Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schema radia Helios
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2012, 18:28    Předmět: Schema radia Helios Citovat

Pro opravu výše uvedeného rádia sháním schema tohoto historického přístroje. Obracím se s prosbou, pokud ho někdo vlastníte, tak ho nabídněte, moc by mi to pomohlo. V příloze přidávám několik fotografií před a v průběhu opravy.
Také sháním ladící knoflík k radiu T710, možná ho již někdo z Vás nepotřebuje.
Přeji všem kutilům hezké letní dny.



IMG_3966a.jpg
 Komentář:
Před zahájením opravy

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3966a.jpg
 Velikost:  184.61 kB
 Staženo:  68 krát


IMG_0674a.jpg
 Komentář:
Po provedení povrchových úprav

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0674a.jpg
 Velikost:  179.05 kB
 Staženo:  103 krát


IMG_0676a.jpg
 Komentář:
Po provedení povrchových úprav

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0676a.jpg
 Velikost:  174.1 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12064
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2012, 18:49    Předmět: Citovat

zatím jsem našel jen zmínku na radiohistoria.sk

zaregistruj se a stahni si REL 304, osazení je stejné a zapojení by mohlo být podobné . . .


Naposledy upravil ok1hga dne st srpen 15 2012, 19:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2012, 18:55    Předmět: Citovat

To jsem našel rovněž, ale bohužel tam není schema zapojení. Všechny další pokusy na netu však již byly neúspěšné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12064
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st srpen 15 2012, 21:02    Předmět: Citovat

josef-1 napsal(a):
ale bohužel tam není schema zapojení


je, je tam REL 304 . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 5:47    Předmět: Citovat

Nemám čas to hledat , pokud je to v Baudyšovi , tak ti to ofotím , ale potřebuji přesný typ , ne asi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12064
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 7:53    Předmět: Citovat

v Baudyšovi ten "Helios" není, ale je tam ta 304ka

. . . a podle těch tvých fotek mám pocit, že to rádio někdo upravoval,
protože v místě kde má být logo REL, máš asi hlasitost nebo co to je . . .



REL304.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  REL304.png
 Velikost:  232.22 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 8:57    Předmět: Citovat

Možná máš pravdu s tím, že někdo na radiu prováděl úpravy, já jsem ho však dostal již v tomto stavu. Navíc nesouhlasí ani osazení elektronkami, které je uváděno na radiohistoria. Tam je uvedeno osazení elektronkami AF7, AC2, AL1 a AZ1, já mám však osazení AF3, AC2, AL4 a AZ1. Zatím jsem to moc nezkoumal, ale předpokládám, že jsou si tyto lampy asi dost podobné. Já k němu bohužel nemám ani zadní kryt, tak nevím ani jeho přesný typ. Pokusím to porovnat s tou REL 304 a snad se dílo podaří. Jinak moc díky za rychlé reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 21:40    Předmět: Citovat

Přidaný třetí knoflík uprostřed pod stupnicí je tovární úprava na snížení citlivosti která se dodělávala (ve smluvních servisech) u přijímačů které byli provozovány blízko silného vysílače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 8:07    Předmět: Citovat

Josef > na VF vstupu přijímače REL Helios má být elektronka AF7. Je to lineární VF/NF pentoda. AF3 je VF pentoda řízená, tzv. selektoda, která na neregulovaném vstupu nemusí fungovat správně; je možné, že ji tam někdo osadil jako náhradu když neměl AF7. Před léty jsem na toto rádio začal vytvářet servisní návod pro sběratele a nakreslil jsem schema, je v některých nepříliš podstatných detailech odlišné od typu 304, podívám se jestli ho najdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 9:13    Předmět: Citovat

Radio již částečně funguje, podařilo se mi uschopnit DV. Mile mě překvapila velmi kvalitní reprodukce u tak starého přístroje. Asi to bude použitím poněkud exotického reproduktoru, se kterým jsem se prozatím nesetkal. Přikládám jeho foto. Osazení elektronek jsem nechal původní jak jsem dříve uváděl a to i přesto, že nemusí být originální. Zapojení se dost podobá typu REL 304, ale originál bych určitě uvítal. V příloze přikládám několik fotogragií přístroje před a po opravě. Všem díky za odpovědi.


IMG_3969a.jpg
 Komentář:
Před opravou

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3969a.jpg
 Velikost:  177.5 kB
 Staženo:  75 krát


IMG_3969a.jpg
 Komentář:
Před opravou

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3969a.jpg
 Velikost:  177.5 kB
 Staženo:  74 krát


IMG_0788a.jpg
 Komentář:
Po opravě

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0788a.jpg
 Velikost:  189.22 kB
 Staženo:  79 krát


IMG_0783a.jpg
 Komentář:
Po opravě

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0783a.jpg
 Velikost:  169.77 kB
 Staženo:  95 krát


IMG_0782a.jpg
 Komentář:
Exotický reproduktor

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0782a.jpg
 Velikost:  165.98 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 9:35    Předmět: Citovat

No kabel k tomu repru jsi moc neuřídil ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 10:24    Předmět: Citovat

Josef > reproduktor není nic exotického, jde o běžný reproduktor s buzeným magnetem fy. EXCELLO, RSS budicí cívky cca 2k, který používalo v té době více ČS výrobců, než jen brněnský REL, naopak firma REL používala ve svých přijímačích reproduktory i jiných výrobců (viz servisní návod na REL Meteor v čas. Radiojournal).
Renovace je - soudě podle fotek - provedena velice pěkně, jak skříňka tak i šásko. Koncová AL4 také není z původního osazení, má být nepřímožhavená AL1, jenže typ AL1 se po válce nevyráběla, tak to předělali na AL4.
Ten bílý kabel k repráku doporučuji nahradit buď starším opředeným kablíkem nebo novodobou opředenou replikou, prodával ji na klubových setkáních pražský kolega Zelinka, jestli ji ještě má - nevím. Kazí to jinak dobrý dojem...
Schemema pohledám, ale jde jen o ruční náčrt...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 10:28    Předmět: Citovat

Dík za připomínku, ale možná řešíš nepodstatné věci, je to pouze provizorní připojení na zkoušení, tak mě hned nekamenuj. Pokud by to tak mělo zůstat, tak bych si asi musel urazit obě ruce. Je ale vidět, že jsi hodně všímavý. Tak se měj pěkně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 10:34    Předmět: Citovat

Jen bych si podovolil: popisky fixou nahradit tištěnými štítky,sehnat něco textilní bužírky a natahnout na ty zářivé umělohmotné kablíky,př. je i potřít šelakem(bužírky),udělá to pěknou patinku,přívodní šňůru-repliku lze koupit i na dobírku v Antiku myslím v K.Hoře.Mohu poslat kontakt.A fotečka zespodu by nebyla?A na závěr: musím pochválit,pěkná práce,to jo. Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2012, 17:44    Předmět: Citovat

Dvoulampovko máš jistě pravdu, ale zatím nemám žádnou myšlenku, jak tyto popisy vyrobit, výroba na PC a pak nalepit se mi moc nezamlouvá, tak snad někdo poradí. Pokud se týká přívodního kabelu, podařilo se mi sehnat opletený podobný kabel, ale bohužel třížilový a poměrně tlustý, tak jsem ho provizorně nahradil tzv. starší flexkou, toto však určitě není konečné řešení. Textilní bužírky se mi již podařilo sehnat, tak určitě provedu výměnu. Mému synovi se tato práce jeví poněkud zbytečná a tak mi v žertu říká valašsky "tož synku to mosí bavit", já si ale myslím, že je to velká pravda, protože to opravdu "mosí bavit". Já touto činností trávím poměrně hodně času a tak abych se moc nenudil, se souběžně pouštím do úpravy radia Mikrofona MK 206 z roku 1936. Podařilo se mi najít malíře, který je chopen provést úpravu tzv. fládrováním a mohu říci, že výsledek je velmi dobrý. A abych nebyl jen sám, tak určitě rád přivítám jakoukoliv zkušenost z těchto historických činností. Každá připomínka, byť i negativní je další inspirací pro další činnost. Mějte se všichni moc pěkně a ať stále platí " to mosí bavit".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.62 sekund