Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záznějový oscilátor
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 10:16    Předmět: Záznějový oscilátor Citovat

Zdravím. Na internetu je spousta schémat BFO (zázjových oscilátorů) jde o co nejjednoduší zapojení, u kterého budu mít jistotu že bude dobře fungovat, můžete mě někdo doporučit nějáká schémata?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 12:01    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
co nejjednoduší zapojení, u kterého budu mít jistotu že bude dobře fungovat


Jirko, Jirko, Jirko . . .

vyber si co cheš . . .

nejlepší bude ten, co se ti ho podaří zprovoznit . . . .
kdokoliv ti něco poradí, bude nakonec ten nejhorší, protože si to stejně uděláš po svým . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 13:00    Předmět: Citovat

Ahoj. Počítal jsem, že mě odepíšeš jen ty Wink na EB moc amatérů není. Rolling Eyes

Tak mezi prvními jsem našel tento, mam to už pár let v záložkách

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/ssb_bfo.htm

a tento

http://www.quido.cz/261/tyden.htm

To v obrázcích jsem hledal, je jich tam fakt halda, ale který bude nejlépe fungovat ? Rolling Eyes

Největší obavu mam z toho, že to asi nezvládnu připojit, ono se to připojuje k detekční diodě, že? Ne na anténí vstup.. Zvažuji, jestli to bude lepší připojit k Tsl ,,populár" anebo VEF 206, ale ty pamatuješ, jak ta moje VEF 206 je divná že nesedí popisky se stupnicí. Ta VEF206 byla dědy. On vyprávěl, že mu to spadlo až ze skříně na zem, a dával mu to jeden opravář - známý do hromady.. Je tedy možné, že stupnice praskla, a použila se z jiné verze VEF206. Myslel jsem, že najdu na netu někde tu upravu -přidání BFO zakreslenou, a tím se budu moci inspirovat, ale moc co se týče SSB atp. jsem nikdy nenašel.. Když zadám BFO nebo taky záznějový oscilátor do AR-Base vykazuje to pouze jeden jediný záznam¨...

Třeba todle je ,,úchvatný" http://www.youtube.com/watch?v=VEJVrOXGgRU proč to ale má připojené jen na anténní vstup přijímače a né na detekční diodu..???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 13:38    Předmět: Citovat

Když nejjednodušší, tak bych zkusil toto.
Třeba 74HC14, napájený stabilizovaným napětím 5V a nějaký kvalitní C a myslím, že stabilita bude postačovat. Obdélník přece pro směšování nebude vadit, že?



BFO.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BFO.png
 Velikost:  910 Bajtů
 Staženo:  339 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 14:43    Předmět: Citovat

Heheh.. To je pěkný Wink Wink

Zkusím to, Ten obvod asi nemám, mám tu sice nějáká Tesla MH xxxx ale neznám který je toto klon..

Mam rozdělaný už to z Q Klubu. Protože jsem nedokázal být s tímto už neaktivní a jsem už nedočkavý Very Happy

Cívka je tam popsaná, tak jsem ji namotal, posuvkou jsem změřil drát a vidím, že má 0.2 a pak čtu již vybledlým písmem na cívce 0.16, jenže to už bylo onech 200 z hotovo, doufám, že to nebude moc vadit Rolling Eyes I když vím, že ve VF se dbá na přesnosti..

Mohu tam místo toho KF508 dát KF506. Důvod je takový že jsem prostě šáhnul do skleničky a vytáhl KF506 a né KF508 a asi tam ani KF508 nebude Very Happy... Musel bych ho z nečeho vypájet současně nemam z čeho..



bfo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bfo.jpg
 Velikost:  16.18 kB
 Staženo:  398 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 4:51    Předmět: Citovat

Strčit tam můžeš co chceš, akorát si za pomocí osciloskopu nastav pracovní bod tranzistoru tak, aby z toho lezla co "nejhezčí" sinusovka...
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 5:11    Předmět: Citovat

Nakolko ruske radia pouzivaju tranzistori p-n-p, je vhodne aj bfo robit s p-n-p kvoli napajaniu. Prikladam schemu mnou overeneho bfo pracujuceho s ruskym primacom selena.


bfo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bfo.jpg
 Velikost:  18.25 kB
 Staženo:  171 krát



Naposledy upravil edoedo20 dne po srpen 20 2012, 5:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1124

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 7:01    Předmět: Citovat

edoedo20 napsal(a):
Prikladam schemu mnou overeneho bfo

Až na to , že keď dáš trimer do krajnej polohy odpáliš tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 7:37    Předmět: Citovat

Dakujem pan patrikvargla za pripomienku. Urcite je vhodne do serie s trimlom zo strany Ucc zapojit odpor. Ja som zvysoval bazove napetie od nuly voci emitoru az po nasadenie oscilatora, takze ziadnemu zniceniu nedoslo. Samoztrejme ta moznost tu je. Po nastaveni je vhodne delic premerat a nahradit pevnymi odpormi. Pripadne sa nuka otvorenie baze s kolektoru jednym odporom M1, ako je to v predchadzujucom zapojeni pri tranzistore n-p-n. Ale toto nemam overene.
Este by bolo vhodne doladovat rezonancny obvod napr. varicapom, ako je to v produktdetektore uvedenom pri prijimaci ssb s KA22471.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 8:09    Předmět: Citovat

Davidsev napsal(a):
Strčit tam můžeš co chceš, akorát si za pomocí osciloskopu nastav pracovní bod tranzistoru tak, aby z toho lezla co "nejhezčí" sinusovka...

Proč prosím pro obyčejný BFO je potřeba čistý sinusový signál, proč to nemůže být obdélník?
Vyšší harmonické po směšování (např. nad 1kHz) se dají potlačit RC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 8:39    Předmět: Citovat

Ten tvůj BFO se mě líbí. Teď už mam sice rozdělaný jiný, ale ten tvůj bude fungovat určitě lépe, takže ho časem udělám a použiji místo toho co jsem už začal tvořit..

Jinak jako cívka se použije jedno vinutí VF transformátoru?. Něco jako toto?
http://aukro.cz/vf-transformator-zluty-yellow-i2557909133.html
Pochopil jsem dobře?

Jinak kam jsi to v té seleně připojil? Na detekční diodu nebo na anténu.. Pokud jsem dobře pochopil připojují se tyto záznějové oscilátory na detékční diodu, pak ale nechápu toto http://www.youtube.com/watch?v=VEJVrOXGgRU nebo je to snad jedno? Nejsem si úplně jist, jestli bych to totiž zvládl k té detekční diodě připojit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 9:08    Předmět: Citovat

Ano, je to mf. transformator z hocijakeho vraku tranzistoraku. Ja som pouzil zlty, ale moze byt aj iny. Dolezite je, aby bola zapolena primarna cievka, ktora je ladena spolu s kapacitou na mf. kmitocet. Sekundarna strana je len vazebna a ostava nezapojena. Inak je mozne mf. trafo aj navinut na povodnu kostricku aj s pouzitim povodnej kapacity. Cievka ma cca 150 zav. lakovanym drotom priemeru 0.1 mm.

Este k tomu, preco sa pouziva na bfo sinusovy oscilator.
Nosny kmitocet pri am modulacii je sinusovy. Modulacia ubera z amplitudy. teda vysielanie ticha je plny vykom vysielaca a max. hlasitost je minimalny vykom vysielaca. Pri ssb sa z povodnej am modulacii odstranuje nosna vlna a vysiela sa len tzv obalka. Dovod je vyziarit maximalnym vykonom vysielaca uzitocny signal a nie vysielat ticho.
Pre detekciu je nutne nosnu vlnu doplnit. Kedze povodna bola sinusova, tak treba z ohladom na skreslenie doplnit sinusovu. Robi sa to smesovanim vf kmitoctu s oscilacnym kmitoctom v smesovaci.
Nemam overene, co by nastalo, aka zrozumitelnost, keby sa smesovalo s hranatymi priebehmi oscilatora. Zrejme by to nebolo bohvie co, ak by to bolo vobec pouzitelne.

V selene som to pripojil na upraveny detekcny stupen. Navod uz mas v prvej odpovedi od ok1hga v odkaze http://ok1like.c-a-v.com/...

Po prvych uspechoch pocuvania na pasme je este nutne nahradit automaticku regulaciu zosilnenia mf. zosilovaca rucnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 9:52    Předmět: Citovat

Těch mftr je mezi kutily i nepoužitých dost, kolik je třeba? A to SSB není až tak jednoduché, nejen nosná http://cs.wikipedia.org/wiki/Amplitudov%C3%A1_modulace
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 10:49    Předmět: Citovat

Jada, samozrejme suhlasim, ze problematika je ovela zlozitejsia, ale pre prve pochopenie principu ssb najme z hladiska prijmu pokladam zjednodusene objasnenie za uzitocne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 12:27    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal(a):
edoedo20 napsal(a):
Prikladam schemu mnou overeneho bfo

Až na to , že keď dáš trimer do krajnej polohy odpáliš tranzistor.

Neodpálí, nestane se nic. Odpor mezi běžec trimru a bázi tranzistoru by se hodil, ale ze zcela jiného důvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund