Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač LM3886
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 11:45    Předmět: Citovat

Asi National Semiconductor, teď už Texas Instruments vlastně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 11:55    Předmět: Citovat

Díky. Jj, možná. Najít se dá hafo odkazů, např: https://www.parts-express.com/lm3886t-overture-audio-power-amp-ic-to-220-11-pin--lm3886t , ale může to být i "sračkový" pajc. Proto jsem se zeptal zde na fóru. Je pravda, že dnes jistota není skoro v ničem... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 11:58    Předmět: Citovat

No mě se to právě jako pajc docela jeví, proto píšu, že asi National. Moc důvěryhodně to na mě nepůsobí, odkud to je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 12:07    Předmět: Citovat

Je to z TME. Ale už mám ho v ruce a budu ho dávat místo odpáleného do komba, takže hop nebo trop. Smile

Při testu to budu napájet extra zdrojem, tak uvidíme...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 12:22    Předmět: Citovat

Nemusí být. Dneska až na třetiřadý rejžáky všichni píšou laserem, může to být jen novější verze NSC. Mám ještě pár NSC potištěných bílou barvou a fakt je, že ten potisk vypadá úplně jinak.
Chování či obecně funkce, schopnost dávat výkon, zkreslení a stabilita se stejně dá určit až po zapájení, pro tyto IO nemá smysl vymýšlet testovací sokl, pokud s nimi neděláte pravidelně.
Pokud je to pajc, v kombu přežije pár akcí.
Ale je fakt, že třeba na TDA7294/7293 jsem si musel sokl spíchnout, neboť právě tyto IO se objevovaly někdy i ZA NORMÁLNÍ CENU v takových pajcech, až zůstal rozum stát.
Bylo tím osazeno spousta věcí od Recotonu a měsíčně jsem jich měnil i osm až deset. Tak se mi vyplatil kousek desky, pozlacené piny z nějakého konektoru a základní zapojení.
Některé v tuzemsku, u bastlprodejců koupené TDA7294 se ochotně prorážely už při ±33V, kdy ještě mají normálně fungovat.
Explozi pouzdra zabránila a možnost reklamace celé várky bez pájení umožnila nadproudová pojistka, nastavená na 0,5A.
Nikdy jsem neměl potíže s těmito IO /a obecně polovodiči/ koupenými u ERA Components, což bylo výhradní zastoupení STM.
Někteří je oproti ERA prodávali až o polovinu levněji, důvod je pro mě jasný.
Přístroje, opravené šváby z ERA se už nevracely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 12:49    Předmět: Citovat

Taky jsem uvažoval to bez pájení otestovat, ale vůbec se mi do toho nechce. Embarassed Kdysi jsem měl taky přípravek na 2020-ky, ale už ani nevím, kde je...
Paradoxně ten odprásklý vypájený LM3886 někam "záhadně" zmizel, takže nemůžu porovnat, co v tom kombu bylo, jestli i to nebyl pajc, kombo je Behringer...Smile Ale ono se to najde, až budou uklízet, jak říká Cimrman.

V tom kombu měli(y) ty hovada trafo, které po usměrnění dávalo +-43V a to bylo na ten 3886 asi moc, tak jsem svíjel i trafo.

3886 je odprásklá tak, že mezi -napájením a výstupem na repro je trvale 8 ohmů, takže je upečený i reprák, mimochodem hodně dobrý Jensen...

V kombu je samozřejmě jediná pojistka - síťová - a ta to přežila bez úhony. Smile Jinak je kombo zvukově skvělé - je to Blue Devil GX-112.

EDIT: odpálený obvod jsem našel, znak výrobce i popis stejný, ale font písma u odpáleného o hodně větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 15:20    Předmět: Citovat

Přeju příjemné blití.
https://uloz.to/!SLyhQRbCSwFf/uppermidwest-vendorexpo-smtai-upper-midwest-presentation-06-09-11-pdf

Přípravek na bezletovací zkoušení např. MDA2020 jsem měl udělaný jako úplně první, ještě dřív, než jsme to postavili v práci. Ty šváby stály zpočátku mraky peněz.
Ze stejného důvodu jsem si udělal i tester na ty TDA.
Kdo často pracuje s LM3886 a nakupuje z různých zdrojů, tak by ho podle mě měl mít taky. Ty LMka jsou poměrně dobrý a lepší firmy je dávaly do zesilovačů menších aktivek a "monitorů". Dnes už jsou ve všem podobným narvaný déčka...
LM3886 i to TDA7294 se min. jedno desetiletí používaly ve spotřebce doslova hromadně a ve všem, nebylo jim ani blbý používat odpad - to jsou TDA7296, vytříděnej a zapouzdřenej odpad z výroby 7294. Používaly se zásadně jen v rejži a hoodně dlouho nešly volně koupit jako ND.
Co se používá hromadně a není to levný, to se taky vyplatí pajcovat, rejžák by nám to vysvětlil, co všecko se mu vyplatí opajcovat.


Naposledy upravil sinclair dne pá březen 09 2018, 16:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 15:24    Předmět: Citovat

Z TME by to hadam mal byt original.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 16:50    Předmět: Citovat

Proč si myslíš, že zrovna Polák by měl mít originál?
Jestli Ti na tom aparátu záleží a ten reprák není levnej, tak toho švába kup u dobrého obchodníka, ne od Poláků.
Naivita některých Vás mladších je fakt bezbřehá, je to k zasmání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 17:18    Předmět: Citovat

Predpokladam, ze su oficialny distributor TI, tak nemozu predavat nejake pochybne nakupene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 20:09    Předmět: Citovat

Nový LM3889T jsem zapájel do desky a po prvním opatrném otestování s odpory 47 ohmu v napájecích větvích +-35V jsem to nakonec testoval "do plných". Klidové napětí bez vybuzení je +- 35V. Původní napětí (před převinutím trafa) bylo +- 43V, což bylo na tento obvod asi moc a možná i proto majiteli "odešel" a vzal sebou i reproduktor Jensen JCH12/70 8 ohmu. Smile

Testoval jsem přechodové zkreslení a výkon před limitací. Do zátěže 8 ohmu to nyní dodává těsně před limitací 50W na kmitočtu 600 Hz. Původně je u komba udáno 60W RMS, což asi odpovídá. Testoval jsem dlohodobě a vše ok. Také jsem testoval zda se horký chladič bez buzení vrátí na "normální" teplotu - opakovaně je to taky ok. Do přívodů z trafa na desku zesilovače jsem zařadil pojistky 3,15A.

Samozřejmě není jisté, zda ten IO není levný pajc, ale zatím se to jeví dobře...uvidím v reálném provozu. Rolling Eyes

Exclamation Pokud někdo vlastní toto kombo - Behringer Blue Devil GX112 a dosud mu nic neodešlo, doporučuji minimálně dovybavit obvodem ochrany před stejnosměrným napětím na výstupu, jinak hrozí, že pokud mu odejde koncový IO zesilovače, vezme sebou i reproduktor. Kombo má jenom síťovou pojistku a pokud IO odejde popsaným způsobem, tak to ta síťová pojistka bohužel vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 21:20    Předmět: Citovat

Tak měkkej to má trafák, že síťová pojistka ustojí tvrdej průstřel na šínu a přitom stihne shořet cívka ??
Ten IO by bez destrukce a bez buzení měl podle NSC udržet 94V.
Je to hranařina a prasečina, nicméně originál šváb by proti těm katalogovým 94V ještě měl mít pár voltů do plusu rezervy.
Mají to takhle i ty TDAčka.
Dobrá 7293 udrží bez destrukce statických ±70V a ještě normálně funguje, mám to vyzkoušený. Dobrá 7294 jenom o malý fous míň, okolo ±66V. Tyhle LMka jsem napěťově netestoval, takže co reálně vydrží, nevím.
Jiné bude i chování - pokud to přepětí bude ve formě rázové vlny, nebo pozvolně zvyšované statické.
Od výrobce toho komba je to prasárna, NSC je v tom nevinně.
Teď si vzpomínám, že jsem párkrát měnil nějaký 50W šváb v kombu Marshall. Kombo i sám šváb byly tehda drahý jak prase, šváb byl použitej taky dost na hraně a taky bez šprcky. Ale nic to nespálilo.
Myslím to byl TDA1514A, placka na dva šrouby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 21:33    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tak měkkej to má trafák, že síťová pojistka ustojí tvrdej průstřel na šínu a přitom stihne shořet cívka ??........

Není tam tvrdej průstřel, ale jak už jsem psal, repro výstup IO proti mínus napájení má 8 ohmů. Na 8 ohmovou zátěž dával výstup IO 22 V. To udělá to, že síťová pojistka drží a reprák se upekl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2018, 21:38    Předmět: Citovat

Tak to potom jo.
To je podobnej případ, jak když zkratuješ kilowattovej konec.
Tvrdej zkrat v pohodě ustojí, ale běda, aby tam bylo třeba 1,5Ω.
Uvařenej za pár minut, probitý všecko jak zákon káže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: po březen 12 2018, 1:49    Předmět: Citovat

TME pokud vím není, oficialní distributor TI,přikupuje i jiné zboží z různých zdrojů
Po změnách obchodního modelu, které proběhly za poslední dva roky u TI ho oficiální distributoři Arrow,EBV,Silica přestali mít rádi...
Mezi platné a spolehlivé vždy patřilo take Digi-Key
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund