Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pred prudovy chranic do kupelne zapojit este istic? Ano/nie
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 18:26    Předmět: Pred prudovy chranic do kupelne zapojit este istic? Ano/nie Citovat

Dobry

1) Zapaja sa pred prudovy chranic do bytoveho rozvadzaca ktory napaja okruh v kupelni este istic?

Podla mna je to zbytocne ale vsade na schemach som to nasiel, tak neviem.
Prudovy chranic podla mna plni aj funkciu istica + k tomu vypina aj ked sa rovnaky prud ako siel fazou nevracia nulakom (ide zvodom). Ako to je

http://www.els.webzdarma.cz/img/pchranic.gif
http://ets.adlerka.sk/imgA/chranI.gif
http://www.oze.stuba.sk/wp-content/themes/ObnovitelneZdrojeEnergie/elearning/EENERGETIKA/ELEN-2_3.files/image022.jpg

2) Zapaja sa aj svetelny okruh (svetlo v kupelni, vypinatelne na chodbe) cez prudovy chranic? (svetlo ide z ineho istica ako zastrckova vetva)

3) A co doplnkové ochranné pospájanie, Riesi sa to tak ze sa vsetky vodive potrubia a zelezne predmety pospajaju zelenozltym vodicom a pripoja na PE?
http://elektrika.cz/obr/080214_sb0802_mer_7v.jpg

Dakujem za objasnenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 18:38    Předmět: Citovat

Odkdy proudový chránič funguje jako běžný jistič ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 18:43    Předmět: Citovat

nesplni taky prudovy charnic aj funkciu istica. Tada nevypne pokial je zvod cez PE vodic nad 16A? NEvravim ze je to to iste. ale podla mna funkciu istica pri poruche (prieniku zivoho vodica na kostru) zastupi. Jedine co asi nevie tak vypnut pri nadprude pri normalnom stave.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 253
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:02    Předmět: Citovat

Vyrábějí se kombinované chrániče - spojení proudového chrániče a jističe v jednom - např: http://www.elektromaterialy.cz/?p=productsList&iCategory=83&sName=Kombi-chranice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:02    Předmět: Citovat

Zdeňku, já nejsem silnoproudař, ale už hodněkrát jsem zažil, že při šlahnutí žárofky Fíčko vybavilo. Takže nějakou nadproudovou ochranu asi taky bude mít, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:15    Předmět: Citovat

Jistič a proudový chránič jsou dvě naprosto odlišné věci!! Můžou být i jako jeden celek. Proč by měl chránič vypnout při zkratu mezi fází a nulou?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:16    Předmět: Citovat

Jasne potom ma napadlo ze prudovy chranic nechrani pred skratom Faza a nNulak (teda na poruche zivej casti)... Tak preto. Ale ja mam doma asi ten kombi chranic. Ako sa znaci kommbi chranic s isticom? AKo zistim ze mam taky alebo bez istica?

+ co tie dalsie moje 2 otazky? zapojit aj svetla cez prudak, a to ochrane pospajanie sa robi len poprepajanim vsetkych armatur na PE vodic?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:34    Předmět: Citovat

Normálně se dává chránič a rozjistí se to až za ním jednotlivými jističi.
U nás je obvyklé, že proud uvedený na chrániči znamená dimenzování kontaktů a svorek, tedy asi tolik, že jištění před a za chráničem by mělo zabránit trvale vyššímu proudu. Jističochrániče ještě zcela běžné nejsou.
Pospojení ano, ale hvězdicové - pro koupelnu stojí za to zřídit vně koupelny svorkovnici ochranného pospojení a do ní svést všechny pospojovací vodiče a od rozvaděče vodič PE. Pokud máš k dispozici hlavní domovní pospojení, připoj i to.
Každý drát pospojení pod vlastní svorku, aby šlo měřit spojitost ochranného pospojení jednotlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 19:49    Předmět: Citovat

Já si myslím, že pokud se někdo takto ptá, tak by se do toho pouštět neměl. Jinak přesně souhlasím s Hillem.

PS: To připojení vodiče PE na plastovém potrubí mi připadá poněkud absurdní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:02    Předmět: Citovat

Variola. Jedine co mi bolo nejasne bolo pouzitie istica. Som si to vyjasnil preco by som to nemal robit? Viem ako funguje prud chranic aj istic len ma nenapadlol pripad poruchy pri skrate F a N. IStic som tam dal ale nevedel som ci ho treba.

K obrazku http://elektrika.cz/obr/080214_sb0802_mer_7v.jpg (stiahnuty z netu) tam bude pripojena bateria tak preto to treba pospojovat.

Hill diky moc za info a objasnenie. Hlavne domove pospojovanie k dispozicii nieje. Este k svetlam teda do kupelne zaviest samostatny svetelny okruh ktory sa isti az za chranicom? Tea vetvenie v rozvadzaci. Hlavy privod fazy od HlIstica na prudovy chranich. Odtial jedna vetva istic svetla a druha istic zastrcky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:10    Předmět: Citovat

pole napsal(a):
Variola. Jedine co mi bolo nejasne bolo pouzitie istica. Som si to vyjasnil preco by som to nemal robit?


No formulace toho dotazu tak vyzněla, pokud se v tobě pletu jsem tomu moc ráda a rozhodně nebudu remcat Smile

Jinak vím že ten obrázek je z internetu, přesto mi připadá absurdní.

Jak se zapojují rozvody v SR nevím, ale v ČR platí, že každá zásuvka přístupná laikovy musí mít proudový chránič (krom té, jejíž výpadek může vést ke škodě velkého rozsahu). V koupelně musí být na chránič zapojeno vše s jednou výjimkou a to je "zařízení pro ohřev teplé vody" přičemž ale v normě není napsáno, že nesmí být připojené zásuvkou Wink

Já osobně mám světla zapojená bez chrániče, zásuvky pro fén (a další nezbytnosti) přes chránič a kotel je opět bez chrániče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:12    Předmět: Citovat

Samozřejmě, jističe dáš za chránič, jen pro N za chráničem musíš dát samostatnou sběrnici v rozvaděči, už z principu nesmí být společná se sběrnicí N před chráničem.
Nevím, jak kde, ale nad 3m dlouhý vodní sloupec v 3/4" plastovém potrubí už i v místech s tvrdou vodou nevyžaduje pospojení baterie, odpor vody je dost vysoký na to, aby mohlo dojít k zavlečení nebezpečného proudu odjinud (a chránič by tedy o něm nemusel vědět). Ale pospojit ji můžeš, tím nic nezkazíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:19    Předmět: Citovat

Diky moc.
Len ma este zarazilo to ze podla ceskej normy musia byt vsetky zasuvky v byte zapojene cez prudovy chranic. Ja co viem tak u nas len v kupelni. Zeby to zmenili.

Do s N za chranicom a samostatnou zbernicou amozrejme chapem. Vychadza to z funkcie chranica. Ale diky za varovanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:20    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Nevím, jak kde, ale nad 3m dlouhý vodní sloupec v 3/4" plastovém potrubí už i v místech s tvrdou vodou nevyžaduje pospojení baterie,


A můžu poprosit o informaci, kde se to dozvím? Podívat se do normy není problém, mám v práci přístup ke všem přes ČSN Online, ale je důležité vědět do čeho se podívat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:23    Předmět: Citovat

pole napsal(a):
Diky moc.
Len ma este zarazilo to ze podla ceskej normy musia byt vsetky zasuvky v byte zapojene cez prudovy chranic. Ja co viem tak u nas len v kupelni


Ne všechno co je od našich hranic na východ je špatné Smile Spíše mám pocit, že tomu je spíše naopak. Bohužel u nás to tak je a mám silný pocit, že to vychází z jakési evropské normy, takže věř tomu, že tento "vynález" dorazí co nevidět na Slovensko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund