Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DT9205A - bočník
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: ne září 30 2012, 22:37    Předmět: Citovat

Udělal mu to původní a následně to samé i nový čerstvě koupený, a text použití je nejasný. A jsou neodborné zásahy uvnitř multimetru. Chyby jsou neadekvátní a pravděpodobnost závady z výroby se limitné blíží k nule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 13:37    Předmět: Citovat

ja niesom zastanca ani jednich multimetroch lebo mam aj lacny aj taky drahši ut70B avšak pri merani 5A z jednim aj z druhym bola odchylka dosť podstatna. Pri merani mA,V som však žiadne podstatne rozdieli nevidel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 20:20    Předmět: Citovat

Ještě doplním další statistický pokus, tentokrát při proudu kolem 10A a pak při 20mA. Nejpřesnější by měl být ampérmetr vlevo. I tak je vidět, že laciné měřáky vyhovují svým specifikacím. Kromě nejnovějšího DT9205 na rozsahu 20A, u kterého mám podezření(ničím nepodložené), že výrobce došel dosud nejdál na cestě za ojebáváním kvality. Na to jak je velký a kolik má měřicích rozsahů a veličin není divu, že se nízká cena někde musí projevit. Pravděpodobně už se nemažou s domačkáváním drátového bočníku na přesnou hodnotu. Prostě tam naletují přesně ustříhnutý a ohnutý kus(jaký mají zrovna k dispozici - viz dva různé bočníky) ale už ho nedolaďují. Na rozsazích do 200mA používají hotové vrstvové odpory a tam je přesnost daná odporem a tudíž docela dobrá.


Měřáky ruzne při 10A ..jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Měřáky ruzne při 10A ..jpg
 Velikost:  287.2 kB
 Staženo:  160 krát


Měřaky při 20mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Měřaky při 20mA.jpg
 Velikost:  269.54 kB
 Staženo:  136 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 20:36    Předmět: Citovat

Slušná výbavička. Very Happy
Já jsem taky porovnala své dva multimetry (M-3800 a stařičký VM-50D DMM) a na rozsahu 200mA se liší o 1,5 promile a na rozsahu 10A/20A o 1%. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 21:25    Předmět: Citovat

taky přispěji když už jsme u té přesnosti, akorát ne měřením proudu, to mám jen na jednom přístroji..
https://picasaweb.google.com/lh/photo/xDzU4hts34brKVbmkh_RQtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink ten vzadu má podle reference chybu +/-0, na posledním místě a správně zaokrouhluje i z vyššího řádu, ten vepředu má odchylku -1 (podle katalogu základní přesnost 0,5%) shodují se i s 15 let starým 34401A (15 let nekalibrovaný) +/-1na posledním místě

měření kapacity s malým D porovnání ruční multimetr a LCR metr
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y7K4NHTKt7zzjlmLMXbvrdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

měření odporu se taky všechny shodují s přesností +/-1 na posledním místě

https://picasaweb.google.com/lh/photo/CX4mnsnXeWnwgIxFYTK9CNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

výhoda přístrojů co nejsou kalibrované do tolerance pomocí trimru a šroubováku ale kalibračními konstantami, vyšší přesnost, stabilita hodnot a snadná nová kalibrace pokud jsou k dispozici přesné reference Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1673

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2012, 11:25    Předmět: Citovat

DT9205A je asi 10 let stará "novinka", která patří mezi přístroje, osazené převodníkem ICL 7106, se základním rozsahem 0-200mV. Tím jsou dané jeho základní technické parametry. Pokud pánovi dobře fungují napěťové rozsahy, ale proudové rozsahy pracují s chybou,lze očekávat, že chyba bude přímo na vstupu přístroje.
Tam bych doporučil obrátit pozornost na stav dvojice antiparalalně zapojených diod D1/D2 (1N4007), připojených mezi pojistkou a centrálním přepínačem. Hodnotu pojistky doporučuji zkontrolvat, předepsaná je 500 mA, ale bývají používány i 200 mA.
Bočník je sestaven ze čtyř sériově zapojených odporů, mezi nimiž jsou vyvedeny jednotlivé výstupy pro čtyři rozsahy proudů. Jedná se o odpory: R12=0,01 ohm (ten drát, připojený mezi COM a 20A), R13=0,99 ohm, R14=9,0 ohm a R15=90 ohm. Stanovená přesnost odporů R14 a R15 je 0,5%. Následuje přepínač o jehož nectnostech, které se mohou po jistém opotřebení časem projevit, jsem se již zmínil v prvním svém příspěvku.

Pro PavelFF:
Nemyslím, že byl rozsah 20A nějak "ojebáván". Stejně jako napěťové rozsahy jsou z bezpečnostních důvodů označeny poněkud nelogicky 750, resp. 1000V, i tento proudový rozsah byl původně koncipován pro měření proudů do 10A, i když převodník načítá až do 20A (resp. 2000V). Při proudech do 10A, pak výkonová ztráta na bočníku dosahuje do 1W, což je ještě pro konstrukci bočníku a krátkodobé měření únosné. Bočníky 20A bývají v těchto přístrojích kalibrovány nejen délkou vodiče, ale i zářezy (záseky, jakoby po kleštích, po nešetrné montáži).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2012, 12:24    Předmět: Citovat

To je právě to, co jsem měl na mysli. Všechny ty malé DT830 mají bočníky pro 10/20A individuálně domačkávané na přesnou (v rámci možností) hodnotu. Proto taky nevykazují chyby mimo toleranci (samozřejmě mohu mluvit pouze ty, které mám doma).

Můj "10 let starý" model DT9205A jsem přikoupil ze zvědavosti k nějaké jiné blbině z Aukra asi před 2 lety. I na menších modelech řady 830 je vidět, jak se postupem času modernizovaly(ve skutečnosti se stále zmenšuje síla materiálu svorek, úchytů,plošného spoje apod). Taky neustále klesala cena.

Domnívám se, že DT9205 postihnul podobný vývoj. Cena velmi klesla a kvalita pochopitelně taky. Myslím si, že nějaké ruční doladění bočníku už nedělají - bylo by drahé. Je totiž vidět, že na 10A je údaj ujetý mimo toleranci, zatímco na malých proudech údaje sedí. Při měření napětí je taky přesný.
Další vlna inovací/zlevňování patrně přinese novinku, že normálové odpory nebudou s tolerancí 0,5% ale třeba 1%.

EDIT: Tak jsem svůj DT9205 rozdělal a bočník na sobě má dva stisky od kleštiček, takže nějakým ručním doladěním prošel. Bohužel to bylo kontraproduktivní, neboť odpor bočníku je příliš velký.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2012, 19:13    Předmět: Citovat

Pavle, ale já mám přesně opačný problém. Bočník pro nejvyšší rozsah jsem si doladil sám (velký odpor lze vyřešit jednoduše troškou cínu na jeden z konkaktů nebo prostrčením bočníku dále do díry), ale na jakémkoliv nižším rozsahu mi ukazuje 1__ (mimo rozsah), i když jsem rozsah nepřekročil (rozsah 200 mA, proud 6 mA = 1__).
Otkundes: Tyhle to určitě nejsou, bočník přece nemůže být SMD 0603 (nebo snad i 0402, neodhadnu to). Podívám se po jiných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2012, 20:36    Předmět: Citovat

Máš v nich dobrú poistku 0,2A??
Rozsah 10(20)A a napäťové rozsahy totiž idú mimo tej poistky,teda fungujú, ale rozsahy mA fungujú iba cez tú poistku.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2012, 20:41    Předmět: Citovat

Pojistka je dobrá. Dá se to poznat i tak, že "1__" se zobrazí až po připojení zdroje na svorky, jinak jsou tam normálně nuly. Zkoušel jsem proudy 6 až asi 150 mA, pořád stejný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2012, 20:51    Předmět: Citovat

V tom prípade je prerušený (odpálený) odpor prúdového deliča druhý v poradí - hneď za tým výkonovým bočníkom. Niečo okolo 1ohm.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1673

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2012, 7:42    Předmět: Citovat

PavelFF:
Máte pravdu, výroba přístrojů prochází postupně dílčími inovacemi. Je to vidět i na fotografiích bočníků 20A zakladatele vlákna. Dílčí rozdíly jsou patrny třeba i ve vnějším vzhledu přístrojů z různých výrobních sérií (patice pro zkoušení tranzistorů, svorky pro měření kapacit a pod). Již jsou na trhu dokonce i přístroje, u kterých po sejmutí zadního krytu, nenajdete na plošném spoji součástky, jak je vidíte na fotkách zakladatele vlákna. Tyto jsou osazeny jen ze strany přepínače. Mění se provedení plošného spoje, některé součástky i jejich popisy.

Vojta7:
I přes výrobní změny, stále zůstává zachován základ - voltmetr 0-200mV s převodníkem 7106, který pro rozšíření rozsahu měření používá stále stejné předřadníky a bočníky, ať již jsou na tišťáku označeny jakkoliv. Když si prohlédnete montáž, možná zjistíte toto zapojení proudového vstupu:

Napsal jste:
"Pojistka je dobrá. Dá se to poznat i tak, že "1__" se zobrazí až po připojení zdroje na svorky, jinak jsou tam normálně nuly. Zkoušel jsem proudy 6 až asi 150 mA, pořád stejný výsledek."

Proto bych Vás rád upozornil, že při měření proudu (těch "ampérů"), nesmíte připojit zdroj na svorky! Ampérmetr je nutno zapojit vždy jen sériově do obvodu se spotřebičem. Jinak Vám ty bočníky (a možná i diody na vstupu) budou v multimetrech odcházet stále. Paralelně, tedy přímo na svorky zdroje, lze připojit jen voltmetr!



Bočníky.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Bočníky.JPG
 Velikost:  17.57 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2012, 17:40    Předmět: Citovat

Pro rozsah 20A jsem použil laboratorní zdroj s omezením proudu a pro menší obvod LM317T zapojený jako stabilizátor proudu, tudíž nevidím způsob, jak bych je mohl odpálit.
Teď mi to z nějakého důvodu zase blbne jinak (ukazují jiné blbosti), já se z toho zblázním Mad
Zatím sem psát nebudu, teprve až zjistím příčinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: po říjen 08 2012, 11:53    Předmět: Citovat

Dobře, takže co z vašeho laboratorního zdroje při měření proudu napájíte, nějakou žárovku...výkonový rezistor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
silas15



Založen: Feb 09, 2013
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: ne září 04 2016, 21:19    Předmět: Citovat

mno já jsem teď u toho DT9205A narazil na přesnost. Potřeboval jsem přesně změřit napětí a proud v mA abych dopočítal odpor, která jsem taky měřákem měřil. Nedopočítal jsem se. Potřeboval jsem nastavit měření přepočet úbytku na odporu v MCU. Nakonec jsem si půjčil měřák z práce a najednou ty měření začaly dávat smysl a dopočítal jsem se. Jasně Voltcraft VC 950 nemůžu porovnávat s měřákem za 250 Kč, jen chci naznačit, že to s tou přesností není tak růžový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund