Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regenerace ČB obrazovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 12:39    Předmět: Regenerace ČB obrazovky Citovat

Zdravím.
Mám doma ČB televizi CAPELLA u které byla totálně slabá obrazovka - abych něco viděl, musel jsem zcela zatemnit a při nastavení max. jasu a kontrastu byl obraz negativní a velmi rozostřený (obrazovka sovětská 61LK4B). Řekl jsem si, že než tu obrazovku vyhodím, pokusím o její regeneraci. Protože ale nemám regenerátor, přemýšlel jsem nad nějakým jednoduchým řešením.

Zapnul jsem televizi a nechal jí cca 20min hrát aby se zahřála. Vzal jsem elektrolyt 100M a nabil na cca 200V. Připojil jsem ho k obrazovce při zapnuté televizi - plus na g1 a mínus na katodu. Toto jsem provedl ještě dvakrát. Pokaždé jsem pozoroval výrazné zlepšení obrazu a po těch třech regeneracích je obraz už téměř perfektní. Protože mám ve své sbírce víc televizorů se slabší obrazovkou, zkusil jsem tento způsob ještě u Bajkalu (obrazovka Tesla A61-120W), kde jsem hned po prvním připojení kondíku dosáhl jas i kontrast o 100% lepší a obraz se výrazně zaostřil.

Co si myslíte o tomto možná trochu drastickému ale jednoduchému způsobu regenerace? Myslíte že by to tak šlo i u barevné obrazovky? Mám jich tu taky pár nachystaných k likvidaci tak bych to mohl časem zkusit...

Pozn.: ze začátku jsem zkoušel nižší kapacity toho kondíku (1 - 10M) ale teprve ten 100M slavil úspěch Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 13:07    Předmět: Citovat

Jistě, že můžeš. Normálně odstřeluju vyčerpané zbytky z katod kondíkem 2x2uF/1kV. Dlužno podotknout, že u některých delta-obrazovek (třeba v R202) jsem musel ty dvě sekce použít v sérii a každou nabít na kilovolt, jinak často ani jiskra nepřeskočila. Ale už to chtělo hroty s poctivou izolací...
No a u některých Videocolorek to bylo vůbec k ničemu. Jinak většině obrazovek se povedlo natáhnout život (třeba i za cenu mírného nesouběhu šedé stupnice) nejméně o půl roku, ale vím o jedné, co takto hraje pohodově už šestý rok.
Není to ten nejsprávnější způsob regenerace, je však účinný.


Naposledy upravil Hill dne ne srpen 23 2009, 18:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 17:29    Předmět: Citovat

Taky jsem si jednu dobu hodně regeneroval a barevné "inlajny" šly o hodně líp. Sovětské delty v Tesla Color a dalších odvozených typech na regeneraci moc neragovaly. http://www.oldradio.cz/regenerace.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 18:49    Předmět: Citovat

Se zapráskáním do do barevné obrazovky mám dobrou zkušenost (Tesla Color 439), jak říká Hill trochu pak chtělo dotáhnout rozdíly ve změněné strmosti jednotlivých děl. Mezitím se ale objevil další problém, který s bastlírnou ani tak nesouvisí a tím je program - na ty sračky se prostě nedá dívat! Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 21:26    Předmět: Citovat

Plný souhlas. A ty programy, které ještě za něco stojí, jsou vesměs barevně nic moc (nebo je někdo tak dlouho digitálně vylepšoval, až je definitivně zčunil), takže ani moc nevadí, když se nepovede dostat trysky do souběhu po celé délce charakteristik... to jako že téměř černá a bílá jsou bez odchylek, jen středně šedá jde třeba do lahvově zelené... ale to dělaly i filmové pozitivy od firmy ORWO, tak si divák může myslet, že to tak mělo být...
Kdyby tak někdo věděl, kde vzít 11LK2B do TVP Elektronika 11, to by byla věc - už si ji totiž počtvrté netroufám prásknout a slábne a slábne.
A taky zmizely 25LK1C a 25LK2C do Elektroniky 430 a 431. Ale to už asi brzy budou spíš sběratelské kousky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 21:42    Předmět: Citovat

obrazovku do C430 mám jakožto jedinou součástku po té památné televizi, vypadala tak úhledně tak jsem ji nevyhodil:)) jak říkáš, jako sběratelský fetiš. V té šílené televizi totiž jinak odcházelo úplně všechno: tranzistor ve zdroji/jiný tranzistor ve zdroji/IO ve videozesilovači/IO v předvolbách/anténníPIN útlumový člen/diody ve zdroji/elyt v nf zesilovači/ a dál už si radši nepamatuju Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 22:15    Předmět: Citovat

V té 430 mi už neostří zelená a ani jsem do ní nedával UHF, konečně v kabelovce vyšší kanály, než K12, stejně nemám. Ani taky nevím, jestli ještě chodí na 12V.
Ta 431 se povedla, na to, že 15let sloužila na půdě holubům za bidýlko a nejen to, ani moc nepotřebovala. Jen instalovat PAL dekodér a vyměnit tři nebo čtyři elektrolyty. A proříznout a znovu zaizolovat zproráženou patici kolem přívodu ostřicího napětí. Barva se ustálila až po výměně vazebních keramických kondíků do RGB budiče a třeba na zkoušení rozvodů STA za pomoci útlumových článků odvedla (a v dílně odvádí) dobré služby. Takže, až doslouží, asi použiju tuner z nějakého videa a něco jako http://www.nickl.de/Start.htm?Products.Displays.SL10X;Lang=Gr .
Konečně 8 předvoleb a tuner z videa Sharp (s hyperbandem a včetně mefky) už mi slouží v té černobílé Elektronice 11, na kterou se mi vešel i indikátor z B70. S tou se ale dá hledat signál jen večer, když okolní světlo nepřeřve obraz...
Jestli vůbec stojí za to se hledáním signálu ještě nějak vážně zabývat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
arcikam



Založen: Apr 27, 2005
Příspěvky: 14
Bydliště: slovensko

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 10:27    Předmět: Citovat

Mam schemu na regenerator obrazoviek(ciernobielych aj farebnych).Ak je zaujem oscanujem a poslem mailom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 17:07    Předmět: Citovat

zdravím, když probíráte obrazovky: nedavno jsem objevil ve skepě obrazovku 16LK1B. Bohužel nevím v jakém je stavu a nemám možnost ji zkusit. Jen si myslím, že když jsem ji před dvaceti lety nevyhodil, asi by nemusela být vadná. Nechcete ji někdo ? (pochopitelně zdarma)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 17:49    Předmět: Citovat

Díky za reakce,
výše popsaným způsobem jsem ještě zregeneroval 3 barevné obrazovky: PHILIPS A48EACOOX (z grundiga) - tady se mi nepodařilo dosáhnout souběh trysek, ale kontrast stoupl několikanásobně, dále obrazovku z Color Oravana (tu německou) - hraje jako nová a nakonec Teslu 561QQ22 v color 419 - tam se mi podařilo při regeneraci zlikvidovat SUčko ve zdroji, ale regenerace dopadla dobře, obraz je stoprocentně lepší než byl.
Ještě bych potřeboval zregenerovat prastarou obrazovku z TVP Mimosa (rv. 1965) - mám dvě a jedna horší než druhá... Tam mě ale po připojení kondíku jiskra nepřeskočila, asi by to chtělo vyšší napětí. Máte někdo zkušenosti s regenerací takto starých obrazovek?
Taky jsem si všiml jedné věci. A to že obrazovky slábnou ikdyž nejsou v provozu. Sbírám televizory už víc jak 10let a například v Oravě 128 (rv. 1968) byla ještě v roce 1998 výborná obrazovka. Od té doby ta televize hrála maximálně desítky hodin - každý rok (někdy i víckrát do roka) nechám všechny televize chvíli hrát aby se formovaly elektrolyty atd. A pozoruju že právě tyto staré televize mají každým rokem slabší obrazovku - vysvětluju si to jedině tak že do obrazovky mírně proniká vzduch a když nehraje, nezahřívá se getr a katoda se "tráví"... Zajímavé je že když jsem jako kluk tahal z kontejnerů tyto staré televize, tak měly téměř všechny dobrou obrazovku - i v televizi která před tím nejmíň 10let ležela ve sklepě obrazovka svítila jak žárovka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 18:54    Předmět: Citovat

myslím si, že regenerovat katodu s připojeným VN je zbytečné a regeneraci to neovlivní, takže to SUčko odešlo zbytečně...
razance regenerace se dá zvýšit vyžhavením vlákna na vyšší teplotu, až to praskne. Někde:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 19:38    Předmět: Citovat

>>Urbánek: zapoj dva kondíky do série a nabij každý zvlášť. A pak to zkus znovu. Někdy to mělo úspěch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: út květen 16 2006, 21:00    Předmět: Citovat

kdysi jsme běžně prodlužovali život obrazovkám v TV s koncem s PL500(4) tak že se navinulo několik závitů (už si nepamatuji kolik) třeba zvonkového drátu na jádro vn trafa a připojilo se na žhavení obrazovky. Místo vlákna obrazovky se tam buď dal odpor anebo se pouze prozkratovalo. Ostatní elky to zvýšení žhavení o 6 V ani nepoznaly.
Některé TV takto běhaly i několik let, ale některé třeba jenom měsíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá únor 12 2010, 21:05    Předmět: Citovat

ty výměny elektronového systému, které dělal a pak přestal dělat RETON, už po nich nikdo nepřevzal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: pá únor 12 2010, 21:44    Předmět: Citovat

To pride podobne ako z elektronkami . O 15 rokov to zacnu znovu robit za cenu oktavky..... Laughing
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund