Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace otáček

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: so květen 13 2006, 2:11    Předmět: Regulace otáček Citovat

Potřebuji stabilizovat otáčky podavače drátu k svářečce CO - Argon Použil jsem impulzní regulaci z N555 avšak tato mi nefunguje dobře, nějak se divně rozkmitává. Přecijenom to potřebuje kvalitní regulaci. Celý stroj jsem si postavil vlastníma silama, pouze toto mi leží na srdci.
Motorek jsem použil stěračový 12 V 5A
Vřele díky za pomoc.Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 13 2006, 6:16    Předmět: Citovat

trochu málo údajů, můžeš sem dát schéma? na jaké frekvenci ta regulace pracuje, zkoušel jsi ji měnit? Při rozpínání indukčnosti vinutí vznikají napěťové špičky, máš to ošetřeno? Jestli se třeba po napájení dostanou k 555, můžou způsobovat falešné spouštění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: so květen 13 2006, 16:06    Předmět: Regulace otáček Citovat

Ne žeby to negungovalo, napájení N555 je zvlášt od silové části která je napojena na motorek.Tam přivádím 24 - 30 V abych dosáhl většího rozsahu otáček.Na konci je tr. KD 502 Stabilizátor MA 7805 je ošetřen 100n kondenzátory na přívodu i vývodu. Napájení silové části je stále připojeno, motorek se spouští přívodem napětí pro N555. Na stole fungovalo vše k mé spokojenosti ale po montáži do svářečky po přivedení napětí na N555 se stalo že bylo zapotřebí několikeré spouštění opakovat a zdál se výkon pro otáčky slabý.Je třeba vyměnit tranzistor za nějaký fet co myslíte. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 13 2006, 19:01    Předmět: Citovat

Tu 555 krmíš jen 5V?
Tím jí zhoršuješ odolnost proti rušení po napájecím vedení, ba i proti indukovanému.
Zkus to na 12V a pak se uvidí.
Jo: a pro odběr stěračového motorku bych radši použil Darlington, KD502 potřebuje poměrně velký budicí proud, to může také dělat problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: so květen 13 2006, 22:57    Předmět: Regulace otáček Citovat

Zatím díky, budu se snažit doporučení realizovat a jak říkáš - uvidíme. Určitě máš pravdu, zatím srdečné dííííííííííííííky.
Hnedky zítra se do toho pustím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 8:18    Předmět: Citovat

Dej tam IRF540, napájení 555 stabil. na 12V. Paralelně s motorem zapoj rychlou diodu pro eliminaci přepěťových špiček. Paralelně k diodě ještě kondenzátor cca 10-100nF.Napájení pro NE555 odděl diodou.
Takto jsem stavěl regulaci medometu.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 9:54    Předmět: Citovat

tu diodu přesněji katodou na +, ale na to bys přišel nebo by na to přišla ta dioda nebo tranzistor před ní Laughing
Jinak teda jak jsi psal že potřebuješ stabilizaci otáček, tohle je podle mě jenom regulace? Pod pojmem stabilizace si představuju udržování konstantních otáček, to by znamenalo třeba řízení střídy impulsů lezoucích z 555 zpětnou vazbou ze snímače otáček. Takhle jak to popisuješ (zapnutí motorku spuštěním napájení pro 555) vlastně jen motorek běží na nějaké výsledné střední napětí a při změně mechanické zátěže se zpomalí a při odlehčení zrychlí. Ale jestli je to navíjení konstantní zátěž tak to nemusí vadit. Neznám vlastnosti téhle konkrétní aplikace ale motorky ze stěračů obecně nemají dobrou účinnost ani životnost, lepší jsou průmyslové typy (i s převodovkou) z Náchoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 10:15    Předmět: Regulace otáček Citovat

Zatím všem díky za příspěvky.Samozřejmě že by byla lepší stabilizace, toto jsem zjisťil při uvádění do chodu svářečky.Avšak marné zhánění plánku.Pokud někdo něco podobného má a může pomoci, budu vděčen.
Jsem už trochu starší bastlíř, už se tak v té nové součastkové základně neorientuji. Vyskouším všechny rozumné návrhy. Zatížení motorku je skoro stabilní. zdá se mi že by mohl motorek vydržet.Kolega má otevíráni velkých vrat tímto motorkem a funguje mu už řadu let. Uvidím, pokud se to má rosypat začnu shánět něco jiného. Čím lepší posuv drátu tím lepší je svářováni. To co jsem udělal já se moc nehodilo. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vav



Založen: May 14, 2006
Příspěvky: 108
Bydliště: SK/MA/

PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 21:16    Předmět: Citovat

zatazenie motora pri zvarani ani zdaleka nie je konstantne.Naroky na stabilny posuv drotu su vysoke.Tim, ktori nepoznaju problematiku len pre objasnenie, zvaraci prud sa reguluje podavacou rychlostou drotu.ak bude posuv kolisat, prud sa bude menit tiez a vysledny zvar ak sa vobec podari bude nevyhovujuci.Regulacia musi byt preto realizovana so spatnou vazbou. Dalsi dolezity predpoklad je ten, ze v podavaci drot nesmie presmykovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: ne květen 14 2006, 21:37    Předmět: Regulace otáček Citovat

vav díky za podporu. Svařuji dlouhou řadu let se státní zkouškou na všechny druhy svařováni. Náš pravdu o přesnosti regulace otáček.(posuvu drátu) Právě proto jsem podal dotaz.Doufám, že tady kolegové kteří tomu rozumí více nežli já mi ochotně poradí. Nyní již jsem v invalidním důchodu a vždy mně rozčilovalo jak tyto regulace fungují v profi zařízeních - nic moc.
Proto jsem si mašinu postavil sám a chci konečně svařovat pořádným strojkem.Není možné žeby se mně to nepovedlo. Argue Laughing
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 19:28    Předmět: Citovat

Svářečku v ochranné atmosféře jsem viděl tak akorát z rychlíku, takže detaily fakt neznám. Prokluz drátu se předpokládám dá řešit třeba rýhovanými válci a co se týče stabilizace otáček, zpětná vazba se dá řešit třeba optoelektronicky, děrovanou clonkou umístěnou někde na rotujícím hřídeli a snímáním pulsů fotodiodou, hotové optické závory se dají vybrakovat třeba ze starých disketových mechanik 5 1/4". Integrováním vzniklých pulsů vznikne proměnné ss napětí a tím se dá řídit spouštěcí vstup 555 zapojeného jako šířkový modulátor - monostabilní multivibrátor s proměnnou šířkou pulsu.
Ten motorek jak uvádíš 12V 5A je pro lineární řízení "trochu" nešikovný tím velkým proudem, ale při použití jiného motoru třeba 24 V s převodovkou je odběr do 1A a pak by se dalo uvažovat o jednoduchém řízení proudu tak, jak jsou řešeny stabilizace otáček u kazetových magnetofonů. Místo snímání otáček je tam jako zpětnovazební veličina proud motorem, u kterého se předpokládá, že je to funkce zatížení. Vhodným nastavením parametrů se dá docílit dost dobrá stabilita otáček při změnách zatížení i dynamická odezva. Na proudovou stabilizaci otáček magnetofonových motorků existují specializované IO nebo se dají taky vydolovat z vraku kazeťáku. Samozřejmě se dá obvod vymodelovat i z diskrétních součástek, tuším že to bylo někde i tady na Bastlírně.
Ještě jiná možnost by pak byla použít dostatečně výkonný krokový motor, kde je pak (za předpokladu vyloučení prokluzu drátu) posun skutečně závislý jen na hodinové frekvenci do driveru motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 20:29    Předmět: Citovat

Mám pocit, že Bezomatic má podavač řešený jako ss motor krmený pulsním ovladačem, a krom hlídání proudu pro vypnutí pulzu se hlídá nějak napětí na tom motoru vzorkovacím obvodem - tím se asi nějak zjistí okamžitá rychlost otáčení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po květen 15 2006, 22:46    Předmět: Regulace otáček Citovat

motorek má odběr 5 A při plném zatížení. měřil jsem odběr za chodu na svářečce se to pohybovalo kolem 1,5 A - 2,5 A. Je fakt že to potřebuje dobrou regulaci. Budu něco zkoušet - námětu mám momentálně nad hlavu - jen se rozhodnout - dám vědět na co jsem došel - ale to nevylučuje další náměty. Srdečné díky kolegové Writer Opravář
Začnu to realizovat s 741. Uvidíme jak to bude fungovat. Nerušit, přemýšlím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2006, 21:24    Předmět: Regulace otáček Citovat

Takže 724 stabilizátor jsem namontoval na svářečku a přeci jenom to začalo fungovat, přesně tak jak to má být. Pokud někdo bude potřebovat, není problém. Díky všem za inspiraci a opouštím toto téma. Zdenek. Beer Datlující
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund