Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záznějový oscilátor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 12:41    Předmět: Citovat

BFO by mělo být co nejčistší, žádný obdélník, protože si tím do přijímače zavlékáš další zdroj rušení harmonickými kmitočty a možnost vzniku různých neodstranitelných kombinačních frekvencí. Cpát bfo do vstupu je špatně, z principu směšování vyplývá, že potřebuješ z mezifrekvenčního kmitočtu a z bfo vytvořit akustický zázněj. Vstup je laděn na pracovní kmitočet a frekvence blízké mf by měl naopak co nejvíc potlačovat. Pro optimální funkci je ještě žádoucí nastavovat amplitudu bfo do směšovací diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 13:47    Předmět: Citovat

edoedo20 napsal(a):
.... Prikladam schemu mnou overeneho bfo pracujuceho s ruskym primacom selena.

Tak se mi zdá, že tohle schéma nemohlo fungovat. Asi jsi ověřoval trošičku jiné zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 14:37    Předmět: Citovat

Bernard napísal:

Tak se mi zdá, že tohle schéma nemohlo fungovat. Asi jsi ověřoval trošičku jiné zapojení.

Pan Bernard, funguje dodnes.
Kmitocet bol obvodom LC naladeny na 460 kHz, kontrolovane citacom na vyspupe. Vystupna kapacita a tym aj vezba na detekciu bola upravena skusmo.

Omluvam sa za chybu v scheme, nebol to umysel, ale nedopatrenie pri prekleslovani. Dakujem za upozornenie a opravu. Povodna schema bola nahradena spravnou a pouzil som opravenu od ok1hga.
Takze teraz je to v poriadku, dakujem za pochopenie.


Naposledy upravil edoedo20 dne po srpen 20 2012, 5:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 15:28    Předmět: Citovat

edoedo20 napsal(a):
Bernard napísal: Tak se mi zdá, že tohle schéma nemohlo fungovat. Asi jsi ověřoval trošičku jiné zapojení.
Pan Bernard, funguje dodnes.


Bernard má pravdu !!!!

a ty edoedo kecáš !

věřím ti, že ti to funguje dodnes, ale máš to jinak zapojené !!!!!!!

podívej se na obrázek a hledej rozdíl !!!

srovnej si to třeba tady



bfo_105_upravene.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bfo_105_upravene.jpg
 Velikost:  18.13 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 16:38    Předmět: Citovat

Ok. Cili jde pouzit i vf trafa z tesla telek.. Napriklad byly v colorkach ve volicich nebo poslednich cbtv na modulu s mba810 pro prijem zvuku atp??ů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 17:03    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Ok. Cili jde pouzit i vf trafa z tesla telek..


ano, ale . . . .
buď je přemotáš, nebo zvětšíš kapacitu a o hodně . . . ale budeš mít špatné "Q" obvodu . . .

nejlepší jsou MF trafka z tranzistoráku s mf na 455 KHz !
. . . a vůbec, záleží do jakého rádia chceš to BFO udělat . . . .
. . . jakou má mefku ?
. . . jaký máš mezifrekvenční kmitočet ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 21:00    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

. . . jakou má mefku ?
. . . jaký máš mezifrekvenční kmitočet ?


Moc jsem nepochopil tyto dvě větičky.. Už jsem se zmiňoval, že chci budto zkusit Tesla Populár anebo VEF206, ale víš jak je ta moje VEF206, že je ta stupnice nepatřičná.

Tak jsem toto http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/bfo_554.jpg konečně a úspěšně ubastlil na tzv. škrábák, přesně jak je ve schématu.. Akorád cívku navinul 0.16 . Protože jsem změřil přesnou posuvkou, vidím 0.2, pak ale jsem měl špulku něják venku, a vidím vybledle napsáno 0.16, jenže tou dobou byla už navinuta. Doufám, že to nevadí moc. Tranzistor je KF509, protože 508 jsem nenašel, mam momentálně jen 506 a 509

Připojil k BM370 a něco z toho leze Rolling Eyes .. Určitě to osciluje. Když odpojím olověný akumulátor tak to neukazuje nic.. Otázkou je na jaké frekenci to osciluje, protože neumim s tím osciloskopem na tolik, abych ho nastavil správně a vyčetl ze síte jaké z toho leze napětí a frekvence Embarassed Embarassed......

K čemu to mam připojit, mam použít ten VEF206 anebo populár, bude to stačit připojit k anténě jako na videu??? a zároven z toho bodu natáhnout anténu z okna ven.. Nechce se mě vrtat v té detekci, nevím abych to nezjebal... V Populáru je vakuová detekční dioda a ve VEFu bude obyč. dioda že..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 7:09    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
ok1hga napsal(a):

. . . jakou má mefku ?
. . . jaký máš mezifrekvenční kmitočet ?


Moc jsem nepochopil tyto dvě větičky.. Už jsem se zmiňoval, že chci budto zkusit Tesla Populár anebo VEF206


teď jsem to zase nepochopil já . . .
. . . ty nevíš jaký mezifrekvenční kmitočet mají tato rádia ?

tak mi teda pověz, jak jsi ladil kmitočet toho BFO ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 8:05    Předmět: Citovat

Tak populár má MF 468 Khz.. a VEF206 tak to jsem nenašel, neumím v azbuce i když návody na netu jsou.

Jinak jsem ani nevědel, že se ten BFO ladí, takže jsem ho zatím neladil, ale od toho tam asi právě je ten ladičák že Wink ?..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 8:55    Předmět: Citovat

Poradí mě někdo dál, jak to rozdejchat..

Nyní jsem vzal 7 band tranzistorák typu šmejd in china a připojil jeden z drátů na anténu, opravdu, když naladím Prahu nebo Cántry a kroutím tím ladičákem tak v jednom místě je slyšitelná zázněj, která tu stanici zahluší, ale když jsem ladil, nic jsem nenaladil SSB, možná taky tím, že na ten proutek není nic moc chytit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 9:10    Předmět: Citovat

chce to řádnou anténu !
parametry VEFky jsou: Super-Heterodyne IF-Freq 465 kHz

ten zázněják máš asi dobře naladěn, zázněj by měl být jen jeden !
amatérské stanice bývají na kmitočtech:
3,7 až 3,8 MHz
7,050 až 7,1 MHz

je také potřeba vědět jakým druhem provozu se zrovna vysílá.
SSB se dělí na LSB a USB a tyto modulace se od sebe odlišují
právě odladěním BFO, buď nahoru (pro LSB), nebo dolů (pro USB) od středního kmitočtu žádaného signálu.

prostuduj si tohle !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 9:37    Předmět: Citovat

Díky za info.

Už asi začínám chápat, co ty zkratky znamenají Smile

Právě se to snažím něják zabudovat na kus pertinaxu, rozčiluje me to, že je to mrsklé na stole..

A jak poznám, například u čínského 7 rozsahového tranzistoru na jaký pracuje MF frekvenci?

A na jiných kmitočtech než jsi uvedl se SSB USB a LSB nevysílá?

A ještě se zeptám, bude to fungovat, když to zapojím viz foto. Nebo to musí přijít opravdu připojit k té detekční diodě? Na tom videu to měl taky připojené JEN k anténě a fungovalo mě to, tak mi to vysvětlete....

Jinak bude se hodně používat ten ladičák co je v tom záznějáku???.. Lituji jedné věci.. Měl jsem v ruce totiž ladičák, u kterého jsem vědel že je na 99% 500p tak jsem si jej přivrtal na pertinaxovou destičku, kam jsem později utěsnil i ferit. tyčku a vyškrábané DPS se součástkami.. Ale pak jsem šel něják pro nějáké součástky a vpadl mě do ruky jiný ladičák který má ,,převodovku" takže při otáčení proladuje pomaleji (jemněji) kdyžto ten co jsem přivrtal převodovku nemá, takže při jednom otočení dokola se to projede celý (je velmi hrubý) myslíš že je to důvod převrtávat díry na ten druhej, díry nesedí a už se mi to nechce zrovna předělávat.. Bude to hodně vadit při doladění????



Zapoj.zaznejaku.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapoj.zaznejaku.JPG
 Velikost:  11.99 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 12:17    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
A jak poznám, například u čínského 7 rozsahového tranzistoru na jaký pracuje MF frekvenci?

A na jiných kmitočtech než jsi uvedl se SSB USB a LSB nevysílá?


. . . podíváš dovnitř na mf filtry, co jsou zač, nebo si seženeš dokumentaci.

. . . jistě že se vysílá i jinde,
ale na tom Populáru ti půjdou jen tato dvě pásma
a možná ještě 14 MHz(ale tam bude již slabší citlivost rádia).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 13:57    Předmět: Citovat

A můžeš mě prosímtě odepovědet, jestli bude stačit, když ten zázněják zapojím jako na přiloženém obrázku výše. Nebo jestli musím to rádio ,,rozebrat" a vytáhnout si ten drát odněkud z MF ze vnitř.. Nechce se mě takovéto udělátka praktikovat to rádio je součást sbírky.

A taky, jak se s tím záznějákem ,,pracuje" čili třeba bude stačit, když si přepnu na SV tam si pustím Prágl 2 naladím si tím ladíčákem zázněj a pak přepnu na KV a už ladím normálka na rádijku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12067
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 17:27    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
A můžeš mě prosímtě odepovědet, jestli bude stačit, když ten zázněják zapojím jako na přiloženém obrázku výše. Nebo jestli musím to rádio ,,rozebrat" a vytáhnout si ten drát odněkud z MF ze vnitř.. Nechce se mě takovéto udělátka praktikovat to rádio je součást sbírky

zkus to a uvidíš . . . vlastně uslyšíš !
záleží jak je kvalitní odlaďovač mf kmitočtu na vstupu rádia . . .
CZJKP1 napsal(a):
A taky, jak se s tím záznějákem ,,pracuje" čili třeba bude stačit, když si přepnu na SV tam si pustím Prágl 2 naladím si tím ladíčákem zázněj a pak přepnu na KV a už ladím normálka na rádijku?


na hrubé nastavení to stačí, ale . . .
potom zázněják zase vypneš, naladíš rádio do pásma, kde jsou ssb signaly, nastavíš ladění na nejsilnější "chrochtání" SSB signálu. Potom zapneš zázněják a nastavíš ho tak aby tomu "chrochtání" začalo být rozumět.
Podle modulace bude záznějak buď pod mezifrekvencí (USB), nebo nad mezifrekvencí (LSB).

Na pásmech pod 9 MHz se obecně používá LSB a na pásmech nad 9 MHz se používá USB.
Dnes je to jen doporučení a skutečnost na pásmech může být rozdílná . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund