
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8996
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 21:24    Předmět: Citovat

Ja pouzivam kalafunu v toluenu a na domaci veci to bohate staci. I po dlouhe dobe je tistak jeste velmi dobre pajitelny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2006, 21:40    Předmět: Citovat

kalafuna v lihu nebo v acetonu, toluen jsem nezkoušel. Nikdy nebyl problém , jde to umýt a natřít znovu. Používal jsem i obrazek_cenzura a bez problému isopropyl jsem nezkoušel, pouze na čištění
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund