Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Už rostou...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 86, 87, 88, 89, 90  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 01 2023, 20:21    Předmět: Citovat

Honzo, vítej do klubu nás, co jim vykáceli les na "jejich místech". Tohle se mě stalo u nás v Žantovským lese, kdy ten rakouskej Czernín začal plundrovat lesy, co mu byly navrácený. Už je to skoro 5 let, mikroklima zničený, pustina, nikde ani prašivka, dodnes tam nevysadil ani jednu sazenici.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út červenec 04 2023, 15:52    Předmět: Citovat

Ahoj Jirko.
Jak už jsem napsal výše, v oněch březinách houbařím už necelých 50 let (od r. 1975) - tedy od doby, co jsem se na podzim 1974 nastěhoval na sídliště.
Léta to byla pro mně lokalita č. 1 - než se to kolem r. 2000 změnilo. To jsem objevil "novou lokalitu č. 1" (smíšenina, ale převažují jehličnany).
Březina je majetkem singulární společnosti z bylnické části města. Ona březina je rozdělena takovou vodorovnou cestou na část dolní a horní. V té horní se obdobně hodně těžilo už v r. 2010 - tehdá ještě o měsíc později (tj. v půli července!). A tehdy jsem byl nas*aný snad ještě více, než nyní.
Když jsem tam totiž tehdy přišel (byla to SO), tak právě začaly docela růst "praváci". Objevil jsem perfektní místo, kde jich rostlo docela dost a unikátních. Taky tam bylo hafo "rudých značek" na stromech - říkám si: "Evil or Very Mad Tady se chystá "probírka" - doufám, že až na podzim". Když jsem tam pak zase za pár dnů přišel (v UT!), tak to taky všechno už leželo! - museli to pokácet den předtím - v PO Exclamation
A na onom nalezeném místě jsem nacházel jen rozkopané-rozdupané "praváky" - njn. právě tímto místem stahovali klády dolů na skládku. No a "koňák" ten nehleděl po hřibech - ten koukal po kládě a koňovi! Tak tam tehdy zůstala z "praváků" jen fašírka Sad
No a letos?
Od té doby (15.6.) jsem tam ještě nebyl - těžba začala v dolní části, ale hafo značek jsem viděl i nad cestou!
A co mně na tom sere nejvíc Question
Že se začne těžit v létě! Kde byli na podzim; v zimě (celá byla téměř bez sněhu!), anebo zjara (když příroda "spí" !!!) - oni musí začít s těžbou když jsou stromy právě zelené! Žádná úcta k přírodě - jen nahrabat prachy Evil or Very Mad
Počítám, že to všechno skončí (za těžké peníze) někde v Rakousku jako "krbové dříví" - dřevo je dnes v ceně Exclamation

Tuto NE jsem byl "prověřit" svou dosavadní lokalitu č. 1 (tu od r. 2000).
Už definitivně "jedničkou" skončila - jak jsem tu už nejednou (za minulé roky) psal - i tady se za poslední 3 zimy těžilo víc, než za celých těch (víc než) 20 let!
Poslední kapkou byla tato NE - za ty poslední 3 roky jsem tam přišel snad o 80% "tutových míst" - v NE jsem přišel na místo kde růstávaly "janci" a "kozáci". Sice tam 2 osiky zůstaly stát, ale kolem dokola vše vyřezané a halda větví a polen právě v místech jejich největšího výskytu-růstu Exclamation
Takže mám už i po křemenáčích (a vy někteří taky) - byl jsem definitivně znechucený Exclamation Twisted Evil

EDIT:
Tak tady zase (alespoň v té jehličnaté lokalitě) po těžbě hned vysazují (třeba už v únoru, anebo v březnu) - jenže, ... jenže se těch stromečků neuchytí snad ani polovina, vlivem těch letních tropů a nehorázného sucha, které panují už nejméně poslední desetiletí Sad

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1112
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 14:38    Předmět: Citovat

2x větší, trochu vysušený hřib kovář, 1x růžovka. Vše kousek od sebe, jinak absolutně "bezhubno". Požít pod maso nebo do vývaru to šlo. Hůrky u Rokycan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 20:33    Předmět: Citovat

Po deštích, které u nás spadly od začátku srpna mě to už dnes "vytáhlo" alespoň kousek za město na otestování, zda rostou.

kokun už v červnu napsal(a):
Po 3 dnech jsem se tehdy vydal do mé bývalé lokality č.1 - březiny.
K mému velkému zděšení cca 200 bříz už "leželo" (kmeny jeden přes druhý) a na dalších stovkách stromů "rudé značky" - těžba Sad

Od té doby (15.6.) jsem tam ještě nebyl - těžba začala v dolní části, ale hafo značek jsem viděl i nad cestou!Sad
Po cca 8 týdnech se tam hodlám zítra ráno vypravit, abych zjistil a zhodnotil "škody" (rozuměj - na "houborůst").

A dnešní test dopadl následovně (a taky jsem byl nas*aný - zase těžba - i tady!):



stažený soubor (1).jpg
 Komentář:
Výsledek dnešního "testu"
 Velikost:  71.98 kB
 Zobrazeno:  28 krát

stažený soubor (1).jpg



stažený soubor (2).jpg
 Komentář:
Detail těch tří unikátů :-)
 Velikost:  68.32 kB
 Zobrazeno:  32 krát

stažený soubor (2).jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2023, 20:49    Předmět: Citovat

kokun včera napsal(a):
Po cca 8 týdnech se tam hodlám zítra ráno vypravit, abych zjistil a zhodnotil "škody" (rozuměj - na "houborůst").

Taxem tam ráno vyrazil. A "škody z hlediska houborůstu" nedozírné Sad
Dopadlo to, jak jsem předpokládal - klády odtahány na skládku; naděláno mnoho nových "cest" (kudy je stahovali); všechny vrchy a větve bříz se válejí v celé březině (aspoň v té části, kde teď těžili). Ještěže v její další části (zatím) netěžili.
Jestli se jí vůbec ještě dá říkat "březina" (i když ona ani dříve "čistokrevnou" nebyla - ale bříz většina; k tomu ještě třeba sem-tam dub, taky smrk, habr, ...). Teď už je asi většina těch bříz na nějaká cestě, nejspíš do Rakous Sad
A po chvíli, co jsem tam přišel, jsem už dole slyšel příjíždět náklaďák, který ty klády naložil a odvážel. Když jsem pak později z lesa odcházel, viděl jsem "klaďáka" přijíždět nanovo.
Dnes už to tu není ani zdaleka, co to bývalo před nějakými 20÷50-ti lety. A pokud by se to i mohlo vrátit do původního stavu, toho se já už nedožiju Sad

A tady je výsledek mého dnešního "snažení se". Tady je teprve "začátek sezóny" - žádný "smrkáč (jako včera - i když tam jsem byl v jehličnanech), ale jen "dubáci" (a jen malí!):



stažený soubor (3).jpg
 Komentář:
Dnešní "úroda" z březin :-)
 Velikost:  113.21 kB
 Zobrazeno:  33 krát

stažený soubor (3).jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7606
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2023, 20:59    Předmět: Citovat

Ale pěkný úlovek. Snad zítra něco najdu, převážně smrkový les ve výšce cca 500 m. No a když ne, tak se projdu po lese a kopcích Razz
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2023, 21:06    Předmět: Citovat

Díky - a od tebe si pochvaly zvláště cením (a teď to nemyslím ironicky).
Měj se - věřím, že taky nepřijdeš s prázdnou (pak se tu pochlub) Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7606
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so srpen 12 2023, 18:05    Předmět: Citovat

Takže. Převážně jehličnatý les, výška 480-550 m na rozhraní okresu Rocikány a Beroun. Přivezl bych si tak 15-20 ks klouzků a na ty jsem se vyprd Laughing
Tak jsem se prošel po lese, poseděl, pokoukal, vykoupal se v rybníku a jel zas domů Smile
Byl jsem v místech, kde jsem loni v září nasbíral plnou Lidl tašku a sotva ji dotáhl na vlak. Tak ještě není létu a houbařské sezoně konec.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 11:09    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Přivezl bych si tak 15-20 ks klouzků a na ty jsem se vyprd Laughing

Tak jsi z nich mohl mít dobrou omáčku, anebo třeba jen smaženici.
Můžeš je vidět i na mém předchozím snímku. Když je najdu, musím je nosit odděleně od ostatních hub, páč by pak byly i všechny ty ostatní olepené od těch jejich slizkých hlaviček. Tak je nosím (navrchu, nad ostatními houbami) v otevřeném igelit. sáčku!
Tentokrát jsem je dal sušit (do pozdější směsky). Předtím je dobré ty slizké hlavičky oloupat.

Včera jsem byl testnout ještě i můj rajon č.3 - výsledek je v příloze. Plus 1 klíšťák Sad
Zase jsem potkal (nejméně) 3 Slováky (trojici, z nichž 2 tu byli i loni, páč mně hned poznali, třetí z nich byl "nováček") - přivítání bylo: "Á - "hríbovné" Laughing
Dobře si pamatovali, jak jsem jim vloni říkal: "Tuná sa platí hríbovné - a ja to vyberám" Shocked Laughing (A dostal jsem tehdy "hríbovné" - plechovkového Radegasta) Smile
A hřiby "smrkáči") - červavost tak 30÷40%, tak jak je to u letních běžné. Mušky "bedlobytky" v létě kladou (přímo do podhoubí) o 106 Sad



stažený soubor (4).jpg
 Komentář:
Žádná hitparáda - zato "všehochuť" :-)
 Velikost:  76.69 kB
 Zobrazeno:  30 krát

stažený soubor (4).jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne srpen 13 2023, 12:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7606
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 11:17    Předmět: Citovat

Zítra vyrazím na Brdy, ne na houby, ale na túru. Aspoň prozkoumán terén a když to bude dobrý a něco poroste, tak ve středu vyjedu na sběr Very Happy
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 12:25    Předmět: Citovat

Tak já to určitě (aspoň na nějaký čas) zatím zapíchnu - ode dneška, celý týden!?, "tropy".
Už včera - jižní (osluněné) svahy v lese vyprahlé, jako bychom tu ani vydatné deště neměli.
Jenže u nás je to tak - kam jdu na houby, vždycky do kopce (njn - Valašsko)! Pokud spadne nějaký "slejvák", to jakoby ani nepršelo - všechna voda "slítne" z kopců do potoků a za 2 dny "Sahara" zase Sad  Aby u nás rostly houby, tak musí pršet tak, jako minulý víkend - drobně, zato vytrvale a dlouho, aby se něco stačilo vsáknout i do země Rolling Eyes

Ještě ke včerejšku:
Přišel jsem do rajonu, ani ne dostatečně brzy, ale ani pozdě.
Ještě jsem toho moc projitého neměl a už mi tam hned 2 vlezli (otec se synem). Říkal jsem si: "Vás mi tu byl čert dlužen". Když se ale hnali dál, tak si zase říkám, že mi moc "škody" nenadělají, že to mají "od km" (zvláště kluk lítal po lese jak "urvaný vagon"). Přesto (a nejen oni, později i Slováci) té "škody" stačili nadělat dost, odřezků jsem pak nacházel víc, než bylo zdrávo Sad
A nejen včera, ale už i předvčírem bylo jasno- slunečno. A to taky není to pravé, ořechové. Já mám raději podmračeno, to může raději než slunce, třeba i "soplit" (mrholit).
A řeknete si proč? - přece svítí slunce, dobrá viditelnost, ... Opak je pravdou, když svítí slunce, jsou velké kontrasty! A obzvlášť zrána - slunce je nízko. Při chůzi proti němu - oslňuje, po slunci se zase dělají dlouhé stíny a zase není dobře vidět! A když je podmračeno? Je sice šero, ale oči se přizpůsobí a světelné podmínky se nemění, jsou stále stejné - proto se dají houby lépe hledat.
Takže tolik má zkušenost Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne srpen 13 2023, 13:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1633
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 12:49    Předmět: Citovat

Hele, co vůbec s tolika houbama děláte? Já se roky bavím jejich určováním, ale skoro to nežeru. Pět kovářů, co manželka najde v práci, se nasuší a vystačí nám na rok. I v době, kdy jsem toho žral víc, jsme jednu litrovku sdělávali několik let. A dvakrát do roka jsem si udělal nějakou nehříbkovou chuťovku. Nebo třeba tři skleničky od jogurtu kyselých.
Vloni jsem obral pařez s opěňkami. Leží to v mrazáku dodnes...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8822
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 13:02    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Hele, co vůbec s tolika houbama děláte? ...

No - to musíš číst vlákno i pozpátku - tam se dočteš Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: ne srpen 13 2023, 18:57    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes zkusil Blanensko - okolí Letovic. Pár klouzků, jinak nic. A sucho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7606
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: po srpen 14 2023, 23:28    Předmět: Citovat

Dnes, na Brdech. V lese celkem mokro, ráno tam byla solidní rosa. Nešel jsem "na houby", ale podél cesty jsem pár kousků potkal. Hodně klouzky.


houba.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.31 kB
 Zobrazeno:  39 krát

houba.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 86, 87, 88, 89, 90  Další
Strana 87 z 90

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund