Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlídání délku kyvu u kyvadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2012, 0:18    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Příčinou je vertikální poloha ciferníku. Řešením je tedy uvedení ciferníku do horizontální roviny.

Ne, příčinou je nevyvážení rafiky, a to se projevuje za jistých okolností Smile
Horizontální poloha je pro spáče prima, ale kyvadlovým hodinám se závažím moc nesvědčí a na ciferník je pak blbě vidět...

Bernard napsal(a):
Důsledkem je, že dolu běží minutovka rychleji, nahoru pomalejc. Elegantní řešení spočívá v nelineární minutové stupnici, která zároveň navozuje intenzivní pocit relativity času.

Omyl - důsledkem je, že dolů běží minutovka pomaleji. Zvětší se rozkmit kyvadla. Viz diskuse o pár stránek zpátky.
Nelineární minutová stupnice nic neřeší, protože odchylka není tak velká, aby se to okem poznalo (a to ani bez synchronizace - stoupací a klesací půlhodina se liší cca o 0,1 s). Problém je v něčem jiném - ta nepravidelnost chodu zvyšuje nároky na mohutnost synchronizačních pulsů. Takže na výběr je a) vyvážit rafiku, nebo b) posílit impulsy. A protože chci ty hodiny uvést do mechanicky co nejpreciznějšího chodu, abych jejich vlastní chod znásilňoval synchronizátorem co nejmíň, zbývá mi jen volba a).

P.S. před časem tu padl argument, že el. synchronizací hodin se způsobí, že bude zanedbávána údržba. Při nenásilném přístupu k synchronizaci tento argument myslím padá - hodiny si samy řeknou, že jim kondice slábne a už se neudrží v synchronu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2012, 14:59    Předmět: Citovat

Někde jsem se v úvahách spletl - ta minutová rafika když jde s kopce, tak mi hodiny přeci jenom urychluje. Nejspíš je za daných okolností významnější vliv interakce kyvadla s krokovým mechanismem než nelinearita gravitační "pružiny" oscilátoru.
Provizorně jsem tu rafiku skoro vyvážil (moment redukoval na cca 1/3 původní hodnoty, tj. na 0,095 mNm) a po této úpravě mi tíha rafiky
- mění rozkmit kyvadla až o ± 1%
- mění rychlost chodu nesynchronizovaného stroje až o ± 9.10e-6 (~ 0,8 s/den), což je 1/6 aktuálního pásma synchronizace.
S tím bych už se asi prozatím spokojil.

Pro zajímavost přikládám fotky rafiček Laughing



obe.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obe.jpg
 Velikost:  105.36 kB
 Staženo:  42 krát


min.jpg
 Komentář:
minutová - po vyvážení

Stáhnout
 Soubor:  min.jpg
 Velikost:  89.3 kB
 Staženo:  42 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2012, 19:30    Předmět: Citovat

Tak u mě je něco špatně. Sad
Obvod jsem cvičně namontoval na věžní hodiny a ono nic. Bohužel se v synchronizaci neudrží. Zatím netuším kde je chyba. Síla pulsu by snad měla být snad dostatečná, vyhodí mi to na cívku opačně položený magnet 10x10x2mm skoro 10cm vysoko. Nevím, možná jsem měl moc rozdílné kmitočty na kyvadle a generátoru. Bylo to částečně proto, že nebyl čas přesně nastavit U114D na 1Hz, trochu schválně, abych si ověřil co to dokáže uhlídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2012, 23:49    Předmět: Citovat

To je v pořádku, takhle jsem taky začínal Laughing

Dneska jsem snad dokončil mechanické vyladění hodin citlivým seřízením třecí spojky na minutové hřídeli, přeleštěním jednoho kluzného ložiska v převodu na hodinovou rafiku, vycentrováním ciferníku, vymezením vůle minutové rafiky a nalezením její optimální polohy (má tam 4hran). Zdá se, že se mi podařilo stlačit krátkodobé fluktuace rychlosti zkompletovaného stroje pod ±1,5.10e-5 a rozkmitu pod ±2%.

Edit: jak tak pozoruji jdoucí stroj poslední dvě hodiny, tak se to ještě usazuje a fluktuace se zmenšují. Záběh má něco do sebe...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 9:57    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Někde jsem se v úvahách spletl - ta minutová rafika když jde s kopce, tak mi hodiny přeci jenom urychluje. ...


To není žádný převratný objev. Z kopečka dolů se vždycky běží rychleji než nahoru do kopečka.

Udělej tento pokus: nalož si na zádra bágl s 20 kg zátěží. Vezmi stopky a změř, kolik času potřebuješ na vyběhnutí na nejbližší kopec a pak změř, kolik budeš potřebovat na seběhnutí dolů. Very Happy

Krom toho, správně hezky česky má být z kopce a ne s kopce. Doporučuju samostudium cvičebnice jazyka českého pro 4.třídu základních škol. Very Happy

Až vyladíš a zaběhneš kyvadlo, tak ho můžeš používat na dvě věci: (1) na měření gravitace a (2) na předpovídání budoucnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 10:27    Předmět: Citovat

psychosalam napsal(a):
...Z kopečka dolů se vždycky běží rychleji než nahoru do kopečka...
Hezký příměr, ale poněkud kulhá. Záleží na tom, čím je rychlost pohybu určována. Jestli fyzickými schopnostmi báglonosiče snažícího se o strhán í rekordu, nebo jinými vlivy. Nevím jak ty, ale třeba takový třímetrový žebřík zdolávám nahoru rychleji než dolů. Moji rychlost totiž v tu chvíli neurčuje fyzická zdatnost, nýbrž to, jak snadno/jistě nacházím další šprušli.

U hodinového kroku se potkává několik vlivů ovlivňujících rychlost v závislosti na rozkmitu, a záleží na jejich souhrnu. Měl jsem např. příležitost měřit rychlost chodu hodinek Omega s koaxiálním krokem, a ty šly z plného nátahu nejdřív konstantní rychlostí - pak asi v polovině nátahu začaly mírně zrychlovat, a až ke konci nejdřív zvolna, pak prudce zpomalovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 10:35    Předmět: Citovat

psychosalam napsal(a):
Krom toho, správně hezky česky má být z kopce a ne s kopce. Doporučuju samostudium cvičebnice jazyka českého pro 4.třídu základních škol. Very Happy

Když už doporučuješ literaturu, bylo by dobré uvést přesně titul, vydavatele a rok vydání. V pravidlech platných v době mé 4. třídy základky platilo, že "s kopce" znamenalo shora dolů po povrchu kopce, zatímco "z kopce" znamenalo z hlubin kopce na jeho povrch.
Co říkají dnešní pravidla, je mi celkem buřt - nepovažuji za potřebné učit se je znovu při každé pomatené aktualizaci. Laughing ÚJČ má poradní hlas v rozhodování, podle jakých pravidel se bude dnes vyučovat. Rozhodování o tom, jakými pravidly se bude řídit můj psaný projev, zůstává mně.

P.S. A na předpovídání budoucnosti mám křišťálovou kouli. Z přírodního křišťálu, žádná imitace Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 13:53    Předmět: Citovat

Líbil se mi tenhle příspěvek z jedné jazykové debaty Smile

Anonym433447 20.06.2012 11:09
Tož to sú problémy. Esli z kopca, s kopca, nebo dúle je jedno. Hlavně, že je na konci hospoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 14:29    Předmět: Citovat

Plzeňáci to mají vyřešeno, můžou říct "ze s kopce". Případně ze skopce, pokud se to hodí.

Pohyb má své záhady i na rovině. Když rozvrtím minci, kroutí se nejprve okolo radiály, posléze se začne odvalovat po obvodě. A čím menší úhel k rovině, tím větší frekvence toho jejího houpání, až najednou šlus, frekvence padne na nulu. Neumím si to vysvětlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 14:42    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Plzeňáci to mají vyřešeno, můžou říct "ze s kopce". Případně ze skopce, pokud se to hodí.

Myslíš pražácí, protože plzeňácí by nic takového neřekli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 14:49    Předmět: Citovat

Zbytečně mnoho Plzeňáků je náplava...

Nějak tuším, že ten příklad s mincí má úplně triviální matematický popis, jen ho neznám zpaměti.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 16:03    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
... plzeňácí by nic takového neřekli.

Tak dobře, neřekli. Ale kdyby náhodou řekli, vůbec by mi to v uchu nezaskřípalo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 16:28    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
...plzeňácí by nic takového neřekli.
Když jsou ze z Plzně, tak někdo jiný zase může být ze z kopce, ne? Japatotedabude?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 16:33    Předmět: Citovat

A odkudpa ty seš? Plzeňácí jsou z Plzně, ze z Plzně říkají pražácí, aspoň jsem to nikdy neslyšela říkat plzeňáka, ale pražák to říká každý druhý a děsně se tomu tlemí. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 06 2012, 16:50    Předmět: Citovat

Závidíš? (to tlemení) Laughing
Jo, v rodném listu mám napsáno Praha - Podolí.

P.S. vrcholem dokonalosti je "od ze z Plzně", což pochází od Miroslava Horníčka, rodilého Plzeňáka Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další
Strana 12 z 16

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund