Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokazený zdroj Fortron Epsilon 80plus
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 17:45    Předmět: Citovat

Nemůžu si pomoct,ale když to tady tak sleduji,tak zakladatel tématu už od samého počátku má jeden jediný cíl-dělat si srandičky.Prostě mám ten dojem.A Vy zkušení jste mu nato skočily.... Wink A zda se pletu tak se tedy předem omlouvám.... Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
d11



Založen: Apr 06, 2012
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 18:15    Předmět: Citovat

FRANSIMOR: um, aj keď to tými sprostými otázkami tak vypadá, srandu si nerobím

rnbw: Keď ešte tie žiarovky išli, tak po vypnútí zdroja normálne rýchlo zhasli. Keď som zdroj vybral zo siete a znova zapol, tak nachvílu zasvietili (1-2 sekundy) a potom už nič.

Pokúsim sa to ešte vymontovať, zatiaľ som nemal čas Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 18:23    Předmět: Citovat

d11 napsal(a):
Habesan: chodím na gymnázium.

Edit: No super, niečo v zdroji vybuchlo. Testoval som ho aj s dvoma žiarovkami (jedna na 5V_SB a druhá na 12V) a potom som tú druhú prehodil zas na 3.3V. Ked som to skúšal, zdroj sa záhadne vypol. Začalo z neho dymieť. Chcel som sa pozreť, že čo to dymí, no zrazu BUCH, zaiskrilo to, a vyhodilo poistky. V zdroji nič nevypadá, že by vybuchlo (žiadne čierne škvrny) až na posledný chladič (je spojený s kostrou, a na tom mieste na kostre sú trochu čierne obrysy toho chladiča).

Najväčší smrad išiel zo zelenej časti. Modrá časť je ten posledný chladič spojený s kostrou.

Potom som skúsil len tak zmerať potenciáli oproti tomu prvému chladiču, prostredný mal okolo 20V, ale posledný mal 0V (ked som ich meral predtým tak obidva mali oproti tomu prvému potenciál okolo 100V)


Zajtra to skúsim teda rozobrať a urobím fotky.
Tohle mne v to utvrdilo....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
d11



Založen: Apr 06, 2012
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 12:50    Předmět: Citovat

Hej, viem o tom veľké guľové.

No tak som to už rozobral, prikladám fotky

Jediné zhorené miesto je medzi šróbom (pripevňuje krajný chladič k doske) a kostrou a ešte malé, ale rozpoznateľné miesto je vývod toho veľkého kondenzátora.

Na poslednej fotke je ten prvý chladič, ktorý bol bokom spojený s kostrou teplovodivou pastou, tiež sú tam malé čierne šmuhy



DSC_0085.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0085.jpg
 Velikost:  226.95 kB
 Staženo:  183 krát


DSC_0086.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0086.jpg
 Velikost:  234.61 kB
 Staženo:  150 krát


DSC_0096.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0096.jpg
 Velikost:  132.07 kB
 Staženo:  94 krát


DSC_0097.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0097.jpg
 Velikost:  125.56 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 15:00    Předmět: Citovat

Vidím dobře, že ten chladič polovodičů v PFC je připojený tím šroubkem na výstup PFC? Shocked
A koukám, že v tom PFC jsou tři tranzistory paralelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 201

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 6:01    Předmět: Citovat

Nemáte někdo schéma k těmto zdrojům s aktivním PFC ?
Jakou topologii to používá ?
Z mých zkušeností vyplynulo to, že jakmile jsem lokalizoval závadu na aktivním PFC, zdroj bylo nejlepší hodit po psovi a dál se tím nezabývat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 8:17    Předmět: Citovat

Topologií je PFC zvyšující měnič - boost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 8:21    Předmět: Citovat

petr_ napsal(a):
Nemáte někdo schéma k těmto zdrojům s aktivním PFC ?
Jakou topologii to používá ?
Z mých zkušeností vyplynulo to, že jakmile jsem lokalizoval závadu na aktivním PFC, zdroj bylo nejlepší hodit po psovi a dál se tím nezabývat.

Proč?
PFC jde většinou jen úplně jednoduše odstranit a zdroj fičí dále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serak



Založen: May 12, 2013
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 14:17    Předmět: Citovat

Ahoj,
poradil by jste mi prosím někdo? Dostal se mi na stůl pokazený forton blue storm II. Zdroj naběhne, ale nějakém čase je jedna z větví nestabilní.
Po rozborce jsem objevil nafouknutý kondenzátor 1000µF/16V ve větvi 5Vsb (obyčejným měřákem jsem naměřil jeho "kapacitu" cca 20µF, takže je evidentně v háji, navíc vytváří zvukové efekty).Ten jsem vyměnil, ale po výměně zdroj vůbec nenaběhne. Když tam vrátím ten starý nafouknutý, tak naběhne. Samozřejmě jsem zkusil několik nových kondenzátorů, abych vyloučil vadný nový kus.
I když zdroj s novým kondenzátorem nenaběhne, tak napětí 5Vsb tam normálně naměřím. (Respektive o něco víc, ale stejně jako s tím vadným.)

Edit: Hmm.. tak naměřím tam v obou případech 6V. Je to divné, že s vadným kond., kdy mi zdroj naběhne, tak mi digitální tester ATX zdrojů ukazuje na větvi 5Vsb napětí 5,1V ačkoliv multimetrem naměřím 6V.
S dobrým kond. mi zdroj nenaběhne, takže tester nemá co ukazovat. Multimetr ukáže 6V.Podle datasheetu obvodu by PS233 měl začít reagovat na overvoltage protection někde od 5,7V. (5,7Vmin - 6,1Vtyp - 6,5max)
Chápal bych, kdyby nenaběhl v obou případech. Jak to, že ale kruci jednou naběhne a jednou ne, když se v obou případech multimetr tváří, že je na výstupu cca 6V?



fsbBSII.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fsbBSII.jpg
 Velikost:  160.46 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serak



Založen: May 12, 2013
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 18:48    Předmět: Citovat

Tak jsem dočasně odpojil výstupní vyhlazovací kondenzátor 1000µF/16V a tím srazil napětí 5Vsb z 6V na 5,1V a zdroj se stejně nerozběhl. To by ale znamenalo, že dle všeho není PS223 blokovaný testem tohoto napětí.
No ale proč to potom s tím vadným kondenzátorem naběhne????
Sakra, co jsem přehlédl....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mach3D



Založen: Oct 07, 2008
Příspěvky: 133
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 15:31    Předmět: Citovat

Jak zdroj spouštíš?
Propojkou? v PC? nebo nijak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serak



Založen: May 12, 2013
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 15:35    Předmět: Citovat

Mám digitální tester. Vypadá to asi takto http://www.lisak.cz/delock-tester-atx-zdroju-3-24pin-lcd-display.html . Propojku má uvnitř zabudovanou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serak



Založen: May 12, 2013
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po květen 13 2013, 15:38    Předmět: Citovat

Jinak s původním vadným kondenzátorem se zdroj v provozu tvářil tak, že se prý čas od času sám vypínal.
To by tomu odpovídalo. (Zakolísání 5Vsb kvůli vadnému kondenzátoru.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st květen 15 2013, 12:47    Předmět: Citovat

Předpokládám, že ten tester ATX nějakým způsobem ten zdroj zatíží (byť jen minimálně, kam by to takový prcek asi vyzářil), zatímco ty měříš jeho napětí naprázdno. Ten tester nezobrazuje zvlnění, že ???

Jestliže 5,7V je minimální hodnota, při které PS233 může považovat napětí Vsb za příliš vysoké, tak nesmíš dopustit, aby na něm bylo víc, než 5,7V. Raději méně než 5,5.
Můžeš ho zkusit oklamat tím, že mu do série se snímáním toho napětí vřadíš diodu, hned naměří o 0,7V méně, než tam je.

Dřív se Vsb stabilizovalo obyčejnou 7805...
Jseš si jist, že tam máš PS233 a nikoliv PS223 ???

V primární části jsou kondenzátory C41 100uF/25V a C43 22uF/50V, které udržují napájecí napětí pro integorvaný obvod M4: FSDM311A
Tento obvod dostává na pin 3 zpětnou vazbu vedenou přes optron M3: Sharp PC817B

Mimochodem, primární řídící obvod je pravděpodobně: CM6300G
nebo: CM6800AG
a nebo taky ne: CM6802.

//EDIT: Překlep ve slově "řídící".

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)


Naposledy upravil Habesan dne út květen 21 2013, 14:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
serak



Založen: May 12, 2013
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: st květen 15 2013, 14:15    Předmět: Citovat

Tak 5Vsb napětí i při minimální zátěži je stabilně 5.1V. (Moje chyba. Zřejmě jsem to měl bez zátěže, protože při opakovaném přeměřování jsem tam už pak vždy naměřil 5,1V, což je naprosto OK.)
Obvod je PS223. Pro změnu můj překlep Sad

Tester ukazuje jen napětí na jednotlivých větvích. Potíž je v tom, že zdroj je díky PS223 zablokovaný, takže nemá co měřit. Jediné (ručně) měřitelné napětí je to 5Vsb.

Můžu zkusit změřit napětí na pinu 3 toho FSDM311A.

Pořád ale nerozumím tomu, proč to s tím vadným kondenzátorem naběhne (i když nestabilně) a s novým ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund