Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

UPS APC s externím aku NiCd jako měnič k FVE
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 14:32    Předmět: Citovat

On tady výslovně píše:
rob_brno napsal(a):
UPS nabíječku potřebuju jen ted přes zimu na dobití aku a další pokusy .

Ono taky záleží na tom co přesně je to za UPS, (je tam psaný číslo desky ale teď se mi to nechce hledat). Pokud je to ta černá varianta 3,5G tak ta má v každé větvi jeden nebo dva FETy. Obávám se, že to asi nedají.
Pokud je to 2GEN tak jsou tam, 4 FETy a ty by teoreticky mohly dát celozimní provoz na plný výkon (dobíječe). Problém je ten že ta UPS není stavěná na takto brutální asymetrický provoz. Jestli dojde k nějaký významný změně parametrů jedné větve, budič to kousne pro nadproud při pokusu o start měniče.
V neposlední řadě, zamozřejmě existují UPS stejného modelu, které jsou určeny pro externí bateriové moduly. Tyto UPS jsou označeny jako XLI a mají upravené zapojení dobíjení a FW.
A když už jsem se přece zapojil tak dále: v sync režimu ty UPS nikdy nespustíš, protože OFF-LINE.
"Zvednout" dobíjení je možné u 2GEN úpravou zapojení u 3,5GEN v terminálu.
Měnič funguje do 24V. Je to složitější. Spolehlivě to mám odzkoušeno na 28,8V.
Start 50/60Hz. Je to složitější a tohle je věc kterou nebudu prezentovat veřejně.
Na "kalibraci" se vyprdni, je to k ničemu.
S tím zapínáním, nevím jak to myslíš. Co ti brání dát akustické RLY na paralelně k zapínacímu tlačítku s odpadem kotvy po písknutí.
Jestli tím myslíš nějaký zapínání typu"někam něco připojím a zkratuju jumper a hacknul jsem UPSku" tak to bohužel nejde. Při startu procesor spouští testovací smyčku, kterou nelze obejít, proto to zpoždění. Lze samořejmě UPS spouštět dálkově třeba přes RS232 nebo přímo napětím na pinu procesoru ale ta prodleva tam bude vždy a vždy se bude čekat na studený i teplý autotest.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 14:37    Předmět: Citovat

Ano, omlouvám se, já tady řeším podobnej problém přes mail a míchá se mě to, zvlášť, když u toho ještě vařím polívku a hlídám dítě na písku.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 15:01    Předmět: Citovat

To je dobrý, horší by bylo vařit dítě a hlídat polívku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 19:01    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
. Myslím si že s trvalým dobíjením čtvrt tuny baterií bude mít trochu problém.


Nebude se trvale dobíjet, jen dvakrát, třikrát na těch 30V. Ono to ani pro NiCD aku není vhodně, při dobíjení takhle nízkým proudem (do 5A) zleniví. Jakmile aku hodím na FV, budou dobíjet jen FV panely - špička kolem 15A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 19:56    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Pokud je to 2GEN tak jsou tam, 4 FETy a ty by teoreticky mohly dát celozimní provoz na plný výkon (dobíječe). Jestli dojde k nějaký významný změně parametrů jedné větve, budič to kousne pro nadproud při pokusu o start měniče.
.


To dobíjení pomocí UPS mě nijak nepálí, vezmu tu černou UPS(s usb) a přes terminál jí zkusím změnit to nabíjecí napětí. Jde mi jen o to zkusit co řekne měnič UPS na aku s 30V. Taky chci dorovnat všechny články na 1,5V(dva z nich jsou slabší tak potřebuju zjistit jak to s nima je). Jinak celou zimu bude aku od UPS trvale odpojena, aku budu mít v garáži-nepotřebuji ji.

Vogon napsal(a):
v sync režimu ty UPS nikdy nespustíš, protože OFF-LINE.

Tomu nerozumím , mám laickou představu, že vedle sebe postavím dvě stejný UPS a propojím jím výstupních 230V paralelně(levý k levému,pravý na pravý). Z jedné vytáhnu drát SINE_REF a přetáhnu jej do druhé, v které ten původní SINE_REF přeruším. KDyž pak obě naráz zapnu(studený start), mohl by měnič té "slave" šlapat podle té UPS "master", tak aby se fázově na výstupu 230V shodly. Udělal bych tak ze dvou UPS APC 1400 jednu větší "APC2800", která by mi s max.výkonem 1,9kW možná rozjela i to čerpadlo do vrtu, co bere 900W.

Vogon napsal(a):
Měnič funguje do 24V. Je to složitější. Spolehlivě to mám odzkoušeno na 28,8V.


Co se stane s tím měníčem nad 28,8V? Odejde? 24V by měl určitě zvládnou, vždyt bezprostředně po odpojení z dobíjení má origo aku i přes 25V, než napětí mírně spadne.

Vogon napsal(a):
S tím zapínáním, nevím jak to myslíš. Co ti brání dát akustické RLY na paralelně k zapínacímu tlačítku s odpadem kotvy po písknutí.


Bez 230V jsem nepřišel na to, jak spolehlivě UPS zapnout(studený start). V 80procentech jen pískne a nezapne se, to že dělá nějaký selftest by mi ažtak nevadilo. Potřebuju právě nějaký spolehlivý způsob, jak ji nekomplikovaně(nečekat jestli a kdy si pískne) ovládat z obytné části chaty a nemuset k ní chodit do sklepa.
O akustickém relé slyším poprvé, to se dá přímo koupit? Příjde mi to právě jako zbytečná komplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 21:06    Předmět: Citovat

rob_brno napsal(a):
To dobíjení pomocí UPS mě nijak nepálí, ...

Inu dobře. Napsal jsi přes zimu tak jsem to asi špatně pochopil jako celou zimu.

rob_brno napsal(a):
Tomu nerozumím , mám laickou představu, že vedle sebe postavím dvě stejný UPS a propojím jím výstupních 230V paralelně(levý k levému,pravý na pravý). Z jedné vytáhnu drát SINE_REF a přetáhnu jej do druhé, v které ten původní SINE_REF přeruším.

Ale to je furt SINE sem nebo tam. Je to oflajnová upska. Výstup je závislý na době přítahu RLY. Jsou tam omrony, které mají dobu přítahu 20mS. Ale třeba taky 25 nebo 15, nebo jakýkoliv jiný hausnumero daný opálením kontaktů, zakmitáváním kontaktů atd... S tím nic nenadělá ani SINE cosi.


rob_brno napsal(a):
Co se stane s tím měníčem nad 28,8V? Odejde? 24V by měl určitě zvládnou, vždyt bezprostředně po odpojení z dobíjení má origo aku i přes 25V, než napětí mírně spadne.

Mě při pokusech ten měnič zahořel třeba i při 23V a vydržel 35V. Jenže spolehlivě v dlouhodobým provozu mám APC s budičem IC14 APC2020 a APC2040 odzkoušeno na 2,4V p/C.
Pravda je že ten budič nemá oficiální dokumentaci a i já mám jen zlomky. V každým případě, při napětí vyšším jak 35V
odesílá chybu měniče. Protože trafa pro tyhle UPSky motá jeden šílený maďar, myslím si, že odolnost toho měniče při nestandardním zacházení je dána tím jak to namotali.
Je potřeba zvážit jednu zásadní věc: UPSky typu off-line nejsou prostě určeny k trvalému provozu, i kdyby se armáda bastlířů postavila na hlavu. Typická doba chodu typické UPSky tohoto typu je několik málo minut, nebo desítek minut, (v případě varianty XL). Tímto způsobem je i konstruována, nikoliv s použitím tak populárních kurvítek, ale je prostě optimalizovaná materiálově. V normálním provozu slouží tyto přístroje dlouhá léta bez problémů. Jakýkoliv nestandardní použití samozřejmě generuje nestandardní chování, což vede v zásadě ke dvěma věcem: 1. K mnohdy značným majetkovým škodám, a za 2. Spoustě prodrbaného času s možným výsledkem GOTO 1. Nalož s tím jak uznáš za vhodné.

rob_brno napsal(a):
Bez 230V jsem nepřišel na to, jak spolehlivě UPS zapnout(studený start). V 80procentech jen pískne a nezapne se, to že dělá nějaký selftest by mi ažtak nevadilo.

Aha já myslel, že tomu aspoň trochu rozumíš. Studený start (což je obecně chápáno, [mimo jiné], jako start bez připojeného síťového napětí), u většiny UPS je stav, který je v podstatě nežádoucí. Jde o to, že UPS by neměla produkovat nebezpečné síťové napětí sama od sebe, nebo jaksi mimoděk, náhodným stiskem nějakého tlačítka. Takže pokud je cold start uživatelsky žádoucí, je také žádoucí jeho potvrzení nějakou sadou jednoznačných úkonů. V případě APC je to tak, že se tlačítko drží tak dlouho dokud UPS krátce nepískne. V tomto pískacím intervalu je nutno tlačítko pustit. Tím je dána jednoznačnost úmyslu UPS takto zapnout a procesor zahájí start. Pokud je tlačítko stisknuto, třeba nahodou v bedně při dopravě, pískací interval marně uplyne, start se nezahájí a obsluha je upozorněna že se něco děje. Takže mi PPLko vozí bedny se slovy: Zas vám to ňáko píská šéfe...


rob_brno napsal(a):
Potřebuju právě nějaký spolehlivý způsob, jak ji nekomplikovaně(nečekat jestli a kdy si pískne) ovládat z obytné části chaty a nemuset k ní chodit do sklepa.

Pro maximální zjednodušení doporučuji koupit třeba na aukru netbook s rozbitým diplejem za pár šupů. S externím monitorem vznikne něco jako portable PC které bude mít za úkol pomocí nainstalovaného power chute kontrolovat stav, teplotu a vůbec aktivitu UPS. Budeš mít základní kontrolu co se děje a lze UPS i jednoduše zapnout. RS232 lze relativně snadno prodloužit. Dělal jsem to takto chlapíkovi na chalupu. Na zadní stranu 14" LCD panelu jsem nalepil ten netbook a zabudoval to celý do panelu ve zdi. Je to napájený 12V AKU která je tak akorát, aby po zimě nahodila monitor a PC, který pak zapne UPSku která pak nabije tu AKU. Hle uroboros.

rob_brno napsal(a):
O akustickém relé slyším poprvé, to se dá přímo koupit? Příjde mi to právě jako zbytečná komplikace.

Akustické RLY nikde nekoupíš. Je to něco jako časové RLY, světelné RLY a táák. Z výše popsaného je snad zřejmé co je potřeba vyrobit pro start UPS pomocí něčeho takového.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2012, 21:44    Předmět: Citovat

Ten 50/60Hz start není závislý na verzi FW. Verze FW jsou v paměti procesoru řazeny v podstatě do tří skupin které jsou rozlišeny písmeny "I" "M" a "D". Pro země se sítí 230V je určeno písmeno I.
Tyto skupiny písmen (ani jiné skupiny) nemají vliv na start a provoz 50/60Hz.
Frekvence měniče je určena hlavně zákaznickým obvodem APC2020 a APC2040. Oficiální dokumentace k tomuto obvodu nebyl nikdy vydána.
O zlomky které mám se zatím nechci dělit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LUI0029



Založen: Jan 03, 2011
Příspěvky: 30
Bydliště: Slovensko-Tureň

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 18:50    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Tak dobíjet je ta UPS zřejmě nebude, ale nedokážu si ji představit jako měnič pro trvalý provoz.

APC-ečka teda konkretne smart-ky fungujú naozaj bezchybne ....
U mňa majú nabehané tisíce hodín....napríklad APC smart 2200 mi už ide vkuse niečo cez 8000 hodín.... Wink a samozrejme v opačnom režime...
S menšou,večšou zatažou samozrejme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 19:07    Předmět: Citovat

Jako měnič nebo jako záloha jednou za týden pár minut ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
LUI0029



Založen: Jan 03, 2011
Příspěvky: 30
Bydliště: Slovensko-Tureň

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 19:13    Předmět: Citovat

ako menič...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 19:17    Předmět: Citovat

Ano, zřejmě splňuje to, co jsem napsal na minulé stránce. Já osobně jsem se s ní v praxi nikdy nesetkal, takže před slovo APC v citaci tímto patří "některé".

ZdenekHQ napsal(a):

Pořádný měnič či hodně dobrá UPS je stavěná na trvalý provoz, má vhodně dimenzované akumulátory (pro 1000VA) minimálně na 48V kvůli proudu z aku, má odpovídající chlazení a neotravuje uživatele jako APC neustálými problémy.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2012, 15:19    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Výstup je závislý na době přítahu RLY. Jsou tam omrony, které mají dobu přítahu 20mS. Ale třeba taky 25 nebo 15, nebo jakýkoliv jiný hausnumero daný opálením kontaktů, zakmitáváním kontaktů atd... S tím nic nenadělá ani SINE cosi.


Viděl jsem to u těch lepších měničů, že mají sync vstup a dá se jích víc pomocí jednoho master měniče řídit paralelně.
Koukal jsem do schematu a SINE_REF je označení drátu co leze z DAC za uPC, nějak jsem si vyvodil, že by to mohl být referenční signál pro buzení(synchronizaci - silový výstup UPS kopíruje stav podle tohoto signálu ) výkonové části(taky je tam tento SINE_REF zaustěn), který je generován softwarově. Jasně - relátka s tímto nesouvisejí.


Vogon napsal(a):

Aha já myslel, že tomu aspoň trochu rozumíš. Studený start ...


UPS jsem bral vždy jen jako "blackbox" a máš pravdu, že není v reálu potřeba UPS studeně startovat. Díky za popis.

Vogon napsal(a):

Akustické RLY nikde nekoupíš. Je to něco jako časové RLY, světelné RLY a táák.


Napadlo mě ještě řešení(bez zvukových efektů): na místo pípáku zapojit buzení relé, které rozpínacím kontaktem přeruší drát vedoucí k tlačítku on(test). Tím by se dosáhlo podobného efektu. Tak by se jednoduchým delším stiskem vzdáleného externího tlačítka vyřešila ta studeno-startovací sekvence.




Potřebuju na zkoušku zvětšit to dobíjecí napětí aku v APC SUA1000I(má i usb, deska 640-7732h, 3.6G). Když se do ups zkouším dostat hyper-terminálem klasickým ser.káblem(s popiskem 940-0024C) tak to nekomunikuje. Když propojím ups s pc klasickým usb(ups má klasický usb konektor, ne ten RJ45), tak sice windows doinstalují driver a reagují na vyp-zap 230 do ups, ale terminálem nevím jak se dostat do ups a ani utilita APCUPSd informace z ups nezobrazuje(v ini file jsem usb nastavil).

Je třeba pro tuto desku jinný ser. kabel?
Nebo dá se h-terminálem připojit přes usb nějakou emulací usb jako COM-portu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund