Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reproduktor hraje potichu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vlaadkoo



Založen: Sep 16, 2011
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 21:01    Předmět: Reproduktor hraje potichu Citovat

Zdravim ,sehnal jsem od kámoše reproduktor Tesla ARA 9918 150w/8ohm .
Reproduktor je prej utopený ,ale mě se zdá všechno v pořádku.Membrána je ok i vinutí,které jsem měřil multimetrem a naměřil jsem 7,něco Ohm .Když ho zapojím na elektronkový zesák ,tak slyším jen slabý zvuk .Zkoušel jsem ho zapojit i na 12V nabíječku od autobaterie a bruměl strašně potichu,což si myslím ,že by měl pořádně lupnout .Citlivost je udávaná 98db což si myslím že je slušné .
Děkuji za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 21:03    Předmět: Citovat

Na 12V nabíječku reproduktor ??
To slyším poprvé ... Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 21:19    Předmět: Citovat

Pokud máš elektronkáč se 100V výstupem tak ano, bude hrát slabě a budeš přetěžovat elky. Potřebuješ převodní trafo.

S tou nabíječkou to nebyl nejlepší nápad, zřejmě jsi ho přismažil a zakrátko nebude hrát vůbec a když tak blbě.

s tím utopením, asi bude v mezeře nános jemného bahna. Nedoporučuji rozebírat magnetický obvod. Odmagnetuje se.

Až se ho budeš chtít zbavit, dej vědět, možná výměna za 15" repro v bezvadném stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 21:39    Předmět: Citovat

Reproduktor může mít rozsypanou cívku a nebo může být jen špatně vystředěný vlivem třeba vlhkosti. Pokud by byl jen špatně vystředěný byla by oprava snadná. Také může být v mezeře nějaký bordel. To jsou všechno věci, které lze zjistit během pár minut pokud víš co děláš nebo si tady budeme o tom dva dny psát a nedojdeme zase k ničemu krom toho, žes mu teda tou nabíječkou dal.

Ono hlavně ten reprák má AlNiCo magnet a ten velmi špatně snáší ss napětí na cívce - rád se pak ze značné části demagnetuje a reproduktoru se drasticky zhorší parametry. Z té nabíječky lezlo zřejmě stejnosměrné tepavé napětí. To doma už nerozchodíš. Nechceš se ho raději zbavit za zbytkovou cenu? Mě by se jeden hodil a nevadilo by mi že je vadný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 5:41    Předmět: Citovat

Nwm , co by jsi chtěl na nevystředěném , "zacpaném" repru chtěl zjišťovat několik minut . Nevystředěnost , špínu a další mechzávady hrubého charakteru zjistíš šťouchancem prstem do membrány . Musí jít volně , bez škrábání a podobných zvukových projevů a musí se vrátit do výchozí polohy . Po připojení ss napětí , tedy použiji menší - kolem 5V a kouknu zda jde ven i dovnitř o stejnou dráhu . Pokud je system volný , ale připojením ss napětí se nehýbe je mechanicky utržená kmitačka . Což by nebyl pro servisáka repráků problém opravit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 6:27    Předmět: Citovat

Ano přesně, ten zesík má výstup na 100V nebo 4-8Ω ? Bez výstupního transformátoru to nepůjde. No a ta nabíječka...tos tam pustil nějakých 1.5A což pro jemnou cívečku může být destruktívní.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 834
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 8:14    Předmět: Citovat

Nerozebíral jsi náhodou ty,nebo ten tvůj kamoš ten magnet Question Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlaadkoo



Založen: Sep 16, 2011
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 10:28    Předmět: Citovat

Zesák má 8 Ohm a tu nabíječku jsem připojil jen na zlomek sekundy abych slyšel nějaké to lupnutí a ono nic.No a jinak když zatlačím na membránu směrem do vnitř tak se lehce zadrhává ,ale na opačnou stranu směrem ven jde bez problémů .Magnet se skládá z čtyř menších magnetů a ty už mají známky toho že to někdo rozebíral ,protože je tam zatvrdlé lepidlo a byly odlepené.Tak mě napadá jestli ty magnety nemůžou být na opak ?
sanoch : a ohledně té výměny za to 15" funkční repro by mě zajímalo co je to za repro ? značka ,výkon ...
díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 10:31    Předmět: Citovat

Napsal jsem Ti SZ. Fakt do toho nevrtej, je to škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 21:04    Předmět: Citovat

Utopenej ako asi predpokladam znamena,ze membrana je vrazena do magnetu a nema skoro ziadnu vychylku? Volakedy som si dal dva kusy tychto repro previnut "odbornikovi".Po case,asi ked perfektne vyschly lepidla tak sa membrana stiahla na magnet skoro na doraz.Po obhliadke som zistil,ze ta zasterka,co obopina membranu tesne nad magnetom sa normalne stiahla a neslo s nou skoro hnut a membranu to vcuclo skoro na doraz na magnet.Ked som te reprak zapojil na zosilnovac,reprak sa choval presne ak popisujes ty...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 23:26    Předmět: Citovat

Schválně - komu si to dával na opravu? Jinak to u magnetu se nazývá středička.


BOBOBO napsal(a):
Nwm , co by jsi chtěl na nevystředěném , "zacpaném" repru chtěl zjišťovat několik minut...


Proč to vysvětluješ mě? Já nemám problém si reproduktor sám opravit. Několik minut jsem uvedl pokud nebudeš pospíchat. Dejme tomu, že ti přijde reprák na stůl. Pokud není závada ihned zjevná na první pokus a chceš vědět zda je systém perfektně vystředěný tak netlačíš kmitací systém jen jednou, ale několikrát vždy s mírnou snahou netlačit dokonale kolmo. Tím se dá zjistit jestli je cívka dokonale uprostřed pokud hned zpočátku nedře. Znamená to několik přehmatů a vteřiny běží. Pokud toto prošlo tak měření impedance, zjišťování jak se kmitací systém chová, jestli cívka není někde v půlce napůl upálená či zda magnet není demagnetovaný - to prostě nějakou tu minutku zabere pokud budeš postupovat svědomitě a nehonit čas. Tím spíše pokud by to měl dělat laik. Machrovat jak na formuli 1 za kolik vteřin se to dá zvládnout tedy netřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 6:52    Předmět: Citovat

Možná trochu OT ale dá se nějak magnetu opět vrátit "síla"? Někde jsem slyšel, že se to dá pomocí pár závitů silným drátem a vybitím kondu do vinutí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 8:22    Předmět: Citovat

Dá, ale doporučil bych se na domácí pokusy vykašlat a svěřit to někomu, kdo má profi magnetovačku. Origo magnetovačku vyrobenou přímo pro tyto reproduktory mají ve firmě Rolay ve ValMezu. Za namagnetování berou tři kila. Také tu mám jeden kousek k namagnetování. Demagnetizace nastala poté co se někomu zřejmě provalil zesilovač a spálil cívku na uhel. Cívku mám už novou, ale ještě je třeba namagnetovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 19:24    Předmět: Citovat

A zase na začátku . Jak změříš magnetickou sílu ? Tu zná jen výrobce repra . Ale stejně nevěřím , že kontroluje každý magnet . Jako celou dobu zde na EB , nezajímají mne vyjímky v řádu % , bavíme se o většině případů . Inu zaplatit remagnetizaci přinese určitě alespoň dobrý pocit ... jen malinko - jinému prachy za nic .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 19:49    Předmět: Citovat

Za prvé slabý magnet se projeví negativně na parametrech a to dost.

Orientačně se to dá poznat podle síly, jakou magnet přitahuje k sobě předměty. Je to otázka zkušenosti.

To že něco nepoznáš ty neznamená že to nepoznám já. S těmito reproduktory jsem si vyhrál dost včetně úprav magnetického obvodu. Znám i člověka který se podílel na vývoji tohoto reproduktoru. To samé platí samozřejmě i opačně. Jistě jsou věci které rozeznáš dříve než já protože s nimi máš větší zkušenosti.

A ještě něco - výrobce sycení v mezeře u tohoto reproduktoru uvádí. Pokud máš k dispozici gaussmetr (někteří opraváři mají) není problém provést přesné měření v mezeře. Obvykle se to však neměří jelikož pro určení zda je s reproduktorem třeba něco dělat stačí obvykle dvě výše uvedené metody.


Naposledy upravil Thales dne čt srpen 01 2013, 19:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund