Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záznějový oscilátor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 18:08    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkoušel na těch 7Mhz, myslím rozsah co jsi uvedl.. Použil jsem ten malý čínský 7 rozshaový tranzistorák, a nic moc.. Nějáké pípání v morseovce, ale hooodně moc šumu, ale hlavně se to nedalo ,,udržet" chvilku to pípalo a pak to zmizelo bůchví kam, jakoby to měnilo tóninu až to zmizlo v povzdálí..Fonického se mi nepovedlo chytit vůbec nic.. To rádio má jen prut, napřed jsem oscilátor a anténu co jsem natáhl přes zahradu dával na prut, pak jsem zjistil, že lepšího výsledku dosáhnu když omotám cca 10Z 0.3 kolem toho rádia a nechám pracovat ferit.. Jsem nespokojen.. Nejraději bych to připojil k tomu populáru. A rovnou do MF, jenže bych potřeboval, abys mi udělal v malování tečku do schématu kam to mam připojit. Ještě k tomu se mě zdá ten populár od loňska od vánoc divný, pak jsem žil v domění, že jsem závadu našel a odstranil, ale zase to hraje něják málo, a řekl bych že není citlivý moc.. Vůbec se nikde neobjevuje šum, a hraje to něják málo.. Na voliči napětí jsem měl 240V tak jsem tam dal 220V.

Doufám, že to není trafem, totiž to rádio když jsem dostal, tak v něm měla usměrnovačka zkrat a já to zapnul a čudilo se ihned z trafa,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 18:23    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Tak jsem to zkoušel na těch 7Mhz, myslím rozsah co jsi uvedl.. Použil jsem ten malý čínský 7 rozshaový tranzistorák, a nic moc.. Nějáké pípání v morseovce, ale hooodně moc šumu, ale hlavně se to nedalo ,,udržet" chvilku to pípalo a pak to zmizelo bůchví kam, jakoby to měnilo tóninu až to zmizlo v povzdálí..

kmitočtově ti to ujíždí, je otázkou, jestli to dělá oscilátor toho radijka, nebo to BFO
CZJKP1 napsal(a):
Fonického se mi nepovedlo chytit vůbec nic..

to proto, že jsi byl naladěm někde jinde !
telegrafie je od 7,00 do 7,05 a ssb je od 7,05 do 7,10 a posledních několik let je povoleno pásmo až do 7,2 . . .
. . . ale pozor, podívej se na stupnici jak je celé sedmičkové pásmo široké !
obvykle to je na stupnici jen několik milimetrů !!!
je tam velice ostré ladění !
pásmo 80 metrů (3,5 až 3,8 MHz) je na stupnici asi dvakrát větší, ale zase dole je CW a nahoře je fonie(LSB) a mezi 3,7 až 3,8 se vyskytují i česky hovořící stanice, hlavně ráno a navečer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2012, 12:46    Předmět: Citovat

K tvojmu dotazu na Popular. C27 odpoj od pinu 5 na elektronke 6BC32. Pin 5 uvedenej elektronky uzemni. (Uprava vyradila AVC a prijimac ide naplno).
Na C27 prived kmitocet z BFO cez malu kapacitu radovo par pF.
Teraz len doladit a pocuvat.
V prilohe je schema Popular a schema komunikacneho superhetu.
Este raz sa ospravedlnujem za chybu v scheme BFO. Schema je uz opravene.



Popular.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Popular.jpg
 Velikost:  50.54 kB
 Staženo:  140 krát


kom_superhet.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kom_superhet.jpg
 Velikost:  48.91 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2012, 21:01    Předmět: Citovat

Lidi.. Nakonec to dopadlo tak.. Že bylo zjištěno, že je v Tesle populár slabá usměrnovačka, a pravděpodoně kvůly tomu to hraje a příjmá vëlmi slabě i na SV..

Takže jsem vytáhl Tesla Orchestr, má citlivost 55uV narozdíl od populáru je na tom líp, populár má 70uV..

Něvědel jsem, jak bych to zapojit u tohoto rádia, tou dobou jsem ještě neměl přečtený poslední komentář od ,,edoedo" tak jsem to připojil následovně, je to tak dobře, nebo né úplně? Můžu to zapojit u orchestru dle tvé rady pro populár?

https://picasaweb.google.com/103759744688264237321/Zaznej?authkey=Gv1sRgCIa2yKf7neH3bw#5779582912476826770

GND záznějového oscilátoru jsem spojil s kostrou šasí. Udělal jsem dobře? Na tu diodu jsem to přivedl stíněným krátkým kabílkém od mikrofonu.. Udělal jsem dobře? Nebo by bylo lepší použít obyč drát..

K napájení BFO používám vyřazený gelový olověný akumulátor, který má asi jeden článek v řiti takže dává už jen 9V. Sad..

Výsledek, morse dobrý - odladím, fone se mě nedaří odladit. Furt to žbekotá a není rozumět, na stupnici mě to vychází okolo 80m, doufám že jsem dobře, ale řekl bych dle CW že jo. Mám podezření jestli tím nepřebuzuji ten VF obvod v rádiu moc vysokým signálem..

Jinak ten C25 je vysokofrekvenční žejo? Je to taková ,,oranžová placka"

Mohu se zeptat, jakého komunikačního přijímače je to poslední schéma, vypadá to velmi hezky.. Bylo by možné upnout celé?

Jinak video je zde, tak si poslechněte a dejtě mě prosím vědet ,,co to ještě chce"

https://picasaweb.google.com/103759744688264237321/Zaznej?authkey=Gv1sRgCIa2yKf7neH3bw#5779583485903117794

Točeno před hodinkou v altánku, takže sorry, ten obraz tam asi nemusel být, co Sad


Možná tam nakonec nabastlím jiný ladičák který má převod, silně mě ti rozčiluje jak tento co tam je ladí hrubě...


A ještě jedna věc.. Oběvuje se mě v přijímu takové silné ,,rachtání" slyšíte to v tom videu? Nevíte někdo čím by to mohlo být..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 6:18    Předmět: Citovat

Tak ti to na tom orchestri nakoniec ide. Zrozumitelnost dosiahnes doladenim kmitoctu BFO pri naladenej stanici na maximum prijmu. Postup bez pristrojov: Odpojit napajanie BFO a prijimac naladit na maximum "stekania", potom pripojit napajanie BFO a naladit kmitocet BFO na zrozumitelnost. Ale niekde to tu uz bolo popisane.
K tomu Tesla orchester. C31 na pine 5 6BC32 odpojit - odstavenie AVC. Mozne je pin 5 uzemnit - max. citlivost, alebo rucne regulovat zosilenie potenciometrom cca 1M z pinu 5 voci zemi.
BFO by mal co najmenej vyzarovat do okolia, dobre je ho stienit a umiestnit ho co najblizsie k diode na pine 6 6BC32. Ukostrenie je samozrejme a privod cez malu kapacitu, niekedy staci aj skrutenie drotov. Tienenie privodu pri malej vzdialenosti nie je nutne.
Rusenie v prijme je caste, atmosfericke poruchy, poruchy v sieti a ine. Napriklad mna rusi plazmova televizia od susedov, alebo regulator motora vytahu.
V prilohe posielam to schema a trochu citania o BFO. Pramen je stary z roku 1953.



Bfo1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Bfo1.jpg
 Velikost:  104.74 kB
 Staženo:  142 krát


Bfo2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Bfo2.jpg
 Velikost:  168.79 kB
 Staženo:  138 krát


Schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema.jpg
 Velikost:  147.81 kB
 Staženo:  164 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 13:25    Předmět: Citovat

Jirko, Jirko, Jirko . . .
návod "jak na to" tady máš hned dvakrát, co chceš víc ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 22:59    Předmět: Citovat

Mně se celé tohle snažení zdá neadekvátní, to je složitá a blbá cesta k výsledku. Staré komerční rádio pro rozhlas má nevhodné vlastnosti pro příjem telegrafních stanic. Špatná stabilita oscilátoru pro ssb/cw, moc velká šířka mf, strašně hrubé ladění, mizerné nebo žádné odečítání stupnice.
Zabývat se komunikačním superhetem s lampama, kromě toho že to je anachronismus, je náročné na praxi a na perfektní mechanickou stavbu, všechno na elektronkách je na vysokých impedancích = velká závislost vazeb na rozložení součástek. Laděné obvody na KV byly navrženy pro vzduchové ladicí kondy s malou kapacitou a s perfektní mechanickou stabilitou, dneska náročné na shánění. Krystalový filtr a naladění vůbec je bez praxe a přístrojů skoro nemožné. Viděl bych daleko schůdnější cestu nějakou stavebnici přímosměšujícího rádia a nejlíp s digitální stupnicí, s laděním varikapem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 23:17    Předmět: Citovat

Po posledních výsledcích začínám mít stejný názor. Sice ve článku je napsán o že je to pro děti, ale asi je myšleno spíše jen na vyzkoušení aby si udělali představu jak to funguje.. CW jsem odladil dobře. ale fonický provoz zatím ne.. Dneska jsem dělal ještě pokusy hokusy ale vyzkouším zítra nebo pozítra.. Dneska jsem slyšel velmi málo vysílání SSB a CW vůbec skoro. Jestli jsou všichni znaveni z těch Holic Very Happy.. Nebo jsem taky hejbal z anténou, natáhl jí z altánu na vysokánskej jalovec a z jalovce zase na plot, možná to má negativní vliv.. Předtím jsem to měl vzduchovou čárou, ted to mám tažené ,,do úhlu"

Už bych si dávno kóupil nějákou stavebnici.. Jenomže v tomto směru je vše příšerně předražené. Ať už kdybych měl koupit ,,hotové rádio" který to umí (myslím tím kapesní - přenosné) nebo měl koupit stavebnici, to je nastejno, vše záležitost několik tisícovek..

Začal jsem stavět nějáký přijímač s NE602, a už jsem byl asi ve čtvrtině, fláknul jsem s tím při navijení cívek. A stejně bych pochyboval, že by mi takto složitá věc fungovala, když se občas stane že nefungují jednodušší věci.. Nehledě na to, že je tam PIC v čítači pro displej a musel bych si postavit programovačku a začít zkoušet jestli bych tam dokázal přetáhnout ten program..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: so srpen 25 2012, 4:03    Předmět: Citovat

Urcite najjednoduchsia cesta, ale aj najdrahsia, je kupit si profi zariadenie a este aj s technikom, ktory to cele spusti a nastavi. Ale potom sa treba zamysliet aj nad tym, o com vlastne ta amatercina v radiotechnike vlastne je.
Este k zachyteniu vysielania ssb v pasme 80 metrov.
Uplne pravidelne chodi ssb liga kazdu prvu sobotu v mesiaci v case od 7. hodiny do 9. hodiny. Vtedy je na pasme maximum stanic a urcite sa daju pocuvat aspom tie silnejsie skoro na hocijakom zariadeni.
O dalsich aktivitach na pasme sa da urcite imformovat v radiokluboch v mieste bydliska.
V ostatnom case je zachytit amaterske stanice viacmenej vecou nahody. Urcite sa nejedna o pravidelne vysielanie.
Este v ranajsich hodinach v pracovnych dnoch je na pasme aktivita bud v kruzkoch, alebo viacmenej formou volnych debat.
Chce to urcite trpezlivost, tvorivost a potom sa dostavi aj radost z uspechu.

Ako jednoduchy namet doporucujem pozriet si moj prispevok SSB prijimac s KA22471 o par riadkov nizsie v tejto rubrike na tomto fore.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2012, 11:55    Předmět: Citovat

Není třeba to hnát do extrému s technikem na uvádění do chodu. To rádio s KA22471 dejme tomu funguje, rád tomu věřím. Na druhou stranu taky potřebuje k uvedení do chodu čítač nebo aspoň jiný přijímač, protože jinak může být usazení do pásma delší ojebávka než celá stavba. Otázka je reprodukovatelnost, nevím jestli s pár desítkama let bastlení bych vyhrabal doma zrovna tyhle integráče. Barvy mf traf z japonských časů byly relativně standard co se týká převodu vinutí, platí to pořád? Jde o to, že pro adepta s malou nebo nulovou praxí je každá nutnost náhrady a střílení od boku obrovská překážka. Ty stavebnice to do jisté míry řeší.
Jak se píše v sousedním vlákně, z elektroodpadu se stává byznys a kdyby jen to, ale navíc na dotovaný pohon. Je tam dvojí zájem, dotlačit spotřebitele ke konzumu nových výrobků, neopravovat a nebastlit, a druhý zájem recyklačních firem podílet se na tom dotovaném odběru. Ideál je snad postávat u kontejnerů a zachraňovat (celkem kvalitní) výrobky ještě před vhozením do Asekolu. Ale systém to už zkouší obcházet masírováním dětí, aby to nosily do škol a tam odevzdávaly za podrbání za ucho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2012, 14:59    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
to rádio s KA22471 dejme tomu funguje, rád tomu věřím. Na druhou stranu taky potřebuje k uvedení do chodu čítač nebo aspoň jiný přijímač, protože jinak může být usazení do pásma delší ojebávka než celá stavba.


pod tohle se taky podepíšu . . .

to je totiž důvod proč Jirka napsal:
CZJKP1 napsal(a):
Začal jsem stavět nějáký přijímač s NE602, a už jsem byl asi ve čtvrtině, fláknul jsem s tím při navijení cívek. A stejně bych pochyboval, že by mi takto složitá věc fungovala, když se občas stane že nefungují jednodušší věci..


. . . nutěj lidi kupovat ty jejich krámy a ani je neopravovat, ale hned je "ekologicky" likvidovat !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po srpen 27 2012, 17:55    Předmět: Citovat

Když někdo touží seznámit se s provozem na amatérských pásmech, jsou SDR přijímače na Internetě výborným prostředkem. Na http://www.websdr.org/ se zvolí link na lokalitu (jediná česká je teď OK2IP v Rosicích http://websdr.cz:8901/ , jen 40 m pásmo) a virtuální přijimač je doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund