Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepojení 4 vodičové vidlice na 5-ti vodičovou vidlici
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6546
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2012, 20:11    Předmět: Citovat

Co na ty zásuvky revizák? Jestli rozbočuje PEN až v zásuvce, tak je to prase. Chrániče v podstatě ve firmě být nemusí (provozní řád) a nad 25A už vůbec ne. A prohlídka stroje se provádí dle výrobce (nebo zase řád), revize strojů už nejsou..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2012, 20:14    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Jestli rozbočuje PEN až v zásuvce, tak je to prase.

U 1f zásuvek to je OK a u 3f je to prasečina? Proč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 8:10    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
S dovolením se zeptám i já. Jak je to v případě, že jsou ve firmě elektrické rozvody dělané v soustavě TN-C, tedy dvou a čtyřvodičové provedení, ale některé stroje, jako například svářečky, atd. jsou připojené některé 4 kolíkovou zástrčkou a některé 5 kolíkovou? Máme tam hrozně šikovného elektrikáře, který motá všechno dohromady, protože tam nikde nejsou proudové chrániče. Někdy jsou zásuvky 4 kolíkové zapojené na čtyřžilový kabel jak mají být, jiné jsou zapojené 5 kolíkové na čtyřžilový kabel a zem spojená s nulákem. U strojů to dělá taky tak, pokud je stroj s čtyřžilovým kabelem a potřebuje dát 5ti kolík, tak to spojí. Je to povolené, nebo se to nesmí? Píšete, že se to tak nesmí dělat, tak se ptám.


Takovemu "elektrikari" jen na.rat do rukou a pul roku nepustit k vode...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 12:56    Předmět: Citovat

U nás ve firmě jsou totiž většinou hodně staré stroje, které mají většinou jen čtyřžilové kabely. Zásuvky ale ten k...t dává někdy čtyřkolíky a někdy 5 kolíky. Elektroinstalace je ale všude jen čtyřvodičová, takže zásuvky zapojí čtyřkolíky jak má, tedy fáze na fázi a zelenožlutý na zem. U 5ti kolíkových zásuvek to ale zapojí 3 fáze na fázi a nulák spojí se zemí. U strojů vede ven 4 žilový kabel, takže to zapojí stejně, tedy u pětikolíku to spojí až v zástrčce.
Vyjímka je, když dává úplně nový kabel, tak dá nulák a zem dohromady na zemnící lištu a fáze zapojí samozřejmě jak má.
Tak samo když opravuje někde nějaký rozváděč, třeba u jeřábů apod. Udělá tam pavučinu z drátů, všechno pospojované svorkami z tzv. čokolády a pak se diví, že to musí každou chvíli opravovat. To by jste museli vidět.
Revizák je jejich známý, tak ten problémy nedělá. )
Když jsem mu říkal, že má všechno zapojené jako hovado, začal do mě rýpat a dělat mi všude ostudu, tak na něho kašlu. Nejsem elektrikář, ale kdysy jsem takové věci dělal na černo, ale všechno poctivě, né žádné fušeřiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 12:57    Předmět: Citovat

A proč ? Andrea se ptá správně . Kurňa copak už zdravý rozum neplatí s tím nedotýkej se drátů na zem spadlých ? Jaký je pro tebe uživatelský rozdíl mezi zařízením zapojeným na 2/3 a 4/5 drátů ? A jestliže budeš , a to zvláště zde! , vždy předpokládat , že je u 5-ti kolíku chránič , tak by jsi se měl spíše vzdát papírů ty . No a ty varoku si kdyžtak udělej alespoň elůktrické vyučení a pak někoho mentoruj . někde jsi viděl 5vět a bez sebemenších znalostí jejich souvislostí míváš nesmyslné připomínky . Po tom co dělá elektrikář ve firmě se souhlasem revizáka je ti prd .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 13:53    Předmět: Citovat

Však já jsem se jenom ptal a do nikoho jsem tady nerýpal. Narozdíl od nějakého pana BOBOBO!
Co dělám ve svém osobním životě je vám taky prd.
Důležité je co jsem se ptal tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6076
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 14:08    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
TAKJAN napsal(a):
Jestli rozbočuje PEN až v zásuvce, tak je to prase.

U 1f zásuvek to je OK a u 3f je to prasečina? Proč?
I u 1f zásuvek to byla vždycky prasečina, ale ouředně, v zájmu úspory drátů, nařízená.
Kromě toho jsou 1f zásuvky na to rozbočení líp uzpůsobené.
A kromě toho se u 3f zásuvky víc dají předpokládat obtížnější provozní podmínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 15:01    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

U 1f zásuvek to je OK a u 3f je to prasečina? Proč?


Andreo, 3f zasuvky NIKDY nebyli staveny na 3f+PEN. Vzdycky se i v normach pocitalo s tim, ze zasuvka bude 3f+PE a ze N dany spotrebic (treba motor michacky) nepotrebuje. A na 3f+PE+N pro pracovni stroje se VZDYCKY i v starych CSN z osmdesatych let pocitalo s petikolikovymi zasuvkami...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 15:36    Předmět: Citovat

kevin_mitnick napsal(a):
Andreo, 3f zasuvky NIKDY nebyli staveny na 3f+PEN. Vzdycky se i v normach pocitalo s tim, ze zasuvka bude 3f+PE a ze N dany spotrebic (treba motor michacky) nepotrebuje.

A on tu někdo tvrdí opak? Já jsem se ptala na rozdělení PEN na PE a N v 5-kolíkové zásuvce v síti TN-C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2012, 23:24    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Já jsem se ptala na rozdělení PEN na PE a N v 5-kolíkové zásuvce v síti TN-C.


Bod rozdeleni PEN na PE a N musi byt VZDYCKY prizemnen na zemnic s odporem pod 10 ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 8:31    Předmět: Citovat

V 1f zásuvce zjevně nemusí a to je to, na co jsem se ptala, proč to, co je u 1f dobrý je u 3f špatný. Takže jsi kevine pořád mimo mísu.

Ostatní: V síti TN-C tedy neexistovaly 5kolíkové zásuvky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 9:11    Předmět: Citovat

No právěže existovaly . Však jich ještě spoustu mám . Ty řadové bakelitové nožovky 16A . Normálně je stále na všem používám .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 9:15    Předmět: Citovat

No a jak se (podle tehdejší normy) zapojovaly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6076
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 09 2012, 10:58    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
...proč to, co je u 1f dobrý je u 3f špatný...
Záleží na tom, jak vnímáš obsah pojmu "dobrý". Já bych pro toto technické řešení z doby, kdy kilometry drátu byly cennější než lidi, použil spíše známku 4 (dostatečně).

P.S. Norma ČSN 341010 z r. 1965 dovolovala ještě větší prasárnu. Na přechodnou dobu, do zavedení výroby 5p zásuvek (což nastalo 1966), dovolovala použít 4p zásuvku jako 3f+PEN, což už nelze hodnotit jinak než za 5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so červen 01 2013, 23:20    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Trochu navážu, jen to bude obráceně. Dostal jsem se ke staršímu stroji který má 5ti kolíkovou zástrčku a v ní zapojené 3 fáze a žlutozelený. Ten je ve stroji použitý zároveň jako pracovní nula. Stroj se stěhuje a připojuje se pokaždé do jiné zásuvky. Do teď byly k mání zásuvky bez chrániče, kde to fungovalo normálně, ale přibyly i s chráničem. Jenže po připojení do zásuvky s chráničem ho to zákonitě vyrazí. Vzhledek tomu, že je to starý stroj, tak nějaké rozdělení na PE a N nepadá příliš v úvahu.
Je nějaké košer řešení nebo ho připojovat jen do zásuvek bez chrániče?


Třeba tam namontovat trafo 400/230V a pracovní nulu nepotřebuješ.Stačí změřit,kolik ty ovládací obvody na prac.nule berou a podle toho sehnat trafo se správnou wattáží.Odběr toho ovládání se rozdělí na 2 fáze a přes PEN/PE ten proud nepoteče,tak chránič nevyletí.Akorát dáš 1-5k CZK za trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund