Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj lampového zesu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 22:33    Předmět: Citovat

Smysl vychází z definice. I stejnosměrný periodicky kolísavý průběh bude mít tepelný účinek, který se dá vyjádřit nějakou konstantní nekolísavou, tedy efektivní hodnotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 22:47    Předmět: Citovat

Dobrý večer, k tématu už téměř není co dodat, zvrtlo se to na "předmět měření střídavých el. veličin" a to dle mého mínění jen kvůli jedné špatné hodnotě ve schematu, totiž +264V za dvojcestným usměrňovačem, kde by měla být správná hodnota 214*0,9=192,6[V]. A po sepnutí S2 a tím připojení C1 se tento samozřejmě nabije na maximální hodnotu stejnosměrného pulzujícího napětí za usměrňovačem 192,6*sqrt2=272,38[V]. Takže snad žádný rozpor Smile. Po opětovném přečtení vlákna a polemiky o existenci či neexistenci efektivní hodnoty pulzujícího ss napětí vím jen to, že u ss napětí není efektivní hodnota matematicky definována, protože to obecně (na rozdíl od střídavého sinusového průběhu) nelze. (nebo to neumím jen já? Wink )

Naposledy upravil TubeGuru dne út září 18 2012, 22:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5027
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 22:50    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Smysl vychází z definice. I stejnosměrný periodicky kolísavý průběh bude mít tepelný účinek, který se dá vyjádřit nějakou konstantní nekolísavou, tedy efektivní hodnotou.
No dobře, já to jen nějak tuším, ale ty umíš všechno spočítat a odvodit. Kolik tedy je efektivní hodnota dvouc. usměrněného efektivního napětí 230V?

Který měřák tedy ukazuje správně? Ručkový elektromagnetický nebo Fluke?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5027
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 22:54    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
Dobrý večer, k tématu už téměř není co dodat, zvrtlo se to na "předmět měření střídavých el. veličin"....
To nevadí, zas tak velké odbočení to nebylo. Někdy se to zvrtne na mnohem vzdálenější témata (politická témata, osobní pošťuchování) a nikomu to nevadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 23:14    Předmět: Citovat

Efektivní hodnota se dvoucestným usměrněním nezmění, díky té druhé mocnině na znaménku nezáleží, proto jsem napsala, že změří efektivní hodnotu. Akorát že digitální voltmetr s integračním převodníkem měří na ss rozsahu střední hodnotu, na st rozsahu můj stařičký H&H zmateně courá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6104
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 23:14    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
... u ss napětí není efektivní hodnota matematicky definována, protože to obecně (na rozdíl od střídavého sinusového průběhu) nelze...
Proč by probůh nemělo jít spočítat druhou odmocninu ze střední hodnoty kvadrátu?
PavelFF napsal(a):
Kolik tedy je efektivní hodnota dvouc. usměrněného efektivního napětí 230V?
230V

PavelFF napsal(a):
Který měřák tedy ukazuje správně? Ručkový elektromagnetický nebo Fluke?
A neměříš náhodou tím Flukem střídavou složku superponovanou na ss 207V?

Edit: a co ti to ukazuje v režimu AC+DC? Tipnul bych si, že AC 95V + DC 207V, AC+DC RMS 230V (pokud tím tedy měříš dvoucestně usměrněných 230~).


Naposledy upravil tomasjedno dne st září 19 2012, 0:05, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 23:39    Předmět: Citovat

No právě, na střídavém rozsahu se stejnosměrná zložka nepustí dál, a co zůstane, má střední hodnotu 0. A ta efektivní potom asi záleží na tom, jestli je údaj TrueRMS nebo nějaký 1,11x usměrněná střední hodnota toho černého průběhu. (To zas bude mazec. Wink )


mer-fluke.png
 Komentář:
červená - 230 Vac
modrá - 230 V usměrněno
černá - bez ss složky, Uef=100V

Stáhnout
 Soubor:  mer-fluke.png
 Velikost:  19.92 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 7:27    Předmět: Citovat

Pěkně jste mu to tu tradičně po ichtylsku zasvinili Twisted Evil

Jen trochu zodpovědný návrhář necpe nikam elyty s poddimenzovaným napětím, ani s vědomím že to Tesla přežije. Naopak je slušnost použít provozní napětí tak 70% maximálního katalogového. Rozvodné závody jsou někdy schopné krátkodobě narvat do sítě třeba o 20% vyšší napětí. Budete pak čistit bednu od elektrolytu a staniolu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6104
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 7:38    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Pěkně jste mu to tu tradičně po ichtylsku zasvinili Twisted Evil
Klídek, takhle to přece dopadne vždycky, když někdo vyvěsí dotaz a pak už dál nereaguje. Entropie samovolně roste, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Premek_k



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 58
Bydliště: Třinec

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 8:24    Předmět: Citovat

Omlouvám se za opožděnou reakci, vlákno samozřejmě průběžně sleduji. Děkuji všem za reakce, jen upřesnění - samozřejmě ohmův zákon, střední vs efektivní vs maximální hodnota a další zde uváděné výrazy a výpočty mi nejsou cizí. Možná jsem původní dotaz špatně položil, teorie mi je v tomto případě jasná (tudíž i důvod, proč je to napětí vyšší oproti uváděným hodnotám a co vlastně měřím). Chybí praxe, potřeboval jsem potvrdit, že po zatížení toho zdroje to napětí klesne., což se stalo. Mimo to jsem na výstup zkusmo připojil rezistor přepočtený na 70mA "odběru" a napětí poslušně kleslo. (Jelikož nevím, jak zjistit, kolik tam skutečně poteče a s elkama nemám žádné zkušenosti - abych to vyčetl ze schématu, vzal jsem hodnotu 70mA, která je uvedena jako max proud výstupním trafem, přes které je napájená výstupní ELka).
Jak říkám, chybí praxe, takže jsem očekával reakce praktického charakteru - např. připoj takovou a takovou žárovku či (jak bylo uvedeno) takový a makový odpor... Případně komentář k těm kondům - což se také stalo.
Trochu mě mrzí, že to nelze takhle blok po bloku zapojit, oživit a nastavit, ale musí se to spustit celé najednou a doufat, že tam není nějaká bota. Původně jsem zamýšlel, že postavím a oživím jednotlivé části, ale pokud mi zdroj bude dávat správná napětí až v konečném zapojení, je to pasé.

Takže díky všem za reakce a klidně se může pokračovat v rozjeté diskuzi. Pokud bych opět narazil na nějakou (pro mne) zajímavou situaci, dovolil bych si opět se na vás obrátit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 9:46    Předmět: Citovat

Věřím, že ti Ohmův zákon není cizí, ale proč ho tedy nepoužiješ? Hned zjistíš, že zdroj B+3 dává 1,6 mA, B+2 dává 7,4 mA, B+1 dává 41 mA a tedy celkem z B+ teče 51 mA. Z toho spočítáš i náhradní zatěžovací odpory jednotlivých větví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Premek_k



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 58
Bydliště: Třinec

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 9:56    Předmět: Citovat

Uf. Embarassed
Njn, už to vidím. Tahle souvislost mi nedošla. Díky, zase jsem o něco chytřejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5027
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 11:59    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Pěkně jste mu to tu tradičně po ichtylsku zasvinili Twisted Evil
...
Že zrovna tobě to vadí mě překvapuje. "Zasvinění" se kupodivu zatím týká technické problematiky.

Nikdo se tu (zatím) nepokusil vložit stesky na neodvratný zánik západní civilizace, technickou zaostalost dnešní mládeže, zprasené výrobky z Číny, úpadek školství, zkaženost vládnoucí kliky, občanskou otupělost obyvatelstva, ...apod. Dokonce ani nikdo ještě nerozmlouval tazateli jeho záměr, protože je nějakým způsobem ideově či technicky pochybený a podporuje jen další degeneraci lidstva.

Abych se vrátil k vedlejšímu tématu:
Zatím to tedy chápu tak, že pokud odstraníme stejnosměrnou složku, bude efektivní hodnota "zvlnění 100Hz, obálky" asi 99V podle obrázku od Bernarda.
FLUKE ukazuje, že celkové usměrněné (ss+stř.) efektivní napětí je 230V Ukazuje dvě složky - zhruba 209V+95V(jak píše tomasjedno). Rozdíly proti teorii(Bernard) jsou patrně chyby měření a vliv zkreslení sinusovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6104
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 13:20    Předmět: Citovat

Při 230V jsou správné teoretické hodnoty 100~ a 207=
Pokud měříš něco mírně odlišného, bude to zkreslením sinusovky (nelinearita trafa), ořezáním o napětí diod apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Premek_k



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 58
Bydliště: Třinec

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 21:51    Předmět: Citovat

Ahoj všem.
Zes jsem úspěšně sestavil a dá se říct spokojenost. Jediná věc, co mi trochu vadí je brum - a tady bych žádal opět o radu, jelikož mi to opět není moc jasné. Identifikoval jsem vznik brumu ve výstupní lampě EL84. Až po výstupní pot hlasitosti je rušivý signál dá se říct ve snesitelné normě několika mV. Odpojil jsem "buzeni" tohoto potu z preampu a laboroval se samotným koncem. Toto jsou hodnoty, které jsem naměřil:
Ua=+264V
Ug2=+207V (oproti schématu jsem vyměnil R7 za 10KOhm)
Uk=+5.84V
Ig2=5.5mA
Ik=45.6mA

A teď střídavina:
Ug1= max ~10mV/50Hz - dle natočení potu
Ug2=~65mV/50Hz
Ua=~350mV/100Hz (!!!)

podezření padlo samozřejmě na nedostatečnou filtraci zdroje (zvlnění na B1 zdroji naměřeno ~260mV/100Hz - což ale nekoresponduje se stavem na anodě (???)), ale ani po přidání blokování 680uF + 0,047uF se nic nezměnilo. Žhavení stejnosměrným externím zdrojem nemělo vliv.

Po odpojení Ua a Ug2 naměřeno na B1 zdroji ~12mV/100Hz.

Je možné, že se do výstupního trafa indukuje rušení ze síťového ? Ale pak proč 100Hz ? Trafa jsou proti sobě otočena jak vertikálně, tak horizontálně - viz. obr. Nebo je bota jinde ? Co to podezřelé spojení katody se žhavením (označeno jako "A") ?



konec.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  konec.JPG
 Velikost:  54.41 kB
 Staženo:  53 krát


back.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  back.jpg
 Velikost:  25.18 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund