Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schema radia Helios
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 18:34    Předmět: Citovat

Popisy bych udělal tak že bych si koupil obtiskový papír a za pomoci laserové tiskárny vytiskl požadovaný motiv.Ten bych udělal v nějakém graf.programu.Zkoušel jsem udělat toto,viz.obrázky.Kdybych to teď dělal znovu udělal bych to ještě lepší...hlavně tu zlatou barvu.


018.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  018.JPG
 Velikost:  60.1 kB
 Staženo:  81 krát


005.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  005.JPG
 Velikost:  80.25 kB
 Staženo:  48 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 21:27    Předmět: Citovat

Josef > jojo, to je tak, když něco píšu a nemám u sebe schéma....
Slíbené schéma REL Helios jsem ale už našel, zítra udělám sken a pošlu.
Poněkud jsem se totiž zmýlil v typu koncové lampy, Helios má na konci skutečně AL4, jelikož koncová AL1 jeho souputníka třistačtyřky byla za NF triodou AC2 značně přebuzená, na rozdíl od ní si AL4 nechá vyšší budici napětí líbit.... Ostatně ta trioda je tam zcela zbytečná, protože pentoda AF7 by výkonnou koncovku AL 4 dokázala dostatečně vybudit i bez ní. K tomu tam ještě dodělali jakýsi regulátor hlasitosti a NF zpětnou vazbu z anody AL4 do katody AC2 - ostatně zítra si prohlédneš schéma... pokud z té mojí čmáranice budeš moudrej.
Občas nahlídni i sem: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/p6nsu3pdcrp70vcrxx8ho71vhvskar?hid=p6nsu3pdcrp70vcrxx8ho71vhvskar
leckdy se tam také vyskytují užitečné informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 9:14    Předmět: Citovat

REL HELIOS - zapojovací schéma: Josefe pošli mně svou e-mailovou adresu, sem mi to nejde vložit a nebudu luštit proč to nejde, prostě to neumím. Schéma mám naskenované a připravené.
můj e-mail: franta.perina@radiojournal.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 9:28    Předmět: Citovat

Záleží , v jakém to máš formáru , v doc.u to sem nedáš , stejnětak větší než 200kB .Jen to sem vlož , ať se taky pokocháme .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 10:37    Předmět: Citovat

Mám to v JPG.
Leč veliké kochání se asi konat nebude, je to ruční náčrt, naštěstí s označením hodnot součástek, zamýšlel jsem na to v r. 2006 udělat servisní návod, ale pak z toho sešlo, dělal jsem na návodech k Meteoru a jiným rádiím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 10:50    Předmět: Citovat

Však to nevadí , vyfoť , sniž velikost rozlišení a šupni to sem . Narozdíl od jiných for , lze sem soubory vkládat přímo . Nemusíš do fotogalerie .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 11:19    Předmět: Citovat

Bude-li, zkusím překreslit v některém programu.Snad se povede Rolling Eyes Pak to sem šoupnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 11:25    Předmět: Citovat

REL HELIOS schema - náčrt.
Kritické součástky jsou oba vazební kondenzátory 10k, zvláště ten z anody AC2 na g1 koncové AL4. Dále svitek M1 ve větvi NF negativní zpětné vazby z anody AL4 do katody AC2.
Zapojení regulátoru hlasitosti HELIOS je příšerné, nicméně v mém Heliosu to tak bylo, samozřejmě, že protáčení poteciometru má jistý vliv na předpětí, není vyloučeno, že v jiných Heliosech to může být jinak, oni to dodělávali za pochodu. Těchto přijímačů bylo údajně vyrobeno jen několik stovek, proto se vyskytuje poměrně vzácně. Nejspíš chtěli těmi dvěma třílampovými přímozesilujícími přijímači konkurovat např Telefunkenům (třeba TLF Rekord Trial), ale Rel záhy přešel v oboru přímozesilujících k dvoulampovkám, neb pentoda AF7 poskytne dostačující budicí napětí pro koncovku AL4, která je nepochybně citlivější, než AL1, což je vlastně lamelová verze přímožhavené RES 964 (E 443H). Ten triodový NF stupeň je v obou těch rádiích (HELIOS a 304) zbytečný, protože AL1 v tom zapojení typu 304 byla při silném příjmu přebuzená a AL4 předstupeň s triodou nepotřebuje, jenže pan Galoda byl umíněnej a chtěl to těm Telefunkenům trochu vytmavit...



REL HELIOS 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  REL HELIOS 1.jpg
 Velikost:  281.63 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2012, 11:59    Předmět: Citovat

Ještě bych vyslovil otazník k zapojení napájecích větví v tom schématu: V tom mém Heliosu to bylo původně tak jak je to ve schematu, tj. primár VT připojen přímo na katodu AZ1 a ostatní napájené body přes budicí cívku. Měl jsem k dispozici pouze jediný Helios a není vyloučeno, že to byl důsledek lidové tvořivosti nějakého bastlíře, když se to zapojilo tak, jak je to ve schématu typu 304, zvýšilo se sycení magnetu a hrálo to "lépe". Čekal jsem jestli seženu ještě jeden Helios - ale bohužel nesehnal, tak se se tím dále nezabýval. Např. v přijímači REL Meteor je vše zapojeno až za budicí cívkou a Meteor má úplně totožný typ reproduktoru Excello jako Helios, tj. MODEL 182 GS., 110V, 2000 Ohm; viz fotka (ten reprák jsem měl rozdělaný do šroubku, byl rezatý jak liška a všechno se muselo vypucovat a nastříknout stříbřenkou...)
Však Josef to vyzkouší... Smile



Obr 10.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Obr 10.jpg
 Velikost:  80.63 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: út srpen 28 2012, 6:58    Předmět: Citovat

Hezký náčrt zapojení,zatím si myslím,že to bohatě stačí,pan FP to vystřihl fakt doře.Tak překreslení odkládám na dobu plískanic,teď raději využít posledních teplých dnú na renovace skříní pod sluncem.Tím se omlouvám za zdržení.Ale hlavně držím Josefovi palce, ať se povede!A jdu něco dělat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 17:46    Předmět: Citovat

Znovu jsem se vrátil k Heliosu a chtěl bych především poděkovat uživateli Franta, který poskytl svoje schema. Já jsem ho kontroloval podle skutečného zapojení mého radia, výsledek jsem zdokumentoval a je přiložen. Drobné změny jsou snad jen v zapojení napájecí větve. Bohužel jsem nezanamenal pokrok v rozchození rozsahů KV a SV, ale funkce DV se mi jeví skutečně velmi solidní. Ještě jednou dík Frantovi za jeho solidní příspěvky.
Bohužel se do schematu vloudila chybička, za kterou se omlouvám. Na rozsahu KV má být sepnut i spínač P2.
Příjemný den všem kutilům.



helios_schema.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  helios_schema.pdf
 Velikost:  159.06 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 19:34    Předmět: Citovat

Nenašla by se fotka šasi zespoda? Jinak- je to paráda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so září 15 2012, 23:37    Předmět: Citovat

Josef >ten výkres schématu HELIOSU je parádní práce, smekám Smile Prozradíš v jakém kreslicím programu je to vytvořeno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: ne září 16 2012, 8:45    Předmět: Citovat

Je to kresleno v Eaglu 5.11, doplněno malým obrázkem a oskenováno do PDF. Je to dost pracné, ale snad to alespoň trochu splní účel. Akorát je problém s knihovnami elektronek, které jsem si musel stáhnout z netu. K dispozici je již i verze Eaglu 6.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: ne září 16 2012, 9:13    Předmět: Citovat

Nádherné schéma.Já používám ProfiCad. http://www.proficad.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund