Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

1N4007 - chlazení
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 8:08    Předmět: 1N4007 - chlazení Citovat

Ahoj,
Bavil jsem se s jedním svým kolegou o diodě 1N4007, udajně někde z číny nebo ebay koupil diody 1N4007 se ztenčenými vývody - svým průměrem připomínající spíš vývody rezistorů.

Co si myslíte o schopnosti takovéto diody se uchladit? Tvrdil mi, že se samotné pouzdro uchladí samo.

Tohle tvrzení se mi nějak moc nezdá, vývody se přece podílí na rozvodu tepla i po tom plastovém pouzdře a odvádí teplo z diody... ?

EDIT: přidal jsem fotku klasické 1N4007 a 1W rezistoru, který má při 1W teplotu kolem 70°, na diodě bude při proudu 1A také přibližně 1W (0,95V 1A), nechápu, jak by se pouzdro při svých rozměrech mohlo jinak uchladit, než odvodem tepla skrz vývody, maximální povolená teplota přechodu je 75°C pro 1A



P1100454.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1100454.JPG
 Velikost:  37.4 kB
 Staženo:  94 krát



Naposledy upravil Davidus dne pá listopad 16 2012, 8:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 8:15    Předmět: Citovat

Též si myslím, že vývody se hlavně podílí na odvodu tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 8:54    Předmět: Citovat

Bezne sa stretavam s tymito diodami. Nikdy som neriesil problem s chladenim. Myslim, ze ani dioda sama s tym nebude mat problem, pokial bude spravne zakomponovana do nejakeho obvodu, t.j. bude to v sulade s jej VA charakteristikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 10:12    Předmět: Citovat

Ono je to možná naopak - je na konstruktérovi, aby zajistil teplotu přechodu 75°C a pak je možné diodu zatížit proudem 1A. Že to je obtížně splnitelné se jaksi neuvádí.
A pak se asi tiše předpokládá, že:
- nepoučený člověk (bude-li mít štěstí)nebude zatěžovat trvalým proudem 1A, ale menším
- poučený konstruktér nebude navrhovat součástku bez dostatečné rezervy (pro proud 1A dá silnější typ )
Všichni vědí, jak se dnes všechno levné spotřební šidí, takže kdo tam pustí 1A, může si za to sám.

Staré diody TESLA KY70x byly v ocelovém pouzdře , měly mnohem větší ochlazovací plochu a byly jen na 1A. Taky jsem přemýšlel, jak může fungovat dnes běžná větší plastová dioda 1N540x na 3A. Tam jde o stejný problém jen o něco výš posunutý. To samé platí o usměrňovacích můstcích v plastu na ještě větší proudy. Musí se prostě zajistit patřičné chlazení, i když se to moc nezdůrazňuje.

EDIT: Teplota přechodu 75°C se mi zdá nějak zbytečně malá na Si diodku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 10:47    Předmět: Citovat

díky za odpovědi
při 1A je 75° maximum podle SOA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 14:28    Předmět: Citovat

s těmi tvými diodami, by asi tohle nešlo . . .


diody-na-chladici.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  diody-na-chladici.jpg
 Velikost:  135.88 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 14:38    Předmět: Citovat

ok1hga
Toto jsem mnohokrát viděl v PC zdrojích a kroutil jsem nad tím hlavou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31990
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 15:01    Předmět: Citovat

Dokonce jsem ve starších vstupních jednotkách do TV viděl k diodám barevně označeným proužkama na jeden vývod připájené praporky z tenkého plíšku. Neštudoval jsem jestli to byly varikapy nebo PIN-diody spínající obvody pro jednotlivý pásma - ale bylo to jen u některýho výrobce, možná bych to ještě v nějakým šuplíčku našel... Ve starších publikacích se doporučuje usměrňovací diody v plastovým pouzdře osazovat NAD desku PS, ve starších TV mívaly diody KY132/xx dokonce natvarovaný vývody tak, aby šly zastrčit jen cca 1cm nad desku, nebo se jejich vývody nezakracovaly uštípnutím, ale stáčely se těsně u pouzdra do kroužku a až tak se diody osazovaly na desku, případně se mezi diodu a desku vkládaly keramické korálky jako "distanční podložka"...

V konstrukcích mladších než cca 10 let už jsem ale žádné takové konstrukční opatření proti přehřívání diod v plastovém pouzdru neviděl.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 15:38    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
s těmi tvými diodami, by asi tohle nešlo . . .
Spíš by mě zajímalo, co je to za materiál, ten plech. Není to magnetické(nevím jistě) a není to měď(to vím určitě). Jestlipak to aspoň vede teplo znatelně líp než ocel. V některých slabších AT zdrojích (typ "papírák") tento plech směle používali i pod hlavní výkonové tranzistory(místo hliníku).

EKKAR: Ale je otázka, jestli z hlediska chlazení není lepší kratší přívody, protože má pak dioda blíž k ploše mědi. Dioda se líp chladí ale zase tím trpí ten tišťák. Zhnědlý tišťák je dost častý úkaz pod menšími rychlými diodami v PC zdrojích.


to Davidus: Tak mě napadlo, že není nic jednoduššího, než vystavit doma diodu proudu 1A a sledovat, co to udělá. Večer to zkusím, pokud si vzpomenu. Myslím, že ruku na ní trvale neudržím ale na otisk pouzdra do daktylek to asi taky nebude. Jenže asi nenajdu tebou popisované "vylepšené" jednoampérové diody, které snesou jen 0,5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 15:42    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
ale stáčely se těsně u pouzdra do kroužku a až tak se diody osazovaly na desku

jenže to tenkrát nesouviselo s odvodem tepla . . .
viděl jsem takto "upravené" vývody diod v poměrovém detektoru televizních přijímačů ze sedumdesátých let . . .
byly to skleněné GA205 a ty měli křehké pouzdro, předcházelo se tím vyštípnutí zátavu . . .



diody.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  diody.jpg
 Velikost:  152.54 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 16:09    Předmět: Citovat

U těch germaniových býval v "datašítu" ještě údaj o nejmenší doporučené délce vývodu (což souviselo s teplotní výdrží těchto diod při pájení). Myslím že proto se provádělo to stáčení do závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 16:41    Předmět: Citovat

Taky si myslím , že u germaniových součástek to bylo kvůli zpočátku přísněji dodržovaným doporučením ohledně škodlivosti teploty při pájení.

Zajímavé je, že později v kanálových voličích byly vf tranzistory AF nebo ruské GT pájeny naprosto nakrátko a najednou to nevadilo. Tam by pochopitelně takové kudrlinky způsobily nefunkčnost z hlediska vf signálu.

A to krempování, které mají dvě diody uprostřed se používalo kvůli osazování a dělalo se to u křemíkových diod, odporů i tranzistorů. S teplem to přímo nesouvisí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 19:25    Předmět: Citovat

Učinil jsem pokus s šuplíkovými vypájenými diodami 1N400x. Vybral jsem ty, které měly viditelně tenčí vývody než ty druhé. Spájel jsem 3 diody do série kapkou cínu, takže mezi středy diod byla vzdálenost asi 17-20mm.

A) Skupina byla z obou stran napájena ještě mnohem tenčím vodičem.
Při proudu 1,00A se nic nedělo, kromě toho, že teplota pouzdra je taková, že zanechá vyhlazený otisk na prstech, pokud je taková dioda stisknuta prsty. Jak velká teplota to je, nevím.

B) Zajímavější jev nastal při zvýšení proudu na 1,20A. Po asi 20-30 sec. se pájený spoj mezi diodami roztavil a obvod se rozpojil. To máme 1,2x násobek proudu a už taje cín. Nedivím se zahnědlému materiálu plošného spoje a krupičkovatému přepálenému cínu(v AT zdrojích), zatímco diody jsou stále funkční.

C) Na kapkové cínové spoje mezi diodami jsem nacvakal po jednom krokodýlku jako chladiče a zvyšoval proud ve snaze konečně přerušit obvod zničením PN přechodu. Při proudu 2,00A proud stále teče, několik minut a diody ne a ne odejít. Krokodýlky jsou horké.

Dál jsem zatím nepokračoval, neměl jsem to srdce, když vydržely takové zacházení. Jsou to hrdinky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 20:11    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Učinil jsem pokus, .... že teplota pouzdra je taková, že zanechá vyhlazený otisk na prstech, pokud je taková dioda stisknuta prsty. Jak velká teplota to je, nevím.


k vám do Brna ještě nedorazila taková vymoženost, které se říká teploměr?
Tady se můžeš proškolit:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teplom%C4%9Br

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 20:14    Předmět: Citovat

Nějakej chytrej salám, co hulíš?
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund