Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odpojovač od sítě při nulovém odběru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 9:55    Předmět: Odpojovač od sítě při nulovém odběru Citovat

Zdravím, jak postavit jednoduchý obvod, který odpojí spotřebič od sítě když mu klesne odběr na nulu a při zátěži ho zase připojí? Např. chci si postavit zdroj pro aku vrtačku z MOT trafa a chci aby byl primár sepnutý jen když stisku tlačítko na akučce. Pustím tlačítko = primár se rozepne = nulový odběr ze sítě. Obvod by využíval napětí z kondenzátoru.
Díky



odpojovač.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odpojovač.jpg
 Velikost:  291.09 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 14:15    Předmět: Citovat

1) Vyhledej si zásuvky Master-Slave (např. v Praktické Elektronice), princip je stejný.
2) Je to nerozumný nápad.
I kdybys použil triak se spínáním při nulovém napětí, budeš houpat se sítí, nebo rovnou vytvářet rušení. Tím hůř, že MOT bývají poddimenzované.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 15:44    Předmět: Citovat

Netuším z čeho bude napájena ta věc která to má zapnout když sama sebe po odpojení odřízne od napájení.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 21:03    Předmět: Citovat

Habesan: Jj přemýšlím nad triakem, protože kontakty by asi dlouho nevydržely. Ještě bych rád nějak snížil příkon toho MOT – nemusel bych ho tolik chladit.
rezis: Z toho kondenzátoru. Zkoušel jsem 6800uF při 12V v sérii s akučkou a relé seplo přibližně 10x.

Zkoušel jsem 300W ATX zdroj ale nevím, jestli bych ho brzo nespálil – když tochu zabere tak proud vyletí přes 20A. V nejhorším koupím 7Ah pb aku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 6:21    Předmět: Citovat

Sežeň si trafo v původním významu, správně dimenzované, které má účinnost okolo 95% a ztráty v železe tak malé, že oteplení při běhu naprázdno je zanedbatelné a ani v plném zatížení se nemusí chladit ventilátorem.
Jinak jak říká Habešan je to nesmysl, jde to proti logice věci, mobilní akuvrtačky jsou navrženy pro malé napětí a velký proud, aby se daly použít na aku. I ergonomie a rozložení váhy s tím počítá. Jestli potřebuješ používat vrtačku stacionárně, tak pro hobby jsou na síťové napětí za pár korun, výroba zdroje 200 W na 12 V asi levnější nebude. Nejsou akuvrtačky spíš na 18 V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 7:34    Předmět: Citovat

Smile Všude kde se tohle řeší někdo napíše, že nemá význam cpát kabel k akučce, protože tím přijde o svou jedinou výhodu a že je lepší koupit normální vrtačku. Nabíječku nemám (1500Kč) a baterka je ko (1200Kč), ale vrtačka je ok. Kupovat baterku a nabíječku se nevyplatí takže jí mám asi rozmlátit kladivem a běžet do obchodu pro jinou... Až sem někdo hodí link na dvou rychlostní značkovou vrtačku do jedné ruky za cca 300Kč, hitašku hážu z okna a hned kupuju.
Jo na 18V jich je dost, ale dělají se 10.8V - 36V. Moje je na 14.4V, takže když chci třeba něco dělat na autě, jen jí píchnu na baterku a nemusím po sídlišti tahat prodlužovák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 8:18    Předmět: Citovat

DaveM napsal(a):
jen jí píchnu na baterku a nemusím po sídlišti tahat prodlužovák.

Původně byla řeč o MOTu, ne o sídlišti a prodlužováku. Autobaterie je pro 14.4 V vrtačku akorát, když budeš mít ještě vysloužilou druhou doma, je to taky řešení. Hobby vrtačka na síť s výkonem ekvivalentním bateriové je za 500, na to nemusí být značková profi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 10:17    Předmět: Citovat

Pocas mojho studia na strednej sa na takyto ucel pouzival "cernoch". Ak nie je poruke, tak privod do zdroja musis obsluzit sam.
Este je tu moznost vyuzit dialkove ovladanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 10:34    Předmět: Citovat

To asi nebyl ten druh střední, která by byla plná lidí, kteří by to měli umět vyřešit lépe...

To je z toho neustálého zakládání nových vláken. Kdybys, DaveM, alespoň odkázal na své minulé vlákno, nemuselo by se tu znova psát to, co už bylo napsáno tam.

Já tu nerozumnost vidím hlavně v tom spínání primáru. A co se týče spínání sekundárního proudu, tam si to přece řídí ta vrtačka, a ta je snad schopna uřídit takovou velikost stejnosměrného proudu, na jaký je dimenzováno její vinutí.

Trafo, které se i naprázdno přesycuje a topí, opravdu není dobrý nápad, existují vhodnější.
Zdroj z PC obecně nemá rád proměnlivou zátěž, a musel bys vybrat zdroj dostatečně proudově dimenzovaný.
Mimochodem, jsou tvé znalosti, zkušenosti a vybavení takové, abys dokázal v ATX zdroji provést úpravy?

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 11:38    Předmět: Citovat

Habesan: Tak sorry na to už jsem zapomněl, ale tam se řešil kabel. Tady řešme spínání zdroje. Ta akučka je jen příklad. Jde mi obecně o úplné odpojení spotřebiče od sítě v době kdy neodebírá proud.
Znalosti elektro mám minimální jinak bych se tady neptal. Vybavení taky nic moc. Ale s překopání zdroje s UC3843 jsem neměl větší problém.
Takže říkáš vykašlat se na to a jít raději do pb akumulátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 16:52    Předmět: Citovat

-> DaveM, jak ten obvod má poznat, že má připojenou zátěž, když ta zátěž je odpojená?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 21:28    Předmět: Citovat

psychosalam napsal(a):
-> DaveM, jak ten obvod má poznat, že má připojenou zátěž, když ta zátěž je odpojená?


Např. u té akučky zmáčkneš tlačítko a teče proud. Co je na tom divného? Jinak tak součástka na kterou jsem se ptal je prý nějaké proudové relé. Používá (používalo) se ve stejnosměrných motorech. Údajně se dá vyrobit doma. Je to pár závitů silného drátu a uprostřed jemný kontakt. Já se s tím nikdy nesetkal, proto jsem se tady ptal.
Našel jsem ale starou baterku http://baterie-k-aku-naradi.heureka.cz/hitachi-ebm1830-18-v-3-0-ah-li-ion/ a do ní se vejde http://www.ab-com.cz/sunnyway-12v-2-3ah-oloveny-akumulator-1-1.html takže vyzkouším a uvidím jaká bude životnost. Když se neosvědčí, vrátím se k trafu a zkusím to relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 21:30    Předmět: Citovat

No na odpojené vrtačce můžeš mačkat tlačítko do alelujá a proud tam žádný nepoteče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 21:45    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
No na odpojené vrtačce můžeš mačkat tlačítko do alelujá a proud tam žádný nepoteče.

Už jsem to psal – ten kondenzátor je stále nabitý viz schéma. Taky jsem psal, že jsem to zkoušel s obyč relé – 6800uF, 12V asi 10 sepnutí. Jestli to bude stačit na sepnutí toho proudového relé pochybuji, ale 22000uF nebo 48000uF už by mělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 22:04    Předmět: Citovat

No to jsi ten kondík vybíjel jen tím relátkem, až na něj cvakneš tu vrtačku, bude vybitý natotata. A je otázka, jestli ten impuls zvládne na dostatečnou dobu "něco" sepnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund