Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlídání délku kyvu u kyvadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 15:03    Předmět: Citovat

Jo, ty tam máš magnet, tak to jo. Já myslel, že to má přitahovat to kyvadlo, a mosazné by se nepřitahovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6027
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 16:23    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Magnet je připevněný na ladícím šroubku a ten je zhruba 10cm pod vlastní čočkou kyvadla.

Jo tys tam dal magnet? Tak to si piš, žes tím významně změnil rychlost chodu hodin (zrychlil je). Tedy pokud je mezera mezi magnetem a (permalloyovým?) jádrem elektromagnetu rozumně malá, což předpokládám.
Já když jsem jenom lehce zmagnetoval konec té regulační tyče (pošmudláním malým knoflíkovým magnetem), tak se mi hodiny zrychlily o půl minuty za den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6027
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 16:33    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
A kurňa, nechceš mě zaměstnat na pozorování? U rulandy bych se rád občas juknul. Smile

Dneska jsem přidal ještě jeden čítač, takže jedním měřím odchylku od synchronní polohy a druhým čítám kmity - chystám závěrečné měření pro p. Janíka. Spotřeba rulandy zřejmě stoupne Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 17:12    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
jova1 napsal(a):
Magnet je připevněný na ladícím šroubku a ten je zhruba 10cm pod vlastní čočkou kyvadla.

Jo tys tam dal magnet? Tak to si piš, žes tím významně změnil rychlost chodu hodin (zrychlil je). Tedy pokud je mezera mezi magnetem a (permalloyovým?) jádrem elektromagnetu rozumně malá...

U té tvé cívky s jádrem je to možné, ale já mám pouze vzduchovou cívku bez jádra.
Magnet mém orientovaný tak, aby byl k cívce při impulsu přitahovaný. Je v tom problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6027
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 17:34    Předmět: Citovat

S cívkou bez jádra máš podle mne zbytečnou ztrátu síly. Obvyklá konfigurace je cívka s jádrem a magneticky měkký protikus.
V přitahování problém není, já taky přitahuji.

Mimochodem, doufám že to neděláš pro Němce. Mají to už 5 let patentované Evil or Very Mad dederoni jedni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 20:21    Předmět: Citovat

Pro představu jak cvičí ta cívka bez jádra s magnetem cca 1g.
Kolmo vzhůru vyskočí tak zhruba 8cm.



Film.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Film.zip
 Velikost:  187.21 kB
 Staženo:  98 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 21:06    Předmět: Citovat

Jak je to se vzájemnou orientací? Cívka má asi osu v radiálním směru kyvadla, a při proudovém impulzu má severní pól třeba nahoře. A co ten magnetík? Ukazuje severem dolu, nahoru, k dolní úvrati, k horní úvrati?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 21:45    Předmět: Citovat

Cívka i magnet mají osu v radiálním směru kyvadla a vzájemnou orientaci mají takovou, aby se při pulsu přitahovali.


Grafika1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Grafika1.png
 Velikost:  3.61 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 22:11    Předmět: Citovat

Jestli v tom nebude problém. Tak, jak to má tomasjedno, působí síla na kyvadlo vždy tak, že ho k sobě přitahuje pro jakoukoliv okamžitou odchylku. Dva nesouhlasné póly magnetů se nejvíc přitahují, pokud jsou proti sobě čelem na společné ose. Pokud jsou jejich osy sice téměř rovnoběžné ale od sebe vzdálené, ta síla asi nebude monotónní funkcí té vzdálenosti, někde se třeba budou i odpuzovat. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2012, 22:18    Předmět: Citovat

To je zajímavá myšlenka. Zítra vyrobím klasický elektromagnet s měkkým jádrem a ověřím, jak se chová oproti té mojí variantě cívka-magnet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2012, 17:55    Předmět: Citovat

Tak už ta nová cívka pulsuje na věži. Jádro z hřebíkové oceli, vzdálenost do 2mm od seřizovacího ocelového šroubu. Zítra ráno uvidím jestli to bude v synchronizaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2012, 18:09    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Mimochodem, doufám že to neděláš pro Němce. Mají to už 5 let patentované Evil or Very Mad dederoni jedni.

Příjemně mne překvapilo,že jsi nezapomněl a uvedeš výsledky celkového vyhodnocení.Velice mne zajímá
dosažená týdenní odchylka mechanických kyvadlových hodin s funkční synchronizací.
Druhý dotaz se týká citovaného odkazu na patentový spis.Jsou někde dohledatelné obrázky uvedené ve
spisu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6027
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2012, 19:43    Předmět: Citovat

JanikPetr napsal(a):
Příjemně mne překvapilo,že jsi nezapomněl a uvedeš výsledky celkového vyhodnocení.Velice mne zajímá
dosažená týdenní odchylka mechanických kyvadlových hodin s funkční synchronizací.
Upřímně řečeno, není mi jasné, co si od těch výsledků slibuješ.
Když vím, že mi krystalový časový normál dělá zpoždění 0,3 s/týden, a když mám hodiny naučené na synchronizaci, tak není problém demonstrovat měření, při kterém
- vlastní stroj bez synchronizace naladím na chod rychlejší např. o 2 s/den
- na začátku měření nastavím kyvadlo do polohy 0,3 s za synchronní polohou (to je asi 80% délky trvání půlkyvu). Kdyby ti vrtalo hlavou, jak to udělám, tak tedy tak, že kyvadlo nastavím o půlkyv za synchronní polohu a pak si asi hodinu počkám, než dojde do kýžené polohy. Měřením stanovím okamžik O, od kterého se bude měřit týdenní odchylka hodin.
- následující cca 4 hodiny půjdou hodiny svou vlastní rychlostí, až dojdou do synchronní polohy, v níž se budou aktuálně o 0,28 s předcházet.
- po zbytek týdne půjdou hodiny v synchronu s normálem, tj. s odchylkou -0,3 s/týden, a na konci týdne budou mít odchylku 0,000 ± 0,005 s. Jinými slovy, svým kyvadlem a ciferníkem naměří za týden od okamžiku O 604.800,000 ± 0,005 s.

K čemu ti bude informace, že za týden byla odchylka hodin < 5 ms?

Kdyby tě zajímal jiný údaj, a sice maximální aktuální odchylka hodin od přesného času v průběhu celého týdne, tak není problém naaranžovat měření tak, aby byla max. ± 0,15 s (polovina týdenní odchylky krystalového normálu).

Jediné, co je relevantní, je
- odchylka časového normálu, na který se to synchronizuje (u mne aktuálně -0,3 s/týden a nebyl by technický problém to zmenšit - vzhledem k týdennímu intervalu nátahu to ale nemá smysl),
- zda se hodiny celý týden udrží v synchronu. Až mne přestane bavit s nimi blbnout, tak to zkusím (teď uvažuji, že bych do nich fixně zabudoval optickou závoru na kotvu, abych mohl kdykoli rychle zkontrolovat jejich přirozený chod),
- zda jim to vydrží celý rok - což se uvidí za rok Laughing

Obrázky k tomu patentovému spisu budou nejspíš obsaženy v pdf, které je možné si z té patentové databáze stáhnout (roční předplatné na stahování je 39 US$). Jiný odkaz jsem nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 9:19    Předmět: Citovat

Zatím to vypadá dobře, první návštěva a kyvadlo se zdá visí v synchronizaci. Zajdu se tam ještě několikrát dneska podívat a poreferuji.
Ještě k té přesnosti. Vůle na převodech dělá na minutové ručice cca 3-4minty, takže podle toho, jestli jde minutová rafika nahoru nebo dolů, se ciferníky stejně buď zpožďují, nebo předchází i při absolutní přesnosti stroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne listopad 11 2012, 19:07    Předmět: Citovat

Byl jsem se tam podívat běhen dne třikrát a vždy to bylo v synchronizaci. Teď budu muset nějak doladit tu časovou základnu. Už jste někdo vymyslel to napojení na DCF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Další
Strana 14 z 16

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund