Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lampový zeslovač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brúdr
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 21 2006, 10:32    Předmět: Lampový zesilovač + trafa z GESu Citovat

Zdar chlapi,
četl jsem si tuto diskuzi a docela mě zaujala. Četl jsem ale pouze asi 4 stránky, takže nevím, jestli to již někdo nezmiňoval. Pokud ano, tak sorry.
Chtěl bych zde přidat pár postřehů.
Zmiňovaný lampový zesilovač je koncový stupeň v jednom z nejjednodušších provedení (to neznamená že špatném, naopak). Tak jak je koncipovaný bych tipoval jeho použití spíš jako nástrojový zesilovač např. ke kytaře. Z toho důvodu i zmiňované zkreslení způsobované výstupním transformátorem je spíše plusem než na škodu. U kytarových zesilovačů je horní přenášený kmitočet kolem 6 - 8kHz, kde se zkreslení na trafu (viz uvedená měření) pohybuje kolem 10%, což je poměrně dobré.
Pokud chceš lampový zesilovač použít pro reprodukční techniku, tak doporučuji spíše jiné zapojení. Velmi dobrý stavební návod se vším všudy byl v AR někdy tak kolem roku 2000 - 2002.
Kdybych ještě mohl porovnat kvalitu elektronek - nekde jste se o tom zmiňovali, tak (podle výrobce):
1. Svetlana
2. JJ
3. Elektro Harmonix
4. Sovtek
atd.
Pokud seženete staré TESLY (nepoužité) jsou naprosto bezkonkurenční, obzvláště ve speciálních provedeních. Např. klasika ECC83 - speciální provedení - E83CC, ECC803S apod.
Přeju hodně štěstí s tym pertinaxem (a se stavbou lampáku).
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 21 2006, 20:15    Předmět: Citovat

No je to prosté - schválně jsem hrábnul do dokumentace :

1. Studio Magnetics AR2400 - měřící protokol udává - podle toho, která stopa - S/N 56-60dB, 59-64dB/IHF A, to vše bez Dolby, dbx apod. Se zařazeným Dolby C se odstup zlepší o cca 20dB.

2. Tascam MSR16 uvádí odstup 65dB (IHF A) při rychlosti 15ips, 60dB (IHF A) při 7,5ips, typicky je o něco lepší. S DBX uvádí 108dB a 105dB (IHF A)

3.Akai - tuším AX620R - měřeno 63dB IHF A, při 7.5ips, pokud se připojí externí Dolby C, zase jsme na tom o cca 20dB lépe..

4. Tesla B113 - nevím, kolik se udávalo, ale někde kdosi naměřil snad 59dB, snadno se dal odstup vylepšit použitím kvalitního pásu - pokud si vzpomínám, nějaký Memorex, co jsem měl, umožňoval zvýšit záznamovou úroveň, takže se odstup zlepšil zase o nějakých 6-8dB...

5. U některých kazeťáků - tuším u mého Akai GX7 - bylo s Dolby C, a CrO2 tape uváděn odstup 78dB/IHF A, u starých Technicsů (RS-B50 a tahle řada) bylo uváděno s dbx cca 94dB/IHF A, ovšem za neporovnatelných podmínek, ale snad reálně těch 86dB/IHF A dosahovaly...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 21 2006, 20:23    Předmět: Citovat

"Bylo uváděno"....důležitý je to co byla skutečnost,v té době neměly 94dB odstup ani první CD přehrávače Very Happy Jinak já myslel že se bavíme o komerční elektronice,je jasný že studiový vybavení je jinde,u spotřební elektroniky se mi prostě 80dB u pásky jeví jako ůplněj nesmysl a to i při dolby S - to přináší těch asi 20dB k dobru,dolby C ti typicky zlepší odstup asi o 12dB.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 21 2006, 20:29    Předmět: Citovat

To se pleteš, dolby C může dle provedení zlepšit odstup až o těch 20dB... konec konců se to dá najít třeba v protokolu k Fostexu B16, C16 už měla dolby S.

Opravdu, dbx u starých Technicsů umožňoval dosáhnout odstup lepší než 80dB - vím to, střihal jsem na nich a dělal primární záznamy, ale samozřejmě zase za cenu zhoršení jiných vlastností...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2006, 15:31    Předmět: Citovat

Abych si přiložil: v hifi VCR se nf signál komprimuje a expanduje systémem až nápadně připomínajícím dbx (nebo hi-com?), který snižuje dynamický rozsah signálu před modulací 2:1, po snímání a demodulaci zase dynamický rozsah zvýší. Testoval jsem odstup cizích napětí "přes pásek" (Filipes 63SB7, ale filtr "A" nemám) s ručním řízením úrovně: 83-88 dB, naměřené hodnoty kolísaly. Pak jsem zjistil, že stejný odstup naměřím na výstupu CD přehrávače - měřicí CD jsem měl půjčené. Tak jsem to vzal generátorem a zase jsem byl na 88-94dB. Prostě ta FM s kompresí dosahuje téměř odstupu kvalitního CD přehrávače. Tak jsem z toho HA12072 z videa zkusil udělat noise limiter jako vnější doplněk k AKAI GX650 a na devatenáctku mi už nestačil milivoltmetr ke změření odstupu. Jen jsem neměl jak zkontrolovat kompatibilitu s originál dbx (časové konstanty a pod.).
Jinak vzato, dbx s nastaveným kompresním poměrem 2:1 udělá z odstupu 50dB teoretických 100dB, prakticky se to ale nad těmi 80dB dá jen těžko zlepšit. Výhoda je, že není potřeba dodržet stejnou úroveň při snímání. Jen ten záznam nejde pustit na normálním kazeťáku a přece jen někdy bývá to "dýchání" úrovně slyšet.
A že Dolby C dokáže zvětšit odstup o až 20dB, to tedy dokáže. Vyzkoušeno na Dual C13.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2006, 17:18    Předmět: Citovat

Teď mi vrtá hlavou, jaký měly odstup staré Studery C37, J37 apod....

BTW, u těch Fostexů nebo Studio Magneticsů by se odstup rapidně zlepšil, nahrát signál do všech stop a pak ho smíchat, užitečný signál se sčítá, šum se sčítá geometricky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 16:40    Předmět: Citovat

" u těch Fostexů nebo Studio Magneticsů by se odstup rapidně zlepšil, nahrát signál do všech stop a pak ho smíchat, užitečný signál se sčítá, šum se sčítá geometricky"
čímž by vlastně vznikl ekvivalent celostopého záznamu Very Happy jednou hlavou se štěrbinou přes celou šíři pásku
Ono je celé to teoretizování hezké v rovině principů záznamu, ale v praxi to pak vypadá jinak při zkoumání konkrétních výrobků jednotlivých značek a v případě, že je v přístrojích co nastavovat, ještě i podle toho, jaký den měl dotyčný finální oživovač na konci výrobního procesu...
A v dnešní době bohužel i podle vlastností právě získaného materiálu. Diskuse o kvalitě dneska sehnatelných magnetických materiálů tu nedávno probíhala.
Nešel bych v nárocích přes -80 dB určitě do té doby, než mi někdo místopřísežně zaručí podobný odstup v prostoru, který budu pro poslech používat Wink
Pračka, děti, tchyně, sousedi, manželka, vysavač, letectvo AČR, nedělní poletovači s vyhlídkovými zevlouny, kompresor ledničky, podkrovní místnost za deště, to všechno dělá honbu za fantastickým odstupem s/š nepodstatnou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 17:10    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
".....Nešel bych v nárocích přes -80 dB určitě do té doby, než mi někdo místopřísežně zaručí podobný odstup v prostoru, který budu pro poslech používat Wink
Pračka, děti, tchyně, sousedi, manželka, vysavač, letectvo AČR, nedělní poletovači s vyhlídkovými zevlouny, kompresor ledničky, podkrovní místnost za deště, to všechno dělá honbu za fantastickým odstupem s/š nepodstatnou...


Number one Number one Number one Ano,tohle si spousta lidí neuvědomuje.....

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 17:42    Předmět: Citovat

No... celostopý záznam... takový Studer J37 má šířku pásu 2" a jen 4 stopy Very Happy . Čili každá stopa skoro 1/2".

Samozřejmě, odstup od hluku okolí je neopominutelná věc, ale s dobrými sluchátky bych to neřešil, měl jsem mušle s tlumením od okolí cca 24-32dB dle kmitočtu. A kdo rád poslouchá nahlas, tak a bydlí na samotě, těch 80dB využije Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 19:14    Předmět: Citovat

Ale no taaak... Confused ten kdo provozuje takovou almaru na dvoupalcový pás, asi smečku řvoucích dětí neřeší...
jasně že bych se většího odstupu s/š nezříkal, jen bych to rád zařadil do reality života. Dobrá sluchátka jsou dobrá věc, ale i tak po nich sáhnu vždycky jako po náhradním řešení, protože ani Joe Satriani nehraje na koncertě pro posluchače s mušlema Very Happy
trochu brumu nebo bílého šumu snesu, ale uznávám že kdybych v mezeře mezi skladbama zaslechl toho -teď mi chybí výraz- s jeho Včelkou Májou na -80 dB, vyletím jak čertík Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 19:45    Předmět: Citovat

Nezříkal bych se širokých stop Smile, dropouty moc nehrozí Very Happy Do toho pásu se dají udělat děrovačkou díry a nikdo si toho skoro ani nevšimne. Akorát je jeden pás drahý jako dneska 10 DVD předhávačů Sad(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 20:00    Předmět: Citovat

Kolik procent z posluchačů pořizuje zároveň primární záznamy komorní hudby? Very Happy
Je to hezká nostalgie, ale svět je dneska jinde. Do auta tuc-tuc a na nahrávání HDD. Konzumenti spějí k promitivismu, takže debata za čas nejspíš ztratí i ten zbytek smyslu Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 20:46    Předmět: Citovat

No, je fakt, že na většinu rádií by stačil 8 bitový nelineár a nikdo by to nepoznal. Dneska jsem schválně poslouchal jednu věc z rádia (s okem na analyzátoru) a pak z CD, to je masakr. I song z 60. let, blbě namasterovaný, zněl z CD tak 10x živěji, než ta komprimovaná hrůza.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2006, 21:34    Předmět: Citovat

Takže tady vidíš, že debata o hodnotě odstupu s/š, jaký je ještě přijatelný, ztrácí význam. Není problém vytvořit protokol, který bez signálu zamutuje výstup, a zároveň používat kompresní formáty a datové toky, které z hudby udělají hromadu sraček... stejně jako s digitálními fotkami: technicky není problém rozlišení 8Mpix a 16bit/kanál, ale mladým stačí 640x480 jpg s nejhorší kompresí vyblité z mobilu Confused
Akustika poslechové místnosti bude za chvíli pojem k smíchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 24 2006, 5:28    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
" Wink
Pračka, děti, tchyně, sousedi, manželka, vysavač, letectvo AČR, nedělní poletovači s vyhlídkovými zevlouny, kompresor ledničky, podkrovní místnost za deště, to všechno dělá honbu za fantastickým odstupem s/š nepodstatnou...

Dodám: a rušná křižovatka s trolejbusovými linkami pod okny, bublavé výfuky, vzduchování akvárka, výtah... prostě objektivní realita.
Jeden majitel dovezené věže mi na dotaz, k čemu mu asi je v ní kazeťák s Dolby B a 66dB odstupu šumu (podle Japonců), když to nemá ani z čeho nahrát a v tom hluku okolo by to ani nevyužil, řekl já jsem si na hluk už tak zvykl, že ho ani nevnímám. A to jsem mu neřekl, že ty prospektové údaje jsou fyzikální nesmysl.
Místo toho jsem mu doporučil Tesla Diamant (jen podle ucha - hrál o dvě třídy líp, než to JVC, a podle kapsy - za tu cenu jich mohl mít osm), že případný šum si může taky odmyslet. Kdo ví, co všechno se od té doby naučil nevnímat...

Je sice škoda, že některým stačí tak málo, jako kvalita z mobilu, ale doba asi není příliš nakloněna tomu, plácnout sebou na pár hodin do klidu a opravdu si dopřát poslech. Kdepak - dobou to asi nebude...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Další
Strana 12 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund