Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prechodový odpor vodivej vazelíny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 20:12    Předmět: Citovat

Ona ho ale nepřemostí. Na jedné straně placky bude jen zdokonalovat styk z odlitkem. Který je i tak vodivý a rovinný.
Na druhé straně placky bude pasta jen uprostřed a na obvod se nedostane. Přemostění nebude.

No a taky se tam toho nesmí naplácat moc. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 20:47    Předmět: Citovat

Ano, máš pravdu. Čítal/rozmýšlal som nedôsledne :
"V mieste dosadnutia toho perkového kontaktu výrobca urobil z tej vodivej vazelíny malý kopček a perkový kontakt sa pri skladaní následne do toho vtlačil"
Toto ma evokovalo k myšlienke,že tej vazelíny je tam veľa.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 21:05    Předmět: Citovat

Na tom francouzském fóru o renaultech nebo citroenech mají sice dost fotek a píšou tam o vodivé pastě na kontaktu termistoru ale na fotce ta mastička vůbec patrná není. Bude jí tam jen malinko.

Všichni řeší jen výměnu odešlých tranzistorů. Termistorem se moc nezabývají, kromě případu, že ho tam někdo nedal zpět a pak ho ještě ztratil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 21:34    Předmět: Citovat

Když vidím ten chladič a okolí, tak jsem si právě vzpoměl, že tenhle citróňáckej nesmysl mám někde kopnutej v šuplíku (nefunkční) asi čtyři roky. Od tý doby, co mi ho bratr "věnoval" na opravu... Páč si hned koupil novej, tak jsem to ani detailně neštudoval.
A k tomu termistoru - nebylo by jednodušší, když už, tak tam dát termistor v izolovanym pouzdru a šroubovací přímo na ten chladič? Než vymejšlet nějakou superextravodivounesmrtelnou vazelínu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 21:44    Předmět: Citovat

Jen upřesním, že tazatel neřeší pastu pod tranzistory. Ta být vodivá nesmí.
Řeší pastu pod termistor.

EDIT: To byla reakce na příspěvek Killroye, který mezitím zmizel.


Naposledy upravil PavelFF dne út říjen 30 2012, 21:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 21:44    Předmět: Citovat

Neviem, koľko je tam miesta. Možno by bolo ešte možné oceľové lanko napr. z drôtennej kefy niekoľkokrát poohýbať plochačkami na rôzne strany a to potom posadiť na ten termistor. Tlačiť bude kvalitne, dotyk bude spoľahlivý. Výhodou by bolo, že by bol pod tranzistorom a tedy priamo u zdroja tepla. Ale celý ten patent je prasačina, to áno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 21:57    Předmět: Citovat

Já si teda myslim, že to s tou teplovodnou pastou neni potřeba tak hrotit, pokud se použijou kvalitní tranzistory (jak psal Killroy). Tam je to o tom, že ten chladič s tranzistorama je přímo u ventilátoru a ten je chladí, a když se náhodou ten větrák zastaví z jinýho důvodu, než že ho vypneš, tak se to těm trandům moc nelíbí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4213
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2012, 22:01    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
EDIT: To byla reakce na příspěvek Killroye, který mezitím zmizel.

No já jsem si nepročetl celé vlákno a byl jsem trochu mimo mísu.. Nicméně v podstatě platí to co jsem napsal (a smazal) - opravil jsem asi tři ty regulace, ale nikdy jsem neřešil žádný termistor nebo jeho uchycení. Nic jiného než ty tranzistory tam neodchází a nerozumím tomu, proč bylo nutno ten termistor vydlabat..

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 6:01    Předmět: Citovat

Ten termistor nedlabeš , sám Ti vypadne na stůl (v lepším případě , v horším , mrcha kulatá pod stůl či ještě do vzdálenějších prostor) a také jsem neměl s jeho dostatečným kontaktem problém . Bohužel v posledním kusu mi ta 15004ka vydržela jen 2 hodiny a to jsem si vzal z AME ten dražší typ !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4213
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 7:24    Předmět: Citovat

No asi jak komu BOBO.. Mě tedy tehdy rozhodně nevypadlo nic. Jeden po druhém jsem povolil, odsál a vytáhl ho ven. Eto bylo vsjo. A MJ15004 tam rozhodně nepatří, není to darlington..


.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 8:07    Předmět: Citovat

Noo
T1829-1 je bývalá Motorola vyráběná pro Citroen/Peugeot. V žádném katalogu ho nenajdeš a ten BDX66C jeho nějak moc dobrou náhradou není. Už jsem to tu jednou psal. A až tu regulaci budeš muset vyndavat znovu, tak tě to také dojde (můžu potvrdit, měl jsem Pažouta i Xsaru a je to zážitek). Použij ten MJ15004 nebo raději MJ11033 a je navždy vystaráno. A hlavně žádnou elektricky vodivou pastu jako ty hňupové na citroen fóru..

Killroy
z vlákna http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1506&highlight=%2At1829%2A
kde popisuji to jednoduché zapojení , jen poťák , trand a potenciometr .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4213
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 8:32    Předmět: Citovat

Ano dobře, to jsem tehdy napsal v reakci na předchozí příspěvek. Nicméně to vymysleli jiní a asi jim to s tím MJ15004 někde fungovalo. Možná v pažoutu nebo ZX. Ale je ověřeno, že MJ11033 je naprosto bezproblémový - na rozdíl od všeho dalšího, co se kde na jakých fórech přetřásalo.

.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 8:41    Předmět: Citovat

15003 a 11033 sú totálne rôzne tranzistory, takže to "alebo" pre prípad budiča ventilátora neplatí. Antiparalelná dióda je bezpodmienečne nutná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2012, 9:14    Předmět: Citovat

To bylo procesore sem ? A pro koho ? No , chtělo by to konečně ten jeden origoš proměřit , sakra , že jsem to neudělal u toho kusu , co byly v páru a jeden přežil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spirit



Založen: Mar 14, 2012
Příspěvky: 217
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: st prosinec 05 2012, 0:41    Předmět: Citovat

Odliatok chladiča je vodivý a rovný, ale nie dokonalý, tak isto ani PTC nie je. Po priložení k sebe môže časom v nerovnostiach vznikať oxidácia a následne nedokonalý spoj - čomu zrejme chceli, dodatočne, vo výrobe predísť použitím elektrovodivej vazelíny.

Ak na obrázkoch vazelínku nevidno, je to možné aj tým, že viac sa fotili už regulátory rozobrané, očistené. Tam, kde originál aplikovaná bola, vazelínu vidno napríklad tu, odlepený PTC vidno tu .

Ideálne by bolo, keby sa regulátor z auta vytiahol čistý - stačilo by bez rozborky tranzistory odsať a osadiť nové. V prípade čistenia je to lepšie asi rozhodiť a možno starú rozhýbanú prachovú pastu nahradiť novou.


Termistor je tepelne spätý s chladičom regulátora a jeho hodnota sa teda mení v závislosti od teploty chladiča. Pre užívateľský komfort využitie tohto javu nevidím, možno sa skôr takto vyhodnocuje a kontroluje tepelná strata na výkonových tranzistoroch za účelom ich ochrany a pri prekročení medznej hodnoty to má vplyv na zvýšenie rýchlosti otáčok ventilátora, bez ohľadu na momentálne užívateľské nastavenie Nevím .

Zrejme teda termistorom tečie prúd minimálny, a teda spoj na ňom musí byť dokonalý.

Pri použití tranzistorov s dostatočnou výkonovou rezervou by mohol význam použitia vazelíny klesať.

Spomínaný šroubovaný termistor by tam bol možno predsa len z tohto pohľadu najlepší Idea

*

Oslovil som ohľadom elektricky vodivej vazelíny spomínanú firmu MOLYDAL CZ. V doslova bleskovej odpovedi ma veľmi milo prekvapili nadštandardnou ponukou a za niekoľko dní mi prišiel starostlivo zabalený atypický balíček s potrebným množstvom maziva.

Zvedavý, som jednotlivé vazelínky (aj tie vzorky z autoservisu) postupne aplikoval a zostavený modul vždy premeral. Výsledky určite ovplyvnila aj hrúbka použitej vrstvy, ale snažil som sa jej dať len najnutnejšie minimum.

Zo vzoriek mazív z autoservisu vyhovel Loctite a ešte dve tiež tuhé bezmenné, nemenovaný spray vyhovel až po lepšom zatlačení, zahniezdení PTC, jedna vazelínka, údajne najlepšia, nevyhovela vôbec. U čiernej z GM som dosiahol najmenší prechodový odpor 200ohm, a nakoniec som odskúšal a aj ponechal vazelínku z MOLYDAL CZ.

Použil som MJ 11015G, iné by som musel objednať, ventilátor je namontovaný, zatiaľ funguje, dík za pomoc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund