Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení zářivky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hosab



Založen: Nov 25, 2009
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2012, 10:53    Předmět: Citovat

20W a 40W zářivky s klasickou tlumivkou již více jak 30 let u mě při startu neblikají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2012, 11:09    Předmět: Citovat

Variola napsal(a):
Asi ti zkusí nabídnout elektronický předřadník, ten stojí asi tak dvě stovky. Alespoň v Ústí tomu tak je.

Tlumivka je dražší, ale rozhodně vydrží déle a je po všech stránkách ekologičtější i ekonomičtější.


V ústí máme nejak draho... Elektronické predradníky 2x58W chodia u nás po 10€, tlamivky 58W stojí 5€ kus (150korun), tlmivka 36W kus 3€ (<100korun), a 19W chodia okolo 2,50€. Plus veľkoobchodná zľava Wink

_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 13:09    Předmět: Citovat

Variola napsal(a):
Jimmi2 napsal(a):
Mám jiný názor, ale budiž.

Mohu se zeptat, na který příspěvek to byla reakce?

Na blikání to nebylo. Tam jsme celkem ve shodě Cool

Takže předřadník životnost zkracuje, prodlužuje, nebo nic....? Přinejmenším těch několik bliknutí při každém startu té zářivce nedělalo dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 15:11    Předmět: Citovat

předřadník rozhodně prodlužuje. pokud ho použijeme na šuntské zářivky, tak je tak rok než to zjistíme. koupil njsem si dvě philipsky 18W, jednu dal do akvária s EP z usporky, a druhou do akvária s tlumivkou 18W. krom hnusného blikání při startu (eliminuje mi to stmívač s žárovkou) se zkracuje životnost. ta kde bvyl EP mi vydržela o 4měsíce déle. s tlumivkou mi běžně chcípaj na přepálené vlákno.
jinak člověk když si koupí jedinou kvalitní, což je osram lumilux 8xx, tak ty mi tu držej na tlumivce dva roky (už ale svítěj míň) na EP mi drží a svítí víc.
koupím si nové, ale až seženu osramky. v Trutnově zrušili West elektro, kam sem na ně za 56kč chodil. ted tam je asi padesátá prodejna Teta.
ta samá trubice se v akvaristice dá koupit za 149kč. má teda hezčí obal...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 15:35    Předmět: Citovat

Jimmi2 napsal(a):
Takže předřadník životnost zkracuje, prodlužuje, nebo nic....? Přinejmenším těch několik bliknutí při každém startu té zářivce nedělalo dobře.


Pokud použiješ kvalitní předřadník, tak se možná životnost trubice prodlouží. Těžko říci, ale věřila bych tomu, že ano. Nic méně koupit opravdu kvalitní předřadník není laciná záležitost za padesátikorunu. Nemluvě o použití starého předřadníku z kompaktní zářivky ("úsporky").

Správně zapojená trubice s tlumivkovým předřadníkem musí svítit také dlouho a dobře. Jedině že si na začátku zabliká a pak už svítí. Kvalitní trubice je na to blikání před zapálením výboje stavěná a nijak ji to neškodí. Také se dá použít elektronický zapalovač a pak trubice nebliká i když je správně nahřátá. Podotýkám, že je rozdíl mezi elektronickým zapalovačem a předřadníkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 15:39    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
ta kde bvyl EP mi vydržela o 4měsíce déle. s tlumivkou mi běžně chcípaj na přepálené vlákno.


Pak je chyba asi někde jinde, protože trubice vydrží určitě déle jak rok svícení. Pokud to tedy není nějaká specialita a nebo "specialita" kdy je možné všechno.

Staré silné trubice Tesla leckde svítí i desetiletí a svítí pořád. A to je nikdo nešetří. Čili je něco špatně, když ty dnešní odcházejí po roce.

Ale je fakt, že mám koupené Osramky a ve starém bytě to byly snad Philips. Ani na jedny nedám dopustit, od Osramu mám i kompaktní v lustru a také svítí dobře i když jejich životnost nemohu porovnávat, mám je tam teprve rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 19:19    Předmět: Citovat

Normální trubice T5 nebo T8 mají životnost s tlumivkou a nebo předřadníkem zhruba stejnou. Jestli svítí 12000 hodin a nebo 15000 hodin nehraje zas tak roli.
Problém je s trubicemi které mají upravené spektrum. Tam je problém s nízkou životností luminoforu, když se vyčerpá a nebo zestárne, tak trubice sice svítí dál ale už nemá požadované spektrum světla.
Tyhle trubice mají životnost třeba taky 1000-2000 hodin. Typicky akvarijní a terarijní. Tyhle trubice se rozhodně vyplatí napájet eketronickým předřadníkem.
Kdysi když jsem byl ještě mladý a hloupý kupoval jsem předražené sunglo akvaglo a podobný šmejd a měřil vyzařované spektrum. Trubice napájené elektronicky měly výdrž na hranici parametrů udávaných výrobcem a trubice napájené tlumivkou měli životnost i poloviční. Znovu podotýkám, že "životnost" v tomto případě znamená vyzařované spektrum a nikoliv svítí - dobrá/nesvítí - špatná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 20:54    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Znovu podotýkám, že "životnost" v tomto případě znamená vyzařované spektrum a nikoliv svítí - dobrá/nesvítí - špatná.


Jasně, to je pak trochu jiný případ. Také je otázkou, jestli zvýšené opotřebení luminiforu není dané například tím, že má tlumivka špatnou hodnotu a proto trubicí teče větší proud než je jmenovitý. Případně jestli elektronický předřadník neprodlužuje životnost tím, že pouští trubicí menší proud než je jmenovitý.

To by však byly čisté spekulace a bez měření nemá smysl se do nich pouštět. Nic méně je důležité vědět, že se nejednalo o normální trubici ale o speciálku. Tentokrát v původním slova smyslu tohoto slova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2012, 22:30    Předmět: Citovat

Co se týká těch předřadníků, tak předpokládám, že Osram patří mezi ty lepší. Určitě to není předřadník z úsporky. Pouze vím, kde je koupit levněji, než je běžné.
Původní svítidlo v sobě mělo jen tlumivku a "značkový" startér Philips. Bez kondíku a podobných "zbytečností". Blikalo to při každém startu. Domnívám se, že těmto speciálním zářivkám to dobře prostě nedělalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 16:12    Předmět: Citovat

Jimmi2 napsal(a):
Domnívám se, že těmto speciálním zářivkám to dobře prostě nedělalo.


Kondenzátor v tělese není zbytečnost, je to kompenzace účiníku tlumivky. Zlepšuje se tak síť i když na vlastně provoz to vliv nemá.

Blikání při startu by nemělo trubici vadit, protože se tak startuje normálně a měla byt na to být dělaná. Pokud není, je něco špatně (u výrobce).

Stejně si myslím, že 1000 hodin svícení je na zářivku málo, i když je to takováto speciální. I když to má napsané v TTD je to málo. Jenže je lepší vyrábět trubice svítící 40 dní a prodávat je jako na běžícím pásu, než dělat dražší co vydrží 10x déle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 16:47    Předmět: Citovat

Porovnávat trubice výkonově vzhledem k tlumivkám není úplně korektní, protože i stejně výkonné trubice s jiným průměrem budou mít jiný proud, daný jiným odporem sloupce plynu, takže vyžadujou jinou indukčnost tlumivky. Takže údaj o wattech předřadníku by se měl vztahovat k typu (patici) zářivky.
Není ekonomičtější pro terarijní účely svítidlo z LED nebo kombinace MH výbojky a infra zářiče?
Na životnost trubice (stabilita spektra) má mj. vliv teplota svítidla resp. luminoforu, proto se se kvalitní svítidla chladí umělou ventilací, což asi tady nejde dohromady s účelem použití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 17:25    Předmět: Citovat

Životnosť ovplyvňuje kvalita samotného plynu a vyhotovenia trubice, predradník tomu robí len pár hodín hore/dole. Zásadný rozdiel v predradníku indukčnom alebo elektronickom nie je, elektronický štaruje VN, ale takisto žhaví, u indukčného sa rýchlejšie vypálenie prejaví v nekvalitnom štartéry, kedy trubica "cykluje" a viac krát opakovane žhaví. Keďže mám zásobu tesla štartíkov, využívam tie a trubice chytajú pomerne dobre, u philips eco click štartérov zápal trvá dlhšie. Pri 20W trubiciach je oblúk zapáliť pomerne jednoduché, 36 a 58W už idú zložitejšie, jelikoš sú dlhšie. Ja mám v dielni výhradne elektromagnetické tlmivky a nemám s ničím problém.

Keď som kúpil 2x58W philipsku, bola osadená elektronickým predradníkom a pozapnutí nabiehali výbojky hneď a v zime tiež, mám dojem, že im tak kúruje vyššie prúdy.

_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 20:20    Předmět: Citovat

Variola napsal(a):
Kondenzátor v tělese není zbytečnost, je to kompenzace účiníku tlumivky. Zlepšuje se tak síť i když na vlastně provoz to vliv nemá.

Já vím, k čemu je tam ten kondenzátor, proto jsem také slovo "zbytečnost" dal do uvozovek. Přesto děkuji za poučení Smile
Spíše jsem reagoval na příspěvek výše o tom, že zářivky již třicet nebo kolik let startují bez blikání. Tím si nejsem jist.

U těchto zářivek (je to ReptiGlo) se konec životnosti projevuje tak, že nejprve zčernají konce a pak světlo začíná nepříjemně mihotat. Taktéž mám pocit, že trochu klesá světelný výkon, ovšem UV složku těžko subjektivně posoudit.

Naštěstí mám plaza vodního, celkem málo náročného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hosab



Založen: Nov 25, 2009
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 21:26    Předmět: Citovat

Elektronický startér je znám možná 40let.KT505,KR207,10nf,330Kohm a 100Kohm trimr.Stačí zalistovat ve starších AR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 0:19    Předmět: Citovat

když se mi v akvaristice chtěli vnutit něakou tuším floraglo za pět kil, tak sem nasadil nevěřícnej výraz, a prohlásil že v elektru maj kvalitní osramku za 56kč a že se vsadím že pod ní kytky porostou lépe.
teslácké zářivky se daj zničit jen mechanicky. ty jedou furt. startujou i v -273.,16°C a životnost překračuje životnost člověka. jenže ty zářivky po těch letech svítí mín. co mi tyhle čtyři trubice žhnou v garáži, nahradí jedna nová osramka. jenže prachotěsné patice sou na trubici T12. takže jedu na staré.
rok svícení v akváriu je 365x16 = 8000hodin. tři roky, i když už skoro nesvítí, mi drží osramky. na stejné tlumivce mi philipsky chcípají. narvy i sylvanie taky. zářivka 640 či 630 chcípne do půl roku... vlákna nepřepálena, ale výboj nezapálí. možná mám šmejdský philipsky, ale jediné co u mě boduje je osram. mám tu poměrně drahou osram dulux D36W (2U) ta je na elektronickej předřadník, ale já jí mám v klidu už tři a pul roku na 40W tesla tlumivce. to je držák. no a kupodivu svítivost neztrácí. nevím, ale asi to je tou cenou. stála cca 350kč? no normální se mi na potřebný výkon do rohového akvária nevejde.

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund