Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Thomson 29DX172, chassis ITC008, zvuk
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 13:14    Předmět: Thomson 29DX172, chassis ITC008, zvuk Citovat

Vedel by mi tu niekto pomoct, poradit, resp. nasla by sa nejaka ochotna dusa, ktora by mi vedela pomoct s opravou TV Thomson 29DX172 ? Kamos, ktory ho dostal tiez od znameho mi ho venoval lebo neisiel na nom zvuk, ale ked som uvidel ten obraz (takmer ako na novom TV), tak mi ho bolo luto vyhodit, resp. rozobrat na suciastky a rozhodol som sa, ze sa pokusim ten zvuk opravit a ostane aspon detom do izby Smile. Elektroniku mam popri zamestnani len ako konicek a doteraz som riesil iba mensie opravy, chyby a ked som si stiahol servisny manual k tomuto TV, tak som myslel najskor, ze tam odisiel iba koncovy stupen (teda zosilovac TDA7263). Lenze pri premerani napati jednotlivych pinov TDA 7263 multimetrom som zbadal, ze to asi koncak nebude, ale druhy svab MSP 3415G, na ktorom uz tie napatia na jednotlivych pinoch zo servisneho manualu nesedeli a preto som sa pokusil zapojit priamo zo scart kabla piny 2,4,6-audio na odpojene kondiky (4,7uF) z pinov MSP 3415G (24,25) a repraky sa sice rozozvucali, ale v kuse akokeby "prdeli" Smile. Tym som chcel dosiahnut, ze by som vynechal MSP3415G a hlas by sa reguloval uz len cez satelit, resp. DVD. Vie mi niekto poradit ako zistit ci je ten MSP 3415G este dobry, resp. ako upravit tu moju verziu tak aby tie repraky nebrucali ? Vsetkym ochotnym a milym ludom vopred velmi pekne dakujem za ochotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 13:32    Předmět: Citovat

To klidně může být ten koncák vadný. Máš na vstupech TDA7263, resp výstupech MSP3415 audio? Ono pouhým měřením ss napětí se často závada nenajde. Mimochodem, která napětí na MSP nesedí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 13:17    Předmět: Citovat

Takze uvediem cely postup ako som postupoval ked mi ho kamos ukazal:
1.) najprv sme ho teda skusili strcit do stekra ci sa vobec rozsvieti, lebo kamos ani to nevedel, ze ci je vobec funkcny, a rozsvietil sa
2.) potom sme zapojili cez scart satelit a i ked ten scart konektor trochu blbne (zrejme vadny kontakt, lebo niekedy blika, vlni obraz, kym sa nenastavi do spravnej polohy), tak naskocil velmi pekny obraz, skoro ako na novej TV, ale zvuk nikde (preto som myslel, ze je asi koncak v tahu a bolo mi ho luto len kvoli tomu rozobrat)
3.) preto som najprv vyskusal repraky ci su vobec dobre cez externy zosik a boli v poho
4.) potom som multimetrom zmeral hodnoty napati na koncaku a cca sedeli a preto som ho (teda ten koncak) pri zapnutej TV (na obrazovke som mal cez satelit pripojeny cez scart pusteny nezavisle od zvuku daky program) pripojil [cez uz spominane odpojene kondiky (CS 135,136 4,7uF) z pinov MSP 3415G (24,25)] na nezavisly zdroj audia (CD prehravac) a v poho, pekne hral (a nebrucalo)
5.) dalej som preto premeral hodnoty napati na MSP 3451G a uvediem len tie piny, na ktorych by malo byt aj dla servisneho manualu nejake napatie s tym, ze:
"U sm" je hodnota dla servisneho manualu a
"U real" su namerane hodnoty:

vid obr. MSP3415G.jpg nizsie lebo sa nedala vlozit tabulka

... takze dakde cca polovicne hodnoty, ale na audio pinoch 24, 25 skoro 0 V. Jeden znamy mi poradil, ze to moze byt aj krystal QS101, ale po vymene za novy to nebol ani ten.
6.) preto som potom skusil pripojit audio piny 24, 25 na externy zosik (samo pri spustenej TV a programe na obrazovke), ale nic, hlucho
7.) no a potom som sa snazil vynechat aj tie piny 24, 25 a pripojit ten externy zosik na MSP 3415G cez piny 41, 42 a tam uz sice zvuk naskocil, ale bruci (a tak isto aj cez koncak v TV)
8.) preto som si myslel, ze skusim vobec ten MSP 3415G vynechat a pripojit zosik priamo na piny 2, 4, 6 zo scartu, ale tak isto repraky brucia i ked uz aspon nieco pocut. Teda pocut vsetko a aj sa da pekne zo satelitu regulovat hlas, ale ten brum tam stale zostava a da sa vypat jedine absolutnym stisenim hlasu na TV, resp. vypatim zvuku (mute). Len este dodam, ze absolutne tam nehra rolu ci je na TV hlas v najnizsej alebo najvyssej polohe, len nech nie je uplne stiseny.
Viete mi prosim poradit ako postupovat dalej ?



MSP3415G.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MSP3415G.jpg
 Velikost:  12.49 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 14:44    Předmět: Citovat

No bodejť by to fungovalo, když tam nemáš napájení... Viz piny 6, 16, 46.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 21:20    Předmět: Citovat

OK, vdaka, som si uz vsimol z datasheetu, ze su to napajacie piny (i ked polovicne napatie na nich je, ale zrejme to nestaci), ale teraz neviem ako dalej Sad, ktorym smerom sa mam uberat. Teda defacto by tam mohlo byt poskodene len to napajanie toho MSP 3415G (a svab by mohol byt v poho) ? Ako som sa pozeral na servisny manual na strane "audio part", tak by tam mohla byt ta vetva "5VS" poskodena (prazdna sipka) ? A ak som spravne pochopil, tak vychadza dakde zo strany "videoprocessing part" (na lavej strane nad kanalovym volicom CTF 5511). Ak mozem poprosit, tak ktoru cast by som mal premerat, resp. prezriet ? Vdaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 21:42    Předmět: Citovat

Napětí 5VS přichází ze zdrojové části. Poskytuje ho stabilizátor 7805, který má na vstupu +8V(menší o úbytek na diodě) ze stabilizátoru STV8130. Tato napětí zkontroluj. Wink


POWER.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  POWER.png
 Velikost:  23.45 kB
 Staženo:  185 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 22:16    Předmět: Citovat

Jen doplním to, co napsal masar... Osobně bych pro jistotu odpojil napájení toho audioprocesoru (odsáním příslušných pinů, případně rozpojením vhodného prvku v napájecí cestě - tlumivka, ochranný odpor...) abych vyloučil vadu samotného IO - on ten pokles napájecího napětí může být teoreticky způsoben zkratem uvnitř struktury IO. Ale i tak bych víc sázel na nějaký problém kolem stabilizátoru IP031 - viz schéma napájení, případně někde na cestě od stabilizátoru k audioprocesoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 22:32    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne pá listopad 17 2017, 11:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 5:34    Předmět: Citovat

K tomu jen doplním - přetížení +5V větve by se muselo projevit vysokou teplotou pouzdra 7805. Pak přichází "ke slovu" odpojování napájených obvodů. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 12:59    Předmět: Citovat

Tak som vymenil IP031 aj DP036, ale nic sa nezmenilo a preto som potom premeraval aj dalsie okolite suciastky (pobliz IP031, DP036) a pri merani napatia (co ma dost prekvapilo, lebo som to necakal) DP095 (v pravej hornej casti strany servisneho manualu "power supply") mi napokon vypadol aj obraz a ostali na obrazovke len vodorovne pruhy a po zapnuti 2-4 sekundy sa TV vypne, resp. prepne do stanby modu (takze ho musim potom znovu tlacitkom napajania vypnut a zapnut). Len este dodam, ze som bol prekvapeny z DP095 aj preto lebo miesto 5V6 je tam dioda 6V2 (original). Plus este dalsiu vec, ze ako som uz spominal ten obraz blbol aj pri zasuvani scart kabla (co som myslel, ze je vada konektora a preto som ho cely prepajkoval ci tam nie je studenak), ale aj pri merani napatia na pinoch scartu mi obraz preblikaval a vypadaval. Viete mi niekto povedat, ze co tam asi mohlo odist, ze sa ten obraz stratil a TV sa vypina ? Moze to suvisiet spolu so zvukom ? Srdecna vdaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 13:24    Předmět: Citovat

Z toho si nic nedělej. To se mně také jednou stalo, že při měření napětí jsem měl najednou ohořelé hroty. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 14:33    Předmět: Citovat

Ono to chce při hledání postupovat systematicky. Například proč měřit kolem DP095, když je to očividně v obvodu, který "vyrábí" 3.3V...? Důležité ukazatele v tomto konkrétním případě jsou : jaké je napětí za výstupem IP031 a jaké je napětí na jeho vstupu? Podle toho je pak třeba odvodit další postup a ne bezhlavě měnit součástky.
Je-li na vstupu stabilizátoru 8V a na výstupu není 5V a samotný stabilizátor i nejbližší okolní součástky (doporučuji zkontrolovat i elektrolyty, sice je to lineární stabilizátor, takže vyšší ESR by nemuselo až tolik vadit, ale jistota je jistota) jsou OK, pak je pravděpodobně zkrat ve větvi 5VS a stabilizátor bude topit Smile Toto se dá odhalit odpojováním součástek, které na 5VS visí. Jakmile napětí naskočí na správnou hodnotu, je to jasné (klidně může být vadný i ten MSP..., stačí ho odpoit, jak jsem už psal v předchozím příspěvku).
Druhá možnost - není napětí na vstupu IP031 - zkontrolovat IP030 a okolí.
Třetí možnost - napětí na vstupu i výstupu IP031 je OK, ale na napájecích pinech MSP přesto chybí - zkontrolovat cestu 5VS od stabilizátoru k MPS na přerušení.

No a proč Ti zmizel obraz...? Osobně netuším, protože zrovna mám v křišťálové kouli vybité baterky, ale tipnul bych si, žes při manipulaci s deskami odpojil nějaký konektor, samozřejmě za předpokladu, žes při měření neudělal nějakou botu typu zkratování dvou blízkých bodů hrotem měřáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 19:53    Předmět: Citovat

masar - Smile, nn nedelam, len ma to trochu mrzi lebo uz mi neni 15 let, ani 25 ani 35 (ako spieva jeden klasik Smile) a take ohorele hroty som mal naposledy asi v 12 a naviac som chcel zrobit radost detom; a to uz ani nespominam, ze som sa s tym babral asi do 3 rana (a najviac ma zdrzalo hladanie diody a stabilizaku lebo ako kazdy "inteligent" Laughing mam zatial v suflikovych zasobach "organizovany chaos"Smile)
Philip_Fry - jj, myslim, ze som postupoval systematicky a opisem:
1.) takze hned ako ste mi spominali obaja tie stabilizaky IP030 a IP031 som ich isiel premerat a na IP030 vsetko v poho, ale ten IP031 mi dal zabrat
2.) IP030 mal na 8 pine skoro na stotinu presne 8V, ale IP031 mal na vstupe uz len polovicu (tu je ta paralela s tymi pinmi na MSP-cku a preto ked som uz nevedel ako dalej, tak som si myslel, ze ta chyba musi byt este niekde inde a zmeral som aj okolite veci na DPS) a na vystupe tak isto polovicu cca 2,3V; preto som si hned aj pomyslel, ze v nom bude chyba a vymenil som ho, ale nic, zostalo vsetko nezmenene
3.) preto moj dalsi krok bola ta dioda DP036, ale ani po jej vymene sa nic nezmenilo a preto som chel pomerat aspon tie okolite veci, kde som vedel ake maju mat napatie
4.) a tu ked som sa dostal na tu zenerku DP095, tak uz hned len pri prilozeni jedneho hrotu na jeden z jej kontaktov (bolo jedno ci na anodu alebo katodu; a skrat nepripada v uvahu [uz aj z toho dovodu, ze v tych miestach na DPS je dost velky plac] ako som uz spominal a aj preto som ostal potom tak prekvapeny, ze mi vypadol z nicoho nic aj ten obraz) sa rozbrucali repraky a zacal skakat a vypadavat obraz az nakoniec zhasinal TV. Len ako info je to defacto iba jedna velka DPS, kde je na spodnu velku kolmo prichytena na jednej hrane jedna mensia DPS. Takze tam sa skoro ani nedaju vytiahnut ziadne konektory okrem tych co idu na predny ovladaci panel TV.
Teraz ak by ste mi mohli poradit aspon, ze ktory z obvodov by som mal premerat aby TV aspon isiel (kedze hned po zapnuti cca do 2-4 sek zhasina) a mohol som sa pokusit najst tu zavadu. Velmi nerad sa vzdavam a rad by som sa o to aspon pokusil, ak by ma tu niekto z vas aspon usmernil a poradil ako dalej, za co vam patri srdecna vdaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2012, 17:11    Předmět: Citovat

Víš, z toho popisu tvého myšlenkového a věcného postupu je zcela zřejmé, že ti chybí základní vědomosti o fungování obvodů a jejich součástek. Pak se nedivím, že sis tímto postupem nadrobil další problémy. Připojením měřícího hrotu do obvodu báze TP193 jsi připojil "anténu", která narušila funkci tohoto obvodu (jedná se o obvod vyrábějící signály PowerOn a PowerGood) který s problémem stabilizace +5V má pramálo společného.
Naopak zjištění, že na diodě DP036 je úbytek 4V(!), tě přimělo, že jsi hledal závadu jinde. Přitom bys měl vědět, že stabilizátory řady 78xx potřebují na vstupu přibližně o 3V více, než je jejich výstupní napětí. Tady se přiznám, že mně použití diody DP036 na vstupu stabilizátoru není jasné. Embarassed
Teď mohu poradit jen jediné - zkontrolovat a případně opravit funkci obvodu PowerGood, pokud jsou ovšem ostatní napětí zdroje v pořádku, především napětí UB1 (+126V), V12 (+12V), +3V3UP atd. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sydpon



Založen: Jan 08, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 14:24    Předmět: Citovat

masar - vdaka, vdaka, vdaka za odpoved, ale ako som uz spominal, tak ja mam elektroniku ako konicka Smile a na tie mi ostava cas az vecer a aj to len v pripade, ze mi zostala este aj daka energia nakolko mam pol baraku rozrubaneho kvoli rekonstrukcii a aj vcera aj predvcerom som bol uz tak unaveny, ze som sa len zvalil na postel a zaraz som bol tuhy ako stolverka Very Happy.
Ale ano, kedze uz nie som pubertiak, ale rovny chlop, tak priznavam, mea culpa, mea culpa a ani tu som sa nespraval ako profik a aj preto som sa pokusil opytat o pomoc v tejto sekcii fora pre amaterov a zaciatocnikov. Na to su tu iny, skusenejsi, ako Ty a ak mate ochotu, tak pomozete takym ako som ja, menej skusenym. I ked som menej skuseny, ale co sa tyka stabilizakov, tak to su skoro zaklady elektroniky a tych som sa navymienal habakuk vo vseliakych adapteroch a zdrojoch, takze mam k nim aj kopec manualov a samo, ze na vstupe musi byt aspon o 3V viac a max. vstup nap. je 35-40V. Ale to ze som meral aj tu zenerku bolo len kvoli tomu, ze bola blizko tych stabilizakov a myslel som si, ze ak sa niektory prehrial (a tym padom aj DPS), tak sa mohla poskodit aj ta. A s tou bazou TP193 mozes mat docela pravdu, ze sa tam vytvorila akasi "antena" no len neviem, len tak uvazujem, ze ako odmeram tie napatia, ked mi TV behom 2-4 sek zhasne a napatia potom zmiznu. Urcite sa ohlasim, len neslubujem kedy (bo aj totok som tu len tak narychlo pri obede, kuknut postu a tak), lebo neviem ako mi to vide casovo, ale naozaj Ti este raz uprmine a srdecne dakujem za ochotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund